Sari la conținut

Maxi-scooters Romania


bassu86
 Share

Postări Recomandate

Nu m-am intalniti la salon cu nici un maxi sooterist ;)

Pozele mele sunt aici :

http://min.us/mvnN5r5

 

ca noutate in omeniu a aparut noul mp3 de 300cc , mai ingust, mai mic, mai bun :D

 

...ti-am vazut "calu" in parcare, eu si Vittore....dar e adevarat nu ne-am intalnit....

Mesaj completat

...totusi, eu zic ca mai bun e Fuoco de 500 decat acela de 300;...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 501
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai Fuoco normal ca e mai bun!

Asta si dupa principiul ca ce ai in mana nu-ui minciuna!

Oricum , incearca Piaggio sa impuna scooterele cu trei roti ... Dupa principiul televiziunii 3d!

La inceput e greu, dar cine mai stie ce o fi?

Oricum mie Fuoco pt oras mi se pare mare, dar nu e mai lat sau mai lung ca un Burgman!

Oricum dupa ce am incercat 3 scootere si 2 motociclete vreau sa am o Vespa gts de 200-300 cc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Scuter Club Brasov va invita sa participati la prima intalnire nationala a scuteristilor,

ce va avea loc in perioada 15-17 iulie 2011 langa Brasov !

 

 

 

 

Reguli de participare :

 

1. Varsta minima de participare este de 16 ani.

2. Este obligatorie detinerea unui act de identitate ( buletin / pasaport ) asupra dvs.

3. Fiecare individ trebuie sa detina un act ce atesta faptul ca a urmat un curs de legislatie, sau sa fie detinator de permis categoria A/B, in functie de cilindreea scuterului propriu.

4. Toate scuterele trebuie sa fie inmatriculate/inregistrate ( dupa caz ), insotite de act de identitate, act de proprietate si asigurare valida.

5. Este obligatorie detinerea si purtarea unei casti de protectie si a unei veste reflectorizante.

6. Pentru ca sunt multi cei care au montate seturi motor mai mari decat cele inscrise in acte, va permitem celor care nu detineti carnet categoria A sa veniti calare pe un scuter cu o cilindree nu mai mare de 99cc.

 

 

 

Descrierea locatiei si a preturilor de participare :

 

Locatia desfasurarii evenimentului este Cabana Asociatiei Turismului Sacelean din localitatea Babarunca, jud Brasov.

Aceasta este pozitionata pe sectorul de drum Brasov - Valenii de Munte, la distanta de 25 km de Brasov, respectiv 20km de localitatea Cheia ( jud. Prahova ). Locatia exacta, conform Wikimapia.

 

Cabana dispune de 4 camere, cu un numar total de 24 locuri cazare, o baie utilata cu strictul necesar, apa curenta cu posibilitatea de a fi incalzita, centrala termica, geamuri termopan, este racordata la reteaua de electricitate.

Daca nu se doreste cazarea in incinta cabanei, veti putea veni pregatiti de campare, locatia dispunand de suficienta suprafata pentru instalarea corturilor. Cei care vor alege optiunea camparii, vor putea folosi utiliatile cabanei ( bucatarie, baie ).

 

Cateva clipuri filmate astazi :

 

* Cabana Asociatiei Turismului Sacelean din Babarunca

* Zona Cabana Asociatiei Turismului Sacelean din Babarunca

* Acces dinspre Cheia catre Cabana Asociatiei Turismului Sacelean din Babarunca

* Acces dinspre Brasov catre Cabana Asociatiei Turismului Sacelean din Babarunca

 

 

 

Si cateva poze :

 

* Poza din drumul de acces

* Intrarea principala

* Vedere din lateral

* Partea din spate, gratar si magazie

 

 

 

Caile de acces catre locatia evenimentului se vor detalia daca este necesar, la cererea participantilor.

 

Pentru ca locatie a fost inchiriata, va trebui ca acest cost sa fie suportat de toti cei prezenti. Astfel, taxele sunt urmatoarele :

 

Cazare in incinta cabanei :

 

* O noapte : 20 lei / persoana

* Doua nopti : 30 lei / persoana

 

 

Campare la cort :

 

* Una/doua nopti : 10 lei / cort

 

 

 

Vom asigura iluminarea spatiului destinat corturilor, ambienta muzicala, focuri de tabara dar si nelipsitul gratar, bucuria romanului.

