Sari la conținut

Accident mortal pe autostrada


DraculRoscat
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 536
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sincer nu am treaba cu motociclismul.Am masina de f multi cai putere dar niciodata nu pasageri nu depasesc 50-60 in oras si 120 pe autostrada.Ce a facut el se numeste INCONSTIENTA.Sunt asa revoltat mai ales pentru ca Bia(Bianca sau Andreea dupa cum o stiti voi) mi-a fost o prietena f buna si colega.Sincer traim intr-o tara cu legi de tot rahatul si sigur o sa scape nevinovat chiar daca din punct de vedere juridic a incaltat multe legi.Dar daca scapa de lege,nu scapa de Dumnezeu.Eu nu sunt procuror,nu sunt politist nici Sf.Petru,sunt doar revoltat,suparat,nervos mai ales ca astazi s-au afisat rezultatele la bacalaureat si toata lumea era fericita.Cand m-am uitat in dreptul ei (10 romana oral,10 engleza oral,7.70 romana scris si la restul Neprezentat).Imi venea sa plang sincer.Ma rog,ce-a fost a fost.Am scris mai devreme:Degeaba ne mai agitam pentru ca pe Bia nimeni nu ne-o mai da inapoi.Il sfatuiesc doar sa aiba demnitate si curat sa se duca in fata parintilor ei,sa recunoasca totul si din cand in cand sa isi mai aduca aminte de ea si sa mai treaca pe la o biserica sa ii aprinda o lumanare pentru ca viata ei a fost in mainile "maestrului kiki" atunci cand s-a urcat pe motor.Macar sa invatati ceva,voi,motociclistii din cele intamplate.Va multumesc tuturor celor care ne inteleg suferinta(a mea si a colegilor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am scris mult dar dupa ce citesti atat ai multe idei. Tot ce am scris este adresat tinerilor motociclisti cu speranta ca le va da macar 1% mai multe sanse sa evite asemenea tragedii.

 

Mi-a luat 3 zile sa termin de citit atatea pagini. Am fost impresionat de numarul motociclistilor revoltati de acest eveniment tragic si tot ce sper este ca un numar cat mai mare de motociclisti sa constientizeze ca viata pasagerilor sta in mainile lor.

Fiecare motociclist care citeste acest topic ar trebui sa fie constient ca motocicleta nu se conduce ca masina ci se piloteaza ca avioanele iar pilotii de avioane au in mainile lor cel putin o viata ca si motociclistii atunci cand au pasger.

 

Imi place sa cred ca "motociclistul" nu a vrut sa omoare pe nimeni. Pur si simplu a vrut sa se dea mare in fata fetei si a prietenilor. Problema este ca nu a stiut unde sa se opreasca si un om a platit pentru asta cu viata iar viata unui om este mai presut de orice pe lumea asta. Sper sa fi inteles cu totii acest lucru.

 

Cu toate ca imi este greu sa o spun si sa o recunosc de aceasta tragedie singurii vinovati sunt parintii celor doi. Imi este greu sa recunosc acest lucru fiindca ca orice motociclist sunt si eu rebel si nelinistit. Niciodata nu am fost de acord cu parintii mei si nici acum nu sunt. Inca din copilarie am avut tot felul de piedici din partea lor. Nu mi-au cumparat bicicleta, scuter, 125cc si nici motocicleta cu toate ca tata a fost motociclist si nu a avut masina niciodata. Cu toate ca si acum ii urasc pentru asta ii inteleg perfect.

 

La 10 ani am sarit cu rotilele de la 2 metrii in viteza ca sa impresionez o fetita cu ochii albastrii si mari si cozi blonde pe spate. Rotilele s-au rupt in doua si astfel am scapat eu aproape intreg.

Imi urasc parintii fiindca nu am avut bicicleta sa ma dau mare in fata copiilor din parc dar nu-i nimic la 13 ani mi-am construit singur bicicleta cu piese de la prieteni. Peimul lucru pe care l-am facut a fost sa vin de la bunci calare pe bicicleta. Am facut 50 de km de sosea si 20 km de autostrada. Am crezut ca toata familia o sa fie internata la nebuni de nervi din cauza asta dar eu eram mandru de mine. Cine mai era ca mine?

Dupa asta ma descoperit crestele muntilor. Evident, ce era mai cool decat sa fii alpinist dar si mai cool era sa fii alpinist la liber. Noroc ca tata nu stia ce fac eu acolo ca ma inchidea in debara. Eu faceam alpinism fara coarda ca doar eram cel mai tare.

La 18 ani mi-am luat cu bani imprumutati de la tatal prietenei mele masina sport binenteles. (bine ca mi-am adus aminte sa ii dau banii inapoi) Eram primul dintre totii prietenii mei care nu se plimba cu masina parintilor. Aveam Oltcit-ul meu si eram atat de mandru de el. La vremea aia era cea mai rapida masina din gasca. Puteam sa ii fac ce vroiam eu ca era a mea si tata nu avea ce sa imi zica. Am supraalimentat-o, i-am intarit amortizoarele, i-am taiat schimbatorul ca sa fie mai scurta cursa si aveam frane cu discuri ventilate pe fata si spate. Faceam Dealu Negru in blana chiar daca consuma 20%. Cine mai era ca mine?

Tata nu ma ajutat cu nimic cu toate ca era cel mai tare mecanic din cartier si nici de bani nu ducea lipsa ba mai mult i-a interzis si bunicului meu adica lu' tasu, care avea si mai multi bani sa imi dea.

Stiti de ce?

 

CA SA RAMAN VIU.

 

Asta este tot ce l-a interesat pe tata. Stia bine ce are la usa.

