Sari la conținut

Accident Bucuresti, Sos.Panduri, la Academie


Vlah
 Share

Postări Recomandate

M-am obisnuit ca pitzi schimba benzile fara sa vada, mai neplacut e daca face asta cand vine din spate nu prea ai cum sa eviti decat daca esti clar-vazator, si imi pare foarte rau ca inca cineva si-a rupt mana din acelasi motiv stupid (femei care au primit cadou o masina pe care nu sunt in stare sa o conduca asa cum trebuie).

Insa altceva si offtopic ma intriga in accidentul asta: chiar exista Audi rosu sau a fost vopsit ca sa se asorteze cu poseta? Nu de alta, dar in vara trecuta era sa ma loveasca frontal un BMW roz (cam ca pe blog la Simona Tache) condus de un barbat care a intrat aiurea intr-o depasire, si eu in continuare ma incapatanez sa-mi inchipui ca nu exista Audi rosu si BMW roz!

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"Unghiul mort",aici practic se vad calitatile unei tobe ceva mai galagioase. Stiu ca o sa-mi sara in cap multa lume dar atunci cand esti in masina la efectuarea/neefectuarea anumitor manevre un motociclist cu o toba aftermarket te poate ajuta.

 

Unghiu mort e o pacoste,iar daca in ecuatie mai adaugam o femeie la volan preocupata adesea cu total alte lucruri decat condusu cat si un motociclist care merge in litera legii si nu se face auzit...

 

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci: pentru a se lamuri tot.

 

1. Nu mai aduceti injurii ca tot noi picam de maidanezi prosti si inculti.

2. Nu deformati adevarul.

 

 

Motociclistul circula pe banda 2 regulamentar si nu cu viteza mare..., autoarea accidentului pe banda 3. Locuind in zona aia si conducand autotrenul Audi A5 de 40 de tone s-a gandit sa faca dreapta. Din cauza faptului ca era un soare foarte puternic la ora 19:30 purta ochelari de soare gen Masca de sudura. Dupa ce s-a asigurat in oglinda de pe partea dreapta ca coafura rezista si ca nu il rateaza pe motociclist a tras cu ambele maini de volan sa faca dreapta. Motociclistul, circuland cu o viteza de aproximativ 3-400 km la ora invaluit de mantaua invizibilitatii n-a mai putut evita accidentul. I-a stricat masina saracutei femei care intre timp (dupa accident) si-a chemat pasagerul cu care era in masina dar care venise separat (fals in declaratii) cu un X5 negru. Aceasta dupa ce s-a asigurat ca motociclistul are o mana rupta si o taietura urata la picior s-a pus pe bancuri si glume cu finantatorul ei (frustratul cu X5-ul) di cu vecinii de bloc. Din fericire pentru ei legislatia de rahat pe care trebuie sa o respectam(ma refer la cea rutiera) o sa o pedepseasca cu: amenda 240ron (17o ron in 24h) si 3 puncte de penalizare pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers.

in continuare o sa postez cateva fotografii pe care le-am facut personal la fata locului.

 

 

iar cu acestea incalecai pe-o sa si... in masa - ca nu am voie sa vorbesc licentios.

am vb aseara cu fratele victimei - motociclist si el - si mi-a zis ca este destul de bine la spital la municipal.

 

Aici te cam inseli.

In asemenea caz se intocmeste dosar penal pt vatamare corporala din culpa. Sa mearga neaparat la politie sa depuna plangere. Deci o sa trebuiasca sa scoata ceva mai multi bani din buzunar, depinde de cat de insistent va fi accidentatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Unghiul mort",aici practic se vad calitatile unei tobe ceva mai galagioase.

N-a fost vorba despre niciun unghi mort in cazul asta, zic eu.

Tipa locuieste in zona. A vrut sa faca dreapta pe straduta cu interzis cu exceptia riveranilor care duce la blocurile "militare".

Pur si simplu nu s-a asigurat.

As specula si as putea sa spun ca nu venea pe Panduri dinspre 13 Septembrie, altfel cred ca s-ar fi incadrat mai din timp pentru viraj la dreapta, nu se intampla nimic.

Cred ca venea de pe sensul contrar, a taiat-o printre masinile care sunt parcate pe mijlocul carosabilului, intorcand, astfel se justifica prezenta ei pe banda a treia foarte aproape de locul in care ea vroia sa fac dreapta....a facut-o din scurt fara sa se asigure. Motociclistul a venit lansat si restul, ce-a iesit, se vede.

