Sari la conținut

Accident mortal pe autostrada


DraculRoscat
 Share

Postări Recomandate

Am un singur lucru de comentat. De ce sa faca el inchisoare pentru treaba asta? A obligat-o cineva pe aia sa se suie pe motor? Daca nu ii placea stilul il batea pe umar si-i zicea ca vrea sa coboare. Amandoi au fost in acelasi pericol si nu inteleg de ce el ar trebui sa plateasca pentru asta in conditiile in care nu era vreun radar pe acolo care sa spuna "avea 180".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 536
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru cei ce se intreaba ce ar putea pati cel ce e la "primul omor", poftiti exemplu CLAR si PROASPAT: - http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...de-pe-Kiseleff/

 

@Mjolnir, daca eu ma sui intr-un avion si pilotul e beat si picam, eu sunt vinovat ca nu l-am batut pe umar sau el e singurul responsabil? Eu trebuie sa stiu ca el e incapabil sa piloteze ? Sau al exemplu: la salturile cu parasuta, eu sunt vinovat ca nu e pliata corespunzator (cand nu am licenta de plior si nu mi-o aranjez singura) sau cel ce face aceasta treaba trebuie sa o faca responsabil pentru siguranta MEA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de KiKi, si mai rau imi pare de fata.Dar cel mai rau imi pare de parintii lor.Nici nu vreau sa-mi imaginez cum este sa-ti pierzi un copil. Daca copiii acestor familii au ajuns in situatia asta este clar ca ceva nu a functionat in educatia lor. Cu siguranta niciunul dintre cei care au scris pe aici nu stiu ce. Poate nici ei insisi nu stiu, altfel ,cel mai probabil, tragedia nu se intampla.

 

Pe de alta parte cand vin sa ceara o parere sau ajutor in alta parte ,cu un sfat, ceva, pe forum de exemplu, devin ?Pokemoni???dejectii umane??s.a.m.d. iar din zece posturi ,noua si jumatate sunt la misto sau ironice.

 

Cel mai bun exemplu este chiar ?citatul? din SBZ a lui Ady Viteza?.habar nu am ce a vrut sa demonstreze prin postarea aia. Poate doar incapacitatea celor care au pretentia ca sunt maturi si cu capul pe umeri de a spune ceva pe masura intelepciunii lor..

 

Va mirati de aroganta lor sau de lejeritatea lor in a trata problemele serioase ? Nu este nimic anormal in asta. Sunt doar armele pe care ei le folosesc sa se apere intr-o lume de oameni mari si destepti care nu isi mai pierde timpul cu ei, educatia lor, nevoile lor si care uita prea usor ca in anumite privinte au gresit mult mai mult decat cei tineri acum.

 

As fi curios insasa aflu oare cum isi justifica in schimb oamenii trecuti prin viata aroganta si nepasarea fata de ei.

 

Aici nu era cazul unuia care isi intinde creierii pe un copac conducand fara carnet,beat si cu pasager la 17 ani un ss. Omul avea carnet, mergea de ceva vreme pe mai multe tipuri de motoare. Mersese si cu pasager inainte. Chestia cu motor de +100 CP este discutabila. Ar trebui sa acceptati ca unul de 17 ani chiar poate sa conduca asa ceva.

 

Din informatiile care le am, neverificate, dar veridice, omul nu se simte prea bine dupa intamplare.Ma refer fizic, deci era destul de putin probabil ca el sa posteze acele idiotenii la mai putin de-o zi de la accident. De altfel nici nu este stilul lui de-a scrie, iar cu alte ocazii au mai postat de pe contul lui si altii din gasca lui, daca cineva a fost atent la asta. Eu am fost si nu cred ca el a postat.

 

Parerea mea este ca a fost pur si simplu o eroare de pilotaj terminata tragic. Nu este primul si nici ultimul care rateaza o curba sau ia un scuar sau o bordura. In acelasi loc a mai avut loc un accident in conditii asemanatoare. A fost unul cu nevasta in spate si copii acasa. Nu vad cu ce este mai deosebit cazul asta. Doar pentru ca are 17 ani ?

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un singur lucru de comentat. De ce sa faca el inchisoare pentru treaba asta? A obligat-o cineva pe aia sa se suie pe motor? Daca nu ii placea stilul il batea pe umar si-i zicea ca vrea sa coboare. Amandoi au fost in acelasi pericol si nu inteleg de ce el ar trebui sa plateasca pentru asta in conditiile in care nu era vreun radar pe acolo care sa spuna "avea 180".