La 25 de ani am facut scoala pentru cat A fara sa ii spun lu' tata. Nu ca ar mai fi putut sa ma opresca fiindca deja eram la casa mea doar ca nu vroiam sa il sperii. M-am dus cu pemisu' in brate si i-am spus ca vreau motocicleta. Spre surprinderea mea mi-a dat-o fara sa imi tina vre-o predica. Pur si simplu a scos prelata si ma ajutat sa o imping pana in garaj. Sunt sigur ca in sufletul lui era o lupta. Toata viata lui nu a facut altceva decat sa ma tina in viata iar atunci eu l-am obligat sa imi deschda poarta spre pericol.

Inca il urasc fiindca mi-a rapit sansa sa fiu smecher in copilarie dar din respect pentru efortul lui de a ma tine in viata incerc sa nu sar calul si incerc sa ii respect dorinta de a ramane viu.

Evident ca nu prea mi-a iesit. Am trecut si eu prin perioada de euforie pana era sa imi rup gatu'. Atunci m-am oprit si am asteptat sa capat experienta iar acum nu pot spune ca am destula. Totusi cu cat capat mai multa experienta cu atat sunt mai fascinat si vreau si mai multa. Ca sa capat mai multa experienta sunt obligat sa raman cat mai mult timp viu.

 

Autorului acestui accident nu ii mai dau sfaturi ca nici eu nu am fost mai breaz dar ceilalti poate vor intelege ceea ce eu nu am inteles la vremea mea. Faptul ca Indiferent de neintelegerile dintre generatii noi nu va vrem decat binele. Indiferent de limbajul pe care il foloseste Cox, Viteza si altii in nici un caz nu va vor in cosciug. Stim ca vreti sa va afirmati, stim ca vreti sa ne dovediti ca meritati sa fti apreciati dar intelegeti ca oricat talent aveti nu aveti experienta. Nu te poti pune cu unu care are 10 ani de condus motocicleta chiar daca tu ai 30000 km intr-un an. Aveti reflexe prea crude care nu s-au sedimentat. Tot ce va spun este sa nu va grabiti. Nu sariti peste etape ca sa ajungeti sa prindeti in viata si vremea voastra. Asta a fost concluzia filmului Biker Boys. A fost o basina de film dar a vut un final bine tintit. Cei tineri nu le pot lua locul celor batrani decat cand se retrag cei din urma. Pur si simplu nu ai cum sa recuperezi anii de experienta ce fac diferenta.

 

Nu am nimic cu tanara generatie. Am colegi de club care fac parte din acesta de la 16 ani. Si nu sunt unul sau doi sunt multi. Imi plac de nu mai pot. Uneori mai fac prostii si ii adun de pe sfalt, unii au multi bani altii mai putini dar suficienti cat sa le ia tatii lor mobre destul de scumpe. Deci nu am prejudecati cu privire la banii nimanui totusii... Uneori am senzatia ca sunt plictisiti si fac prostii din plictiseala fiindca nu au pentru ce sa se lupte. Motocicletele nu sunt din bani muciti de ei si nu prea le pasa ca le strica. Nici mie nu imi pasa ca le strica dar imi pasa daca se strica ei. Tocmai s-a intors un astfel de (cuvant urat), idot si retardat de prieten care s-a imprastiat la Brasov pur si simplu din clara lipsa de experienta. Cu prima ocazie va capata o mare palma peste ochi. Poate ca se va supara pe mine dar poate data viitoare isi va aduce aminte si va lasa figurile si va ramane viu. De ce ii dau o palma? Pentru ca sunt mai in varsta si tin la dobitoc. Deaia.

 

O alta problema care sa dezbatut pe acest forum este mersul cu pasger. Eu in general merg cu nevasta din dotare. E si ea motociclista deci stie la ce se expune totusi... Daca merg la shopiiiiiiiing evidnent ca mergem in bluzita roz si sandale asortate. In acest caz mergem cu viteza legala sau chiar sub. E misto e racoare si ne mai si bronzam putin. Merg atent fiindca daca nu o iubeam nu o luam de nevasta. Daca ar pati ceva ma spanzur.

Alteori vrea sa se dea si ea cu viteza ca ii cam place. O blindez bine cu protectii imprumut un SS capabil si plecam la dat pe curbe. Ea e foarte incantata si totusi nu merg niciodata cu ea cat ma duce pe mine tupeul. Ii dau trei accelearari scurte inainte de curba ca sa vada cum ne apropiem ca racheta de curba cu toate ca noi avem 80/h, Franez tare cat sa o doara palmele proptite pe rezervor si apoi ii dau doua superioare si o tin din ambreiaj pe curba dar sa urle motorul ca turbat si gata. Ea ramane cu impresia ca ne-am dat tare pe curbe si dupa doi, trei km imi face semn sa oprim ca o dor palmele si restul muschilor de la incordare si e transpirata toata sub maldarul de protectii. Ne intoarcem fericiti acasa. Ea e multumita ca si-a facut portia de adrenalina iar eu sunt fericit ca am reusit sa ma abtin sa ii dau mai tare.

Alteori mai scapam si noi mana in gaz pe autostrada si o ardem in 200 dar pe distante scurte ca nu ne plac radarele. Asta am spus-o asa fiindca nu am reusit sa ma abtin sa nu ma dau mare.

 

Tot ce am scris de la inceput am scris cu speranta ca vor citi cat mai multi tineri motociclisti si vor intelege ca nu avem nimic cu ei. Si noi vrem sa ne dam mari asi in motociclism. Si noi vrem sa impresionam pe oricine ne priveste. Singura diferenta este ca in general noi avem mai multa minte si mai putini hormoni.