 

L.E. : Evident ca exista si varianta tip pitzi in care fata era furata de peisaj de ceva doar de ea stiut pe banda a treia si deodata... "Aaaa ...aici locuiesc eu de fapt...!!! "(viraj dreapta fara asigurare in oglinda)....ZBANG !!!!!

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate maxima bikerului si recuperare rapida!...

 

totusi, lipsa de echipament..cizme? genunchiere? ceva pantaloni? ....daca nu ti ai dat seama ca in Bucuresti este JUNGLA, risti sa ti rupa inconstientii oasele! e plina capitala de bikeri la tricouri ! dar pana cand nu ti se intampla..si eu am mers fara echip ani de zile.!

 

sanatate maxima bikerului si recuperare rapida!...

 

totusi, lipsa de echipament..cizme? genunchiere? ceva pantaloni? ....daca nu ti ai dat seama ca in Bucuresti este JUNGLA, risti sa ti rupa inconstientii oasele! e plina capitala de bikeri la tricouri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici te cam inseli.

In asemenea caz se intocmeste dosar penal pt vatamare corporala din culpa. Sa mearga neaparat la politie sa depuna plangere. Deci o sa trebuiasca sa scoata ceva mai multi bani din buzunar, depinde de cat de insistent va fi accidentatul.

Aici tu cred ca te inseli. Traim intr-o tara atat de absurda incat singura preocupare a tribunalelor e sa dea sentinte care tin loc de lege si care cresc salariile judecatorilor, in care instanta suprema sau Curtea Constitutionala e preocupata doar de anularea legilor care incearca sa anuleze sporurile salariale pe care le-au dat judecatorii judecatorilor prin hotarare judecatoreasca, asa ca tare ma mir de ce nu ne dau afara astia din UE. Oricum, ce ma mira si mai tare e ca inca n-a aparut un avocatel smecher care sa apere un pui de om de bani gata (de genul smecherasului cu 2 luni vechime la permis de conducere care a omorat acum 2-3 zile 6 oameni undeva pe langa Timisoara) si sa atace la Curtea Constitutionala rahatul ala de Cod Rutier care e o evidenta incalcare a Constitutiei si a Cartei Drepturilor Omului pentru ca discrimineaza pe cei care nu au permis de conducere fata de cei care au. Adica nu e o incalcare evidenta a drepturilor omului si a egalitatii de sanse sa fi apostrofat si bombanit de politisti daca mergi pe motocicleta sau pe masina fara permis, ca sa nu mai spun de nenorocirea ca ai putea lua si ceva amenda si ramai cateva zile fara bani de bere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tipa a s-a dus sa deschida dosar de dauna la masina, dar nu avea permis, talon si buletin, fiind retinute de politie. tare faza ca inspectorul de daune a trimis-o la plimbare pana nu vine cu actele. ea spune ca nu a sunat-o politia sa se duca sa si le ia inapoi. in conditiile date, ne-a bagat si ne-a scos (nu pot sa reproduc... educatia nu-mi permite) pe toti motociclistii de sa ne sara tot echipamentul de pe noi. n-o ierta, prietene (daca mie ingaduit), fute-o la bani cat poti, ca are de unde... ce m-a enervat pe mine, ca tot ea era "victima"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tipa a s-a dus sa deschida dosar de dauna la masina, dar nu avea permis, talon si buletin, fiind retinute de politie. tare faza ca inspectorul de daune a trimis-o la plimbare pana nu vine cu actele. ea spune ca nu a sunat-o politia sa se duca sa si le ia inapoi. in conditiile date, ne-a bagat si ne-a scos (nu pot sa reproduc... educatia nu-mi permite) pe toti motociclistii de sa ne sara tot echipamentul de pe noi. n-o ierta, prietene (daca mie ingaduit), fute-o la bani cat poti, ca are de unde... ce m-a enervat pe mine, ca tot ea era "victima"...

 

Fratele meu acum este la reanimare(a fost operat).

Ce ma termina cel mai mult este ca sunt afectati si nervii si e posibil sa nu-si mai miste antebratul si degetele(sau daca are noroc,dupa multe luni de recuperare).El inca nu stie asta.

Are dureri insuportabile si acum e pe calmante!

