Sari la conținut

Cum se monteaza anvelopa moto fata?


Postări Recomandate

Noroc.

Am fost astazi la Autozone pe Barbu Vacarescu sa-mi schimb anvelopa pe fata.

Ce nelamurire am...

Baietii de acolo mi-au montat anvelopa cu sageata in sensul invers de mers al rotii.

Am intrebat de trei ori dar mi-au raspuns ca asa trebuie.

Citez "Anvelopa pe spate se monteaza conform sagetii care arata sensul de rotatie al anvelopei dar anvelopa fata se monteaza invers".Sunt in ceata...

Spunet-imi va rog daca mi-au montat-o bine si care e logica.

Multumesc.

Am pastrat bonul in caz ca imi spuneti sa ma intorc :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Noroc.

Am fost astazi la Autozone pe Barbu Vacarescu sa-mi schimb anvelopa pe fata.

Ce nelamurire am...

Baietii de acolo mi-au montat anvelopa cu sageata in sensul invers de mers al rotii.

Am intrebat de trei ori dar mi-au raspuns ca asa trebuie.

Citez "Anvelopa pe spate se monteaza conform sagetii care arata sensul de rotatie al anvelopei dar anvelopa fata se monteaza invers".Sunt in ceata...

Spunet-imi va rog daca mi-au montat-o bine si care e logica.

Multumesc.

Am pastrat bonul in caz ca imi spuneti sa ma intorc :laugh:

 

sageata indica sensul de rotatie al rotilor atat pe fata cat si pe spate - dar iti recomand sa ti le faci acasa, mai mult ca antrenament pentru cand vei avea pana in mijlocul campului :laugh: link

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc.

Am fost astazi la Autozone pe Barbu Vacarescu sa-mi schimb anvelopa pe fata.

Ce nelamurire am...

Baietii de acolo mi-au montat anvelopa cu sageata in sensul invers de mers al rotii.

Am intrebat de trei ori dar mi-au raspuns ca asa trebuie.

Citez "Anvelopa pe spate se monteaza conform sagetii care arata sensul de rotatie al anvelopei dar anvelopa fata se monteaza invers".Sunt in ceata...

Spunet-imi va rog daca mi-au montat-o bine si care e logica.

Multumesc.

Am pastrat bonul in caz ca imi spuneti sa ma intorc :laugh:

 

Vezi daca nu cumva ai doua sageti pe anvelopa - una pentru cazul in care e montata pe spate si una pentru cazul in care e montata pe fata.

La VX am pus Avon Roadrider, si anvelopa de pe fata putea fi montata si pe spate la anumite tipuri de motociclete. Avea doua sageti pe ea, in dreptul una era trecut Rear (pentru cazul in care o montezi pe spate) si pe cealalta scria Front. Profilul cauciucului din fata este invers fata de cel de pe spate, dar trebuie respectat sensul indicat de sageata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi daca nu cumva ai doua sageti pe anvelopa - una pentru cazul in care e montata pe spate si una pentru cazul in care e montata pe fata.

La VX am pus Avon Roadrider, si anvelopa de pe fata putea fi montata si pe spate la anumite tipuri de motociclete. Avea doua sageti pe ea, in dreptul una era trecut Rear (pentru cazul in care o montezi pe spate) si pe cealalta scria Front. Profilul cauciucului din fata este invers fata de cel de pe spate, dar trebuie respectat sensul indicat de sageata.

 

Merci.

Cauciucul meu are o singura sageata.

Aaa...am uitat sa mentionez ca s-au balbait la echilibrare.

Au pus roata pe stand si nu gaseau o piulita potrivita...au pus mai multe de diverse marimi...au facut mai multe incercari si mi-au umplut janta de plumbi (2 siruri) ca cica ar fi stramba, etc...

Dar tot n-a mers. Nu dadea 0-0.

