Sari la conținut

Maxi-scooters Romania


bassu86
 Share

Postări Recomandate

incerci sa spui ca tu ai fost la arad si ai cumparat scuterul pe care il vroia Scarabel si nu-ti place si vrei sa-l vinzi?

Nu stiu ce vrea scarabel,am spus doar ca il ajut sa se decida ca exact in situatia lui am fost eu anul trecut sau poate il vand pe al meu.

Am impresia ca nu vorbim aceeasi limba.

Am spus ca il vand sau fac schimb ca vreau sa incerc si alt gen de motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 501
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pe cuvantul meu daca mai inteleg ceva. ce rost are sa postezi daca nu vrei sa spui nimic concret? daca vrei sa ajuti pe cineva cu ceva, spune ce ai cumparat,la ce bani,cum te simti pe motor, asta inseamna un forum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe cuvantul meu daca mai inteleg ceva. ce rost are sa postezi daca nu vrei sa spui nimic concret? daca vrei sa ajuti pe cineva cu ceva, spune ce ai cumparat,la ce bani,cum te simti pe motor, asta inseamna un forum...

asa ...bravo motorete fii dur,nu ierta nimic ,tu trebuia sa fii moderator :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Vreau sa schimb uleiul scuterului si nu stiu ce ulei sa bag in motor,semisintetic sau sintetic.Poate imi spuneti voi

Deasemenea stiu ca e recomandat 10w 40 dar mi-a ramas ulei de la ultimul schimb la mobra(300v 15w50)si ma gandesc sa pun 15w 50 dublu ester la scuterache

Ce spuneti e ok sau e mai bine sa cumpar un 10w 40

A,e pentru benelliul de 250 cu motorizare yamaha

 

Daca am timp zilele urmatoare vreau sa verific transmisia(daca sunt rolele uzate sau cureaua...ori ambreiajul)si filtrul de aer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu bagi de cat ai bani. semisintetic e suficient, ca nu trece de 7-8000 de ture. nu ai de ce sa-i bagi de competitie, oricum e cam frig afara pt 15w, mai bine 10w40 sau 10w50. sau poti incerca un compromis, sintetic 10w40.

in manual ce se recomanda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Habar nu am,cred ca 10w 40 ca mi-a fost lene sa descarc manualul de intretinere...de fapt nu am gasit manual de intretinere pentru velvet de 250.O sa descarc un manual de majesty,de 250,benelli are motorizare yamaha

Sambata muncesc ca altfel verificam transmisia

Ideea e ca vreau sa verific totul pentru ca in primavara/vara vreau sa fac un drum lung cu el si nu plec la drum lung daca nu verific sa stiu ca e 100% ok

 

Eu as vrea sa bag un ulei sintetic sa protejeze motorul mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator little wayne

Nimeni nu mai vrea sa spuna nimic?Eu am verificat azi transmisia si totul e perfect,role,curea,ambreaij.Filtrul de aer erea imbacsit cu ulei..de fapt a curs 200ml de ului din cutia filtrului de aer cand am desfacut.Am spalat filtrul de aer cu benzina,iar motorul parca trage mai bine si se eude mai vioi

Acum nu stiu daca e cazul sa defac carbul sa il curat/reglez si vreau sa schimb si uleiul de transmisie.Vreau sa demontez carenele sa verific instalatia electrica inainte de a incepe sezonul....si nu in ultimul rand sa fac si schimbul de ulei.Vreau sa cumpar un bidon de 4l de la motul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

'little wayne' ....filtrul tre sa fie umed nu uscat ,de ulei ,dar bine ca nici cum ai zis tu ca ai scos 200 ml nu e ok ,eu am gasit filtrul de la burgmanul de 400 uscat nu avea nici pic de pata de ulei pe el asa ca i-am facut o baita scurta in ulei :laugh: ,uleiul pe filtrul de aer are rolul de a opri particulele fine de praf si e prezent acolo la multe modele de motorete si masini.

spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Mai-a spus cineva ca e posibil sa fi ajuns uleiul in cutia filtrului de aer atunci cand a fost alergat scuterul(putin blanuit).Motorul scuterului a fost schimbat in 2010 si nu stiu daca motorul actual a aruncat ulei la filtru,sau cel vechi

Fostul proprietar mi-a spus ca a schimbat motorul deoarece incepuse sa consume ulei(nu scotea fum) si se saturase sa tot verifice joja de ulei.El scoate bani din vanzarea scuterelor/motoarelor aduse de afara si a gasit un velvet lovit cu putini km de la care a luat motorul(e schimbat in carte).Asta a fost scuterul personal,altfel il marita cu motorul ala care consuma ulei

Deocamdata nu stiu ce sa cred dar astept sa vad cum se comporta motorul.Maine sau sambata fac si schimbul de ulei iar dupa 1000km o sa verific iar filtrul de aer sa vad daca mai ajunge ulei la filtru

P.S am spalat filtrul de ulei cu benzina.....nu am avut altceva atunci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut toti maxi scuteristii,revin pe forum dupa o mai lunga absenta cu urmatoarea dilema :

piaggio x9 evolution de 500cmc detine cineva ? ma tenteaza sa-mi cumpar unul,de fapt vreau sa-l cumpar in cateva zile si am zis sa intreb pe aici care ar fi plusurile si minusurile acestui model,de la posibilii detinatori sau fosti detinatori de x9

ce am gasit eu este fabricat in 2003 ,a avut un singur proprietar in italia si in tara la fel primul si singurul proprietar.