 

Numai bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici tu cred ca te inseli. Traim intr-o tara atat de absurda incat singura preocupare a tribunalelor e sa dea sentinte care tin loc de lege si care cresc salariile judecatorilor, in care instanta suprema sau Curtea Constitutionala e preocupata doar de anularea legilor care incearca sa anuleze sporurile salariale pe care le-au dat judecatorii judecatorilor prin hotarare judecatoreasca, asa ca tare ma mir de ce nu ne dau afara astia din UE. Oricum, ce ma mira si mai tare e ca inca n-a aparut un avocatel smecher care sa apere un pui de om de bani gata (de genul smecherasului cu 2 luni vechime la permis de conducere care a omorat acum 2-3 zile 6 oameni undeva pe langa Timisoara) si sa atace la Curtea Constitutionala rahatul ala de Cod Rutier care e o evidenta incalcare a Constitutiei si a Cartei Drepturilor Omului pentru ca discrimineaza pe cei care nu au permis de conducere fata de cei care au. Adica nu e o incalcare evidenta a drepturilor omului si a egalitatii de sanse sa fi apostrofat si bombanit de politisti daca mergi pe motocicleta sau pe masina fara permis, ca sa nu mai spun de nenorocirea ca ai putea lua si ceva amenda si ramai cateva zile fara bani de bere?

 

Ce-mi place mie de tara asta in care toata lumea isi da cu parerea... Mai tot timpul in necunostinta de cauza.

E foarte probabil ca accidentatul sa ia mai mult de 6o de zile de ingrijiri medicale, asta inseamna in mod cert dosar penal pentru vatamare corporala grava din culpa. Politia este obligata de lege sa se autosesizeze ( in toate cazurile cand exista victime dealtfel) , iar pt cei implicati nu mai exista calea impacarii. Adica pasarica aproape sigur ca va fi trimisa in judecata si i se va da o pedeapsa cu inchisoarea de la 6 luni la 3 ani ( bineinteles cu suspendare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi
Ce-mi place mie de tara asta in care toata lumea isi da cu parerea... Mai tot timpul in necunostinta de cauza.

E foarte probabil ca accidentatul sa ia mai mult de 6o de zile de ingrijiri medicale, asta inseamna in mod cert dosar penal pentru vatamare corporala grava din culpa. Politia este obligata de lege sa se autosesizeze ( in toate cazurile cand exista victime dealtfel) , iar pt cei implicati nu mai exista calea impacarii. Adica pasarica aproape sigur ca va fi trimisa in judecata si i se va da o pedeapsa cu inchisoarea de la 6 luni la 3 ani ( bineinteles cu suspendare).

Ce-mi place mie de tara asta in care cei in cunostinta de cauza referitor la ce SCRIE la lege, sunt in totala necunostinta de cauza legata de APLICAREA ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi place mie de tara asta in care cei in cunostinta de cauza referitor la ce SCRIE la lege, sunt in totala necunostinta de cauza legata de APLICAREA ei.

 

Te rog sa-mi spui si mie ce meserie ai. ( pe pm)

Legea se aplica ,numai ca efectele... nu sunt tot timpul evidente. Din pacate ...

Editat de marius_florin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu printr-un accident similar de era sa raman infipt intr-un gardulet din ala mic pe Bdul Unirii. Deoarece am fost accidentat la un picior si am fost obligat de politie sa merg la spital pentru verificari, soferului implicat in accident i s-a retinut permisul de conducere si a primit amenda. Asta e pedeapsa pentru neasigurare soldata cu accidentare. Cu cat accidentarea este mai grava se ajunge si la dosar penal etc.

Dar in cazul de fata cea mai buna razbunare este sa o dai pe domnisoara in judecata pentru daune morale, plata onorariului avocatului tau si toate cheltuielile cu spitalizarea si judecata, mai ales ca fratele tau va ramane pe viata cu cicatrice sau mai rau din neatentia ei. In opinia mea un judecator iti va da castig de cauza mai ales ca domnisoara are de unde sa dea. Pacat ca traim in Romania si trebuie sa ne gandim si la faptul ca oamenii cu bani cam scapa basma curata din orice k.k.t., sper ca tu sa ai noroc de un judecator care nu poate fi influentat de astfel de oameni.

