Sari la conținut

mecanici la care sa nu mergeti


Postări Recomandate

Pe trafic greu undeva in curtea unei fabrici, am mers la un "service" sa-mi intind lantul, omul mi-a luat 20 ron pt 5min de munca, asta dupa ce a bajbait ceva, iar dupa ce a strans suruburile rotii , de cele care trag roata in spate "a uitat" (eu cred ca defapt nu stia) sa le mai stranga la loc. Dupa vreo 100km m-am trezit la un moment dat ca imi zdranganea ceva pe la roata din spate, erau suruburile astea care intind lantul, stateau sa cada. Sunt curios cat m-ar fi costat la reprezenatanta bmw piesele alea. Concluzia e ca oamenii nu stiu sa intinda un lant, si chiar nu cred ca pot sa repare motociclete, asa ca faceti tot ce puteti sa-i evitati.

 

Stiu ca era un topic dedicat "mecanicilor" dar nu l-am gasit, scuze daca am postat aiurea, dar oamenii astia pot fi periculosi, daca ma duceam sa-mi fac franele la ei, si acum ma adunau unii de la ambulanta de prin vreun sant ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe trafic greu undeva in curtea unei fabrici, am mers la un "service" sa-mi intind lantul, omul mi-a luat 20 ron pt 5min de munca, asta dupa ce a bajbait ceva, iar dupa ce a strans suruburile rotii , de cele care trag roata in spate "a uitat" (eu cred ca defapt nu stia) sa le mai stranga la loc. Dupa vreo 100km m-am trezit la un moment dat ca imi zdranganea ceva pe la roata din spate, erau suruburile astea care intind lantul, stateau sa cada. Sunt curios cat m-ar fi costat la reprezenatanta bmw piesele alea. Concluzia e ca oamenii nu stiu sa intinda un lant, si chiar nu cred ca pot sa repare motociclete, asa ca faceti tot ce puteti sa-i evitati.

 

Stiu ca era un topic dedicat "mecanicilor" dar nu l-am gasit, scuze daca am postat aiurea, dar oamenii astia pot fi periculosi, daca ma duceam sa-mi fac franele la ei, si acum ma adunau unii de la ambulanta de prin vreun sant ?

 

ce spui tu este un fel de "ruleta ruseasca" :D ... se dezaliniaza roata sare lantul, blocheaza roata si poti sa cazi in fata TIR...

 

dom'le intinsul lantului trebuie sa fie cam ca si alimentatul borcanului de la spritiera autoturismului ... de exemplu la vulcanizarea auto nu ii las sa monteze capacele rotilor ca sa pot sa ma asigur ca mi-au strans rotile si nici ca sunt stranse prosteste ca sa le pot desface cu cheia din portbagaj :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

precizeaza si tu numele service-ului....sa stim si noi....

 

Numele nu il stiu, nu aveau o firma sau ceva de genu asta, stiu doar adresa, cand vii dinspre centru pe trafic greu (cred nr 115 sau 105 ceva de genu asta) pe partea dreapta, serviceul e in curteau unei fabrici, daca ai ajuns acolo iti dai seama.

Daca ati mai intalnit "mecanici" adaugatii la lista asta, rugamintea e sa incercati sa fiti obiectivi, oricine mai face mici prostii, altfel topicul nu o sa foloseasca la nimic.

 

 

1. Trafic greu, cum vii dinspre centru pe partea dreapta , in curtea unei fabrici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Trafic greu, cum vii dinspre centru pe partea dreapta , in curtea unei fabrici.

