Sari la conținut

Bike no9


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

Am inceput cu:

 

1. DNEPR MT10-36 an 1990 cred, luata cu 500euro, credit BCR, din Bucuresti in 2003, am invatat sa conduc moto cu ea, sa repar cutii de viteza si sa o dau pe o roata (de aia s-a stricat cutia de viteze).

Am cumparat motorul datorita forumului pro-bike... tot citisem ceva si am zis sa incerc.

 

post-22-1248495647_thumb.jpg

 

 

2. Honda CB450 an 1986, luata cu 1400euro, credit BRD. Am cumparat-o din Brasov in 2004, cand era intrunirea. Prima japoneza, primele cazaturi :lol:. Am facut multe burnouturi cu ea. Motor simplu si usor. Chiar daca avea ~90.000km, mergea ok.

 

post-22-1248495888_thumb.jpg

 

 

3. Suzuki GSX600F an 1992, luata cu 2250euro, credit BancPost. Am cumparat-o in 2005, din Bistrita. Prima carenata, primul accident grav. Am continuat lectiile de mecanica pe ea cu piese de pe ebay si am invatat sa repar carburatoare, punere la punct distributie si reglajul culbutorilor. Primele wheelies mai sanatoase.

 

post-22-1248496115_thumb.jpg

 

 

4. Honda CBR900RR an 1993, SC28, luata cu 2500euro, tot un credit dar la Transilvania. Am cumparat-o in 2006 de la FoxMotors. Primul motor adevarat! Puternic, destul de confortabil. Motorul care m-a dus in excursia la Chernobyl.

 

post-22-1248496306_thumb.jpg

 

 

5. Honda CBR900RR an 1992, SC28 luata sa ma joc cu ea, 1500euro. Credit HVB. Nu cred ca am poze

 

 

6. Kawasaki ZX9R an 1997, cumparata cu vreo 2500 euro, fara credit de data asta in 2007. Am simtit pentru prima oara ce inseamna sa duci un kawa la 10000rpm. Mare boooom de putere. Rontzaia ca un tractor dar mergea cu warp2! A vazut Bulgaria.

 

post-22-1248496780_thumb.jpg

 

 

7. Kawasaki ZX6R an 1998, 75.000km. Nu reusesc sa o fac sa se strice. O am si acum. Doar o tranta in Sydney cu ea :D. Am platit cam 6200$ in 2008

 

post-22-1248496712_thumb.jpg

 

 

8. Honda CBR1000RR an 2008, la cateva luni dupa kawa, de ziua mea. Brand new. Credit bineinteles. Nu am 20.000$ in buzunar. Avea banca in schimb.

Am invatat ce e puterea adevatata la 1000cc. Criminal. Am mai invatat ca nu se mai fac motoare ca pe vremuri, materiale mai usoare si mai putin rezistente.

 

post-22-1248497028_thumb.jpg

 

 

9. Azi tot de ziua mea, am schimbat CBR-eul pe un BMW R1200GS Adv 2009. Credit of course. Nu de alta dar era 34000$. Am platit diferenta intre CBR si BMW.

Schimbare radicala de la carenate ss si sbk la tourer-adv. Vom vedea

 

post-22-1248497163_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bai Mirceo, in primul rand LMA tata!

In al doilea rand, se pare ca asta este evolutia unui motociclist: ceva de inceput de mica capacitate => ceva vitezan in concordanta cu temperamentul => apogeul vitezanei (1000RR) => apoi, cand stii despre ce e vorba cu viteza si nu te mai atrage ruptul mobrei in gura tinzi spre un tourer in general de capacitate si cuplu suficiente pentru a nu grohai cu 2 persoane si bagaje.

Excelenta alegere, bravo, se vede ca incepi sa te maturizezi. (Ti'a iesit maseaua de minte?) :lol:

 

Salutari si Cristinei, sa'i traiasca huzbandu' :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la multi ani!sa traiesti vesnic!vaz ca te-ai mai ingrasat, te dai la d'astea noi ,mama cati bani poti sa ai!cam mic burghez, ce sa mai!mai tii minte cand ne-am intalnit undeva prin dorobanti , erai cu gsxf-ul de 600 . parca,erai un baiat prima intai........eu am ramas acelasi , tot fac la copii de' atunci ,femeia il are la 40 si ceva de ani pe nr 6 in burta ...... ii tot agresez p'astia mai vechi cu intrebari -'''cum merge aia , cum merge ailalta :D :) :lol:

Editat de jenifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la multi ani!sa traiesti vesnic!vaz ca te-ai mai ingrasat, te dai la d'astea noi ,mama cati bani poti sa ai!cam mic burghez, ce sa mai!mai tii minte cand ne-am intalnit undeva prin dorobanti , erai cu gsxf-ul de 600 . parca,erai un baiat prima intai........eu am ramas acelasi , tot fac la copii de' atunci ,femeia il are la 40 si ceva de ani pe nr 6 in burta ...... ii tot agresez p'astia mai vechi cu intrebari -'''cum merge aia , cum merge ailalta :D :) :lol:

 

Man nu e de bani. Toate sunt pe credit. Dar toate. Platesc lunar la banca putin - putin. Nu imi permit asa ceva. Ca si la casa, iti iei casa, sclavie la banca 20 ani.

Sa iti traiasca copiii si sa se faca mari si voinici! Noi mai stam pe tusha, inca nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Excelenta alegere, bravo, se vede ca incepi sa te maturizezi. (Ti'a iesit maseaua de minte?) :lol:

 

Strumfule, bag seama ca tu refuzi cu incapatanare sa te maturizezi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput cu:

 

1. DNEPR MT10-36 an 1990 cred, luata cu 500euro, credit BCR, din Bucuresti in 2003, am invatat sa conduc moto cu ea, sa repar cutii de viteza si sa o dau pe o roata (de aia s-a stricat cutia de viteze).