Nu avem nimic cu banii parintilor vostrii ci doar cu faptul ca nu va explica ca banii se fac greu si ca mori o singura data iar viata nu are pret. Poate ca uneori nu ne exprimam bine si se intelege altceva, poate ca uneori suntem si noi frustrati ca nu sunteti politicosi si va mai luam la rost. Alteori pur si simplu suntem si noi prosti si nu intelegem cum trebuie lucrurile ca doar nu suntem infailibili. Dar cel mai mult ne dorim sa ramaneti in viata atat voi cat si pasagerii vostrii.

 

Stiu din surse de la fata locului ca motociclistul avea viteza. Nu avea 180 dar clar avea peste suta. Oricum o viteza mult prea mare pentru oras mai ales ca nu aveau echipament. Un politist de la fata locului spunea ca motociclistul a facut niste declaratii cel putin dubioase imediat dupa accident. Poate ca mintea politistul asa ca nu stiu ce sa cred asa ca nu are rost sa spun vorbe aiurea. Totusi prea multe sunt anapoda in acest accident ca sa nu intram la banuieli in privinta acestui motociclist.

Pacat de viata acelei tinere.

Ma bucura totusi sa vad ca sunt foarte multi motociclisti care par sa fi invatat ceva din acest accident. Sper sa nu se mai intample curand o asemenea tragedie. Lasati orgoliile si fitele ca nu aveti de demonstrat nimic nimanui. Va garantez ca dupa 30 de ani datul pe o roata nu o sa va mai spuna nimic si o sa constatati cu stupoare cat de prosti erati cand faceati asta.

daca vine unu acum la mine si imi spune extaziat ca el stie sa se dea pe o roat o sa ma uit in ochii lui si o sa il intreb ce rezolva prin asta. O sa ii spun linistit ca nu ma intereseaza sa fac asa ceva fiindca e posibil sa imi stric mobra si eu vreau sa ajung la Paris cu ea anul asta. Tot ce va rog este sa aveti rabdare sa mai cresteti putin.

 

Aveti grija de voi si de pasagerii vostrii ca in mainile voastre e viata lor. Incercati apoi sa faceti un credit sa cumparati o mobra si apoi sa incepeti sa il platiti. O sa va uitati altfel la motocicletele voastre dupa asta. Banii nu se fac usor si cu cat ai mai multi cu atat ai mai putin timp sa te dai cu mobra. Aveti rabdare si o sa traiti sa vedeti ca am dreptate din pacate. Fapttul ca ai multi bani nu iti da dreptul sa nu respecti legile. faptul ca parintii tai au multi bani nu e un motiv sa te dai mare fiindca majoritatea motociclistilor nu sunt saraci. Motociclismul nu e un sport ieftin. Indiferent ce spun unii motociclismul este totusi un sport. ca in orice sport nu este de ajuns sa ai talent iti mai trebuie si antrenament. Experienta se capata in timp si exercitiu.

 

Nu trebuuie sa respectati ce am scris eu mai sus fiindca am mai multi ani de motociclism ci fiindca asa ramaneti in viata. Si eu mai am multeeee de invatat si sper sa apuc sa invat cat mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indeed! Din pacate nu stiu cati vor avea rabdarea sa citeasca pana la capat. :D Oricum, si printre randuri esenta ramane! Desi in suflet sunt motorista, in realitate sunt inca la stadiul de pasager. Mi-e greu sa citesc despre evenimentele nefericite, dar sper ca atunci cand o sa am mobrita mea, sa tin ochii cascati si mintea limpede.

Asfalt uscat! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer traim intr-o tara cu legi de tot rahatul si sigur o sa scape nevinovat chiar daca din punct de vedere juridic a incaltat multe legi.Dar daca scapa de lege,nu scapa de Dumnezeu.

Din pacate asta e genul de bullshit ortodox din creierele plebei care lasa atatea fapte antiumane nepedepsite. Nu, daca Dumnezeul invocat se ocupa de pedepsirea unor astfel de criminali, criminalul era traznit in secunda doi. Daca Dumnezeu era ocupat cu altele si nu a observat crima, atunci e obligatia autoritatilor sa faca dreptate si sa nu lase astfel de fapte nepedepsite.

 

Nu cred ca exista lucru mai grav decat aceasta resemnare a credinciosilor care mizeaza pe "pedeapsa divina", resemnarea e cea care permite autoritatilor sa inchida ochii la astfel de tragedii, lasand guvernanti, ciorditori, criminali si alte scursuri umane sa scape de fiecare data.

 

Pana la urma, resemnarea e o forma de complicitate si sustinere a unor astfel de crime. Iertarea e treaba popilor (contra cost bineinteles), plebea nu trebuie sa inceteze cererea dreptatii.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cu cati incepatori iei tu contact. Eu am luat cu destui de multi, majoritatea in urma topicului sticky de la incepatori. Dintre cei care aveau idei gresite si potential periculoase n-am reusit sa conving macar unul singur. Toti cu varste mici. Cei care au beneficiat de sfaturile mele au fost cu varste mai inaintate si care oricum se informasera si pregatisera singuri cat de cat.

Cand un om nu e deschis la a invata de la altii nu stiu cum poti sa-l ajuti "cu forta". Eu unul n-am reusit pana acum. Si n-am metode deranjante pentru ei, nu ii tratez de sus, am rabdare samd. N-am renuntat la modul general, inca stau de vorba cu toti cei care ma contacteaza, dar am renuntat in destule cazuri particulare in care imi pierdeam timpul complet degeaba.

Sunt complet de acord ca educarea acestor tineri este primul pas pentru a reduce victimele pe doua roti.

