Sari la conținut

Din pacate trebuie sa postez.


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

Erai cu gandul la altceva...sigur.Insanatosire grabnica. Du-te si exerseaza niste franari de urgenta cand faci rost de alta motoreta.

unii dau sfaturi oamenilor ca unor incepatori. ma mir ca a patit exact el asta, mai ales ca NU CONDUCE aiurea. in fine...tuturor ni se poate intampla. si nu pentru ca n au exersat franarea de urgenta(o prostie expresia asta) ori pentru ca nu sunt experimentati, ci pentru ca la un moment dat se poate intampla ORICE ORICUI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam ce viteza aveai daca ai apucat sa si franezi si ai reusit sa indoi papucul in halul ala?

 

probabil peste 80? la 60 daca franezi, cat de putin ai face asta ai frana suficient cat sa te lipesti de el cred.. nu sa il faci zob..

...nu constientizezi viteza inseamna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur sa aud ca esti bine :D cand te-am vazut intins pe jos...m-a incercat un sentiment...brrrr :laugh:

zicea cineva ca asa e in Romania...nush cum sa va zic...saptamana trecuta am fost plecata in concediu si..in 800 si ceva de km parcursi, pe curbe, serpentine, prin orase, nu am avut nici un incident. sambata seara cum am intrat in bucuresti cum era sa o patim..un bou care venea din contrasens si voia sa faca si el stanga fara sa se asigure (probabil ca pe vremea lui nu se dadea prioritate de dreapta-avea vreo 60 ani cel putin :) ) oricum...sper sa te faci bine repede-repede si...mai multa grija pe viitor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

papucul intentiona sa vireze stanga avand rotile-virate deja pe contrasens, posibil sa fi avut doar intentia pentru ca mobra era mult sub papuc.

 

 

De aici si din pozele atasate putem vedea cum adevarul de la fata locului este altul fata de informatiile oferite pe site. Nu zic ca informatiile au fost intentionat denaturate. Probabil omul a tracut in viteza si n-a avut timp pentru detalii. Insa asa cum s-a intamplat aici asa se poate intampla oriunde in cazuri cand "martorii" spun ca au vazut ei sigur ...(viteza, lumini semnale, prioritati etc). Asa ca la astfel de discutii ar fi mai ok sa nu ne mai aruncam in critici si discutii aiurea atata timp cat nu stim adevarul suta la suta.

Spor maxim si sanatate motoristului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii dau sfaturi oamenilor ca unor incepatori. ma mir ca a patit exact el asta, mai ales ca NU CONDUCE aiurea. in fine...tuturor ni se poate intampla. si nu pentru ca n au exersat franarea de urgenta(o prostie expresia asta) ori pentru ca nu sunt experimentati, ci pentru ca la un moment dat se poate intampla ORICE ORICUI

Te cred ca ti-o fi prieten si vrei asa si pe dincolo, dar ai grija ca pici in extrema aia in care sari la gatul oricui ii zice de bine. Si din cate stiu nu esti in masura sa faci asta nici ca varsta si nici ca experienta/ani/nr de km parcursi. Asa ca mai subtire.

 

Plus ca atata timp cat omul a recunoscut singur ca a depasit pe drum cu 3 benzi/sens, iesind in banda III in gaz si nu a constientizat ca ala statea cu/fara semnal sa faca stanga (indiferent ca vroia sa intoarca sau sa intre in curte, avea tot dreptul sa faca stanga acolo), a franat prea tare/prost si nu a avut nici mobra corespunzatoare (gume varza, placute fata duse), ce vrei mai mult sa-i spuna oricine, din bun simt ? Greseala "de incepator" se numeste asta si eu unul ma bucur ca nu a patit-o mai serios. A primit un "avertisment" de data asta.

 

Bafta si sanatate + grija pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ma pregateam sa spun acelasi lucru ca Thomas. Acum 3 ani am primit acelasi averisment in cam aceiasi zona :laugh: Circumstantele sunt usor diferite, totusi cauzele au fost similare: Lipsa de experienta la care se adauga cu brio franele sovietice,ciclistica de invidiat si greutatea f mare :D

 

Bafta la indreptat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

viteza luminii nu o aveam.. ci cam 70.. pur si simplu nu mi-am dat seama ca ala era oprit.. nu avea stopuri aprinse, nici semnale..

daca va uitati in poze, m-am dus taras cu motru pe o parte, am incercat sa il evit.. iar masina era era deplasata de la locu impactului.. si ala a declarat la politie ca nu tinea picioru pe frana, poate ca asta a fost si norocu meu..

in legatura cu experienta mea.. peste 60.000 pe motor si 500.000 cu masina.. cred ca am trecut prin multe..

starea motocicletei... nu era extraordinara.. vroiam sapt asta sa ii schimb placutele de frana.. iar cauciucurile vroiam sa le schimb ceva mai incolo daca nu reuseam sa imi iau noua motocicleta.. cele care erau pe ea erau intarite.. motoru a stat asta iarna afara, frig, zapada...

a, era sa uit.. ala din fata mea isi stergea parbrizu si ploua in spatele lui.. eu am avut si ghinionu sa am viziera ridicata..

hai sa o luam logic.. daca am franat cu 10 m inainte (conform politiei) iar eu am iesit cam cu 50 m inainte pe banda aia.. daca aveam viteza luminii, mai traiam? am doar o luzatie, cred ca mi-am prins picioru sub motor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un tovaras de al nostru,cu o motocicleta Kawasaki,de 600 ,cred eu, a intrat involuntar sub un furgon Dacia .Subsemnatul am fost acolo imediat dupa accident si din informatiile furnizate cu amicitie de catre functionari MI,am aflat ca motociclistul este in stare buna ,fara mari probleme.