Editat de CrisLuca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu printr-un accident similar de era sa raman infipt intr-un gardulet din ala mic pe Bdul Unirii. Deoarece am fost accidentat la un picior si am fost obligat de politie sa merg la spital pentru verificari, soferului implicat in accident i s-a retinut permisul de conducere si a primit amenda. Asta e pedeapsa pentru neasigurare soldata cu accidentare. Cu cat accidentarea este mai grava se ajunge si la dosar penal etc.

Dar in cazul de fata cea mai buna razbunare este sa o dai pe domnisoara in judecata pentru daune morale, plata onorariului avocatului tau si toate cheltuielile cu spitalizarea si judecata, mai ales ca fratele tau va ramane pe viata cu cicatrice sau mai rau din neatentia ei. In opinia mea un judecator iti va da castig de cauza mai ales ca domnisoara are de unde sa dea. Pacat ca traim in Romania si trebuie sa ne gandim si la faptul ca oamenii cu bani cam scapa basma curata din orice k.k.t., sper ca tu sa ai noroc de un judecator care nu poate fi influentat de astfel de oameni.

 

A primit doar amenda fiindca ai avut pina in zece zile de ingrijiri medicale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sinistru...atunci, daca un experimentat pateste una ca asta, noi cei incepatori la ce naiba sa ne asteptam? Chit ca avem protectii peste protectii, paranoie maxima, atentie distributiva, cand apare o proasta ca asta, ce naiba e de facut? :)

 

Exista vreo modalitate care sa previna o asemenea intamplare? Mie mi se pare absolut sinistru... :)

 

 

Cum e posibil ca tot ea sa posteze in victima cand omul ala zace pe un pat de spital cu mana rupta si riscul de a nu o mai putea folosi vreodata normal? Cred ca doarme foarte bine noaptea, din pozele puse aici, se poate observa "ingrijorarea ei maxima" pentru fapta sa. Eu cred ca intram in pamant de rusine.... :lol:

 

Nu as vrea sa imi imaginez prin ce trece bietul motociclist, dar din ce vad ca se intampla zi de zi in trafic, mare mi-ar fii mirarea daca nu o sa ajung si eu in situatia lui. Doamne fereste!

 

 

Si cand te gandesti ca sunt mii de pitzi (si nu numai) la fel ca ea in Bucurestiul asta infect... :)

 

 

Santatate multa, sa te recuperezi cat mai bine ca sa ii poti face abonament la tribunal domnisoarei soferitze!

Editat de sunrise
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi place mie de tara asta in care cei in cunostinta de cauza referitor la ce SCRIE la lege, sunt in totala necunostinta de cauza legata de APLICAREA ei.

:lol: :) :)

 

Ce-mi place mie de tara asta in care toata lumea isi da cu parerea... Mai tot timpul in necunostinta de cauza.

E foarte probabil ca accidentatul sa ia mai mult de 6o de zile de ingrijiri medicale, asta inseamna in mod cert dosar penal pentru vatamare corporala grava din culpa. Politia este obligata de lege sa se autosesizeze ( in toate cazurile cand exista victime dealtfel) , iar pt cei implicati nu mai exista calea impacarii. Adica pasarica aproape sigur ca va fi trimisa in judecata si i se va da o pedeapsa cu inchisoarea de la 6 luni la 3 ani ( bineinteles cu suspendare).

 

:)

 

ahm ahm ... eeer... 18 ind. 1 .. puah puah :) Lasa-ne... du-te si culca-te ... Daca nu esti in stare sa explici cum trebuie nu te baga la ce nu te pricepi ... eerr... gen accidente rutiere soldate cu vatamarea sau decesul unei/unor persoane ...

 

Politia nu se autosesizeaza prietene, politia este sesizata. Parchetul se autosesizeaza. Politia a fost sesizata in momentul producerii evenimentului. Este doar o schimbare de incadrare ce mesteci tu acolo. Habar nu ai care e diferenta dintre autosesizare, sesizare telefonica si sesizare scrisa. Vezi ca ai chiulit la cateva cursuri de procesual penal....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi totusi curios sa aflu dinamica accidentului de la protagonist. ce a vazut sau ce nu a vazut inainte de impact. ce ar fi trebuit sa observe sau sa faca pentru a evita/diminua rezultatul. putea fi evitat? cum? sau a fost complet de neevitat?

