Sari la conținut

Accident DN1, sensul Ploiesti - Bucuresti


TheRadar
 Share

Postări Recomandate

Am trecut si eu pe acolo la ceva timp dupa ce s-a intamplat. Deja plecase odata cu mine cativa motociclisti din ploiesti si am ajuns in acelasi timp. La locul accidentului erau masinile politiei, salvare, pompieri si cred smurd. Doua motoare pe jos destul de rau. Un chopper si un naked(sper sa nu ma insel). Vremea era ingrozitoare, ploua de rupea. Nu am vazut nici o victima pe jos, deja cred eu erau in salvari. S-a petrecut fix sub radarul de la intrarea in potigrafu (parca asa ii zice laprima localitate dupa romanesti dinspre Ploiesti). Asa ca zic eu sunt si inregistrarile video ale accidentului.

 

OT: nu stiu cum isi permit unii sa se dea cocosi pe-aici pe forum si in realitate cred ca sunt vai-de-mama lor. Unii nu au altceva de facut decat sa comenteze, nimic constructiv, numai acuze, desi sunt sigur ca multi dintre ei habar nu au cum sa acorde primul ajutor. Stiu ca se umfla taratza in voi la gandul ca sunteti motociclisti dar stati pe p... voastra si incercati sa spuneti ceva constructiv pe-aici daca nu mai bine va abtineti!

 

LE: localitatea e Puchenii Mari asa cum s-a scris mai sus!

salut.nu prea inbteleg .in aceòlasi topic se vorbeste de 2 accidente??un motociclist d-al nostru cu umarul lovit iar fata cu picioarul ...alt accident cu 2 intinsi pemjos deci grav...

nu inteleg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut.nu prea inbteleg .in aceòlasi topic se vorbeste de 2 accidente??un motociclist d-al nostru cu umarul lovit iar fata cu picioarul ...alt accident cu 2 intinsi pemjos deci grav...

nu inteleg

 

Se poate sa fi fost 2...

 

Pe la 18:15 eram in Petromul de la intrarea in Ploiesti. Cineva cu o masina ne-a zis ca ploua rau si spre Bucuresti si ca pe la Ciolpani ar fi fost un accident cu 2 motoare si o duba. Noi am stat cam cat am baut o cafea, fumat 2 tigari si dat un tel ceva... dupa aia am luat-o spre Bucuresti si nu am vazut nici urma de accident pe DN ( nu motoare, nu politie, nu salvare, nu curiosi, nu nimic )

 

Initiatorul topicului vorbeste de ceva ce s-ar fi intamplat pe la 19:30... cam atunci eram prin zona sau trecusem deja. La intrarea in Bucuresti, pe la Baneasa, pe sens opus au trecut 2 ambulante cu sirene...

 

Deci s-ar putea sa fi fost 2 accidente, unul in jur de ora 17 ( estimez ca atat i-ar fi luat unei masini sa ajunga din Ciolpani pana la iesirea din Ploiesti ) si altul dupa 19:30...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred ca ai dreptate. Imi cer scuze. Am avut o zi grea ieri si am incurcat putin orele. Cred ca este vorba mai curand de ora 17:30 - 18. La ora 19, am plecat eu din Ploiesti unde am facut o escala in speranta ca se mai opreste ploaia.

Imi cer scuze inca odata si rog un moderator sa editeze titlul topicului. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ora 17:25 fix treceam pe sub camerele de la Puchenii Mari si deja urcasera ranitii in ambulante. Deci in jur de 17 si 15-20minute s-a petrecut nefericitul incident. Sunt convins ca mult prea putini dintre noi nu opresc imediat macar pentru a verifica starea victimelor in cazul in care sunt martorii directi ai unui accident. Dar nu a fost cazul initiatorului topicului si un stimabil de pe-aici, care are un limbaj foarte elevat comparativ cu mine, s-a cam aprins! Oricum discutam discutii. Un lucru e cert : a avut loc un accident si trebuie sa invatam ceva din asta(daca e ceva de invatat, eu unul zic ca aia nu era vreme de mers pe moto dar putea surprinde pe oricine) si trebuie sa le uram multa sanatate celor implicati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu la cate accidente ai oprit in viata ta?

Am oprit ori de cate ori am vazut un motorist in dificultate, inclusiv la accidente.