Din cauza ca nu fac parte din vreo gasca, club sau sa ma bag in "anturaj" nu am avut ocazia sa am de-a face cu incepatori pe care sa-i sfatuiesc. Decat conjunctural, pe aici numai in limita cunostintelor mele sau pe unde am nimerit intamplator in calea mea doritori de-a se apuca de mersul pe doua roti cu motor. Au fost trei cazuri de "doritori" adusi pe calea cea buna, inclusiv unul pe care l-am convins sa nu inceapa pe un 636 pentru ca, citez...."frate ,esti prost ? mi-l da ala ieftin rau de tot..." :laugh: Cred ca nu ma straduiam atat incat sa ratez un spritz de pomina doar sa-l urmaresc pe ala toata noaptea ca o femeie sa-i spun ce si cum. Chiar nu parea genul care poate controla un 636, desi era genul care a doua zi chiar il cumpara...

Deci depinde. Nu stiu cat au contat sfaturile mele sau cat conteaza ce scriu eu pe aici pentru unii, idea este ca nu sunt pasiv.

In rest ma bucur ca esti de acord cu mine ca principiu si daca ai de-a face cu fenomenul moto in adevaratul sens al cuvantului si intri din cauza asta in contact cu incepatori ar fi bine sa nu te opresti in a sfatui pe nimeni. Nici tu, nici altii asemenea tie.

 

TOPIC CLOSED.

Bine mah...daca zici tu.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuuie sa respectati ce am scris eu mai sus fiindca am mai multi ani de motociclism ci fiindca asa ramaneti in viata. Si eu mai am multeeee de invatat si sper sa apuc sa invat cat mai multe.

Ozzy, este unul dintre putinele posturi care inchid elegant un topic aprins, un topic in care pana sa citesc postul tau am fost tentat sa postez vehement (deci trebuie sa admit ca mai am de invatat, in general vorbind).

Tot ce ai scris are valoare, este indiscutabil, fara sa fie o predica falsa. Din pacate insa, realitatea este ca indiferent de cat de echilibrat esti in abordare, unii vor sa invete experimentand pe pielea lor. Indiferent cat de logice sunt argumentele, ele nu conving. Este o varsta la care esti invincibil, acea varsta la care cei de 35 de ani sunt mosi, si cei de 50 de ani sunt deja mumificati. Unii vor intelege ca exista aventura si la 20 de ani dupa varsta 20 de ani. Eu stiu sigur, exista. Asta de fapt spun de fapt toti 'trogloditii' de aici. Nu va grabiti, luati-o mai usor, e fun si mai tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place cand vad pe cineva care are capul pe umeri si pretuieste viata la adevarata ei valoare.Bravo ozzy.Sper ca au inteles ceva din tot ce ai scris acolo si sa se gandeasca f mult inainte sa ii dea blana cu pasager in spate.Eu doar sunt trist,nervos,revoltat pentru ca pasagera era colega si prietena mea si imi este f greu sa inteleg ca ea acum nu mai este printre noi.Banii,chestia asta e problema lor,daca are taticu bani,sa le cumpere si racheta,dar nu sa omori lumea cu ea.Dupa parerea mea legea e facuta pentru toti si trebuie respectata.Atata timp cat a luat viata cuiva,trebuie sa plateasca.Daca organele competente considera (fara bani) ca este nevinovat,ok.In romania "mortul e de vina",inca traim pe vremea comunistilor.Imi pare rau cred ca am deviat putin de la subiect.Eu doar vreau sa invatati ceva din cele intamplate,sa pretuiti viata voastra si a celor care si-o lasa in mainile voastre.Si inca odata,scriu pe acest forum deoarece imi este greu sa cred,nu imi pot imagina ca Bia.colega mea,prietena mea, nu mai este printre noi.Ganditi-va daca era un prieten apropiat de-al vostru apropiat care a fost omorat de un "pusti cu fitze si bani de la taticu".Puneti-va in situatia mea.Ma simt f prost si n-o sa trec f usor peste acest moment.Poate niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place cand vad pe cineva care are capul pe umeri si pretuieste viata la adevarata ei valoare.Bravo ozzy.Sper ca au inteles ceva din tot ce ai scris acolo si sa se gandeasca f mult inainte sa ii dea blana cu pasager in spate.Eu doar sunt trist,nervos,revoltat pentru ca pasagera era colega si prietena mea si imi este f greu sa inteleg ca ea acum nu mai este printre noi.Banii,chestia asta e problema lor,daca are taticu bani,sa le cumpere si racheta,dar nu sa omori lumea cu ea.Dupa parerea mea legea e facuta pentru toti si trebuie respectata.Atata timp cat a luat viata cuiva,trebuie sa plateasca.Daca organele competente considera (fara bani) ca este nevinovat,ok.In romania "mortul e de vina",inca traim pe vremea comunistilor.Imi pare rau cred ca am deviat putin de la subiect.Eu doar vreau sa invatati ceva din cele intamplate,sa pretuiti viata voastra si a celor care si-o lasa in mainile voastre.Si inca odata,scriu pe acest forum deoarece imi este greu sa cred,nu imi pot imagina ca Bia.colega mea,prietena mea, nu mai este printre noi.Ganditi-va daca era un prieten apropiat de-al vostru apropiat care a fost omorat de un "pusti cu fitze si bani de la taticu".Puneti-va in situatia mea.Ma simt f prost si n-o sa trec f usor peste acest moment.Poate niciodata.

 

deja incepi sa te repeti, ce ai spus in primul post era suficient :laugh:

tu ai luat bacul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am scris mult dar dupa ce citesti atat ai multe idei. Tot ce am scris este adresat tinerilor motociclisti cu speranta ca le va da ..............

 

Nu trebuuie sa respectati ce am scris eu mai sus fiindca am mai multi ani de motociclism ci fiindca asa ramaneti in viata. Si eu mai am multeeee de invatat si sper sa apuc sa invat cat mai multe.

.................................

 

de departe cel mai realist post din tot forumu asta !