 

In ceea ce priveste mancarea si bautura, se va proceda in urmatorul fel :

 

* Cei care vor veni de vineri sunt rugati sa isi procure de-ale gurii pentru acea seara

* Sambata dupa sosirea tuturor participantilor se va intocmi o lista pe baza cererii fiecaruia, apoi se va organiza o cheta, pentru a se achizitiona dintr-un hypermarket din Brasov tot ce este nevoie pentru stapanirea potolului, fie el gastric sau bahic.

* In cursul dupamiezii de sambata, SCBv va linisti stomacurile participantilor, sponsorizand un gratar ! ( berile nu, sâc! )

 

 

 

 

Posibilitati de iesire in zona :

 

1. Hiking in zona Muntelui Ciucas si a Muntelui Rosu, pe numeroase rute montane.

2. Scootduro pana la cabana Muntele Rosu, aflata la 15km de locul camparii.

3. Pozitionarea in apropierea cabanei a unei salbe de 17 curbe ac de par ( intoarcere 180° ), in drum spre Cheia.

4. Plimbare pana in zona Brasovului, lacul de acumulare apa potabila, de pe raul Tarlung.

5. Padure cat cuprinde, numai sa stiti sa va si intoarceti la locul de campare.

 

 

Concursuri :

 

1. Proba de mers incet

2. Proba de catwalk cu scuterul

3. Proba de carat sacii pe scuter

4. Proba de montare carburator

5. Proba karaoke

 

Descrierea modului de punctare si desfasurare ale concusurilor le veti afla doar inainte de inceperea acestora.

 

Pe langa acestea vor fi organizate si alte concursuri cu premii surpriza.

 

 

Inscrieri :

 

Persoanele ce doresc sa participe sunt rugate sa acceseze forumul SCBv, topicul destinat acestui eveniment se gaseste aici : SCBv Scooter Party 2011.

Ne va fi greu sa urmarim toate locatiile in care vom promova aceasta intalnire, de aceea am preferat ca inscrierile sa fie sustinute exclusiv pe forumul nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu o sa vin cu scooterul la Predeal( e in service) am sa vin cu masina.

Cat despre tricouri...toti bani mei se vor duce la service, asa ca nu o sa mai am bani de tricouri (din pacate).

salut am 17 ani si un leonardo 250 e riscant sa al inscriu pe 49? nu am alta solutie merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut am 17 ani si un leonardo 250 e riscant sa al inscriu pe 49? nu am alta solutie merci

in perioada pana implinesti 18 ani poti face scoala de soferi cat A , la majorat primesti permisul ! ceea ce incerci tu sa faci e PENAL , ai rabdare un an si inmatriculeaza-l conform legislatiei , asta-i solutia , bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in perioada pana implinesti 18 ani poti face scoala de soferi cat A , la majorat primesti permisul ! ceea ce incerci tu sa faci e PENAL , ai rabdare un an si inmatriculeaza-l conform legislatiei , asta-i solutia , bafta

 

 

sii cum pot sa verifice cc?

am intelec ca doar pe tester sau cv asemanator.

ma oprit nenea politaiu cand lam cumparat si eram pe dn1a fara casca fara numar fara nimic si am scapat doar cu rotile desumflate.

dac ai arat acte de 49 mai are motive sa verifice sau cv de genu?

nu am rabdare un an

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Sa stii ca nu toti pulitieni sunt retarzi...trebuie sa fie mult prea prost sa nu isi dea seama diferenta intre un scuter de 49 si unul de 125(minim)

Iar pentru un an pierzi 5 dupe ce se da sentinta......oricum fiecare face supa cum il duce capu'

 

Sambata a reusit un conservar retard sa imi rascheteze scuterul in mers la 60km/h.Am fost un baftos,ma dezechilibrat insa nu atat de mult cat sa cad...am avut jumatate de metru spatiu de manevra sa redresez scuterul si m-a ajutat mult,am carena fata si carena spate zgariate.O sa arat poze maine

 

Am reusit totodata sa ma intorc cu cauciucul spate taiat(nu stiu in ce)din bulgaria,iar acu trebuie sa demontez juma de bascula si toba,sa scot roata.....toba si suruburile de la bascula le-am demontat,m-a prins seara si nu am reusit sa demontez etrierul de pe bascula

 

Apropo,unde gasesc un cauciuc 140/70/12...eftin,sunt stresat financiar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@seba/aprilia

linisteste-te si asteapta sa ai 18 ani. nu conteaza cum isi da seama politistul, conteaza ca nu ai ce sa cauti pe un 250 pana la 18 ani + categoria A.