Asteptam rezultatele de la politia rutiera.

Motocicleta are nr. B20ZXR.Cine poate da informatii suplimentare sa posteze.Bunu.

Pfoai ce fapta de hondists, ma bucur ca am gasit asa un subiect interesant, cica tov nostru cu kawa nu a fost ascultator partidului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se mai alege ceva de zx-ul ala? s-a strambat rau? sau il dai la fiare vechi? bine ca n-ai tu nimic dar...stii cum e...cand te ridici vezi ca tu n-ai nimic si vezi motorul zob ti se rupe inima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoru mai mult s-a dezintegrat inainte sa il lovesc pe ala.. dar nu stiu dk se mai merita sa il fac, s-ar putea sa ma coste mai mult reparatia decat sa cumpar unu lafel ca el.. am ghidonu indoit, panourile de comenzi de pe furca sparte, bordu spart, carena fata sparta cu faruri, prinderea de la faruri rupta, carenele laterale sparte, scaritele rupte si prinderea de la toba rupta.. rezervoru este putin indoit intr-un colt si cred ca are o mica gaura, dar nu sunt sigur.. nu prea pot sa ma deplasez pana la motor pt ca am picioru in gips.. o sa ma interesez de piese sa vad cat ma costa dar cred ca toate astea fac mai mult de 2500 euro, pretul aproximativ pt un zx6r din 2000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoru mai mult s-a dezintegrat inainte sa il lovesc pe ala.. dar nu stiu dk se mai merita sa il fac, s-ar putea sa ma coste mai mult reparatia decat sa cumpar unu lafel ca el.. am ghidonu indoit, panourile de comenzi de pe furca sparte, bordu spart, carena fata sparta cu faruri, prinderea de la faruri rupta, carenele laterale sparte, scaritele rupte si prinderea de la toba rupta.. rezervoru este putin indoit intr-un colt si cred ca are o mica gaura, dar nu sunt sigur.. nu prea pot sa ma deplasez pana la motor pt ca am picioru in gips.. o sa ma interesez de piese sa vad cat ma costa dar cred ca toate astea fac mai mult de 2500 euro, pretul aproximativ pt un zx6r din 2000

 

Daca vrei sa-l mai vinzi pe bucati, da-mi de veste...ma uit si eu la el sa vad ce si cum si daca e poate iau ceva de pe el.

 

Intr-adevar reparatia o sa coste destul...daca nu 2500 ci vreo 1000 tot te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

viteza luminii nu o aveam.. ci cam 70.. pur si simplu nu mi-am dat seama ca ala era oprit.. nu avea stopuri aprinse, nici semnale..

daca va uitati in poze, m-am dus taras cu motru pe o parte, am incercat sa il evit.. iar masina era era deplasata de la locu impactului.. si ala a declarat la politie ca nu tinea picioru pe frana, poate ca asta a fost si norocu meu..

in legatura cu experienta mea.. peste 60.000 pe motor si 500.000 cu masina.. cred ca am trecut prin multe..

starea motocicletei... nu era extraordinara.. vroiam sapt asta sa ii schimb placutele de frana.. iar cauciucurile vroiam sa le schimb ceva mai incolo daca nu reuseam sa imi iau noua motocicleta.. cele care erau pe ea erau intarite.. motoru a stat asta iarna afara, frig, zapada...

a, era sa uit.. ala din fata mea isi stergea parbrizu si ploua in spatele lui.. eu am avut si ghinionu sa am viziera ridicata..

hai sa o luam logic.. daca am franat cu 10 m inainte (conform politiei) iar eu am iesit cam cu 50 m inainte pe banda aia.. daca aveam viteza luminii, mai traiam? am doar o luzatie, cred ca mi-am prins picioru sub motor..

 

La experienta ta, pe moto, este imposibil sa nu stii ca franele si starea cauciucurilor te pot scoate din multe belele, cum si neglijarea starii lor sau neadaptarea stilului de mers in functie de starea lor te poate costa foarte scump!

Nu incerc sa te judec ca trebuia sa ai musai cauciuc bun si frane beton dar vreau doar sa atrag atentia ca in cazul tau ai gresit viteza de deplasare in deplina ta siguranta!

Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram cu mobra rosie.Am facut citeva poze.Iata:post-27437-1246960277_thumb.jpg post-27437-1246960779_thumb.jpgpost-27437-1246960827_thumb.jpg

urasc gunoaiele astea pe 2 roti...cum isi iau itp-ul gramezile alea de rugina cat despre animalele care le conduc 12 ore in 50 de grade fara aer care scuipa seminte,asculata manele si injura tot ce prind si se cred regii soseleleor...nu se uita si trag ca animale de volan....ii uras din tot sufletul...gunoaie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urasc gunoaiele astea pe 2 roti...cum isi iau itp-ul gramezile alea de rugina cat despre animalele care le conduc 12 ore in 50 de grade fara aer care scuipa seminte,asculata manele si injura tot ce prind si se cred regii soseleleor...nu se uita si trag ca animale de volan....ii uras din tot sufletul...gunoaie....

 

 

Poate pe 4 roti... Numai in curba stau pe 2 roti... :blink:

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...