 

este foarte simplu sa dai vina pe blonda. cel mai simplu. pe mine ma intereseaza cum sa fac sa ma feresc de astfel de situatii. adica sa invat ceva din experienta altuia. nu vreau sa fac un flame, nu vreau sa discutam de mamele noastre. merg suficient de mult cu motorul in bucuresti; am alt mod de a conduce cand sunt pe motor, altfel cu berlina, altfel cu suv'ul. si ma tem enorm de acea zi nefasta in care toata experienta, precautia, anticipatia ma vor trada (cand sunt pe motor, ca in masina stau mai relaxat). sunt curios daca aceea a fost acea zi pentru motociclistul accidentat sau era ceva ce se putea face.

 

asta este un gen de accident cu probabilitate mare de a se intampla (au fost nenumarate) si putem toti invata ceva, poate chiar lectia 'expect the unexpected' si poate deslusim niste semne prevestitoare ale dezastrului; mai ales in conditiile in care motociclistul in mod evident nu era cu mana in gaz, pentru ca daca aveam cel mai mic dubiu ca ar fi avut viteza nici nu mai oboseam sa scriu

 

PS va rog sa nu faceti speculatii, sa asteptam o poveste de la motociclist, ce a vazut un martor de pe trotuar sau ce scrie in procesul verbal politia sunt cu totul alte povesti; nu acelea ma intereseaza, si cred ca nici pe voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatare dar sa mergi pe mobra in sandale????

 

Hai sa vezi cum se merge in Grecia, Thessalonik. In Romania se poarta echipamentul intr-un procent foarte mare. :lol:

Eu am avut soc maxim cum am ajuns, cand am vazut ca minim 70% dintre ei merg fara casca! Si sunt multi bikeri acolo, nu ca la noi.

 

Cand i-am facut poza tocmai ce vroia sa raspunda la telefon si masinile il claxonau. It's ok...

post-34860-1247358111_thumb.jpg

Editat de Alter Ego
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa se circula in Grecia. Am fost si eu in Itea si vedeam pustani de 15 ani pe motoare. 3 luni cat am stat acolo nu am vazut nici macar o persoana care sa poarte casca. Oricum la ei nu este harmalaia asta ca si la noi, sunt rabdatori la volan si disciplinati. Poate ca bikerii nu simt nevoia sa poarte casca, poate nu se simt in pericol....in fn....merg pe pielea lor :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

am un prieten si eu in grecia si aceiasi treaba mi-a zis. majoritatea fara echipament. si mult mi civilizati in trafic. celputin nu-ti vireaza in fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ela fel si in Cipru.... Daca vezi vre-un biker cu echipament e 100% strain, turist sau ceva de genu..... de apropape doi ani de cand sunt aici stiu doar de 2 accidente in care nu sa acordat prioritate scuterului, sau motorului.... scuze de off!

Bafta riderului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: :) :P

 

 

 

:D

 

ahm ahm ... eeer... 18 ind. 1 .. puah puah ;) Lasa-ne... du-te si culca-te ... Daca nu esti in stare sa explici cum trebuie nu te baga la ce nu te pricepi ... eerr... gen accidente rutiere soldate cu vatamarea sau decesul unei/unor persoane ...

 

Politia nu se autosesizeaza prietene, politia este sesizata. Parchetul se autosesizeaza. Politia a fost sesizata in momentul producerii evenimentului. Este doar o schimbare de incadrare ce mesteci tu acolo. Habar nu ai care e diferenta dintre autosesizare, sesizare telefonica si sesizare scrisa. Vezi ca ai chiulit la cateva cursuri de procesual penal....

 

 

Parerea mea e ca poate fi incident ori art. 184 Cod Penal vatamare corporala din culpa daca nu trec mai mult de 60 zile cum stie toata lumea dar sesizarea efectiva se face prin plangere prealabila, denunt sau prin actele incheiate de organele de constatare (numai ca in acest caz e neaparat nevoie de plangerea prealabila pentru ca procurorul sa poata pune in miscare si exercita actiunea penala). Dupa cate stiu eu nu exista sesizare telefonica...eventual ala e apel de urgenta...in acest caz de vatamare corp. este absolut necesara plangerea prealabila - se poate depune max. 2 luni dupa constatarea faptei.

 

Daca in schimb e nevoie de ingrijiri medicale pe o perioada mai mare de 60 zile, e vb de incidenta art. 182 CP, vatamare corporala grava. Aceasta nu mai poate fi din culpa si in acest caz nu mai este necesara plangerea prealabila, actiunea penala putand fi pusa in miscare si exercitata din oficiu...

