Jump to content

Incepator !

aLiAss
 Share

Recommended Posts

Salut,

In primul rand, ce dimensiune ai acum?... Mi se pare ca F1 are stock cauciuc de 130/80/17.

Urmatorul model (CBRF2) are 160/60/17; d-asta am eu si nu mi se pare ca as avea loc nici pentru 170 (cu aripa spate la locul ei). Daca demontez aripa spate s-ar putea intre chiar si 180.

Nu stiu ce sa zic, nici eu nu o am de mult... eventual poate ti se potriveste o dimensiune mai mare daca schimbi bascula. Mai intreaba avizati.

Numai bine si bafta in cotinuare.

nu pune altfel de cauciuc pe ea...a fost calculata pt un cauciuc anume...si pararea mea daca e mai mare la ploaie va tine ca o punga de apa sub el:)...sa vedem ce mai spun si altii

La CBR 600F (primul model) dimensiunea pe spate e 130/80 (dar multi isi pun 140 pt ca 130 se gaseste mai greu).

Daca pui alte dimensiuni decat cele specificate de catre producator pe janta originala, atunci profilul natural al cauciucului se deformeaza si poate crea conditii nefavorabile directiei, iar virajele pot deveni mai greoaie. In plus, ai sanse sa nu iti dea ITP-ul.

Edited by midnight_rain

nu pune altfel de cauciuc pe ea...a fost calculata pt un cauciuc anume...si pararea mea daca e mai mare la ploaie va tine ca o punga de apa sub el:)...sa vedem ce mai spun si altii

Punga de apa nu se face la motor. Aia apare unde suprafata de contact este dreptunghi. La motoare pneul e curbat si suprafata este o elipsa care din start faciliteaza dispersia apei. Daca patesti acvaplanare cu motoru, dimensiunea pneului nu te afecteaza asa de mult. Eu zic ca presiunea in pneuri are influenta mai mare.