Felicitari Domnule !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,am luat bacul cu 9.13.Eram foarte fericit pana am gasit pe lista numele colegei mele.Si iar mi-am amintit si nu am putut sa dorm noaptea aia.Am plans fara oprire.Virgil,nu am apucat comunismul.Sunt nascut in 1990.Fac 19 ani anul acesta.O sa ma repet cat este nevoie pentru ca viata colegei mele a fost luata si asta ma deranjeaza f tare mai ales ca aces inconstient va scapa de lege.Nimeni nu si-a revenit dupa asa o tragedie. Exemplu: Andreea Blonda: pai nu prea mi-am revenit dupa faza cu blonda.Sper sa ma intelegeti,tineam f mult la ea,ca la o prietena f buna si suntem marcati,poate pentru toata viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca acest topic este inchis si ingropat,,dar, am vb acum cu un prieten, care a fost de fatza cand s-a petrecut accidentul, si omu mia zis, ca nu avea viteza, si ca a vazut cu ochii lui motoru dupa accident, NU AVEA NIMIC MOTORU, exact cum a zis si kiki,, iar ptr astia care nu fac decat sa vb aiurea, ar fi mai bine sa se informeze inainte sa arunce cu afirmatii doar de dragul de a vorbi, si ptr faptul ca nu il haleau atat de mult pe kiki ca era cum era, deci NU AVEA VITEZA INCA O DATA , si alceva, io stau la policolor, cunosc foarte bine acel scoar,, si daca nu sti zona, poate fi periculos, anul trecut un prreten deal meu a facut praf un bmw in acelasi scoar,, este foarte prost gandit

Oricum stiu ca acum o sa imi iau mii de injurii si o sa se vorbeasca de mine pe tema asta inca nu stiu cate pagini, dar, am intrat aici sa confirm, ca stiu din surse sigure sigure ca omul nu avea viteza, si NU PLECA LA MARE CUM ZICEAU UNII DESTEPTI DE AICI,

 

si offtipic, , sunt aici pe forum cativa baeti, care nu am cuvinte ce le-as face , daca i-as stii cum arata in afara forumului, ,ca la rubrica " Hai sa ne cunoastem" nu au pus poze,, normal,, io am poze puse acolo ptr doritorii care cand vin in ro, vor sa si-o incerce,dar tare m-as bucura daca ar pune si ei cateva poze si ma refer la AK_Raptor Coxanelu,si LAURBALAUR ca pe Reverse il am in lista de preteni de la hi5 :)

 

deci astia doi care vb mult pe forum,, va asteptam cu poze,, SA NE CUNOASTEM MAI BINE. :lol: ca doar suntem toti o familie,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.... nu sunt chiar nou pe forum.... dar acesta este primul meu post..... am urmarit cu atentie foarte multe topicuri..... fara a intervenii insa..... parerea mea e ca kiki e prea pupat in c*r..... mare motociclist.........a omorat un om!!! voi cred ca nu realizati....... era o fata de 18 ani!!!! ....... va-ti pune vreodata in locul parintilor ei???? cum e sa cresti un copil 18 ani si sa ti-l omoare un bou teribilist?!?

Si dupa toate astea mai are tupeu sa comenteze :) ..... eu in locul lui as intra in pamant!!! :lol:

Nu spun ca mai sunt unii pe forum care intreaba daca motocicleta e bine :) ..... Ce oameni ba.....

Sau daca mai da kiki bacu..... la's ca bacu se da si la anu.... si peste 2 ani..... si peste 5...... cand iese din puscarie....

pacat de copila.....

 

:) NU MAI LUATI PASAGERI!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ozzy: RESPECT si drumuri multe si fara peripetii. Meriti!

@atenthondaru1203 : prietene, nu stiu daca ne-am vazut sau nu pe la IOR, dar si eu stau in Salajan si am trecut de o mie de ori pe langa rondurile alea de la A2 si niciodata n-am avut NICI CEA MAI MICA PROBLEMA. Nici nu mi-am dat seama daca e vreunu facut aiurea. Si stii de ce? Pentru ca aveam 70-80 km/h, cum e si normal, mergeam pe banda 2 din 3 (ca ce sa caut pe banda 3 daca mai mereu e goala strada pe acolo?! si sunt convins ca si cand a trecut prostu asta pe acolo era gol) si ma gandeam la drum nu la ce zice pasageru de schilurile mele de reicar. Am remarcat ca se face banda speciala pentru stanga dar nu m-a incomodat nimic in drumul meu. Noaptea la peste o suta cu gandu la bulane si la meseriasii care nu trebuie sa mi-o ia inainte posibil sa vii in cap.

Cat despre aia cu pozele si cunostintele...lasati-o mai moale ca nu se stie cum vi se indeplinesc dorintele...

Altceva: cati ani avea kiki asta? Ca vad ca e idolu vostru, mesteru soselelor... De cand merge el pe moto pe strada de e asa doctor? Altii n-au pretentii de mari meseriasi nici dupa 20 de ani de plimbari...

Si acum trecand la subiect: kiki, tata, ai noroc ca fata aia n-a fost fica-mea. Altfel ai fi fost langa ea demult. De fapt nu langa, mai departe asa. Intotdeauna m-a uimit taria parintilor copiilor omorati de cate unu. Eu cred ca as ajunge intr-o juma' de ora la politie sa ma autodenunt pentru omorarea autorului.

 

In concluzie spun ce am spus de o mie de ori: motoarele sportive (sport, supersport, cross, supermoto) nu sunt facute sa mergi cu pasager. Te prinzi de asta cum te sui pasager pe una si vezi ce nasol stai. Daramite dupa ce te gandesti la cat de greu de controlat sunt in trafic si ce performante ascund in pistoane. Daca niste idioti de producatori, din interese comerciale ti-au oferit un supersport cu doua locuri asta nu inseamna ca trebuie sa le si folosesti pe amandoua. (si-i rog aici pe posesorii de ss, etc cu creieri in firea lor sa nu mi-o ia in nume de rau) Dupa parerea mea daca vrei sa plimbi mandra o plimbi cu un touring, cu un chopper, cel mult cu un neked sau cu un enduro-touring. Iar mandra daca vrea adrenalina rau de tot, sau viteza in decolteu peste 120-130 sa-si la dreaqu permis, motor si sa se dea pe barba ei.

