Sari la conținut

Vopsirea Partilor Din Plastic


Gotier
 Share

Postări Recomandate

Salut! Vreau sa-mi vopsesc anumite parti din plastic de la motor. Are cineva informatii in acest sens (ce vopsea se foloseste? exista ceva asemanator chitului auto ptr zgarieturile de pe plastic?; exista spray vopsea ptr plastic?) Din cate am inteles trebuie sa fi foarte atent cand vopsesti plasticul ca sa nu-ti sara in timp vopseaua...

Am cautat pe net si am gasit oaresce raspunsuri (spray-uri parca) dar, v-as fi recunoscator daca mi-ati oferii ceva informatii in acest sens sau poate stie cineva o firma, adresa. Mai toate erau produse "minune" si destul de scumpe si nu prea ma dau banii afara din casa ca sa-i arunc aiurea...

Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu spray-uri nu te-as sfatui sa incerci.Sare prea repede vopseaua.Tot vopsitul la compresor e baza.Vezi ca exista in magazinele de specialitate un spray "PLASTO-FIX" cu care se da inainte de vopsea.Actioneaza ca un fel de adeziv.Dai cu el pe tot plasticul inainte de a-l vopsi si lasi vreo 10-15 minute,dupa care incepi vopsitul.

La ce tip de vopsea nu ma bag pt. ca nu stiu care merge la plastic,dar tot in magazine ar trebui sa incerci.Chitul,cred ca poti sa folosesti acelasi tip de chit care se foloseste si la masini,atata doar sa nu pui in cantitati mari (adica strat gros).Cu cat e mai gros chitul cu atat sare mai repede.Poti sa mai incerci cu fibra de sticla in loc de chit.Cred ca ar fi chiar mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Vreau sa-mi vopsesc anumite parti din plastic de la motor. Are cineva informatii in acest sens (ce vopsea se foloseste? exista ceva asemanator chitului auto ptr zgarieturile de pe plastic?; exista spray vopsea ptr plastic?) Din cate am inteles trebuie sa fi foarte atent cand vopsesti plasticul ca sa nu-ti sara in timp vopseaua...

Am cautat pe net si am gasit oaresce raspunsuri (spray-uri parca) dar, v-as fi recunoscator daca mi-ati oferii ceva informatii in acest sens sau poate stie cineva o firma, adresa. Mai toate erau produse "minune" si destul de scumpe si nu prea ma dau banii afara din casa ca sa-i arunc aiurea...

Multam

vopsesti cu vopsea normala de masina da bagi un liant special pt elasticitate vorbeste cu un vopsitor bun care vopseste barile la masina e acelasi lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lucru simplu, dar cam costisitor:

chituiesti zgirieturile cu un chit normal de cutit (de buna calitate) si slefuiesti bine suprafetele, cind esti gata dai filler in care pui elastoactiv, il slefuiesti bine si cu atentie si apoi dai vopsea normala auto (de buna calitate) peste care aplici lacul pentru vopseaua respectiva. Tocmai acum vopsim carenele unui zzr-eu. O sa pun si o poza poate, daca am sa pot inainte de aplicarea vopselei(in filler).

Daca te intereseaza amanunte spune. Salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am sa testez ambele solutii. Anumite parti sunt negre dar zgariate (am cazut de vreo 2 ori...este un enduro pana la urma :D ) si vreau sa le revopsesc; problema este cu celelalte parti din plastic care sunt gri si vreau sa le vopsesc tot negru. Sper sa mearga in special cu cele gri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lucru simplu, dar cam costisitor:

chituiesti zgirieturile cu un chit normal de cutit (de buna calitate) si slefuiesti bine suprafetele, cind esti gata dai filler in care pui elastoactiv, il slefuiesti bine si cu atentie si apoi dai vopsea normala auto (de buna calitate) peste care aplici lacul pentru vopseaua respectiva. Tocmai acum vopsim carenele unui zzr-eu. O sa pun si o poza poate, daca am sa pot inainte de aplicarea vopselei(in filler).

  Daca te intereseaza amanunte spune. Salut!

Salut! Sigur ca ma intereseaza amanunte. ideea este daca aceeasi tehnica merge si pentru un material din plastic mai moale, mai flexibil asa cum este cel pe care il am pe motor. nu am vopsit niciodata pe plastic si chiar am nevoie de detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am reusit sa-mi dau seama exact ce vrei sa vopsesti tu dar pot spune ca daca plasticul este foarte flexibil nu poti da chit normal pentru ca acesta o sa crape repede. Va fi necesar un chit special pentru plastic, din ce stiu eu cel mai bun raport calitate-pret il ai la "BODY". La sfirsit suprafata o pregatesti cu un smirghel cu granulatia 800. (la apa). Si este important ca suprafata inainte de vopsire sa nu aiba pori. In acesti pori, sub stratul de vopsea ramine aer care se dilata la caldura si umfla vopseaua in acest loc. Acolo vopseaua va crapa si va incepe exfolierea. Am facut poze, dar sunt prea mari si nu le pot atasa.

Carene de motocicleta nu am vopsit nici noi inca, este in premiera, dar barile masinilor ies foarte bine si nu am avut probleme de garantie decit la vreo doua la care a fost vina plasticului(era poros) si nu s-a asezat bine plastoflexul. Asta este un fel de filler care se da numai pe plasticele noi si poroase, apoi se slefuieste ca sa se indrepte suprafata. Acestea sunt ale unui coleg. Cred ca luni o sa fie vopsite.

 

Esti din Bucuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt din Bucuresti. Vaz eu ca te pricepi foarte bine la vopseluri...Poate daca ai ceva timp ne-am putea intalnii sa-ti arat ceea ce vreau sa vopsesc sau poate imi spui unde as putea sa vin sau... poate, contra cost desigur, poti sa-mi rezolvi tu problema asta. Am o Yamaha xt 600 pe care am cam trintit-o de cateva ori si partile din plastic expuse s-au zgariat destul de rau dar vreau in acelasi timp sa o si revopsesc ca parca ar arata mai bine adica vreau sa o fac neagra pe toata. Am sa pun si o poza ca sa-ti dai seama despre ce parti din plastic vorbesc.

Tot ce vezi plastic pe ea vreau sa le revopsesc (inclusiv cele gri) si acolo unde este nevoie sa si chituiesc zgarieturile.

Crezi ca ma poti ajuta?

post-42-1074836249_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, daca nu ti-e greu sa ajungi in Militari uite cum facem: da-mi un mail pe rtoscuta@yahoo.ca, si lasa un numar de telefon. Daca il dai astazi pina la ora 18 il vad astazi daca nu luni. Te sun si stabilim detalii. O sa incerc un mail pivat pe adresa care este in profil. O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...