Sari la conținut

Cum Se Sincronizeaza Carburatoarele


araya
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

personal n-am facut niciodata asta, nici nu am vazut cum se face.

 

dar poate ti-e util linkul asta http://www.cartestsoftware.com/fz1/carbure...ronization.html

 

in loc de scula aia profi "carb tuner" se poate face o improvizatie: pe un placaj se pozeaza tuburi de perfuzie umplute cu ulei pana la un anumit nivel si rezulta cam aceeasi scula (tot de pe net gasite)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa o faci pot sa-ti fac legatura cu "tata lor". Partea frumoasa e ca o data cu sincronizarea face de obicei si curatarea. Mie si altora nu ne-a venit sa credem cand am vazut diferenta intre inainte si dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu rejetatul n-ai luat-o cumva de pe vreun site american? Mai studiaza un pic, nu sunt expert dar din ce am inteles eu pentru ei vin cu setarile un pic aiurea ca sa se incadreze in nu's ce norme. La astea pt Europa nu e cazul, sunt deja in parametri optimi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am intzeles eu cand ii schimbi tobele(ceace e musai la mine ca parca e feon) este indicat (nu musai) sa o rejetezi si sa-i bagi un filtru de aer mai competent(hypercharger) si asa mai castigi si ceva calutzi in plus si sa vezi atunci ce fum ii dau lu ninja cu ijul lui :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Roger: cred ca ar trebui sa le sincronozez ca am din cind in cind rateuri in toba. Se pare ca asta e unul din motive. Stii ceva? Ele au fost reglate de americani pentru benzina fara plumb de 87. La noi nu gasesti sub 95 si este posibil sa trebuiasca reglate. Motorul meu e un Suzuki Intruder vs1400GLP facut pentru USA adus de acolo. Te astept cu ceva informatii. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt renagade

ai tobele originale cu site in ele??fiindca daca nu ai site rateurile sunt din cauza ais-ului,cel putzin asa e la mea daca ii dau tobele jos in frana de motor face ca totzi dracii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si sa-i bagi un filtru de aer mai competent(hypercharger) si asa mai castigi si ceva calutzi in plus si sa vezi atunci ce fum ii dau lu ninja cu ijul lui :angry:

mos... eu am "doar" 200 cai putere pe IJ-ul meu... Am akrapovic, K&N si dynojet ca sa ajung la calutii astia :) Am si eu o intrebare stupida:

cum draq imi dai tu fum? Poate doar cind stau pe loc si iti turezi ragalia linga mine....

Aaaaaaaaa si uite un sfat util: daca cumva esti din bucuresti, atunci roaga pe cineva din pro-bike ca sa te puna in leg cu masinuca, pt ca el stie si are si cu ce sa iti regleze cele 2 (super dificile si complexe) carburatoare....

Bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si sa-i bagi un filtru de aer mai competent(hypercharger) si asa mai castigi si ceva calutzi in plus si sa vezi atunci ce fum ii dau lu ninja cu ijul lui :angry:

mos... eu am "doar" 200 cai putere pe IJ-ul meu... Am akrapovic, K&N si dynojet ca sa ajung la calutii astia :) Am si eu o intrebare stupida:

cum draq imi dai tu fum? Poate doar cind stau pe loc si iti turezi ragalia linga mine....

Aaaaaaaaa si uite un sfat util: daca cumva esti din bucuresti, atunci roaga pe cineva din pro-bike ca sa te puna in leg cu masinuca, pt ca el stie si are si cu ce sa iti regleze cele 2 (super dificile si complexe) carburatoare....

Bafta...

Iar te dai mare cu 200 de cai.Uiti ca ij-urile nu au cum sa ajunga la asa putere chiar daca i-ai pus kit de curse. :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si io tre sa le reglez ca se opreste motorul la relanti. Nu stiu ce draq are. Am intzeles ca e un service meseriash de motoare pe langa Casa Presei Libere. Nu stiu unde dar o sa intreb,.... ca tre sa fac o vizita pt ca io la depanat motoare nu ma pricep. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"mos... eu am "doar" 200 cai putere pe IJ-ul meu... Am akrapovic, K&N si dynojet ca sa ajung la calutii astia Am si eu o intrebare stupida:

cum draq imi dai tu fum? Poate doar cind stau pe loc si iti turezi ragalia linga mine...."

 

hehehe te ofici ca te depasesc choperele???? :) :angry: :angry: :angry: :angry: io am doar 62 de cai da ai mei manca jaratec :angry: :angry: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

beee! si pana la urma cum se sincronizeaza dracele alea de carburatoare?

ca la fac si eu dupa ureche... da e naspa ca am doar o toba si nu aud cum trebuie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei interesati de sincronizarea carburatoarelor am primit un mesaj de la "roger" : se numeshte Bogdan si sta pe langa Zoo Baneasa. Numarul lui e 0723583512. Daca mergeti la el postati un mesaj sa vedem cum a fost si cum a iesit sincronizarea. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 15 years later...

Sincronizarea carburatoarelor presupune egalizarea debitelor de amestec carburant,prin egalizarea aspiratiei .Penru a obtine acest lucru se utilizeaza manometre cuplate la stutul de egalizare presiune de la carburatoare ( fiecare cilindru al unui motor are propia compresie si diferente foarte mici duc la dezechilibre in amestecul carburant.Ceea ce duce la o functionare cu viteze  de deplasare diferita a pistoanelor rezultand pierdere de putere si functionare neregulata a motorului).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai să râzi, pot avea viteze diferite! Pt cä o ardere mai puternică la un cilindru împinge pistonul mai tare în jos. De altfel la motoarele auto moderne corecțiile la injectoare se fac în funcție de durata dintre 2 aprinderi succesive. Volantul "netezește", dar există totuși diferențe minuscule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Dan Cata a spus:

Nu vad cum, de vreme ce ai reglaje separate pentru relanti si pentru mers turat. Probabil tu te gandesti la un anumit motor, da nu is toate la fel...

la ce motor ai gasit reglaje diferite ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...