Sari la conținut

accident gataia-maureni 26.07.2009(moto vs. vaca?)


mst
 Share

Postări Recomandate

Un accident stupid care se putea termina si mai bine.

 

 

Sa stai acum sa dai vina pe vaca sau pe vacar mi se pare inutil. Da, ar trebui sa aiba mai multa grija, din pacate de obicei in tandemul vaca - vacar vaca e cea cu discernamant.

 

Pana atunci paziti-va pielea. Nu de putine ori am plecat dupa-amiaza dintr-un loc si mi-am spus in minte "ai grija ca se intorc vacile de la pasuni". Culmea e ca s-a intamplat in Timis unde o vaca in drum nu e chiar ca un meteorit de rara. In Ardeal in general sunt mai dese seara vacile la drum.

 

Da, n-ar trebui sa fie acolo si cu toate astea sunt.

 

Spunea cineva de fantasmagorii cu Germania unde vacile sunt convinse prin psihanaliza si fire cu curent sa stea departe. Bull-shit. Fix in centrul Germaniei am gasit vaci pe strada. E adevarat ca vacarul semana cu un inginer de la Dacia, avea vesta reflectorizata, baton luminiscent, fluier, si naiba stie ce mai avea prin buzunar. Acolo unde el nu avea pe unde sa treaca a luat vacile frumusel si le-a trecut strada. Acelasi lucru l-am intalnit in Irlanda cu caprele, fara nici o jena pe drumul national treceau agale. E adevarat ca nu treceau pe oriunde dar acolo unde era semn de atentie animale domestice treceau.

 

Sunt curios cati dintre voi a lasat macar o data acceleratia mai moale la intalnirea semnului de avertizare cu vaca sau cu caprioara? Sunt curios cati isi mai amintesc de acest semn? Sunt curios cati mai stiu care le sunt obligatiile la vederea acestui semn?

Uite ca politia da vina pe vacar si pe vaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Hei, n-am zis ca nu ar fi vina lui. Si cu toate astea motocilistul e mai putin mort daca e vina aluia? Inteleg ca nu e vina motociclistului, ce am vrut sa fac a fost sa atrag atentia un pic. Pielea voastra e pielea voastra. Daca voi nu o pretejati, nu o va face nimeni.

 

Din articol am citit ca exista semn de Atentie Animale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum, prin ce minune s-a intamplat, dar se pare ca vacarul va fi cercetat penal pentru "vatamare corprala din culpa" (parca asa a zis), cu circumstante atenunate, din cauza ca in zona era un indicator de "atentie animale". De asemenea se pare ca ghinionul a fost unul de genul "ghinionul ghinioanelor", decesul survenind in urma cornuilui vaci care a intra in casca. Cel putin asa au spus la stiri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata.

 

Vacile erau la marginea drumului din apropierea localitatii Măureni, din CaraÂş Severin, iar una dintre ele a fost lovită de ciurdar cu o bâtă Âşi a fugit în mijlocul Âşoselei. Motociclistul, care nu avea mai mult de 70 de kilometri la oră, s-a lovit cu capul de țeasta bovinei. Unul dintre coarnele animalului i-a străpuns casca prin vizieră Âşi i s-a înfipt în tâmpla stângă, potrivit polițiÂştilor. Motociclistul a fost ucis pe loc, iar animalul a murit Âşi el la scurt timp.

 

Sa vad marii maestrii care pot anticipa o bata sanatoasa pe c.u.r.u.l. vacii care pare inofensiva (rutieristic vorbind). Si mai vreau sa ii rog sa aiba grija la ce-si doresc ca li se poate intampla chiar lor.

 

E ""Final Destination" ...

 

The End

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei, n-am zis ca nu ar fi vina lui. Si cu toate astea motocilistul e mai putin mort daca e vina aluia? Inteleg ca nu e vina motociclistului, ce am vrut sa fac a fost sa atrag atentia un pic. Pielea voastra e pielea voastra. Daca voi nu o pretejati, nu o va face nimeni.

 

Din articol am citit ca exista semn de Atentie Animale.

R.I.P.

 

Oaecum offtopic: Pentru mine vaca pe drum public e cumva echivalent cu semn de stop, adica realmente opesc si vad dupa ce si cum fac sa n-o enervez si sa o ocolesc pe unde imi da ea voie.