ma intereseaza consumul,piesele cum sunt ,fiabilitate,probleme tipice ale modelului si orice alt aspect care ar trebui sa fie stiut de un posesor de x9

initial am cautat burgman de 400 dar nu am gasit nimic tentant prin buc sau apoape de bucuresti ,imi e scarba de drumul pana la arad sau mai stiu eu unde prin tara si sa ma lovesc de toate rasnitele....precizez ca burgmanul l-as fi vrut tot minim 2003 ceea ce e cam greu sa gasesc unul bine intretinut la ~1300E (cum vise pare pretul acesta pt x9?)

va multumesc anticipat si sper sa ne vedem cat mai curand la o maxi intalnire :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce te cramponezi de anul de fabricatie. poate sa fie si mai vechi nitel dar intretinut, sau mai nou, km putini,dar alergat si omorat. vezi ca era si mai ieftin, tot de 500..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut toti maxi scuteristii,revin pe forum dupa o mai lunga absenta cu urmatoarea dilema :

piaggio x9 evolution de 500cmc detine cineva ? ma tenteaza sa-mi cumpar unul,de fapt vreau sa-l cumpar in cateva zile si am zis sa intreb pe aici care ar fi plusurile si minusurile acestui model,de la posibilii detinatori sau fosti detinatori de x9

ce am gasit eu este fabricat in 2003 ,a avut un singur proprietar in italia si in tara la fel primul si singurul proprietar.

ma intereseaza consumul,piesele cum sunt ,fiabilitate,probleme tipice ale modelului si orice alt aspect care ar trebui sa fie stiut de un posesor de x9

initial am cautat burgman de 400 dar nu am gasit nimic tentant prin buc sau apoape de bucuresti ,imi e scarba de drumul pana la arad sau mai stiu eu unde prin tara si sa ma lovesc de toate rasnitele....precizez ca burgmanul l-as fi vrut tot minim 2003 ceea ce e cam greu sa gasesc unul bine intretinut la ~1300E (cum vise pare pretul acesta pt x9?)

va multumesc anticipat si sper sa ne vedem cat mai curand la o maxi intalnire :laugh:

 

/index.php?showuser=6920 adiy32 are unul , merita , cel mai mult imi place ca are motor de ridicare pe cricul central , sa nu fi prea inalt insa , nu ai loc de picioare , iata-ne , am fost in Bg la V.Tarnovo toti !

post-45527-1300625486_thumb.jpg

post-45527-1300625560_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Duminica trecuta am mers la ruse cu velvet-ul,acu sta in fata blocului cu carenele/burta demontate pana se intorc de la vopsitor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce te cramponezi de anul de fabricatie. poate sa fie si mai vechi nitel dar intretinut, sau mai nou, km putini,dar alergat si omorat. vezi ca era si mai ieftin, tot de 500..

ma cramponez de anul de fabricatie pt ca ma gandesc si la momentul revanzarii.....2-3 ani conteaza ...... ai drepate ca pot sa gasesc ceva mai veki dar intretinut,nu te contrazic dar mai rar.....

in fine una peste alta sunt proaspatul proprietar al unu x9 evolution de astazi :laugh: cand si pe unde va mai strangeti sa stati la o vorba ? de marti se incalzeste vremea !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga un ochi la fanclub Burgman

 

"daca nu ati urmarit anul trecut topicul , va informez ca de obicei , vinerea , dupa orele 18.00 si-n functie de anotimp pana la 19.00 , cei ce detin un maxiscuter sunt invitati in parcarea IKEA langa Baneasa shoping center .

 

se mananca si se bea ieftin la etaj , mai impartasim o experienta , mai bem o cafea , mai facem o poza , programam o iesire , s.a.m.d.

 

Vineri , 18 Martie cred ca va ploua , pe 25 insa speram sa fie frumos , sa ne vedem , pastram legatura "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie cu disperare de un amortizor in stare buna pentru scooterul meu, distanta intre gauri este de 400mm, iar sistemul de prindere este ca cel din poza.

Platesc in limita bunului simt.

20090528165128_x9e__02215_zoom.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Astazi ... Mare intalnire de maxiscootere ...

Traditionala de la IKEA revine !

 

orele 17:00 !

 

Nu ratati !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi ... Mare intalnire de maxiscootere ...

Traditionala de la IKEA revine !

 

orele 17:00 !

 

Nu ratati !

 

ERATA :

 

Salutare maxiscuteristi ! Azi e inorat si nu mergem la IKEA , dar pt cine vrea o intalnire , vom fi 3 maxiscutere la 17.30 la Springtime Floreasca , insa , maine , Sambata , 9 Aprilie , la orele 11.00 ne vedem in parcare la Romaero , cu motoare cu tot , pt noi e gratuita parcarea , intrarea fiind 10 ron .

 

mai exact , ne e cam scarba de traficul din nordul Buc , de cand a inceput santierul pt tramvai in mod special

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne
Nu m-am intalniti la salon cu nici un maxi sooterist ;)

Pozele mele sunt aici :

http://min.us/mvnN5r5

 

ca noutate in omeniu a aparut noul mp3 de 300cc , mai ingust, mai mic, mai bun :D

 

M-am intalnit eu cu vittore

As vrea sa schimb maxi-ul meu cu un cross,deci...caut un proprietar pentru el.Daca e cineva interesat,astept pm

post-60015-1302609723_thumb.jpg

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...