 

Stai ca io am o problema... Care e sensul de venit dinspre centru pe trafic greu . Incepe de la Razoare si se termina undeva langa Sos. Viilor. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Stai ca io am o problema... Care e sensul de venit dinspre centru pe trafic greu . Incepe de la Razoare si se termina undeva langa Sos. Viilor. :D

 

Lucrezi acolo? :laugh:

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe trafic greu undeva in curtea unei fabrici, am mers la un "service" sa-mi intind lantul, omul mi-a luat 20 ron pt 5min de munca, asta dupa ce a bajbait ceva, iar dupa ce a strans suruburile rotii , de cele care trag roata in spate "a uitat" (eu cred ca defapt nu stia) sa le mai stranga la loc. Dupa vreo 100km m-am trezit la un moment dat ca imi zdranganea ceva pe la roata din spate, erau suruburile astea care intind lantul, stateau sa cada. Sunt curios cat m-ar fi costat la reprezenatanta bmw piesele alea. Concluzia e ca oamenii nu stiu sa intinda un lant, si chiar nu cred ca pot sa repare motociclete, asa ca faceti tot ce puteti sa-i evitati.

 

Stiu ca era un topic dedicat "mecanicilor" dar nu l-am gasit, scuze daca am postat aiurea, dar oamenii astia pot fi periculosi, daca ma duceam sa-mi fac franele la ei, si acum ma adunau unii de la ambulanta de prin vreun sant ?

Pt. doua suruburi judeci un service intreg cu toti angajatii pusi intr-o singura oala..

Ce legatura au suruburile tale cu reparatia franei?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. doua suruburi judeci un service intreg cu toti angajatii pusi intr-o singura oala..

Ce legatura au suruburile tale cu reparatia franei?!?

Foarte de acord cu Nagy...

AI putea da numele mecanicului, sau cum arata, sau macar sa fie atenti cei care merg cu cate o problema, dar asta nu inseamna ca au fost nenorociti si si-au facut treaba in sictir, mai ales ca exista riscul sa te trimita la groapa :laugh: Pe viitor sa fii mai atent cand mergi, sa nu omita ceva...

 

Eu prefer sa imi fac singur reparatiile, si cand nu ma pricep, apelez la amici..

Iar daca e sa ajung vr-odata la vr-un service, poate cand mi-oi lua motor mai nou, o sa merg la amici care au asa ceva, sau recomandati, si voi prefera sa fiu de fata..ca mai stiu cate ceva, asa, cat de cat, incat sa ma prind ca ceva e neinregula :D Dar cum mi-am bagat nasul prin droaie de motoare de toate genurile si mai vechi si mai noi, sper sa nu fie vr-odata nevoie de mecanic si service...

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrezi acolo? :laugh:

pai nu dar capetele strazii sunt la distanta aproximativ egala de centru de aia eram curios ce vrea sa zica cand spune " veneam dinspre centru"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba despre suka motors, la ei nu am ajuns. O sa incerc pun o imagine cu adresa.

Da intradevar nu poti judeca un service intreg pt doua suruburi, dar daca omu care a facut "reparatia" bajbaie sa intinda un lant, operatie pe care o pot face si eu si sunt incepator (nu am facuto singur din cauza ca nu am doua chei asa mari) , si la sfarsit nu stie sa stranga surburile alea care trag roata in spate, care el le-a slabit, iar omu asta e acceptat intr-un service pe post de mecanic, da pot sa judec acel service. (repet bajbaie sa intinda un lant).

Nu am apelat la amici, din cauza ca nu am prieteni care sa se priceapa la motoare, si nu am reparato singur din simplul motiv ca nu am scule, si nici eperienta in asa ceva.

Chestia cu franele, nu avea legatura cu suruburile care erau sa-mi cada mie pe drum, era un exemplu despre faptul ca un mecanic prost nu e doar enervant , ca te duci la el si mai mult strica, ci poate fii si periculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca nu tre' sa mergeti la nici un mecanic. Majoritatea ajung asa pentru ca sint niste analfabeti care nu-s in stare sa faca altceva. Si, vorba cuiva, mecanic bogat n-am vazut. Ceea ce demonstreaza ca...)