 

 

Tipic romanesc este sa opresti la un accident.in alte tarii nu prea se opreste la accidente,mai ales daca sunt 100 de persoane cacsand gura(tipic romanesc).salutare

 

Sa-ti dau un exemplu prost, doamne fereste ( asta a patit un prieten)....

Tu, cazi de pe motor si iti rupi un picior...imediat se aduna "cateva persoane cu bune intentii " care vor sa iti salte motorul si care in momentul in care se fac ca te ajuta, te mai si buzunaresc.

In acel moment , trec pe langa tine si bineinteles ca nu ma opresc, pt ca sunt un baiat bun si nu vreau sa incurc circulatia....tu atunci ce vei spune?????

 

Am oprit ori de cate ori am vazut un motorist in dificultate, inclusiv la accidente.

 

 

 

 

Sa-ti dau un exemplu prost, doamne fereste ( asta a patit un prieten)....

Tu, cazi de pe motor si iti rupi un picior...imediat se aduna "cateva persoane cu bune intentii " care vor sa iti salte motorul si care in momentul in care se fac ca te ajuta, te mai si buzunaresc.

In acel moment , trec pe langa tine si bineinteles ca nu ma opresc, te salut si plec mai departe....tu atunci ce vei spune?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce le mai place unora sa se dea in stamba cu parerile lor.., intru sa aflu ceva detalii despre nus ce accident nefericit si ma i-au nervii cate aberatii citesc!.., recuperare rapida celor implicati si ma bucur ca nu a fost mai grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am oprit ori de cate ori am vazut un motorist in dificultate, inclusiv la accidente.

 

 

 

 

Sa-ti dau un exemplu prost, doamne fereste ( asta a patit un prieten)....

Tu, cazi de pe motor si iti rupi un picior...imediat se aduna "cateva persoane cu bune intentii " care vor sa iti salte motorul si care in momentul in care se fac ca te ajuta, te mai si buzunaresc.

In acel moment , trec pe langa tine si bineinteles ca nu ma opresc, pt ca sunt un baiat bun si nu vreau sa incurc circulatia....tu atunci ce vei spune?????

 

iti dau si eu un exemplu.un fost coleg de clasa a avut un accident cu masina.sa strins in jur de 50 de gura casca,unii dintre ei lau tras afara din masina.din momentul respectiv nu a mai simtit picioarele.a ramas paralitic.eu iti zic ce se face in tarile europene mai avansate.fiecare gindeste altfel.eu am zis un exemplu..cea ce ai scris tu ca te buzunaresc,eu nu cred ca se poate intampla in romania...salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg graba asta de a trage omu afara din masina cand nu fumega, si nu da nici un semn ca ar lua foc, si nici nu se balangane pe marginea prapastiei sau nici nu e bagata-in ape involburate. Singurul lucru care fute mai rau tara asta (dupa toate celelalte "calitati" pe care le are populatia ei) decat prostul lenes, este prostul harnic. Ar fi interesant sa vedem o campanie precum aia cu "prezentati-va la spital daca tusiti si stranutati dupa ce v-ati intors din..." dar sa fie cu lucrurile de baza in caz ca esti martor la accident.

 

(asta referitor la ce a zis puravida - si scuze de off-topic)

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg graba asta de a trage omu afara din masina cand nu fumega, si nu da nici un semn ca ar lua foc, si nici nu se balangane pe marginea prapastiei sau nici nu e bagata-in ape involburate. Singurul lucru care fute mai rau tara asta (dupa toate celelalte "calitati" pe care le are populatia ei) decat prostul lenes, este prostul harnic. Ar fi interesant sa vedem o campanie precum aia cu "prezentati-va la spital daca tusiti si stranutati dupa ce v-ati intors din..." dar sa fie cu lucrurile de baza in caz ca esti martor la accident.

 

(asta referitor la ce a zis puravida - si scuze de off-topic)

 

Problema este mult mai vasta si face parte din lipsa unei educatii rutiere care ar trebui sa inceapa din primii ani de scoala dar si acasa in familie!

Campaniile de prevenire a accidentelor ar trebui regandite in asa fel incat sa fie mai mult decat niste slogane banale!

Faptul ca este scris in codul rutier ce trebuie sa faci in caz de accident sau cum sa acorzi primul ajutor sunt doar niste randuri care a trebuit sa le inveti pentru examen si atat.Este doar teorie care daca nu stii sa o pui in practica nu are prea mare valoare.

Una este sa citesti cum se pune si unde un garou si alta este sa inveti practic acest lucru.