Apoi au sucit roata astfel incat sa se invarta invers in aparat. Probabil, facand manevra asta, s-a asezat mai bine roata pe stand si au reusit sa o echilibreze si sa puna doar 2 plumbi mici. I-am intrebat daca nu are vreo importanta faptul ca au echilibrat-o invartindu-se invers dar au spus ca nu.

Oricum nu sunt dotati cum am crezut. Si sunt scumpi. 41 de lei montat anvelopa si echilibrat (am dat singur roata jos ca altfel plateam 25 lei in plus).

Sunt de acord sa platesc dar sa vad ca merita banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sageata trebuie sa indice NORDUL...! :laugh:

 

On Topic: Raspuns final -> sageata indica sensul de rotire al rotii. Fara nici un fel de dubiu! Tipii care ti-au montat anvelopa ori sunt tampiti, ori si-au batut joc de tine.

 

La Buzau, operatiunea costa 3 lei cu roata la pachet si 5 lei cu demontat roata... Ieseai mai ieftin daca mergeai acolo... :laugh:

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sageata trebuie sa indice NORDUL...! :laugh:

 

On Topic: Raspuns final -> sageata indica sensul de rotire al rotii. Fara nici un fel de dubiu! Tipii care ti-au montat anvelopa ori sunt tampiti, ori si-au batut joc de tine.

 

La Buzau, operatiunea costa 3 lei cu roata la pachet si 5 lei cu demontat roata... Ieseai mai ieftin daca mergeai acolo... :laugh:

 

Cred ca si-au batut joc...Banuiam...Spaga (5 lei) le-am dat inainte...

O sa ma duc inapoi sa-i pun sa mi-o monteze conform sagetii.

O sa mai iau niste prieteni sa nu mi-o fur pe acolo.

Sa stii ca ieseam mai ieftin la Buzau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca si-au batut joc...Banuiam...Spaga (5 lei) le-am dat inainte...

O sa ma duc inapoi sa-i pun sa mi-o monteze conform sagetii.

O sa mai iau niste prieteni sa nu mi-o fur pe acolo.

Sa stii ca ieseam mai ieftin la Buzau.

 

 

Daca ai nevoie de " manopera pt javrele de la service 0727300 622"

 

 

Chiar nu am de lucru in saptamana asta....te rog o reclamatie la primarie... :laugh:

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai nevoie de " manopera pt javrele de la service 0727300 622"

 

 

Chiar nu am de lucru in saptamana asta....te rog o reclamatie la primarie... :bounce:

 

Ma ocup de asta.

Un OPC e de ajuns.

Stiu din surse sigure ca se dau amenzi aproape pentru orice sesizare.

Oricum o sa piarda mai mult de 41 lei daca nu-si indreapta greseala.

Noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil cat de prosti! Si mai sunt si fuduli, ca orice prost. Cum frate cand ai sageata care-ti arata cum se monteaza tu s-o montezi invers si sa te mai si lauzi cu asta?! Arde0i cat poti de rau pe nesimtiti. A, si nu mai da bacsisul inainte. Nici macar la curve, ca si alea s-au invatat sa dea rasol la "lucrare".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 years later...

Salut, am cumparat anvelope noi (metzeler roadtec 01), și caut pe cineva sa le monteze, am dat câteva telefoane pe la service, prețul pleacă de la 200llei , montat și echilibrat, eu nu prea ma pricep, voi cunoașteți mai bine preturile, ce spuneti, este corect 200?  Poate cunoașteți pe cineva în București care este capabil și onest , eu stau în București noi, mulțumesc anticipat, aștept sugestiile voastre 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, MotoS Garage a spus:

Sub 200 de lei nici nu m-as uita la roti. Numai datul jos pe spate (ba la unele si pe fata) e un chin...