Aici insa avem de a face cu altceva: cei care au fost in grup cu motociclistul se jura ca asta nu avea mai mult de 50km/h (asta fiind in afara localitatii), politia rutiera spune ca nu avea sigur mai mult de 70km/h (asta inseamna de fapt ca avea undeva intre 30 si 70 cu o medie de 50) si atat martorii cat si politia spun ca idiotul de vacar a pleznit vaca in buca cu o nuia ca asta sa prinda viteza exact in dreptul motociclistului

Oarecum toata lumea e de acord ca s-au vazut ochi in ochi, problema e daca dupa contactul vizual vacarul a considerat ca astia cu motoare opresc pentru a-si trece el cireada si motociclistii au considerat ca vacarul i-a vazut si o sa-si tina cireada pe loc.

Oricum macar faptul ca motocicliastul a fost rapus de corn de vaca intrat prin viziera mie imi sugereaza pe undeva ca mai mult a dat vaca in motociclist decat motociclistul in vaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte pe baiat !

Sa-ti intre cornul vacii prin viziera in timpla, e cel putin cum a spus cineva mai sus , final destination.

Desigur, vor exista chuck norisi sa evite

Deasemenea nu pot sa nu observ din nou diferenta imensa de " limbaj si atitudine" dintre topicul de pe sectiunea banat si "chestia asta".

 

 

Dzeu sa-l ierte !

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata.

 

Vacile erau la marginea drumului din apropierea localitatii Măureni, din CaraÂş Severin, iar una dintre ele a fost lovită de ciurdar cu o bâtă Âşi a fugit în mijlocul Âşoselei. Motociclistul, care nu avea mai mult de 70 de kilometri la oră, s-a lovit cu capul de țeasta bovinei. Unul dintre coarnele animalului i-a străpuns casca prin vizieră Âşi i s-a înfipt în tâmpla stângă, potrivit polițiÂştilor. Motociclistul a fost ucis pe loc, iar animalul a murit Âşi el la scurt timp.

 

Sa vad marii maestrii care pot anticipa o bata sanatoasa pe c.u.r.u.l. vacii care pare inofensiva (rutieristic vorbind). Si mai vreau sa ii rog sa aiba grija la ce-si doresc ca li se poate intampla chiar lor.

 

E ""Final Destination" ...

 

The End

 

In sfirsit dupa 5 zile un post care clarifica situatia. Ghinion curat sau poate asta i-a fost soarta.

Dumnezeu sa-l ierte si sa le dea putere familiei si prietenilor sa treaca peste aceasta pierdere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghinion curat sau poate asta i-a fost soarta.

 

Foarte bine punctat. Adevarul e ca romanu' gaseste in soarta o explicatie foarte buna la lipsa de actiune si lipsa la adaptare la mediul inconjurator.

 

Cred ca unul dintre cele mai nocive texte din literatura romaneasca e Miorita care ne invata pe toti (de mici copii) sa credem si sa nu cercetam, sa plecam capul ca de... asta ne e soarta. Pastele ma-mii ei de oaie ca pana si aia avea sfaturi mai bune decat retardul ala de cioban obosit.

 

Si ca un prost care ma aflu tot incerc sa spun ca soarta poate fi batuta ce comportamentul nostru in anumite situatii. Dar poate aveti dreptate ... drobul de sare tot pica.

 

Soarta placuta tuturor va doresc, sper sa va fie scris sa aveti asfalt uscat si ce va mai doriti voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oaecum offtopic: Pentru mine vaca pe drum public e cumva echivalent cu semn de stop, adica realmente opesc si vad dupa ce si cum fac sa n-o enervez si sa o ocolesc pe unde imi da ea voie.

 

so fockin true....

cum dreak sa treci cu mai mult de 30 la ora pe langa o gasca de animale (bipede sau patrupede) aflate pe carosabil sau in proximitate? doar bazandu-te pe horoscop?

daca admitem ca era curba si nu le-o vazut din timp se naste iarasi intrebarea cum dreak meri cu mai mult de 30-40 pe o zona unde nu ai vizibilitate la distanta.

eo cred ca de fapt tot "ghinionul" lui o fost datorat "efectului de grup" unde cei mai linistiti cum se pare ca o fost si victima "pedaleaza" peste posibilitatile lor doar pt a tine pasul cu "meseriasii" grupului care ii dau blana numa ca sa reiasa clar cine are testosteronu mai vascos. o gramada de accidente se intampla dupa patternu asta. is convins ca daca mergea singur nu se intampla nimic, ar fi avut o viteza mult mai adecvata, poate tot s-ar fi lovit de vaca da nu ar fi intrat ca trenu in ea.