 

@little wayne

cauta Heidenau. Ar trebui sa fie pana in 200 RON de nou si decent dpdv calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Seba : atitudinea ta lasa de dorit , invata sa respecti legea nu s-o dispretuiesti , ma mir ca nu vrei s-o inmatriculezi in Bulgaria ! si nu in ultimul rand , poarta casca !!!

@littlewayne : http://www.unimotors.ro/Piese-universaleAc...119C_p_242.html

 

maine voi suna si eu , vreau sa schimb anvelopa spate , e apoape noua , 3500 km , insa e mai mica la diametru , din pacate nu te ajuta , e pe 13 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Maine o sa caut un cauciuc cu indice de viteza 65P(cred).O sa il sun pe tipul de la care am luat scuterul,ca avea doua jante.Nu mai stiu daca aveau si caucioacele pe ele

Peste doua saptamani vreau sa alerg iar prin bulgaria cu asta mic

Mi-a consumat in 90km,3.2litri.Mers cu 60 in localitati si cu 85-90 in afara,cu cateva varfuri in depasire de peste 110

M-am intors pe pana in bucuresti cu 60km/h dar are un consum de peste 4,poate 5%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Inviorez zona , constat tot mai multi maxiscuteristi pe strazile Buc ( si Burgmane si Tmax-uri si alte Honde ) , cum prindeti unul in trafic bagati poezia cu motociclism , subforum scooter mania , maxiscutere , trimiteti-i aici sa ne intalnim in vara asta cat mai multi la o bere si-un mic !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri bagam chiftelutze la Ikea?

Hai sa ne mai intalnim si aici loco :)

Mai facem un slalom prin parcare, drivetest, inclinari, kestii !

 

17.00 e bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare ,si eu detin un burgman de 250 ,sunt din Sibiu,si as dori sa ne cunoastem.Prin sibiu nu cred ca sunt prea multi dar daca sunt sa facem cumva sa ne intilnim.

Editat de tibat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,si eu detin un burgman de 250 ,sunt din Sibiu,si as dori sa ne cunoastem.Prin sibiu nu cred ca sunt prea multi dar daca sunt sa facem cumva sa ne intilnim.

 

pe aceeasi pagina la fan club maxiscuter este "grupul posesorilor de Burgman" , intra acolo si te iau baietii in primire !

 

cine vrea ceva puternic si nou :

 

http://www.topgear.ro/stiri/honda-lanseaza-o-noua-integra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe aceeasi pagina la fan club maxiscuter este "grupul posesorilor de Burgman" , intra acolo si te iau baietii in primire !

 

cine vrea ceva puternic si nou :

 

http://www.topgear.ro/stiri/honda-lanseaza-o-noua-integra

 

Ai idee cit va costa Honda Integra?..am cautat si nu am gasit pe nicaieri...ce zici de o excursie la salonul de la Milano? (dacu Burgurile :) )

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai mult decat scrie in articol nu stiu , la Milano am fost la inceputul anului cand eram la schi in Austria , la anu` poate , cu motoare insa nu cu parturile noastre de Burgman , proiectate exclusiv pt mediul urban !

moto de touring treb sa fie de 1000 cmc ! clar ? ai un asemenea motor intre picioare , poti sa te gandesti la Buc - Milano !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Integra mie-mi pare mai degraba motocicleta cu cutie automata decat maxiscuter. In afara de 2 roti, nu mai vad nicio asemanare cu scuterul.

 

ti se pare , uita-te atent la poza , pozitia motociclistului este gen fotoliu spre choper , motocicleta o tii intre picioare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Salutare la toata lumea!

Ma numesc GEO sau mai multa lume din comunitatea moto ma stie ca TNG PERFORMANCE.

De curand am decis ca 26 de ani pe moto de toate tipurile ,dar mai ales pe cele de viteza,este de-ajuns.

Asa ca m-am coborat de pe hayabusa si sunt proaspat posesor de maxiscuter,un silver wing de 600.

Sper sa comunicam si eventual sa ne intanlim la drumetii si evenimente.

 

In link-ul alaturat sunt poze cu scuterul meu si transformarile la care ia parte in aceasta iarna:

 

http://www.tngperformance.ro/BikeView.aspx?BrandID=15&BikeID=381

 

Cu respect TNG! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...