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Pe trafic greu undeva in curtea unei fabrici, am mers la un "service" sa-mi intind lantul, omul mi-a luat 20 ron pt 5min de munca, asta dupa ce a bajbait ceva, iar dupa ce a strans suruburile rotii , de cele care trag roata in spate "a uitat" (eu cred ca defapt nu stia) sa le mai stranga la loc. Dupa vreo 100km m-am trezit la un moment dat ca imi zdranganea ceva pe la roata din spate, erau suruburile astea care intind lantul, stateau sa cada. Sunt curios cat m-ar fi costat la reprezenatanta bmw piesele alea. Concluzia e ca oamenii nu stiu sa intinda un lant, si chiar nu cred ca pot sa repare motociclete, asa ca faceti tot ce puteti sa-i evitati.

 

Stiu ca era un topic dedicat "mecanicilor" dar nu l-am gasit, scuze daca am postat aiurea, dar oamenii astia pot fi periculosi, daca ma duceam sa-mi fac franele la ei, si acum ma adunau unii de la ambulanta de prin vreun sant ?

Bine că nu veneau cei de la morgă..

Pfiu, cum ai scăpat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai intalnit eu unu il complexul axa...sunt mai multe serviceul acolo asa ca incerc sa ofer cat mai multe detalii....cum vi din directia targ-vitan,prima intrare in capat pe partea stanga(ultimul magazin)o chestie mica si mai avea niste rapciugi pe afara...un chelios tatual butirel(parca avea si cresta),intru acolo si nervos mesterea la un motor tipa la mine ''ASTEAPTA''si tot bolborosea ceva la motoru ala....am astepat vreo 5-10 sec. in care nu ma bagat in seama si am iesit....mi-am intins lantul in capat la serviceul celalat.....

la kava ajung odata si ii cer lu baiatul ala sa imi intida lantul si imi raspunde ca ''a,pai asta tre schimbat,dute inauntru sa iti faca comanda de un chit nou''practic ii lene ca lantul meu a mai mers intins inca odata....mai gasea si rime la numarul meu de inamticulare''fugi ca vine ploaia''.........................asa ca tot ce am avut pana acum am facut la fratii bardak,nu e aproape,nu este cel mai ieftin service dar vorbesc frumos,amabili si foarte profesionali,cu timpul daca esti fidel scade si manopera...e o parere nu o reclama...nu primesc nimic sa ii laud daor ca sunt multumit de ei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. doua suruburi judeci un service intreg cu toti angajatii pusi intr-o singura oala..

Ce legatura au suruburile tale cu reparatia franei?!?

 

Eu personal i-as pune in aceiasi oala.

Mi se pare logic ca munca prestata de mecanicii pe care i-ai angajat sa reprezinte respectivul service...

In concluzie, daca nu au fost in stare sa angajeze personal cu simt de raspundere poate ar trebui sa incerce alt business unde nu pui lumea in pericol.

Personal, eu ma duceam si il luam la "p**a" si pe mecanicul respectiv cat si pe ala care l-a angajat.

 

Parerea mea e ca nu tre' sa mergeti la nici un mecanic. Majoritatea ajung asa pentru ca sint niste analfabeti care nu-s in stare sa faca altceva. Si, vorba cuiva, mecanic bogat n-am vazut. Ceea ce demonstreaza ca...)

 

Te inseli, mecanicii buni sunt foarte instariti...cunosc destui...

Pe de alta parte sunt de acord cu tine - pentru operatiunile de mecanica usoara (schimbat lichide, intins lantul)...e absolut inutil sa mergi la mecanic; iti cumperi un minim de chei si inveti sa le faci singur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am patit-o la o vulcanizare (de la buzesti). bine, nu vulcanizarea e de vina si poate nici mecanicul. poate a avut o zi proasta.

am fost sa schimb cauciucurile. problema a fost cand a montat foaia pe roata spate. nu stiu cum a reusit sa o monteze stramb (daca priveai din spatele motocicletei vedeai cum oscileaza foaia). mi-am dat seama in mers pt ca se audea un zgomot ciudat. bineinteles ca s-a faramat lantu' care nu avea nici un an si a trebuit sa comand altu'. noul lant mi l-am montat singur (prima oara cand fac asa ceva) si se pare corect, peste 5000km fara sa fie nevoie sa ajustez nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu franele, nu avea legatura cu suruburile care erau sa-mi cada mie pe drum, era un exemplu despre faptul ca un mecanic prost nu e doar enervant , ca te duci la el si mai mult strica, ci poate fii si periculos.