 

Acestea fiind zise invit marii meseriasi ai soselelor sa invete ce e de invatat din intamplarea asta si din cele scrise pe topicurile de pe forumurile pe care s-a discutat subiectul. Daca pot. Daca nu...personal n-o sa vin cu flori nr. par cand li s-o intampla si lor ceva asemanator.

 

Grija mare pe strazi si asfalt bun si uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ozzy: RESPECT si drumuri multe si fara peripetii. Meriti!

@atenthondaru1203 : prietene, nu stiu daca ne-am vazut sau nu pe la IOR, dar si eu stau in Salajan si am trecut de o mie de ori pe langa rondurile alea de la A2 si niciodata n-am avut NICI CEA MAI MICA PROBLEMA. Nici nu mi-am dat seama daca e vreunu facut aiurea. Si stii de ce? Pentru ca aveam 70-80 km/h, cum e si normal, mergeam pe banda 2 din 3 (ca ce sa caut pe banda 3 daca mai mereu e goala strada pe acolo?! si sunt convins ca si cand a trecut prostu asta pe acolo era gol) si ma gandeam la drum nu la ce zice pasageru de schilurile mele de reicar. Am remarcat ca se face banda speciala pentru stanga dar nu m-a incomodat nimic in drumul meu. Noaptea la peste o suta cu gandu la bulane si la meseriasii care nu trebuie sa mi-o ia inainte posibil sa vii in cap.

Cat despre aia cu pozele si cunostintele...lasati-o mai moale ca nu se stie cum vi se indeplinesc dorintele...

Altceva: cati ani avea kiki asta? Ca vad ca e idolu vostru, mesteru soselelor... De cand merge el pe moto pe strada de e asa doctor? Altii n-au pretentii de mari meseriasi nici dupa 20 de ani de plimbari...

Si acum trecand la subiect: kiki, tata, ai noroc ca fata aia n-a fost fica-mea. Altfel ai fi fost langa ea demult. De fapt nu langa, mai departe asa. Intotdeauna m-a uimit taria parintilor copiilor omorati de cate unu. Eu cred ca as ajunge intr-o juma' de ora la politie sa ma autodenunt pentru omorarea autorului.

 

In concluzie spun ce am spus de o mie de ori: motoarele sportive (sport, supersport, cross, supermoto) nu sunt facute sa mergi cu pasager. Te prinzi de asta cum te sui pasager pe una si vezi ce nasol stai. Daramite dupa ce te gandesti la cat de greu de controlat sunt in trafic si ce performante ascund in pistoane. Daca niste idioti de producatori, din interese comerciale ti-au oferit un supersport cu doua locuri asta nu inseamna ca trebuie sa le si folosesti pe amandoua. (si-i rog aici pe posesorii de ss, etc cu creieri in firea lor sa nu mi-o ia in nume de rau) Dupa parerea mea daca vrei sa plimbi mandra o plimbi cu un touring, cu un chopper, cel mult cu un neked sau cu un enduro-touring. Iar mandra daca vrea adrenalina rau de tot, sau viteza in decolteu peste 120-130 sa-si la dreaqu permis, motor si sa se dea pe barba ei.

 

Acestea fiind zise invit marii meseriasi ai soselelor sa invete ce e de invatat din intamplarea asta si din cele scrise pe topicurile de pe forumurile pe care s-a discutat subiectul. Daca pot. Daca nu...personal n-o sa vin cu flori nr. par cand li s-o intampla si lor ceva asemanator.

 

Grija mare pe strazi si asfalt bun si uscat.

:lol: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintr-o asenemea tragedie...deja unii fac glume proaste.Nice post speedy.Pespect!Se pare ca nu toti sunt cu caputul pe umeri cand este vorba de viata cuiva sau chiar propria viata.KIKI,MAESTRUL SUPREM AL MOTOARELOR!un mare idiot esti prietene(scuzati-mi limbajul).Esti un lesinat care dupa ce a luat o viata,mai are tupeu sa si vorbeasca.In locut tau stateam scuns cativa ani,imi schimbam numele si faceam operatii estetice sa nu ma mai recunoasca lumea sau direct ma declaram vinovat si lasam politia sa isi faca treaba.Sa stii ca atunci cand cineva moare cu zambetul pe buze,inseamna ca mai urmeaza cineva.Sper din tot sufletul sa fii tu acela!Esti mult prea nepasator(ca sa nu zic nesimtit) in ceea ce priveste fapta care ai comis-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TeTe (7/10/2009 1:22:07 AM): o pustoaica de 18 ani

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:09 AM): o stii ?

TeTe (7/10/2009 1:22:13 AM): era o splendoare de fata

TeTe (7/10/2009 1:22:18 AM): din vedere

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:20 AM): o stii ?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:22 AM): aha,

TeTe (7/10/2009 1:22:25 AM): k venea cu ea la policolor

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:32 AM): cred,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:36 AM): era frumosa ?