 

 

Pentru ca asa e legea si asa va fi mereu (doar inscrisuri)...e simplu . iei pasager , raspunzi ptr faptele tale in caz de catastrofa . iti asumi un risc . te simti oribil chiar daca se intampla ceva fara a fi tu de vina , dar mai ales daca esti si tu vinovat ! ai nevoie de ceva discernamant si cateva sinapse bine legate ca sa iti dai seama ca nu e de joaca mai ales cu pasager...chiar nu inteleg fetele astea care se suie asa cu oricine :D chiar nu inteleg deloc ce se poate intampla ? sau un shot de adrenalina e mai important decat propria-i viata :P

@Pokemoni : inteleg ca sunteti prieteni cu Le_KiKi dar trebuie sa intelegi ca nu faceti decat sa il umflati in pene (si asa e cocosel el),ganditi-va si voi ca ceea ce a facut nu e bine , nu e corect fata de fata care a plecat prematur , nu e corect fata de parintii acestei fete , fata de persoanele care o cunosteau si o pretuiau mai mult decat a facut acest "prieten" al vostru care acum nu face decat sa va traga dupa el intr-o imagine murdara . Trebuie sa intelegeti ca el a gresit , si voi prietenii lui trebuie sa il ajutati sa inteleaga asta(ca pe cei cu experienta care au incercat sa-l ajute i-a luat cu amenintari) ... Puneti-va si voi neuronii aia la treaba...studiati problema si veti vedea ca toti avem acelas raspuns :rose:

Editat de VladSpeed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate nu intelegi ca pe forumul asta toti merg cu 50km/h si ei niciodata nu au incalcat cu sau fara voia lor viteza maxima in localitate?

 

 

Prietene, viteza maxima o incalc numai constient. Dar, atat eu, cat si multi altii, STIU UNDE SE POATE SI UNDE NU. Asta face diferenta intre mine si unul caruia sub avatar ii scrie "inconstient". Intelegi conceptul, sau trebuie sa-ti desenez o poza draguta cu motorete colorate?

 

Pot paria ca la 18 ani daca aveam racheta faceam ce-a facut Kiki sau crapam eu. Stii de ce? Pen' ca urlau hormonii in mine. Pentru ca gandeam cu capatana de jos, nu cu aia de sus. Pe fatuca asta a ucis-o increderea intr-un pustan cu ouale umflate, prea verde ca sa inteleaga ce face cand se da I N C O N S T I E N T. Faptul ca n-a mers atent cu pasager, faptul ca se pisa pe toti p-aici fiindca se credea zeu, faptul ca raspunde pe topicul asta ca si cum l-ar durea in dos il descalifica in ochii mei de la titulatura de motociclist. E doar un posesor de motocicleta cu prea mult testosteron si prea putina minte. Si asta deja il cost. Si-l va mai costa.

 

 

P.S: Pentru desteptii care spun ca asta i se poate intampla oricui: Bai copii, lasati prostiile. Cand mergi preventiv, cand te gandesti ca trebuie sa te intorci si acasa intreg, cand esti constient ca viata pasagerului e in mainile tale, asemenea faze nu se intampla. Nu e acelasi lucru cu a fi lovit de un (cuvant urat) cu masina, asa cum iarna nu-i ca vara. Stiti cum e, norocul si-l face fiecare. Depinde numai si numai de tine, ridere, daca te intorci acasa pe motor sau in cutie.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc ca mi-ai explicat in cuvinte putine si sunt constient ca mai multe nu ti`a permis vocabularul sa imi spui.

 

Din primele "treij" de pagini lumea pare deranjata de ce am spus eu mai sus, nu m`am referit exclusiv la tine, domnule ironic.

 

La 2 zile dupa ce a omorat o fata, a asteptat cineva sa apara si sa explice, ce s`a intamplat ??? I`a dat cineva credit ??? A avut cineva rabdare intai sa afle detaliile accidentului si abea apoi sa injure si sa vorbeasca despre el ca despre un criminal ???