 

Nu ar fi rau ca in acest caz sa se depuna plangerea prealabila dinainte pentru ca daca se schimba incadrarea faptei lucrurile sa se miste mai repede...parerea mea. Eu nu am mare tangenta cu penalul, dar cam atat imi amintesc...

 

Numa bine si insanatorire grabnica motociclistului. (Si pt. pitzi sper sa ramana insarcinata cu tripleti de la un african american musulman din maroc...sa vedem atunci cum ii mai sufla daddy/sugar-daddy sub coada)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca poate fi incident ori art. 184 Cod Penal vatamare corporala din culpa daca nu trec mai mult de 60 zile cum stie toata lumea dar sesizarea efectiva se face prin plangere prealabila, denunt sau prin actele incheiate de organele de constatare (numai ca in acest caz e neaparat nevoie de plangerea prealabila pentru ca procurorul sa poata pune in miscare si exercita actiunea penala). Dupa cate stiu eu nu exista sesizare telefonica...eventual ala e apel de urgenta...in acest caz de vatamare corp. este absolut necesara plangerea prealabila - se poate depune max. 2 luni dupa constatarea faptei.

 

Daca in schimb e nevoie de ingrijiri medicale pe o perioada mai mare de 60 zile, e vb de incidenta art. 182 CP, vatamare corporala grava. Aceasta nu mai poate fi din culpa si in acest caz nu mai este necesara plangerea prealabila, actiunea penala putand fi pusa in miscare si exercitata din oficiu...

ma tem ca parerea ta e eronata :lol:

art 182, vatamarea corporala grava, presupune in mod obligatoriu existenta intentiei, deci clar nu se aplica la accidentele rutiere, la care vinovatia este sub forma culpei.

in rezumat, ca poate are cineva nevoie pt accidentele rutiere:

1. daca nr. de zile de ingrijiri medicale este sub 10, nu e infractiune, dar se poate deschide actiune civila si solicita daune

2. daca nr. de zile de ingrijiri medicale este mai mare de 10 si cel mult egal cu 60, este infr de vatamare corporala din culpa, dar este necesara existenta plangerii prealabile pt a se pune in miscare actiunea penala

3. daca nr. de zile de ingrijiri medicale este mai mare de 60 sau fapta a avut alte urmari, respectiv cele prevazute de lege pt vatamarea corporala grava (gen pierderea unui simt sau organ, infirmitate permanenta fizica sau psihica, slutirea, punerea in primejdie a vietii etc) este tot infr. de vatamare corporala din culpa, dar intr-o forma agravata, pentru care nu este necesar ca victima sa faca plangere prealabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa se circula in Grecia. Am fost si eu in Itea si vedeam pustani de 15 ani pe motoare. 3 luni cat am stat acolo nu am vazut nici macar o persoana care sa poarte casca. Oricum la ei nu este harmalaia asta ca si la noi, sunt rabdatori la volan si disciplinati. Poate ca bikerii nu simt nevoia sa poarte casca, poate nu se simt in pericol....in fn....merg pe pielea lor :lol:

Asta cu Grecia e off-topic tare, dar sa va spun eu cum sta de fapt treaba: amenda pentru mers fara casca acolo e 300 sau 500 de Euro, dar de obicei nu se aplica. Am fost si eu in Thassos anul trecut intre Pasti si 1 mai, toti zburdau voiosi fara casca (inclusiv multi romani care ajunsesera acolo in "uniforma" de piele cu cocoasa si cizme de curse in plus fata de casca deosebit de scumpa, dar au urmat exemplul bastinasilor si au trecut la tricou, blugi si adidasi desigur mergand foarte incet la un tur de insula - si aici cand spun "incet" nu imi bat joc, realmente nu am vazut pe nimeni sa "bage" nici macar 100 in echipament din ala). Dupa 2 sau 3 zile vine proprietara pensiunii si ne spune ca nu cumva sa iesim fara casca, pentru ca pe langa ca o romanca echipata cum trebuie (are cont aici si a facut zeci de mii de km pe motocicleta) a avut un accident usor cu ATV, grav e ca un grec de al lor a picat in cap si a murit (nu mai tin minte daca cu capra sau cu ATV) asa ca politia a schimbat foaia si macar pentru 1-2 saptamani o sa dea amenda aia. Ce sa zic, stat balcanic, asa ca unele legi se aplica la fel ca la noi - cand e campanie sau ordin de sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...