Daca ai un motor cat de cat complet, motocicleta vine din fabrica cu trusa de scule originale BMW care contine si cheile pt. a desface roata spate si inbus pt. suruburile respective....

 

Daca ai fi fost un om de bun simt, te-ai fi intors inapoi la service sa dai sansa acelui mecanic sa corecteze gresala pe care a facut-o..

Nu stiu de ce exista atata rautate in oameni ca din cauza unei mici greseli vrea sa distruga o afacere intreaga, chiar ar fi in stare sa puna pe drumuri niste oameni..

Pune poze: cu service-ul, si cu mecanicul.. si motorul tau..si ca iti lipseste trusa de scule..daca ai reusi ai poza si faptul ca tu sti cum se regleaza lantul..

si in final mai pune o poza cu tine unde tu esti perfect si nici odata nu uiti nimic ...

Presupun ca o sa te simti bine daca nimeni nu mai merge la respetivul service ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o si eu. Nu acuz servisul pentru ca nu managementul a fost de vina ci numa un pseudomecanic de acolo.

 

A schimbat o piesa care se sparsese si care a produs span, dar nu a mai curatat si spanul ramas in cutie. Am desfacut iar capacul pentru a analiza o alta problema si am observat spanul ramas. Statorul cred ca era stricat mai de mult asa ca nu i-am acuzat de asta, dar mi sa parut lipsa de profesionalism sa lasi spanul in zona generatorului. M-am ofuscat si i-am atras atentia sefului de acolo care a cam rosit vazand lucratura.

 

Pustiul zice ca se pricepe si se lauda ca a lucrat la Yamaha si are tatal la reprezentanta Yamaha. Probabil mai are inca multe de invatat de la tatal sau si multe motoare de stricat.

 

Manopera a fost foarte scumpa, mai scumpa ca la un BMW X6.

Editat de Eol
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca nu tre' sa mergeti la nici un mecanic. Majoritatea ajung asa pentru ca sint niste analfabeti care nu-s in stare sa faca altceva. Si, vorba cuiva, mecanic bogat n-am vazut. Ceea ce demonstreaza ca...)

 

cum iti permiti tu sa faci astfel de remarca in privinta unor oameni ??? nu vrei sa ajungi la mecanici , te apuci tata singurel sa iti rezolvi problemele la motoreta sau nu e bine ca trebuie sa te murdaresti ??? si ca o paranteza ptr cultura ta generala sunt oameni printre mecanici cu foarte mult scoala si care din placere fac asta .tin minte si acum , acum 6-7 ani am o obligatie la cineva si ajung undeva in colentina cu o cutie automata , a intins mesterul un cearceaf si inceput sa o desfaca , o multime de rotite si resorturi in cutia aia , la asamblare folosea diverse pensete chirurgicale , la final sa recomandat era patronul serviceul ui si de meserie era doctor chirurg aaaaa si era arab , mi-a povestit ca asa s-a intretinut in facultate .cit despre bogatie lasa pe mecanici sa isi aprecieze starea materiala.

te rog mai multa grija cu aprecierile asupra omenilor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da dom'le, te cred, dar noteaza ca am folosit cuvintul majoritatea, adica nu toti. Am auzit la aberatii de la mecanici de mi se face rau. Faza e ca putini se fac mecanici din pasiune, pentru cei mai multi e doar o afacere (adica nu conteaza daca fac treaba buna atita vreme cit iese $). Iar unii nu ca nu vor sa faca treaba ok, pur si simplu nu stiu cum. Ca sa nu mai zic de categoria care considera ca e o rusine sa te uiti in manualul motocicletei/masinii inainte sa te pui pe reparat. Vrei exemple concrete? Stai linistit, ca am destule. Statistic cam am dreptate cu ce zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...