 

Faptul ca inca se gandeste la bac, este un exemplu de maturitate si ma bucur ca se gandeste la viitorul sau. Probabil tu care esti mult mai inteligent decat noi, ai fi renuntat la scoala si te duceai intr`o padure, iti faceai o sulita si traiai acolo din ce vanai... ca deh` ai avut un accident in care o persoana a murit.

 

Din moment ce prostul ala vorbeste fara sa aibe cunostinta de cauza, e si normal ca baiatul sa rabufneasca asupra lui. A fost ceva spus la suparare nu inseamna ca acum o sa il bata pe acel terminat.

 

E uman cand faci o greseala sa iti cauti explicatii (scuze).

 

Daca cineva ii ia apararea, inseamna ca e negrisor si analfabet, de aici imi dau seama ca ai fost crescut intr`un mediu comunist si sincer te inteleg si pe tine... poti spune ce vrei acum, nu mai e ca inainte...

 

Se vede ca traiesti din filme si cand auzi ca un om e in penitenta te duce imediat cu gandul la fanteziile tale.

 

 

 

Hai sa nu ne mai atacam ca nu asta e rostul acestui topic si nici nu prea vreau sa te destept. Mersi

 

 

 

Bai pulete, ce cacao vorbesti tu ma de comunism la 22 de ani? Ce mata-n poponeata stii tu ma despre comunism? Eu, la 28 de ani, abia imi aduc aminte niste franturi din perioada de soim al patriei si de pionier si tu o arzi p-aici cu "mentalilatea comunista"? Du-te ma si te spanzura. Si ia-i cu tine si pe mucosii ceilalti care o dau cu "perioada comunista" cand ei sunt mai tineri ca "democratia" din tara asta.

 

 

Si ca sa intelegi si de ce l-a luat lumea la salam pe iubitu' tau kiki, ia cauta-i posturile de dinainte de accident, sa vezi care-i era atitudinea si "stilul de mers".

 

Hai sictir!

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara imi bateam capul cu un "pusti" de 23 de ani care vrea sa-si ia motor si era tare ofuscat ca "prostii astia din Romania nu sunt in stare sa scoata un circuit bun ca sa invete incepatorii sa mearga". Si a gasit repede solutia: "daca mergi cu bun simt la 140 kmh pe o autostrada poti invata sa mergi".

Cum sa spui asa ceva?

Da, ok, eu nu am permis si am fost blamata ca habar am ca viteza aia este chiar mica.

E vorba de precautie si de instinctul de conservare! Orice se poate intampla, mai ales daca esti incepator.

Eu cred ca la viteza aia daca iti trage unul de volan in fata nu prea ai cum sa-l eviti. Poate un rider cu experienta are suficiente patanii si poate evita.

 

Este inca unul care v-a accentua parerea soferilor despre motociclisti. Toti sunt teribilisti si vitezomani in conceptia lor si din cauza asta cei cu experienta au de suferit. Cand i-am blamat si le-am spus ca exista soferi care vaneaza motociclisti, vaneaza greseli, m-au trimis la nebuni.

 

Mai nasol e ca iresponsabilii de genul asta au si adepti si partinitori. E trist si groaznic ce se intampla!

Eu inteleg ca motociclismul iti intra in sange. Dar in mare motociclismul este o pasiune, un mod de relaxare, mai multa mobilitate. Nu viteza, ridicat pe o roata si alte teribilisme. Astea le poti face pe circuit sa pe drum inchis. Nu pe autostrazi si in orase! Mor oameni nevinovati. Ca in accidentul de fata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot paria ca la 18 ani daca aveam racheta faceam ce-a facut Kiki sau crapam eu. Stii de ce? Pen' ca urlau hormonii in mine. Pentru ca gandeam cu capatana de jos, nu cu aia de sus.

 

Si ca sa intelegi si de ce l-a luat lumea la salam pe iubitu' tau kiki, ia cauta-i posturile de dinainte de accident, sa vezi care-i era atitudinea si "stilul de mers".

Te cam contrazici. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de KiKi, si mai rau imi pare de fata.Dar cel mai rau imi pare de parintii lor.Nici nu vreau sa-mi imaginez cum este sa-ti pierzi un copil. Daca copiii acestor familii au ajuns in situatia asta este clar ca ceva nu a functionat in educatia lor. Cu siguranta niciunul dintre cei care au scris pe aici nu stiu ce. Poate nici ei insisi nu stiu, altfel ,cel mai probabil, tragedia nu se intampla.

