Sari la conținut

Autostrada Bucuresti - Pitesti


Philip_HD
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 125
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Carnetul inseamna mai mult decat o bucata de plastic, chiar si pentru cel care il detine de foarte putin timp.

 

Inseamna un anumit grad de responsabilitate, de respect fata de lege si de ceilalti participanti la trafic, care au si ei acea bucata de plastic.

 

Andrei..

 

Exact.

Din pdv al abilitatii pilotarii agregatului, insemnatatea plasticului tinde spre zero (hai, sa zicem, ca ai idee de legislatie, dar pustii astia n-au murit ca nu stiau ce-i aia prioritate, iar de pastrarea distantei 99% dintre plastifiatii pe 4 sau 2 roti n-au auzit oricum)

 

Dar din punct de vedere al mentalitatii spune multe. Mobra implica mult creier in utilizare si, cum spunea namaste, un grad sporit de responsabilitate si respect, fata de tine, de fierul de sub tine, si de restul partenerilor in trafic. Si primul pas spre responsabilitatea asta, este plasticul. Apai, daca astia nu sunt in stare nici sa faca efortul de a lua un (cuvant urat) de examen pe care-l ia orice blonda, ce asteptari mai vrei sa ai de la ei?

 

Iar cu mila si cu regretele...frate, toti murim. E nasol, dar se-ntampla, si ne plang pe fiecare apropiatii cand se-ntampla, si pentru toata lumea, inafara de decedat, viata continua.

 

Personal nu pot sa trag nici un sentiment din intamplarea asta, ci doar sa-mi confirm, din nou, ca pe motor, daca nu gandesti, platesti.

Si chestia asta ma tine in siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal nu pot sa trag nici un sentiment din intamplarea asta, ci doar sa-mi confirm, din nou, ca pe motor, daca nu gandesti, platesti.

Si chestia asta ma tine in siguranta.

 

Vorba unui user de pe forum "Hormonul bate la c*rul gol neuronul."

Intrebarea mea este, cati de aici v-ati sui pasager la cineva fara permis ?

Editat de Weeman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba unui user de pe forum "Hormonul bate la c*rul gol neuronul."

Intrebarea mea este, cati de aici v-ati sui pasager la cineva fara permis ?

 

Eu am renuntat odata la o plecare in grup la munte pe motoare doar pt ca era unul (din 12 participanti) care nu avea permis categoria A, asta in conditiile in care respectivul mergea de vreo 3 ani pe scuter. Imprumutase un motor si voia sa mearga cu noi la munte... Ma credeti prost, ciudat...dar asta e, eu am renuntat la plimbarica in grup si m-am dus de unul singur pe alt traseu...Am explicat prietenilor mai tarziu, la o bere, ca nu imi place sa vad calote craniene crapate din care se revarsa materie cenusie pe asfalt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea mai proasta din toata intamplarea asta este ca "prietenii" lor, dupa cum se observa din comentariile stirii de la protv, nu au intzeles nimic din intamplarea asta si comenteaza astfel: "Cu totii murim; a fost un inger; Dumnezeu avea nevoie de un inger vesel"+ un stil jalnic de exprimare. Asta denota incultura lor si lipsa de realism. Probabil la ora asta parintii vinovatului incearca sa "faca valuri", pentru a-si scapa deseul conceput acum 17 ani, de puscarie.Acestia sunt afaceristii de pe langa Bucuresti care s-au imbogatit peste noapte de pe urma vanzarilor de terenuri, niste tarani de bani gata.

 

Legat de plasticul numit permis. Acesta iti da o anumita ATITUDINE, exact cum au mai zis altii, apuci sa afli ceva despre motoare la scoala.Nu iti da senzatia ca esti in Film, cum se cred uni pe motor.

 

Nu mai vorbesc de iesirea pe autostrada....

 

Accidentul ar fi avut alta desfasurare, decat cea prezentata la stiri :

 

O prietena 2

acum 6 minute pe protv

D-zeu sa il ierte! Il cunosteam si era un baiat extraordinar. Nimeni nu merita o astfel de moarte, si mai ales el.Si nu s-a intamplat asa cum spune pe site, ci au intrat intr-un tir si apoi un altul l-a calcat pe Aditza si l-a dus cativa metri. Sincer, nu am cuvinte sa exprim ceea ce simt, si nici nu vreau sa ma gandesc la parintii lui prin ce trec aqm.Cei care vorbesc urat despre ceea ce s-a intamplat sunt niste inconstienti, si nu au pic de respect pentru durerea celor apropiati. Condoleante! Nu te vom uita Ady, vei fi mereu in sufletele noastre. Te plangem, si te vom plange toata viata.

 

De asta arata baiatu in halul ala.

Editat de HaOtiC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acestia sunt afaceristii de pe langa Bucuresti care s-au imbogatit peste noapte de pe urma vanzarilor de terenuri, niste tarani de bani gata.