Cum am reactiona intr-o situatie de acest gen daca macar o data pe an s-ar simula in curtea scolii un accident si elevii ar invata practic ce trebuie sa faca?

 

Dar din nefericire scoala noastra are prea multe materii inutile in viata reala ca sa se ocupe de lucruri cu adevarat utile !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e un pic aiurea, dar uite cum procedez eu:

 

Imi tin actele din portofel intr-o invelitoare d-aia de plastic, de-o gasesti cu 1 leu la chioscurile de bilete RATB. Deasupra buletinului am o bucata de hartie pe care am scris grupa de sange, telefoanele in caz de urgenta (prieteni, nu rude!) si mesajul "NU SCOATETI CASCA! NU MA MISCATI!".

 

Portofelul il tin intr-un buzunar de la geaca moto, in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia s-a inscris omul pe forum si i-ati si sarit in cap. Halal primire.

 

Discutii de acest au mai fost si vor mai fi (imi aduc aminte de fata / doamna din Dr. Taberei care mergea cu taxiul parca, sa-si ia fetita de la parinti si nu a oprit cand a vazut nu stiu ce accident)... Mama ce scandal a fost si atunci. Aproape s-o linseze unii "odihniti".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti dau un exemplu prost, doamne fereste ( asta a patit un prieten)....

Tu, cazi de pe motor si iti rupi un picior...imediat se aduna "cateva persoane cu bune intentii " care vor sa iti salte motorul si care in momentul in care se fac ca te ajuta, te mai si buzunaresc.

In acel moment , trec pe langa tine si bineinteles ca nu ma opresc, pt ca sunt un baiat bun si nu vreau sa incurc circulatia....tu atunci ce vei spune?????

de ce te incapatanezi degeaba? a spus omul ca prin multimea deja adunata erau si mai multi motoristi, prieteni ai celor accidentati. avand in vedere ca nu venise ambulanta, singurele persoane care ar mai fi trebuit sa opreasca acolo ar fi fost niste doctori daca ar fi trecut pe acolo. restul sunt gura casca, tipic romanului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu alte cuvinte un sfat ar suna cam asa:

 

In cazul in care

- nu cunosti prea multe detalii despre un accident

- ti-a spus cineva c-ar fi vazut un motociclist cazut

- in tren fiind ai vazut o coliziune intre un Logan si un choper dar nu ai putut trage semnalul de alarma

- ai vazut o stire la ProTv

- a intrat unul in tine dar tu desi aveai casca, o manusa era lipsa si te-ai julit urat

- motoristul avea numarul indoit (asta o sa se vada din pozele facute uletrior)

- sau cauciucurile un pic duse (intra la acelasi capitol)

- ai / a mers cu 10 km / h mai mult decat viteza legala

 

MAI BINE NU LANSEZI TOPIC LEGAT DE ACCIDENT !!!!

 

Singur iti faci rau. Totul se va intoarce impotriva ta. Cineva tot iti va spune ca esti prost, (cuvant urat), nenorocit sau fara pic de suflet pentru ca:

- ai postat aici doar ca sa te afli in treaba

- ala care ti-a spus despre accident ar trebuit linsat si uitata prietenia fara de el pentru ca nu ti-a dat toata amuntulele

- esti dobitoc pentru ca in tren fiind trebuia sa-ti dea prin cap sa tragi semnalul de alarma, chiar daca iti luai amenda de 1000 RON

- nu stiai nici acum ca ProTv-ul e de cacao

- cum de ti-ai permis sa porti casca, geaca cu protectii full iar o manusa s-o uiti acasa cand de fapt iti puteai cumpara alta... (motociclismul inseamna foarte multi bani fraiere, nu-i ai, mai bine te dai cu bicla)

- porti numarul indoit, vrei sa fugi de garda pentru ca mergi repede, nu ? rusine nene

- nu conteaza ca azi ti-ai luat mobra si ca ai observat ca unul din cauciucuri este zdrente, tu esti de vina ca ai derapat, inconstientule

- iti permiti sa mergi cu 10 km / h ? inseamna ca ai pile la politie, spital si la cel de sus ! zii merci ca ai scapat...