 

Pe de alta parte cand vin sa ceara o parere sau ajutor in alta parte ,cu un sfat, ceva, pe forum de exemplu, devin ?Pokemoni???dejectii umane??s.a.m.d. iar din zece posturi ,noua si jumatate sunt la misto sau ironice.

 

Cel mai bun exemplu este chiar ?citatul? din SBZ a lui Ady Viteza?.habar nu am ce a vrut sa demonstreze prin postarea aia. Poate doar incapacitatea celor care au pretentia ca sunt maturi si cu capul pe umeri de a spune ceva pe masura intelepciunii lor..

 

Va mirati de aroganta lor sau de lejeritatea lor in a trata problemele serioase ? Nu este nimic anormal in asta. Sunt doar armele pe care ei le folosesc sa se apere intr-o lume de oameni mari si destepti care nu isi mai pierde timpul cu ei, educatia lor, nevoile lor si care uita prea usor ca in anumite privinte au gresit mult mai mult decat cei tineri acum.

 

As fi curios insasa aflu oare cum isi justifica in schimb oamenii trecuti prin viata aroganta si nepasarea fata de ei.

 

Aici nu era cazul unuia care isi intinde creierii pe un copac conducand fara carnet,beat si cu pasager la 17 ani un ss. Omul avea carnet, mergea de ceva vreme pe mai multe tipuri de motoare. Mersese si cu pasager inainte. Chestia cu motor de +100 CP este discutabila. Ar trebui sa acceptati ca unul de 17 ani chiar poate sa conduca asa ceva.

 

Din informatiile care le am, neverificate, dar veridice, omul nu se simte prea bine dupa intamplare.Ma refer fizic, deci era destul de putin probabil ca el sa posteze acele idiotenii la mai putin de-o zi de la accident. De altfel nici nu este stilul lui de-a scrie, iar cu alte ocazii au mai postat de pe contul lui si altii din gasca lui, daca cineva a fost atent la asta. Eu am fost si nu cred ca el a postat.

 

Parerea mea este ca a fost pur si simplu o eroare de pilotaj terminata tragic. Nu este primul si nici ultimul care rateaza o curba sau ia un scuar sau o bordura. In acelasi loc a mai avut loc un accident in conditii asemanatoare. A fost unul cu nevasta in spate si copii acasa. Nu vad cu ce este mai deosebit cazul asta. Doar pentru ca are 17 ani ?

 

 

Cred ca gresesti putin. Nu-mi aduc aminte ca in anii '90 sa fi avut cineva grija de noi. Ba lipsurile erau mult mai multe si mult mai adanca era ignoranta "oamenilor mari si destepti". Nu ai voie sa spui atat de frumos sa am rabdare cu o carcasa de beizadea careia i-a luat tac-su motocicleta ss si care omoara din teribilism, pana la urma, o pitzipoanca de-a lui.

 

Cred ca are peste 18, asta ca sa poata avea carnet de ss, zic io. De ziua mea, la 18 ani, ma gandeam ca trebuie sa ma las de porcarii ca devenisem pasibil de puscarie.

In acest moment, el nu trebuie scuza. Tre sa aiva barbatia pe care i-o arata varsta si sa iasa sa-si recunoasca vina. Sa zica "bagati-ma la puscarie, ca am gresit".

 

N-am rabdare cu el pentru ca is prea (prea!) multi care ar putea-o comite la fel de senini (vezi prietenii). Imi pare totusi rau de un lucru. Lumea din jurul lui zice ca e un tip talentat. Daca n-avea in jur dobitoci care sa-i hranesca orgoliul, probabil ca in doi ani vorbeam de un super stunter in devenire. Cred ca prostia asta de-a facut-o i-a distrus o buna parte din viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai grav lucru mi se pare....ca se va intampla ca in sentinta tipei cu audi - 2 ani cu suspendare- pusa in link de Thomas parca (in opinia mea...cu gravitate mai mare decat la kiki) ....se echivaleaza viata unui om in bani.

Daca orice conducator auto/moto....va sti ca-l asteapta puscaria....probabil ca am avea alt trafic pe sosele. Amenzile ii constrientizeaza pe cei cu mai putini bani. Ar trebui sa se creeze un precedent mediatizat...eu cred ca ar ajuta.