 

o mica precizare:

se zice corect : corcituri intre tarani cooperativizati si deseuri industriale. de bani gata. :angryfire:

 

in rest, perfect de acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere conditiile in care s-a intamplat "accidentul" asta,nu ma surprinde deloc deznodamantul,nu se poate spune ca au avut ghinion. Imi pare rau de tineretea lor si de faptul ca nu au avut suficient discernamant la anii lor ca sa aiba grija de viata lor,dar Doamne,prostia se plateste,iar baietii astia merita nominalizari la premiile Darwin. Inca o data,selectia naturala loveste,nici o tragedie aici...totusi,sa le fie tarana usoara si poate intr-o viata viitoare sa fie mai cumpatati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol ghinion. lol fatuca aia care ii numeste inconstienti pe cei care comenteaza despre doi putzoi fara permis care s-au crezut ceac noris. la mai mare! pacat ca mortul a tras ponoasele dorintei neinfranate de a se da pe doua roti si si-a pus viata in mainile respectivilor putzoi. cat pentru cei doi asi ai ghidonului...ma opresc aici, ca sigur iau warn :lol:

 

felicitarile mele celor doi "piloti".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai doi retardati de tarani care au motorete de la mami si tati al lor xare ei este bogati.Dumnezeu sa Il ierte pe ala de a murit da la mancat in fund sa mearga cu doi cocalari inconstienti pe autostrada si nici macar nu erau in conserva, erau pe motor pe r6 sau fireblade sau ce era.selectia naturala strikes again. alti asi ai ghidonului ca si le_kiki ala ei nu stiu sa vorbeasca si sa mearga pe strada si se urca pe motor si forjeaza. felicitari acestor asi ai ghidonului acestor maestrii, acestor piloti extraordinari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ramaneau ei la scutere nu era mai bine? Motorul este un vehicul f inselator,motorul de viteza in special.

 

In prima zi esti de-a dreptul speriat de ea,te sui cu neancredere,opresti motorul la 10 semafoare si juri ca nu vei sari niciodata peste anumite limite

 

Dupa o saptamana deja pleci de pe loc fara sa o mai turezi excesiv,iar intre timp ai descoperit ca motocicleta are mai mult de 2 trepte

 

La finalul primei luni deja esti expert,ai iesit deja pe autostrada,ai mers cu maximul tau si deja te uiti dupa pixde si nu refuzi nici o cerere de plimbare din partea sexului slab.

 

Ai ajuns la 2000 de km deja,coordonarea ambreiaj-acceleratie ti se pare o joaca si ocazional iti demonstrezi "maiestria" in fata prietenilor prin mers p'o roata(broscute de cele mai multe ori) si iti amintesti de primele zile la ghidon de parcxa ar fi fost acum 1000 de ani. Acum esti experimentat iar motorul nu mai are nici un secret in fata ta(crezi tu)

 

Usor,usor incepi sa-ti doresti mai multa putere...deja cei 3000 de km facuti la ghidonului motorului tau ti se par enormi,meriti una de 1000

 

Intre timp te-ai integrat intr-un grup iar cele cateva iesiri pe drumuri virajate te-au facut sa intelegi ca ai nevoie de cauciucuri mai bune,te irosesti pe viraje iar vina apartine in totalitate cauciucurilor

 

Cei mai "batrani" inceraca sa-ti explice una-alta dar tu deja n-ai timp de ei,stii totul iar motocicleta a devenit...banala,o cunosti cap coada

 

Dupa atata timp(aproape juma' de an) si atatia km parca poti sa te bagi cu baietii mai mari la ture grele,doar ai si tu motor sport,nu? Cauciucurile sunt schimbate,pe toate forumurile de specialitate baietii care mananca viraje pe paine jura ca ale naibii parca se lipesc de asfalt,asa ca ii dai blana. Cat timp drumul e relativ drept te tii dupa ei,esti de-al lor dar o data ce incep curbele ii pierzi din campul vizual...Atunci tragi mai tare si mai tare...si vine curba unde cei 4000 de km isi spun cuvantu !

 

 

 

 

O plimbare cu motorul reprezinta o loterie atat pt pilot cat mai ales pt pasager. Pasagerul are obligatia de a se interesa intai cu cine se suie pe motor,plimbarea nu e totul...viata si sanatatea primeaza

 

mda..

dar cine le explica si lor?

Aici(cluj) intalnesc o mare categorie,ANTI SPEED.

Aceasta categorie se imparte in:

1.anti speed care "hi hi ha ha" uite "slaparul" asta moare repede,NOI NU CACI DETINEM TRANSALP DOMINATOR,SHADOW etc

2.anti speed care iubesc fenomenul in sine dar din cauza fricii se plimba cu un virago,dar insista:"da-i tare,stiu ca poti,ridic-o"etc...