 

Nu am pretentii sa se inteleaga ideea. Vorbeam si eu cu mine, gandeam cu voce tare de fapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu alte cuvinte un sfat ar suna cam asa:

 

In cazul in care

- nu cunosti prea multe detalii despre un accident

- ti-a spus cineva c-ar fi vazut un motociclist cazut

- in tren fiind ai vazut o coliziune intre un Logan si un choper dar nu ai putut trage semnalul de alarma

- ai vazut o stire la ProTv

- a intrat unul in tine dar tu desi aveai casca, o manusa era lipsa si te-ai julit urat

- motoristul avea numarul indoit (asta o sa se vada din pozele facute uletrior)

- sau cauciucurile un pic duse (intra la acelasi capitol)

- ai / a mers cu 10 km / h mai mult decat viteza legala

 

MAI BINE NU LANSEZI TOPIC LEGAT DE ACCIDENT !!!!

 

Singur iti faci rau. Totul se va intoarce impotriva ta. Cineva tot iti va spune ca esti prost, (cuvant urat), nenorocit sau fara pic de suflet pentru ca:

- ai postat aici doar ca sa te afli in treaba

- ala care ti-a spus despre accident ar trebuit linsat si uitata prietenia fara de el pentru ca nu ti-a dat toata amuntulele

- esti dobitoc pentru ca in tren fiind trebuia sa-ti dea prin cap sa tragi semnalul de alarma, chiar daca iti luai amenda de 1000 RON

- nu stiai nici acum ca ProTv-ul e de cacao

- cum de ti-ai permis sa porti casca, geaca cu protectii full iar o manusa s-o uiti acasa cand de fapt iti puteai cumpara alta... (motociclismul inseamna foarte multi bani fraiere, nu-i ai, mai bine te dai cu bicla)

- porti numarul indoit, vrei sa fugi de garda pentru ca mergi repede, nu ? rusine nene

- nu conteaza ca azi ti-ai luat mobra si ca ai observat ca unul din cauciucuri este zdrente, tu esti de vina ca ai derapat, inconstientule

- iti permiti sa mergi cu 10 km / h ? inseamna ca ai pile la politie, spital si la cel de sus ! zii merci ca ai scapat...

 

Nu am pretentii sa se inteleaga ideea. Vorbeam si eu cu mine, gandeam cu voce tare de fapt.

:laugh: :laugh: :lol: :D buna asta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: prea tare postul lui Flamingo, sper ca babele forumului sa se linisteasca, cand sunt deja o suta de oameni langa accident, NU ARE ROST SA OPRESTI, NU ESTE BINE, ETC! intelegeti ca tot voi creati o situatie ce poate duce la alte accidente.

p.s.: parca si vad stirile pro(s)tv. inconstienti teribilisti pe doua roti... loviti de o duba care intorcea regulamentar pe DN! :laugh: :lol:

Editat de Moto Junkie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt de parere ca e bine sa opresti - daca ai cat de cat o experienta de viata nu ai cum sa faci mai mult rau ci din potriva chiar poti ajuta: poti ajuta la mutarea mobrei, pazitul bagajelor, poti ridica moralul victimei sau orice e nevoie in minutele de dupa accident daca ai cateva notiuni de baza pentru acordarea primului ajutor (pe care le consider de bun simt pentru un motociclist responsabil)

 

PS. un curs de prim ajutor nu cred ca ii strica nimanui (mai ales la rata accidentelor din randul celor care merg pe doua roti) sau se poate urmari online aici

 

PPS. chiar vineri seara am oprit la un mic incident si nu cred ca am incurcat pe nimeni - sau cel putin eu asa cred si sper sa opreasca si la mine cineva cand voi avea nevoie dazed-7.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, strict referitoare la romania, opresc, daca sunt inutil si gasesc pe cineva mai la subiect ca mine plec; topicuri este cine sa deschida.

In Romania sunt doua particularitati care trebuie luate in calcul:

1: Motoristu (constient sau nu) pleaca in majoritatea cazurilor cu salvarea (chiar daca e vorba de procedura doar); ramane motor plus accesorii. Ii ok SA STIE ca se ocupa cineva.

2: La accidente moto intotdeauna motoristul mergea pe o roata cu cruiseru sau avea 200 la ora cu enduro dupa parerea martorilor aparuti din tufisuri, iar domnu politzai tocmai a fost inselat de nevasta cu un motorist (intelegeti ce vreti :laugh: ); in multe situatii e ok sa fie cineva care sa fie constient si lucid, pentru ca primele momente de dupa impact sunt hotaratoare. Morala: - in loc de posturi pe forum - aprofundarea notiunilor de prim ajutor medical si juridic.