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca gresesti putin. Nu-mi aduc aminte ca in anii '90 sa fi avut cineva grija de noi. Ba lipsurile erau mult mai multe si mult mai adanca era ignoranta "oamenilor mari si destepti". Nu ai voie sa spui atat de frumos sa am rabdare cu o carcasa de beizadea careia i-a luat tac-su motocicleta ss si care omoara din teribilism, pana la urma, o pitzipoanca de-a lui.

 

Cred ca are peste 18, asta ca sa poata avea carnet de ss, zic io. De ziua mea, la 18 ani, ma gandeam ca trebuie sa ma las de porcarii ca devenisem pasibil de puscarie.

In acest moment, el nu trebuie scuza. Tre sa aiva barbatia pe care i-o arata varsta si sa iasa sa-si recunoasca vina. Sa zica "bagati-ma la puscarie, ca am gresit".

 

N-am rabdare cu el pentru ca is prea (prea!) multi care ar putea-o comite la fel de senini (vezi prietenii). Imi pare totusi rau de un lucru. Lumea din jurul lui zice ca e un tip talentat. Daca n-avea in jur dobitoci care sa-i hranesca orgoliul, probabil ca in doi ani vorbeam de un super stunter in devenire. Cred ca prostia asta de-a facut-o i-a distrus o buna parte din viata.

N-as vrea sa fiu interpretat gresit, nu ma erijez in avocatul nimanui. Dar si tu recunosti ca nu prea erai cuminte la 18 ani.

In rest, dupa parerea mea, folosesti ca argumentatie aceleasi truisme de genul..."pe vremea mea"....."i-a luat tac-su ss" ...etc....

Daca zici ca ai "trait" in anii '90 sau inainte ar trebui sa stii ca oamenii tocmai din cauza lipsurilor sau nu aveau ce face cu banii, acordau o mai mare parte din timpul lor sa citeasca o carte...sa mai iasa cu copii lor la o inghetata.... :D

 

Si pana la urma si asa...existau "beizadele" care se striveau de un stalp...acum este R6...atunci era Dacia 1400 cu vopsea metalizata facuta pe comanda. Erau o gramada de cazuri, se auzeau in "oras" ca nu era net pe atunci si ProTv.

 

Alte vremuri, alte "metode", aceleasi principii periculoase de a trai.

 

Pana la urma eu nu am de unde sa stiu ca i-a luat tac-su motor. Stii tu asta ? Acum sunt alte posibilitati, si tineri pot castiga sume importante de bani mai devreme. Pana la urma un ss bun este mult mai ieftin decat o masina. In afara de asta, de cand este o vina sa ai parinti bogati ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este vorba de vinovatie in cazul parintilor cu bani. Conteaza in ce investesc parintii banii.

Daca ii investesc in educatie, calatorii, viitorul copilului, e ff bine. Dar motorul e o responsabilitate prea mare, de care un copil nu are cunostinta. Sau prea putini au. Iar in cazul asta e clar ca nu avea cunostinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tarka2

 

Se pare ca n-ai inteles de ce am pus acel link...

Ca si actorul principal din aceste discutii interminabile (d-nul kiki) si acel baiat are aceeasi mentalitate.La primul motor ca incepator este interesat s-o de-a pe-o roata si sa ne arate la toti ca poate!!!...foarte bine....dar sunt curios cand pune motorul jos pe doua roti si trebuie sa franeze puternic e in stare sa faca treaba asta fara sa se verse???

E vorba de o atitudine gresita dar cu cat i se spune ca nu-i bine cum gandeste cu atat persevereaza in a face ce crede el ca-i mai bine.

Sunt generatii diferite...recunosc asta....dar de cand e lumea si pamantul e bine sa asculti de batrani....macar noi am invatat din greselile noastre si acum putem sa ii indrumam si pe altii.

Pana la urma la 18 ani esti major si vaccinat.....poti discerne intre ce e bine si ce e rau....daca asta vrea sa faca generatie tanara e treaba lor....

Sunt motociclist de cand ma stiu....am avut norocul sa am in familie motociclete de cand abia ma tineam pe picioare si invatam sa merg.....asa ca am crescut cu ele si langa ele....mi-am luat portia de accidente grave sau mai putin grave....insa am avut norocul sa fiu sfatuit de bine intotdeauna de "batranii" generatiei anterioare.