Editat de pasbogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda..

dar cine le explica si lor?

Aici(cluj) intalnesc o mare categorie,ANTI SPEED.

Aceasta categorie se imparte in:

1.anti speed care "hi hi ha ha" uite "slaparul" asta moare repede,NOI NU CACI DETINEM TRANSALP DOMINATOR,SHADOW etc

2.anti speed care iubesc fenomenul in sine dar din cauza fricii se plimba cu un virago,dar insista:"da-i tare,stiu ca poti,ridic-o"etc...

 

mai frate-mio,

eu - ca baiat inteligent ce stiu ca sunt :lol: - n-am inteles ce vrei cu sufletu' nostru.

mai zi o data, da' mai rar si mai raspicat.

 

ce ai vrut sa spui?!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai rar? :lol: (deja vorbim rar).

Istorisirea omului mi se parea in ton cu realitatea.

Dar cine sa-i faca pe copii astia sa inteleaga ca tranta doare(mult sau putin,pana iti dai duhul) cand majoritatea omuletzilor cu care se poate intra in contact(motociclisti) inafara sa rada de slapii copiilor nu pot concepe niste sfaturi pertinente....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cine sa-i faca pe copii astia sa inteleaga ca tranta doare(mult sau putin,pana iti dai duhul) cand majoritatea omuletzilor cu care se poate intra in contact(motociclisti) inafara sa rada de slapii copiilor nu pot concepe niste sfaturi pertinente....

 

cum mama zmeului ?! :lol: numai urechi iti trebuie, ca toti motociclistii "batrani" aproape ca se roaga de astia "tineri":

" in primul an mergi ca pe oua, ca esti prost si nu stii nimic!

in anul 2 ai impresia ca stii totul, dar inca te pierzi in comenzi asa ca sezi bland... etc"

 

da' cine sta sa-i asculte?! ca aia e fricosi si n-au sange in ... instalatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum mama zmeului ?! :lol: numai urechi iti trebuie, ca toti motociclistii "batrani" aproape ca se roaga de astia "tineri":

" in primul an mergi ca pe oua, ca esti prost si nu stii nimic!

in anul 2 ai impresia ca stii totul, dar inca te pierzi in comenzi asa ca sezi bland... etc"

 

da' cine sta sa-i asculte?! ca aia e fricosi si n-au sange in ... instalatie.

Adevarul e ca in ultimii 2 ani discursul pe forumul asta s-a radicalizat, astfel incat multi din cei care mai aveau rabdare sa explice chestii de genul celor citate de tine fie nu se mai uita/cearta pe la accidente fie s-au acrit de tot si baga un rezumat pe care cei fara experienta macar pe forum nu-l inteleg si poate ii revolta de genul "Deh, selectie naturala tata, v-am spus eu acum x ani si ati facut misto de mine". Nici eu nu sunt mult mai breaz, dat fiind ca 2 insi fara carnet faceau liniute pe autostrada si unul din ei si-a omorat pasagerul mie mi se pare un caz clar de tentativa de sinucidere unde a murit din greseala spectatorul (pasagerul) asa ca nu ma deranjez sa mediez/fac curat/etc. pe aici decat poate daca cineva atinge din greseala butonul ala pe care scrie "!Report".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai doi retardati de tarani care au motorete de la mami si tati al lor xare ei este bogati.Dumnezeu sa Il ierte pe ala de a murit da la mancat in fund sa mearga cu doi cocalari inconstienti pe autostrada si nici macar nu erau in conserva, erau pe motor pe r6 sau fireblade sau ce era.selectia naturala strikes again. alti asi ai ghidonului ca si le_kiki ala ei nu stiu sa vorbeasca si sa mearga pe strada si se urca pe motor si forjeaza. felicitari acestor asi ai ghidonului acestor maestrii, acestor piloti extraordinari

Nu iau apararea nimanui dar ma indoiesc ca (in cazul in care au pupat un tir in spate) daca aveau permis puteau sa opreasca la timp...

 

Sa mergi pe autostrada, cu permis, fara permis, singur, cu pasager, cu r6 sau chopper nu te astepti ca atunci cand mergi cu viteza (chiar si 130 km/h) sa se bage in fata ta un tirist in depasire... ghinion, imaturitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai doi retardati de tarani care au motorete de la mami si tati al lor xare ei este bogati.Dumnezeu sa Il ierte pe ala de a murit da la mancat in fund sa mearga cu doi cocalari inconstienti pe autostrada si nici macar nu erau in conserva, erau pe motor pe r6 sau fireblade sau ce era.selectia naturala strikes again. alti asi ai ghidonului ca si le_kiki ala ei nu stiu sa vorbeasca si sa mearga pe strada si se urca pe motor si forjeaza. felicitari acestor asi ai ghidonului acestor maestrii, acestor piloti extraordinari

 

 

Vorbind de cocalarie... Tu esti unul dintre ei, nu ai permis, nu ai motor, si esti un pusti de 15 ani care viseaza sa isi ia "intr`o buna zi" motocicleta.