 

De acord cu cine zice ca ii nasol sa blochezi drumul. Da mie mi-ar place (si mi-a prins bine) sa se opreasca cineva sa intrebe de sanatate, si eventual sa plece daca vede ca e inutil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, strict referitoare la romania, opresc, daca sunt inutil si gasesc pe cineva mai la subiect ca mine plec; topicuri este cine sa deschida.

In Romania sunt doua particularitati care trebuie luate in calcul:

1: Motoristu (constient sau nu) pleaca in majoritatea cazurilor cu salvarea (chiar daca e vorba de procedura doar); ramane motor plus accesorii. Ii ok SA STIE ca se ocupa cineva.

2: La accidente moto intotdeauna motoristul mergea pe o roata cu cruiseru sau avea 200 la ora cu enduro dupa parerea martorilor aparuti din tufisuri, iar domnu politzai tocmai a fost inselat de nevasta cu un motorist (intelegeti ce vreti :laugh: ); in multe situatii e ok sa fie cineva care sa fie constient si lucid, pentru ca primele momente de dupa impact sunt hotaratoare. Morala: - in loc de posturi pe forum - aprofundarea notiunilor de prim ajutor medical si juridic.

 

De acord cu cine zice ca ii nasol sa blochezi drumul. Da mie mi-ar place (si mi-a prins bine) sa se opreasca cineva sa intrebe de sanatate, si eventual sa plece daca vede ca e inutil.

Parerea mea e ca iar va plictisiti dat fiind ca mai ploua din cand in cand afara si iar va certati degeaba.

 

Initiatorul topicului a explicat clar ca era in masina pe banda a II-a pe contra-sens intr-un moment in care se cicula cum de obicei se circula pe Magheru dar ceva mai tare, asa ca i-ar fi fost foarte greu sa opreasca, ar fi blocat o banda, si probabil nu ar fi avut mare lucru de facut dat fiind ca acolo erau deja opriti mai multi motociclisti si alte zeci de gura-casca. Pur si simplu si-a facut cont aici si a postat accidentul ca sa afle ce si cum, dat fiind ca il atrag motocicletele (desi nu are) si era curios de situatia celor implicati in accident. Dupa ce au postat si cei care erau la fata locului si au explicat circumstantele (un idiot care a intrat intr-o coloana de motociclisti si nu a reusit sa doboare decat 3), restul explicatiilor mi se par de prisos.

 

Pentru cei care mai vreti sa-l injurati pe initiatorul topicului, anunt mare concurs cu premii warn si ban...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS. un curs de prim ajutor nu cred ca ii strica nimanui (mai ales la rata accidentelor din randul celor care merg pe doua roti) sau se poate urmari online aici

 

Daca faci vreun curs de prim ajutor , rezolvi ceva? In orice accident , nu ai voie sa misti victimele , DELOC.....Nici maca casca nu ai voie sa o scoti. Si atunci? Ce faci cu un curs de prim ajutor sau o trusa medicala , ca cea dintr-o masina? nimic...:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci vreun curs de prim ajutor , rezolvi ceva? In orice accident , nu ai voie sa misti victimele , DELOC.....Nici maca casca nu ai voie sa o scoti. Si atunci? Ce faci cu un curs de prim ajutor sau o trusa medicala , ca cea dintr-o masina? nimic...:laugh:

Ai voie sa-i scoti casca daca observi ca are dificultati respiratorii (sa nu-si inghita limba, etc) - dar cu mare grija, si probabil numai daca stii ce sa-i faci ca sa nu-l "ajuti" definitiv..

 

Nu se poate inchide topicul acesta? S-a aflat de starea motociclistilor, din fericire nu sunt loviti grav, cred ca nu are rost continuarea discutiilor off-topic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai voie sa-i scoti casca daca observi ca are dificultati respiratorii (sa nu-si inghita limba, etc) - dar cu mare grija, si probabil numai daca stii ce sa-i faci ca sa nu-l "ajuti" definitiv..

 

Nu se poate inchide topicul acesta? S-a aflat de starea motociclistilor, din fericire nu sunt loviti grav, cred ca nu are rost continuarea discutiilor off-topic..

Offtopic:

Topicul nu se poate inchide ca nu are prea mare rost sa inchizi topicuri de accidente doar asa ca sa te afli in treaba.