Acum am o fetitza care este viatza mea...si voi incerca pe tot posibilul sa o tin departe de motoare....nu as vrea nici sa le piloteze si nici sa fie pasagera vreodata.Asa cred eu ca-i mai bine pentru ea......pentru ca mi-e groaza sa ma gandesc prin ce trec parintii acelei fete in aceste momente...

Mai fac o mica paralela...

Echipa noastra de curse merge de doi ani cam peste tot....culmea e ca toti 3 pilotii am renuntat la vitezane pe strada aproape imediat...pentru plimbari folosim choppere asta in putinele zile cand avem timp de iesiri la drum lung.In primavara ne gandeam sa luam cu noi cate un pusti care sa aiba o mobra de 125 si pe care sa-l ducem pe circuite sa poata invata cat mai multe ...si poate cine stie...gaseam un viitor campion....insa in ultimul timp am descoperit o mentalitate a generatiei actuale care ne-a facut sa ne razgandim!!!

L-am intrebat si pe Coxanelu daca ar merita sa facem acest lucru si mi-a raspus foarte simplu...."nu"

 

Va doresc la toi numai bine si asfalt uscat.

Editat de ady_viteza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citi majoritatea comentariilor si link-urilir....si in timp ce mi se facea pielea de gaina m-am intristat f tare. Si m-am intrsitat nu numai de tragedia in sine, dar si de faptul ce, desi saptamanal un motocilcist cade sau moare, sau poate un pasager. Urmeaza apoi sute de pagini de comentarii si pareri de rau,zeci de ore pierdute in fata calculatorului pentru a scrie, sute de sfaturi si propuneri ...si cu toate asta parca ne pierdem mintile cand n eurcam iarasi pe motor. zilele trecute vorbeam cu un "brav" motociclist, cu un RR de 1000 care imi spunea cum si-ar dori un motor de 2000 ca 1000 nu-i ajunge..... apoi incerca sa o conving ape prietena mea sa o duca pasager. Acel om , pe langa ca este sinucigas....mai este si un criminal....

 

Citim toate aceste pagini si ne pare rau, se zburleste parul pe noi si totusi cand ne urcam iar pe motor ne pierdem mintile si suntem zmei. Innainte de a critica pe cineva ca e vitezist si inconstient hai sa ne uitam la noi sa vedem cati gandim sau nu gandim lucid cand ne urcam pe ea. Eu cand incalec, ma incearca o emotie si imi zic sa am grija cum merg ca nu-i nici o graba.

Motociclismul ar trebui sa fie o placere, ceva cre sa te fac asa te simti liber si independent, nu o rafuiala cu moartea, un carusel din care nu esti sigur ca iesi viu. Eu cred ca de multe ori ne batem joc de vietile noatsre , si e pacat ca si de vietile altora.

 

Pe oamenii astia nu-i mai aduce nimeni si nimic innapoi, si e trist ca sunt multi nerabdatori sa-i urmeze. Ce mai conteaza ca era un motorist bun si ca a inceput cu un 125? Ceea ce conteaza e ca a uitat de ce a inceput: de placere. Pacat

A ucis un om si cred ca e just sa plateasca. Fiinta aia care s-a urcat cu el si- a pus viata si integritatea in mainile lui. El nu a pretuit aceste lucruri, desi si-a asumat aceasta responsabilitate, deci trebuie sa plateasca, desi pierderea este de nepretuit.

 

Pacat de toate victimele motociclisti si pacat si de noi ca nu pretuim ceea ce avem ( viata, sanatate, familie, copii..etc)

 

Nu conteaza ca asfaltul sa fie uscat...conteaza prudenta si responsabilitatea cu care il abordam.

Aveti grija de voi si de cei din spate.

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei ce se intreaba ce ar putea pati cel ce e la "primul omor", poftiti exemplu CLAR si PROASPAT: - http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...de-pe-Kiseleff/

 

@Mjolnir, daca eu ma sui intr-un avion si pilotul e beat si picam, eu sunt vinovat ca nu l-am batut pe umar sau el e singurul responsabil? Eu trebuie sa stiu ca el e incapabil sa piloteze ? Sau al exemplu: la salturile cu parasuta, eu sunt vinovat ca nu e pliata corespunzator (cand nu am licenta de plior si nu mi-o aranjez singura) sau cel ce face aceasta treaba trebuie sa o faca responsabil pentru siguranta MEA?