Editat de albastru.vertical
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

so fockin true....

cum dreak sa treci cu mai mult de 30 la ora pe langa o gasca de animale (bipede sau patrupede) aflate pe carosabil sau in proximitate? doar bazandu-te pe horoscop?

daca admitem ca era curba si nu le-o vazut din timp se naste iarasi intrebarea cum dreak meri cu mai mult de 30-40 pe o zona unde nu ai vizibilitate la distanta.

eo cred ca de fapt tot "ghinionul" lui o fost datorat "efectului de grup" unde cei mai linistiti cum se pare ca o fost si victima "pedaleaza" peste posibilitatile lor doar pt a tine pasul cu "meseriasii" grupului care ii dau blana numa ca sa reiasa clar cine are testosteronu mai vascos. o gramada de accidente se intampla dupa patternu asta. is convins ca daca mergea singur nu se intampla nimic, ar fi avut o viteza mult mai adecvata, poate tot s-ar fi lovit de vaca da nu ar fi intrat ca trenu in ea.

 

Am lasat tot postul tau, poate te ajuta sa citesti in postul altcuiva ce ai scris si ii mai usor si tolerabil sa iti vezi prostia

 

...iar esti bou, mergea singur... plecase inainte. Si cum se zicea intre vacar, vaca si bou nu ii mare diferenta.

Si eu is convins de o gramada de lucruri, da n-o sa te mai fac si eu de balega ca vad ca te hranesti, in frustrarea si deviantza ta, cu asta. Oricum ramane patetic si amuzant pentru mine modul in care te autoflatezi si te bagi in seama.

Vorba unor clasici "pe unii nu ii mai vindeca decat pamantul galben".

 

Multumiri celor care, chiar daca intr-un tarziu, au inteles si a reusit sa se opreasca ... inclusiv preacuviosului :unsure: (... dupa ce ies de pe antibiotice)

 

PS: As fi incantat sa te iei de mine, de mama... de omenire si sa lasi accidentul asta in pace... si da, daca nu te-ai prins te-am jignit asa ca ai motiv sa te iei de mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici insa avem de a face cu altceva: cei care au fost in grup cu motociclistul se jura ca asta nu avea mai mult de 50km/h (asta fiind in afara localitatii),......

 

eu de aici am dedus ca se mergea in grup.

anyway problema vitezei inadecvate ramane. nu alegi varianta overly optimistic cand vezi animale(bipede sau patrupede) pe drum sau in proximitatea imediata. instinctiv reduci viteza.

asta doar daca t-i draga viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca un prost care ma aflu tot incerc sa spun ca soarta poate fi batuta ce comportamentul nostru in anumite situatii. Dar poate aveti dreptate ... drobul de sare tot pica.

 

Soarta placuta tuturor va doresc, sper sa va fie scris sa aveti asfalt uscat si ce va mai doriti voi.

 

de accord cu ce spui despre mentalitatea de c.a.c.a.t cu care am crescut, dar care i-ar fi fost soarta daca si la noi ar fi ingradite tarcurile de vite ? sa nu aibe access la drum orice bovina manata de un retard ? sau macar futui mama masii sa nu mai fim toti niste ignoranti si indiferenti cu aia de langa noi ? erau 3 ciobani bata-i dumnezeu, sa-i vad si pe ei ca-si ingroapa copii ! 2 dintre ei puteau sa mearga fiecare pe celalalt sens cu 200 de metrii mai incolo si sa semnalizeze prezenta vacilor pe drum, sa faca semne cu boata-n vant, orice !

 

 

offtopic : albastru.vertical te rog frumos gaseste-ti alt topic pe care sa te dai cu parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-i retardatului posibilitatea de a lua decizii si vezi ce se intampla. aici este problema si aici trebuie schimbat ceva.legislatia nu trebuie sa-i permita retardatului sa ia decizii. din pacate la noi se intalneste acest lucru si la alte nivele.dar la nivel micro putem schimba ceva si avem obligatia sa o facem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]dar care i-ar fi fost soarta daca si la noi ar fi[...]

 

nu neg niciodata ca soarta (doar ca-mi place sa-i spun coincidenta) iti poate juca feste. Si nu neg ca si aici s-a intamplat in mare parte si asta. Diferenta se face in felul urmator.

 

Poate in oras nu functiona un semafor. Si in loc sa stea la rosu cu 6 ore inainte la plecare a trecut ca era galben intermitent. Uite asa a castigat 30 de secunde care 6 ore mai tarziu i-au fost fatale. Aia este soarta, aia este coincidenta. Aia nu ai cum sa o schimbi.