Uneori intervin dupa o luna-doua (si chiar isi fac cont special aici ca sa faca asa ceva) cei implicati in accident ca sa ne spuna ca deja pot misca dintr-o mana si au sperante sa si-o miste si pe cealalta mai bine, uneori unii chiar vin aici ca sa ceara imprumut o carja sau ceva, desi desigur e mult mai la indemana sa deschizi un topic nou daca cel vechi e deja poluat prea tare cu tampenii.

 

Relativ la cat e de bine sau nu sa incerci ca amator sa acorzi primul ajutor va rog sa deschideti un topic la "Discutii generale despre motociclism" sau sa re-inviati un topic mai vechi de pe acolo. Dat fiind ca primul ajutor are mare legatura cu accidentele, sunt dispus sa tolerez si la accidente o discutie pertinenta pe aceasta tema (pertinenta insemnand ca isi dau cu parerea mai mult doctorii si politistii si mai putin tipi ca mine care din fericire nu au experienta in accidentele rutiere decat din cititul pe forum), dar neaparat pe un topic separat. Daca mi se pare discutia interesanta pot chiar sa o fixez in partea de sus a forumului...

 

Oricum cred ca ar trebui mai bine sa discutam chestii de genul ce a trebui si ce nu sa apara pe forumul asta pe la "Administrare forumuri" nu pe aici pe topicul asta, unde avem niste persoane care au dat cu fundul de pamant, si nu stim clar cine sunt si nici cat de rau s-au lovit. Una e sa bagi palavre unde un incepator a picat incercand sa traverseze sinele de tramvai pe ploaie si nu a reusit si alta e sa ai oase rupte pentru ca a intrat din senin un bou in tine (cum e in cazxul de fata, mai putin ca nu mi-e clar daca s-a lasat doar cu julituri sau cu ceva mai grav).

 

Le doresc insanatosire grabnica celor impricinati.

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca iar va plictisiti dat fiind ca mai ploua din cand in cand afara si iar va certati degeaba.

 

Initiatorul topicului a explicat clar ca era in masina pe banda a II-a pe contra-sens intr-un moment in care se cicula cum de obicei se circula pe Magheru dar ceva mai tare, asa ca i-ar fi fost foarte greu sa opreasca, ar fi blocat o banda, si probabil nu ar fi avut mare lucru de facut dat fiind ca acolo erau deja opriti mai multi motociclisti si alte zeci de gura-casca. Pur si simplu si-a facut cont aici si a postat accidentul ca sa afle ce si cum, dat fiind ca il atrag motocicletele (desi nu are) si era curios de situatia celor implicati in accident. Dupa ce au postat si cei care erau la fata locului si au explicat circumstantele (un idiot care a intrat intr-o coloana de motociclisti si nu a reusit sa doboare decat 3), restul explicatiilor mi se par de prisos.

 

Pentru cei care mai vreti sa-l injurati pe initiatorul topicului, anunt mare concurs cu premii warn si ban...

 

 

Ca discutia e utila,dar trebuie mutata altundeva is de acord cu tine. In rest, ca tot te-ai gasit sa ma citezi pe mine ori esti "mai offtopic" ca mine, ori n-ai inteles nimic si ai scuza propriilor limite.

Cat despre lupul politist si suporterul civilizatiei europene (care au prezentat un principiu ok, dar cam sec si obtuz parca), chiar cred ca ar putea fi de folos discutia si in ideea inceputa de ei; dar pe unul din topicurile deja existente despre comportamentul in caz de accident (si aici nu ma refer numa la primul ajutor).

Cu redirectarea asta am terminat activitatea pe topicul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai voie sa-i scoti casca daca observi ca are dificultati respiratorii (sa nu-si inghita limba, etc) - dar cu mare grija, si probabil numai daca stii ce sa-i faci ca sa nu-l "ajuti" definitiv..

 

ca tot a zis adminu ca ne taie de la ratie daca off topicuim atunci sa ma confoemez si sa off topicuiesc caci raspunsul la treba asta trebe dat oriunde oricand oricat:

NU SCOTI CASCA in nici o situatie! Chiar daca sti cum se face (ca trebe 2 persoane samd) daca are dificultati respiratoriiil intorci pe o parte si incerci si eliberezi caile respiratorii (de resturi gen dinti sau o limba contorsionata) si daca asta nu ajuta scosu casti in mod sigur nu va ajuta cu nimic mai ales ca in ultima vreme salvarea ajunge in intervale civilizate este complet inutil si riscant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...