TeTe (7/10/2009 1:22:41 AM): da

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:49 AM): da frate da vezi ce face viteza ?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:53 AM): (cuvant urat) mea,,

TeTe (7/10/2009 1:22:56 AM): ba

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:58 AM): io m-am potolit

TeTe (7/10/2009 1:23:00 AM): tu ai vb cu cineva

TeTe (7/10/2009 1:23:05 AM): sau de pe forum?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:12 AM): la ce te referi ?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:17 AM): de ce ?>

TeTe (7/10/2009 1:23:25 AM): din ce stii...de unde stii?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:33 AM): am citit pe forum,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:40 AM): da omu oricum mergea tare,,

TeTe (7/10/2009 1:23:41 AM): e o totala aberatie

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:46 AM): ee (cuvant urat),,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:48 AM): lasa tete,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:56 AM): omu merge cu 160 peo roata,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:06 AM): si nu imi zice mie ca meergea incet atunci,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:15 AM): chiar daca iti zice si el,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:20 AM): io nu cred asta,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:30 AM): ptr ca odata ce mergi tare,, nu mai tii cont,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:34 AM): stiu cum e,,

TeTe (7/10/2009 1:24:38 AM): daca era sa intre la 180 in scoarul ala nu mai ramanea nimik din motor

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:50 AM): nu neeaparat,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:55 AM): tu ai vazut motoru ?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:59 AM): cu ochii tai ?

TeTe (7/10/2009 1:25:00 AM): pai tu nu-l stii inseamna

GeorGe Yo (7/10/2009 1:25:03 AM): cu ochii tai ?

TeTe (7/10/2009 1:25:10 AM): pai eram acolo toti

GeorGe Yo (7/10/2009 1:25:16 AM): erai si tuu cu el ma ?

TeTe (7/10/2009 1:25:18 AM): motoru nu are NIMIK

TeTe (7/10/2009 1:25:22 AM): a alunecat pe crash

GeorGe Yo (7/10/2009 1:25:27 AM): sau ai venit dupa ?

TeTe (7/10/2009 1:25:31 AM): dupa

GeorGe Yo (7/10/2009 1:25:34 AM): aa

GeorGe Yo (7/10/2009 1:25:41 AM): si fata era acolo ?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:25:45 AM): pe jos ?

TeTe (7/10/2009 1:25:56 AM): o luase smurdul deja

GeorGe Yo (7/10/2009 1:26:03 AM): deci nu avea viteza ?

TeTe (7/10/2009 1:26:08 AM): nu ma

TeTe (7/10/2009 1:26:12 AM): in jur de 50

GeorGe Yo (7/10/2009 1:26:21 AM): dar cum (cuvant urat) mea a murit aia frate

GeorGe Yo (7/10/2009 1:26:25 AM): la 50

TeTe (7/10/2009 1:26:48 AM): da a dat direct cu spatele de o bordura

GeorGe Yo (7/10/2009 1:26:57 AM): mama sa moara mama mea,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:27:01 AM): ce urat,,

TeTe (7/10/2009 1:27:04 AM): si medicii nu si-au dat seama ce are

GeorGe Yo (7/10/2009 1:27:12 AM): si avea coloana rupta

TeTe (7/10/2009 1:27:27 AM): ii faceau radiografii si ea de fapt a avut hemoragie interna

GeorGe Yo (7/10/2009 1:27:38 AM): pisamas pe ei,,

 

Tu esti ala care treci pe Sos. Catelu in blana ?

 

Da ala sunt, cu ochelarii la ochi gel mult pe cap si bermudele alea albe adidas,, ,, de ce ? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai copii, treziti-va odata la realitate!!

 

omul asta a omorat un alt om.

e vina lui ca Andreea nu mai este.

 

este si vina voastra, a celor care-i cantati in struna lui le_kiki, ca i-ati dat posibilitatea de a fi "smecher"

 

altii nici nu s-ar fi uitat la el, decat, eventual, cu un zambet ironic in coltul gurii...."ia uite si la prostul asta..."

 

neavand admiratori, nu avea ce sa demonstreze, decat, poate, lui insusi.

si accidentul acesta nu mai avea loc.

 

daca re-luati putin topicul la citit, POATE observati si faptul ca cei care dau sfaturi pertinente, cat si cei care nu cred in kiki au un alt langaj si alt vocabular

se numeste educatie.

voua va cam lipsesc cei 7 ani de acasa..

 

 

sa nu uit: le_kiki, cum te simti in noua ta viata, cea de ucigas?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni si oameni... . Nu inteleg ce rost mai are sa va certati/contraziceti pe aceleasi teme?! Faptul e consumat. Mai are rost sa dam vina pe el acum dupa ce totul s-a petrecut? Indiferent cum era ca om, ori de a gresit sau nu, credeti ca nu va avea acest regret toata viata? Ca doar nu a facut-o intentionat. Nu il mai mustrati voi atat, pt ca oricum nu veti rezolva nimic si cel mai sigur se mustra singur. Voi peste 2 zile veti uita incidentul, dar el nu. Ideea e ca viata merge inainte ! Iar cat despre fata... odihneasca-se in pace ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TeTe (7/10/2009 1:22:07 AM): o pustoaica de 18 ani

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:09 AM): o stii ?

TeTe (7/10/2009 1:22:13 AM): era o splendoare de fata

TeTe (7/10/2009 1:22:18 AM): din vedere

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:20 AM): o stii ?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:22 AM): aha,

TeTe (7/10/2009 1:22:25 AM): k venea cu ea la policolor

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:32 AM): cred,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:36 AM): era frumosa ?