Invata sa scrii corect si coerent, si nu te mai baga in treburile oamenilor, vedeti de treaba ta. Vezi ca asta nu este un forum de Counter Strike sau alte jocuri virtuale, asta e viata reala baiete.

 

Scoala scoate numai prosti!!... Si nu ar mai avea rost sa postezi pe motociclism.ro pana nu iti iei motocicleta. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iau apararea nimanui dar ma indoiesc ca (in cazul in care au pupat un tir in spate) daca aveau permis puteau sa opreasca la timp...

 

Sa mergi pe autostrada, cu permis, fara permis, singur, cu pasager, cu r6 sau chopper nu te astepti ca atunci cand mergi cu viteza (chiar si 130 km/h) sa se bage in fata ta un tirist in depasire... ghinion, imaturitate...

Hai sa ne gandim la scenariul urmator: avem una bucata CBR1000RR (sau ce o fi fost) si una bucata R6, doi tipi cu experienta minima pe asa ceva dar carora aceste motociclete le par un scuterica un pic mai mare, unul din cei doi iau si un pasager si merg pe autostrada sa vada cat de tare le merg jucariile (ca daca nu ar fi vrut sa mearga tare nu mai parcurgeau drumul de la Giurgiu pana in Bucuresti), astfel incat chiar daca nu au tras gazul la maximum aveau sa zicem 180-200km/h. Vine nea Gheorghe pe basculanta care merge in limitele legale pentru el pe autostrada cu maximum 100km/h si brusc observa ca e pe cale sa intre in coliziune cu o Dacie papuc ruginita condusa de niste tzigani fiervechiari care cara pe respectivul papuc 1-2 caroserii de masini decedate demult, si care fiind supraincarcati nu pot merge mai tare de 60km/h (am vazut eu asa ceva, si da, pe autostrada din Romania). Pai nea Gheorghe se uita in oglinda, baga semnal (sau nu) si trece linistit pe langa epava care cara epave, moment in care din spatele lui apar doua rachete care merg cam de 2 ori mai tare decat el. Cel din fata fiind mai experimentat si fara pasager pune frana cum trebuie, cel mai tanar nu-si aminteste exact cum se franeaza cand esti pe motociclete ca el stie numai pe bicicleta ca are doar 17 ani, cei doi se troznesc intre ei, pasagerul decoleaza si unul dintre ei taie pasagerul in doua.

Acum daca legea zice ca nea Gheorghe cu basculanta nu are voie mai mult de 100km/h, ca fara carnet nu ai voie sa te dai cu motocicleta de loc, ca daca totusi ai carnet ai voie pe autostrada in primii doi ani 110km/h si dupa aia maximum 130km/h, ia ghici cine e de vina ca basculanta se apropia cu spatele de motociclisti la 100km/h sau mai mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei 2 sunt cazul exemplar de romani care nu gandesc chiar deloc.Parintii sunt vinovati.Ce cautau cei 2 pe motoare asa mari.Pe numele cui erau motoarele?

putea sa iasa mult mai rau accidentul.

Accidentul asta reprezinta exact ce avem in tara asta la general .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off> blondeso, exista motoare de 2.000 cc? zi si mie ca de cand caut unu.

on> niste cocalari.

 

 

OFF: http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikerevi...?&R=EPI-379 si mai esti motociclist....

 

ON: Inconstienta ucide! RIP :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vor mai exista accidente de genul asta. Inteleg perfect curiozitatea de a vedea ce poate jucaria ta, o am si eu uneori, diferenta e ca eu mi-am cumparat o rabla puternica facand un credit bancar la care platesc si acum, in faptul ca tin la viata oamenilor care au incredere in mine si se suie ca pasageri, mai ales noaptea asa ca in conditiile respective de mers nu saream de 150 km/h. Sunt convins ca daca se limitau baietii la o viteza de genul 130-140 km/h scapau toti 3. R6 franeaza foarte bine, plus ca la viteza respectiva pilotul avea suficient timp de reactie. Concluzia e ca poate vreunul care citeste sectiunea asta nu va face ca ei. :lol:

Editat de Roshu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten care in 10 ani a acumulat mai km pe motor decat am eu de mers pe jos......decurand si-a luat plasticul...acum in ce categorie il mai incadrez????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten care in 10 ani a acumulat mai km pe motor decat am eu de mers pe jos......decurand si-a luat plasticul...acum in ce categorie il mai incadrez????

 

 

proaspat posesor

el cum se incadreaza?

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...