Hmmm, un "domn" simpatic rau , imi cerea 140 lei sa.mi repare o pana la un cauciuc de masina 🤣🤣🤣🤣, pe care nici macar nu a gasito(pana)😁. Fiecare servis/individ cere cat crede/poate pt serviciul prestat dar numai nu incepeti cu "nici nu ma uit" 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, MotoS Garage a spus:

Sub 200 de lei nici nu m-as uita la roti. Numai datul jos pe spate (ba la unele si pe fata) e un chin...

Daaa, dureaza circa 2 minute la majoritatea. Oinfi si tu ruda cu electricianul ala moto care mi-a zis acum cativa ani ca ma costa 50 de euro numai sa bag mobra la el in curte, ca n-are timp, il cauta cate trei muieri odata sa-l futte de tre' sa-si schimbe nr de telefon o data pe saptamana ca sa cape de ele... 

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Speedy.K said:

Daaa, dureaza circa 2 minute la majoritatea. Oinfi si tu ruda cu electricianul ala moto care mi-a zis acum cativa ani ca ma costa 50 de euro numai sa bag mobra la el in curte, ca n-are timp, il cauta cate trei muieri odata sa-l futte de tre' sa-si schimbe nr de telefon o data pe saptamana ca sa cape de ele... 

 

o treaba de toata jena da, poate sa dureze 2 minute. una ca la carte nu. pentru mocangii exista ieftin si prost, evident!

Editat de MotoS Garage
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi tutoriale pe YouTube, eu așa am inceput. Pune sens rotație pe jantă (dacă nu are deja), scoate etrierele și roata, mergi cu ea la vulcanizare, echilibrarea o poți face acasă, dacă ești ingenios (trăiască YouTube). Dacă erai aproape de mine, te rezolvam la jumătate de preț cu toate operațiunile, dar așa, caută prin zonă, e imposibil să nu găsești un meșter bun pe acolo. Ieși mai ieftin dacă duci roțile, totul e să poți ridica mobra cumva, dacă stai la casă sau o poți agăța în garaj. Sau cu un stander spate măcar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă meșterul e cioban, le zgârie. Dacă e atent, nu se întâmplă nimic, cam toți scot și pun anvelopele cu utilajul pentru toți auto.

Pui mobra pe cricul central (bună investiție), sub galerii pui vreun butuc de lemn, după ce scoți spatele și aia e. Am văzut că așa se practică la nevoie. Eu unul mi-am pus troliu în garaj, că n-am elevator moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Inazuma gw250 a spus:

Nu înțeleg, cum de 4 jante auto schimbat anvelope și și echilibrate costa 100-150 și cred ca durează cam o ora și la moto schimbat 2 anvelope costa de la 200 în sus, având în vedere ca este mai puțin de munca😘

 

Alea auto intra pe masina, orice vulcanizare are masina. Masinile de moto sunt mai rare, plus ca orice de moto e mai scump decat acelasi lucru de auto, ca e hobby, nu necesitate. In italia, unde scuterele si movrele sunt percepute ca necesitate, preturile la produse si servicii sunt mai mici la moto decat la auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am văzut pe la noi decât utilaje pentru auto și camioane. La cele pentru auto se montează un jug special și se echilibrează. Am făcut asta în primii ani la Dinamic92, dar cu roțile in portbagaj, nu se complică ei cu demontatul de pe mobre decât în cazuri extreme. La noi era vreo 50 lei pentru două roți demontat, montat și echilibrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, Inazuma gw250 a spus:

Motocicleta mea are cric central, deci cred ca nu o sa fie probleme, la remontat ar trebui o cheie dinamometrica? 

 

Pot merge merge cu rotile demontate la orice vulcanizare? Sunt riscuri sa îmi zgârie janta? Sau mai rău? 

 

https://autoagusta.ro/

Aici am schimbat gumele acu vreo 3 ani la Intruderul meu.

M-am dus cu ele demontate.

Baietii au lucrat cu grija,patronul stiu ca era motociclist.

 

Da un tel si vezi cat costa....

In Aprilie 2018 a fost 80 lei,ambele roti

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...