 

Nu era beat, avea carnet deci era considerat de catre stat capabil sa piloteze motocicleta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara imi bateam capul cu un "pusti" de 23 de ani care vrea sa-si ia motor si era tare ofuscat ca "prostii astia din Romania nu sunt in stare sa scoata un circuit bun ca sa invete incepatorii sa mearga". Si a gasit repede solutia: "daca mergi cu bun simt la 140 kmh pe o autostrada poti invata sa mergi".

Cum sa spui asa ceva?

Da, ok, eu nu am permis si am fost blamata ca habar am ca viteza aia este chiar mica.

E vorba de precautie si de instinctul de conservare! Orice se poate intampla, mai ales daca esti incepator.

Eu cred ca la viteza aia daca iti trage unul de volan in fata nu prea ai cum sa-l eviti. Poate un rider cu experienta are suficiente patanii si poate evita.

 

Este inca unul care v-a accentua parerea soferilor despre motociclisti. Toti sunt teribilisti si vitezomani in conceptia lor si din cauza asta cei cu experienta au de suferit. Cand i-am blamat si le-am spus ca exista soferi care vaneaza motociclisti, vaneaza greseli, m-au trimis la nebuni.

 

Mai nasol e ca iresponsabilii de genul asta au si adepti si partinitori. E trist si groaznic ce se intampla!

Eu inteleg ca motociclismul iti intra in sange. Dar in mare motociclismul este o pasiune, un mod de relaxare, mai multa mobilitate. Nu viteza, ridicat pe o roata si alte teribilisme. Astea le poti face pe circuit sa pe drum inchis. Nu pe autostrazi si in orase! Mor oameni nevinovati. Ca in accidentul de fata!

 

 

si care e rostul postului tau ???? cand o sa ai si tu permis si motor ca sa te poti da pe o autostrada ..un drum public aricare ar fi el poate o sa ne mai lasi un post..... ce ai scris tu aici nu e nimic altceva decat ce am citit cu toti in foarte multe posturi pe aici ...... si ultima intrebare ..... cu cat ai merge tu pe autostrada ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alex_tm83: ca incepator cu 140 kmh pe autostrada mi se pare teribilism. In august sper sa iau permisul daca imi permite timpul. M-am sfatuit si cu cineva si mi-a zis sa iau un motor mic. Probabil ceva timp voi iesi cu cineva cu experienta in poligon si voi da ture in jurul blocului.

Dar nu voi merge pe autostrada, mai ales cu viteza aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alex_tm83: ca incepator cu 140 kmh pe autostrada mi se pare teribilism. In august sper sa iau permisul daca imi permite timpul. M-am sfatuit si cu cineva si mi-a zis sa iau un motor mic. Probabil ceva timp voi iesi cu cineva cu experienta in poligon si voi da ture in jurul blocului.

Dar nu voi merge pe autostrada, mai ales cu viteza aia.

 

 

Sa nu uiti!

Editat de moroiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca gresesti putin. Nu-mi aduc aminte ca in anii '90 sa fi avut cineva grija de noi. Ba lipsurile erau mult mai multe si mult mai adanca era ignoranta "oamenilor mari si destepti". Nu ai voie sa spui atat de frumos sa am rabdare cu o carcasa de beizadea careia i-a luat tac-su motocicleta ss si care omoara din teribilism, pana la urma, o pitzipoanca de-a lui.

 

Cred ca are peste 18, asta ca sa poata avea carnet de ss, zic io. De ziua mea, la 18 ani, ma gandeam ca trebuie sa ma las de porcarii ca devenisem pasibil de puscarie.

In acest moment, el nu trebuie scuza. Tre sa aiva barbatia pe care i-o arata varsta si sa iasa sa-si recunoasca vina. Sa zica "bagati-ma la puscarie, ca am gresit".

 

N-am rabdare cu el pentru ca is prea (prea!) multi care ar putea-o comite la fel de senini (vezi prietenii). Imi pare totusi rau de un lucru. Lumea din jurul lui zice ca e un tip talentat. Daca n-avea in jur dobitoci care sa-i hranesca orgoliul, probabil ca in doi ani vorbeam de un super stunter in devenire. Cred ca prostia asta de-a facut-o i-a distrus o buna parte din viata.