Am cumparat motorul datorita forumului pro-bike... tot citisem ceva si am zis sa incerc.

 

post-22-1248497163_thumb.jpg

In 2003 ne-am cunoscut la scoala de<soferi> categoria A. Ne-am mai vazut de atunci doar de cateva ori, dar am stat la un pahar de vorba de fiecare data. Frumos B.M.W.-ul, sa-l stapanesti sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a facut placere sa "urmaresc" evolutia ta pe forum, am tot sapat dupa post-urile tale mai vechi si ale altora care si-au mai facut veacul pe forum.

 

Stiam ca ai inceput pe comunista si imi aduc aminte de topicul in care anuntai fireblade-ul si cel in care curatai carburatoarele la kawa.

 

Sincer, nu credeam vreodata sa te vad cumparand un r1200 GS, e o schimbare fata de ce ai avut pana acum.

 

De la CBR 1000 RR ma asteptam sa treci ori la un zzr1400 ori R1, CBR XX 1100, etc.

 

Nu pot sa zic ca e o alegere nepotrivita acest BMW, dar un asa motor imi doresc si eu cand "ma fac mare" :lol:.

 

La multi ani si la cati mai multi KM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LA multi ani, turcule!! :D

 

..cu vreo doua-trei zile intarziere.. :lol:

 

Bre, in sfarsit ai un motor pentru care te invidiez sincer!! :) Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente/accidente!! Macar cu asta poti sa duci canguru' pe care-l lovesti acasa, sa-l pui pe perete, sau la veterinar, daca nu te lasa inima sa-l umpli de canepa.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9. Azi tot de ziua mea, am schimbat CBR-eul pe un BMW R1200GS Adv 2009. Credit of course. Nu de alta dar era 34000$. Am platit diferenta intre CBR si BMW.

Schimbare radicala de la carenate ss si sbk la tourer-adv. Vom vedea

 

post-22-1248497163_thumb.jpg

 

Care va sa zica ... ti-a venit mintea la cap :D

 

La multi ani ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani mestere! Sa-ti traiasca motoreta si tu pe langa ea!

Ceva trackdays ai apucat sa faci pe-acolo cu Firebladele pana sa-l schimbi?

 

 

P.S. Noua motoreta se preteaza la fix pentru o tura pana prin Romania! Just saying... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani mestere! Sa-ti traiasca motoreta si tu pe langa ea!

Ceva trackdays ai apucat sa faci pe-acolo cu Firebladele pana sa-l schimbi?

 

 

P.S. Noua motoreta se preteaza la fix pentru o tura pana prin Romania! Just saying... :lol:

 

Merci man. Nu am apucat ca niciodata nu am timp de circuit. Sambata joc WOW la greu iar duminica ies la ture pe langa Sydney.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe bine zis Strumfu :D

 

Merci Escu si Hellix

 

 

bine grait, chiar asa! :)

Sa incep cu La multi ani si traditionalul 100 de ani fara reparatie ...ceea ce este posibil si in cazul noului motor !

 

Maria Ta, asadar ai luat-o ... :lol:

asa cum ti-am descris pe scurt parerile mele iti completez succint: ... Ceea ce calarasti acum iti deschide o noua perspectiva asupra motociclismului.... Este cu totul diferit de ceea ce faceai pana mai de curand....iar asta inseamna maturitatea ce completeaza forma satisfactiei (unica diferenta dintre un baietel si un barbat consta in pretul jucariilor) ...atunci cand banca ofera credit cu rate mici :)

 

Iti dai seama ca ma bucur si eu pentru satisfactia ce ti-o va conferi bavarezul si iti doresc cele mai lungi si frumoase calatorii cu "aceasta matroana cu tatele lasate " dexrierea unor Hondisti-varaderisti despre cei doi cilindri, eh e lumea rea si individioasa d'le

 

Deja ti se observa ranjetul si burta supta-n piept iar totul e plin de satisfactie !

 

sa ne desfeti cu poze si filme din "long way and cross round of Australia with Sultan's tits" ;))) A propos : in australia motocicletele au ghidonul pe partea stanga sau dreapta ?

...

 

da-mi in pm pe ce servere joci si cu ce nume de caractere la WoW..poate ne regasim si pe acolo.

Editat de DDU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani bre, bravo acum poti sa vezi cangurii in habitatul lor si mai d`aproape :lol:

 

Merci man, dar jur ca nu am vazut nici unul pe camp. Mai vezi loviti de masini pe sosea, dar liberi nu am vazut. Nici nu circul prea mult in outback.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mane s-o stapanesti sanatos si sa sari de suta de mii de km fara probleme (sunt convins ca n-or sa fie) :lol: si La multi ani! cu intarziere :)

 

Chiar, va lasa aia p-acolo sa faceti "enduro" pe oriunde?

 

P.S.: Niprul "nostru" a ajuns pe la Sibiu. :D De-acolo nu mai stiu ce e cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mane s-o stapanesti sanatos si sa sari de suta de mii de km fara probleme (sunt convins ca n-or sa fie) :angry: si La multi ani! cu intarziere :laugh:

 

Chiar, va lasa aia p-acolo sa faceti "enduro" pe oriunde?

 

P.S.: Niprul "nostru" a ajuns pe la Sibiu. :cheers: De-acolo nu mai stiu ce e cu el.

 

Lol mai tii minte cand te-am plimbat pe barbu vacarescu cu nipra si era sa taiem un trabant in doua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...