 

Prietenul vostru poate nu a gresit. Era doar (poate e pretentios sa-i spunem asa) o povata. Pana cand vom putea schimba ceva in mentalitatea celorlalti si in legile (cu adevarat proaste, sau prost aplicate) care ne guverneaza hai sa ne pazim pielea. Si sa nu-l mai luam in betze pe-ala care franeaza intr-o intersectie pe culoarea verde daca e in toiul noptii si nu are vizibilitate, hai sa nu-l mai bascalim pe-ala care a zis ca se opreste cand o vaca ii pare suspecta.

Unele accidente sunt cu adevarat inevitabile, altele au asa un iz de "evitabilitate" daca am mai aplica si ceva conduita preventiva cum ii spunea pe vremuri in cartea de legislatie.

 

Sa-i fie tarana usoara omului si condoleante familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odihneste-te in pace, prieten drag...si vegheaza asupra noastra...Tu vei fi mereu in inimile noastre si te vom simti langa noi intotdeauna......... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce am citit multe reactii "inteligente" sa ma bag si eu in seama

 

vorbiti aici si incercati sa disecati modul in care s-a intamplat tragedia, dar putine reactii sunt referitoare la ce e de facut sa stopam ca aceste lucruri sa se mai intample

am citit un articol despre un caz asemanator intamplat in 2008 si....? ce s-a intamplat dupa...? nimic, din pacate

de ce ne ascundem propria noastra incapacitate de a reactiona in fata unei ,am vrut sa-i spun nedreptati, dar e de fapt o aberatie legislativa ...pentru ca in cazul nostru cam asa e (parerea nu e a mea eu doar am preluat-o de la un avocat) pt ca in cazul aceluiasi articol in aliniatul 1 zice ca vaca nu are voie pe drum, iar in aliniatul 2 zice ca are daca autoritatile locale fac si dreg vaca are voie.....

iar noi ce facem?...."forumizam"?......ce prin alte parti nu exista vaci pe drumurile publice care va pun viata in pericol (dar cine stie , reducerea vitezei de deplasare, reduce automat si pericolul de ciocnire cu animalul)

iertatim revolta dar....mai bine ati veni cu idei care sa ne ajute pe toti (culmea ...s-ar putea crea o "monstruasa coalitie cu conservarii" ca doar vaca sare si in fata lor) sa schimbam ceva

 

in final...atentie la vaci sau boi, cu doua sau patru picioare (care vad ca apar si pe forum,bine ca nu sunt mortali/e)

 

PS> a fost prea bun ca sa fi murit degeaba :unsure:

Editat de nut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa va dati cu parere ?ati fost vreunul acolo ?ati aflat cu adevarat ce s-a inatmplat?In ziua cand o sa carati voi sicriul unui prieten atunci sa va permiteti sa va dati cu parerea.

Ca de obicei romanul nu se dezminte ,trebiue sa postati inutil?de ce?de la altii ma asteptam ,dar de la comunitatea moto nu,mi se face scarba sa citesc comentariile voastre tampite.Un frate a murit ,nu puteti sa va abtineti?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

total de acord cu Nut . 1 la mana

iar 2 la mana ... astia sunt niste frustrati care simt nevoia sa se bage in seama ... de aia nu se pot abtine de la comentarii tampite ... astia nu sunt comunitatea moto ... astia respira doar ca sa consume oxigen ...

imi vin foarte multe lucruri in minte dar ma abtin aici pt ca nu am cu cine ... pe retarzii astia daca ii jignesti,sunt obisnuiti e povestea vietii lor, iar daaca vrei sa iti spui un punct de vedere .. e ca si cum ai vorbii cu perertii .. au cam acelasii nr de neuroni ...

asta sper ca e ultimu meu post aici ... dragul nostru andrei sa dus ... sa-l lasam sa se odihneasca in pace .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

CE VA MAI PLACE SHAORMA CU DE TOATE ! CATE VORBARAIE AIUREA!

 

 

EU ERAM PE ENDURO SI AVEAM CAM 30 KM..MI A SARIT O OAIE , NAIBA STIE DE UNDE! E PREA SCURT, NU AI CE SA I FACI! AM CAZUT INSTANT.....

 

LA 70/80 KM NU PREA AI CE FACE DACA TI SARE IN FATA SI DACA NU AI VAZUT O DIN TIMP~!

 

R I P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TuÂşesc segmentele-n motor,

Ne mor prietenii, ne mor

Murim Âşi noi în moartea lor,

ÂŞi amintirile ne dor,

Ne mor prietenii, ne mor.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...