TeTe (7/10/2009 1:22:41 AM): da

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:49 AM): da frate da vezi ce face viteza ?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:53 AM): (cuvant urat) mea,,

TeTe (7/10/2009 1:22:56 AM): ba

GeorGe Yo (7/10/2009 1:22:58 AM): io m-am potolit

TeTe (7/10/2009 1:23:00 AM): tu ai vb cu cineva

TeTe (7/10/2009 1:23:05 AM): sau de pe forum?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:12 AM): la ce te referi ?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:17 AM): de ce ?>

TeTe (7/10/2009 1:23:25 AM): din ce stii...de unde stii?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:33 AM): am citit pe forum,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:40 AM): da omu oricum mergea tare,,

TeTe (7/10/2009 1:23:41 AM): e o totala aberatie

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:46 AM): ee (cuvant urat),,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:48 AM): lasa tete,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:23:56 AM): omu merge cu 160 peo roata,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:06 AM): si nu imi zice mie ca meergea incet atunci,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:15 AM): chiar daca iti zice si el,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:20 AM): io nu cred asta,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:30 AM): ptr ca odata ce mergi tare,, nu mai tii cont,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:34 AM): stiu cum e,,

TeTe (7/10/2009 1:24:38 AM): daca era sa intre la 180 in scoarul ala nu mai ramanea nimik din motor

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:50 AM): nu neeaparat,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:55 AM): tu ai vazut motoru ?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:24:59 AM): cu ochii tai ?

TeTe (7/10/2009 1:25:00 AM): pai tu nu-l stii inseamna

GeorGe Yo (7/10/2009 1:25:03 AM): cu ochii tai ?

TeTe (7/10/2009 1:25:10 AM): pai eram acolo toti

GeorGe Yo (7/10/2009 1:25:16 AM): erai si tuu cu el ma ?

TeTe (7/10/2009 1:25:18 AM): motoru nu are NIMIK

TeTe (7/10/2009 1:25:22 AM): a alunecat pe crash

GeorGe Yo (7/10/2009 1:25:27 AM): sau ai venit dupa ?

TeTe (7/10/2009 1:25:31 AM): dupa

GeorGe Yo (7/10/2009 1:25:34 AM): aa

GeorGe Yo (7/10/2009 1:25:41 AM): si fata era acolo ?

GeorGe Yo (7/10/2009 1:25:45 AM): pe jos ?

TeTe (7/10/2009 1:25:56 AM): o luase smurdul deja

GeorGe Yo (7/10/2009 1:26:03 AM): deci nu avea viteza ?

TeTe (7/10/2009 1:26:08 AM): nu ma

TeTe (7/10/2009 1:26:12 AM): in jur de 50

GeorGe Yo (7/10/2009 1:26:21 AM): dar cum (cuvant urat) mea a murit aia frate

GeorGe Yo (7/10/2009 1:26:25 AM): la 50

TeTe (7/10/2009 1:26:48 AM): da a dat direct cu spatele de o bordura

GeorGe Yo (7/10/2009 1:26:57 AM): mama sa moara mama mea,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:27:01 AM): ce urat,,

TeTe (7/10/2009 1:27:04 AM): si medicii nu si-au dat seama ce are

GeorGe Yo (7/10/2009 1:27:12 AM): si avea coloana rupta

TeTe (7/10/2009 1:27:27 AM): ii faceau radiografii si ea de fapt a avut hemoragie interna

GeorGe Yo (7/10/2009 1:27:38 AM): pisamas pe ei,,

 

 

 

Da ala sunt, cu ochelarii la ochi gel mult pe cap si bermudele alea albe adidas,, ,, de ce ? :lol:

 

a fost acolo dar p fata o luase deja smurdu... :)))

 

fata nu a dat cu spatele de o bordura, daca vrei iti arat si poze unde era. nu de alta, dar am in cap exact imaginea cu ea cand ma tinea de mana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GeorGe Yo (7/10/2009 1:26:21 AM): dar cum (cuvant urat) mea a murit aia frate

GeorGe Yo (7/10/2009 1:26:25 AM): la 50

TeTe (7/10/2009 1:26:48 AM): da a dat direct cu spatele de o bordura

GeorGe Yo (7/10/2009 1:26:57 AM): mama sa moara mama mea,,

GeorGe Yo (7/10/2009 1:27:01 AM): ce urat,,

TeTe (7/10/2009 1:27:04 AM): si medicii nu si-au dat seama ce are

GeorGe Yo (7/10/2009 1:27:12 AM): si avea coloana rupta

TeTe (7/10/2009 1:27:27 AM): ii faceau radiografii si ea de fapt a avut hemoragie interna

GeorGe Yo (7/10/2009 1:27:38 AM): pisamas pe ei,,

 

Lasa-ne ma cu aberatiile astea ca pana si cel mai retardat sofer de pe ambulanta stie ca in caz de victima de motor se verifica scapulara-cervicala-lombara pentru fractrui si apoi toraco-abdominala pentru hemoragie interna. Dar acum v-ati transformat toti in medici de urgenta stiti si ce e aia coloana rupta cu hemoragie interna... n-ati vazut in viata voastra vreun pacient cu artera perforata din care sa tasneasca sangele ca la o arteziana si va dati rotunzi... lasati-ne ma ca se intoarce fata aia Dumnezeu s-o ierte in mormant cand se uita la voi de sus si vede ce aberati....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, mai bine editai si tu discutia....auzi tu...50kmh....RUSINOS....MINIM 150 TREBUIA SA SCRIE :lol:)))))))) cum sa mergi ma cu 50 pe acolo? si scuteristii aia din glina o ard cu 60 :)))))))))))))

 

ai o poza cu mine la avatar....in caz ca vrei sa-mi spui ceva la ureche asa smardoieste :)

Editat de Coxanelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

Lasa-ne ma cu aberatiile astea ca pana si cel mai retardat sofer de pe ambulanta stie ca in caz de victima de motor se verifica scapulara-cervicala-lombara pentru fractrui si apoi toraco-abdominala pentru hemoragie interna. Dar acum v-ati transformat toti in medici de urgenta stiti si ce e aia coloana rupta cu hemoragie interna... n-ati vazut in viata voastra vreun pacient cu artera perforata din care sa tasneasca sangele ca la o arteziana si va dati rotunzi... lasati-ne ma ca se intoarce fata aia Dumnezeu s-o ierte in mormant cand se uita la voi de sus si vede ce aberati....

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...