 

Eu nu am intalnit pe nimeni care sa fi facut o greseala grava si sa spuna "bagati-ma la puscarie ca am gresit". Si nici nu cred ca voi intalni. El de ce ar face-o? Poate sa recunoasca ca a gresit, ca nu a fost atent, da, dar sa ceara singur sa fie bagat la puscarie deja e prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt indignata de discutia pe care am purtat-o aseara, in care eram indemnata sa merg cu viteza.

Tu crezi ca toata generatia Mc Donald's e teribilista? Te inseli... Eu vreau motor din pasiune si pentru o mai mare mobilitate.

Nu sa bag mana-n gaz si sa ma cred zmeu.

 

Dar daca nici voi nu incurajati si sfatuiti incepatorii, cine sa o faca?

Ironiile astea nu ajuta. Ba din contra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau busa la anu sau poate la celalat, asta dc nu o sa ascult de cei mai experimentati si uit de busa.

Busa, ca si XX-ul, ca si ZX14-le, etc, este un motor de oameni cu mintea la cap! Este un sport touring, si trebuie tratat ca atare. Eu pe-a mea o folosesc fix in scopul asta, nu sa merg cu 300 pe autostrada si cu 180 in oras. Este foarte comoda, iar daca-i pui si un topcase si doua genti laterale, sa tot mergi cu ea. Are cuplu cat sa te scoata din "incurcaturi", e stabila pe curbe, sta foarte bine pe drum intins, e altceva fata de SS-uri (numai pe asa ceva am mers, in afara de XX, care e la fel ca Busa ) Am un prieten care a inceput la 28 de ani pe Busa, lucru ce l-am considerat foarte bun pentru el. Merge de doua sezoane si n-a avut nici macar un incident, pentru ca o foloseste fix in scopurile pentru care a fost creata si "o respecta", pt. ca este un motor care impune respect !

De cate accidente ati auzit voi in Romania cu Busa sau cu XX-ul ??? Infinit mai putine decat cu SS-uri..... Exact pentru faptul ca motociclistii nostrii au inteles exact pentru ce e Busa, si o folosesc ca atare !

 

@pantera: nu imi plac riscurile si complicatiile. Nu-mi sta in caracter sa fac ceva iresponsabil de o asemenea anvergura!

Ca incepator nu imi permit sa fiu trufasa pentru ca pot gresi intr-o secunda si pot sa las familia/ familii indurerate si vietile altora spulberate.

 

Mai ales ca am la activ un accident in care nu conduceam eu. Si am invatat multe de pe urma lui.

Eu inteleg ce spui tu, dar intelege ca exact asa gandeam majoritatea la inceput !

E o vorba...eu ca tine am fost, tu ca mine nu! Am trecut prin astea si de-asta spunem ce spunem ! Probabil ca exista si exceptii, nu ma indoiesc de asta, dar care sunt sansele ca tu sa fi una dintre ele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, voi edita profilul. Am 21 de ani.

Eu chiar vb serios si nu vreau sa fiu luata in deradere. Nu vreau sa fiu inca un motociclist care ii baga pe altii in belele.

Si chiar credeam ca am dreptate cand ma contram ca e anormal ca un incepator sa mearga cu viteza aia pe autostrada.

 

 

fata, cum zice si pantera..o sa bagi si tu mana in gaz....trust me, dar ai o modalitate f simpla sa reduci riscul: i-ati un motor mic: maaaxim 50 cp....Invata sa mergi, si cand te faci mare poate o sa mergi si cu 140...sau mai bine nu. Io nu te iau in deradere, nici nu sunt exparta lu peste prajit, dar daca vrei un sfat intreaba, eu am avut norocul ca am avu tlanga mine un motorist, mai mic decat mine ca varsta, dar cu 2 ani experienta si nu vitezist dement.

Am vrut 130cp...a zis NU BLONDO ca mai am nevoie de tine! Iar instructorul meu a emis o mare teza: OanaI-ati un motor pe care sa-l poti schimba la anul nu sa te schimbe el pe tine. Eu iti recomand doua motoare: kawasaky 250 R 33 cp, 170 kg, si GS 500- 50 cp- 190 kg. Amadoua arata a motoare, nu stai in maini in ele, sunt mici si usor manevrabile + echipament vizibil ( NU roz! ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...