Jump to content

Cum il conving pe tata :)

Nache
 Share

Recommended Posts

Salut, ma numesc Sorin am 15 Jumate. si sunt pasionat foarte tare de scutere/motoare/atv-uri. Am un Yamaha MBK Forte de 2 ani , si merge foarte bine. Din moment ce mai am putin si fac 16 ani , vreau sa imi iau un motor. As vrea sa imi iau un Aprilia Rs 125 model-ul 2007 care imi place foarte mult, dar acum intervine o problema:D tata nu prea vrea sa imi ia si nu stiu cum sa`l conving :lol:. Fratele meu care are A nu i`a luat motor dar lui i`a trecut deoarece are masina :D. Eu cand o sa implinesc 16 ani , mai am pana la 18 cand voi avea propria masina. Imi doresc foarte tare sa imi iau motor, dar nu stiu cum sa`l conving sa mi`l ia :). Astept niste sugestii.

PS. El imi zice , ca este moarte curata ;)... nu prea cred atata timp daca sti sa mergi , nu fugi ca nebunul etc... :)

Edited by Nache

• Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

io cand mi-am luat primul, la 25 ani, tot asa zicea ca ma omoara, ca sa nu ma prinda cu asa ceva dar cand i-am zis si l-o vazut (650) apai ce sa mai zica. l-o spalat ca era prafuit dupa ce m-am dat cu el...apoi o vazut ca merg bine si a mai aparut un motor hard enduro. hai tata ca l-am luat sa il vand. sula ca nu-s nebun sa vand ceva ce nu gasesti oriunde si oricum vrei....s-a obijnuit si cand mi-am rupt clavicula...de pe scara am cazut domne'...:lol: dar oricum e bine sa inveti din pataniile altora decat din ale tale...oricum daca ai seriozitate si aptitudini, e in regula cu orice motor. sa te abtii in a le arata unora si altora ca esti cu motoru, conteaza mult. sa fii tu insuti si sa nu-ti depasesti limitele impuse

pai aratai si tu k te protejezi chiar daca mergi pe scuter (poarta casca)...si incearca sa iei A1 sa vada k esti hotarat si atunci poate se va inmuia...bafta:P

Daca nu ai cu cine sa te intelegi, in anii pana la 16 sau 18 ani angajeaza-te ca sa poti sa iti iei tu ceea ce doresti.

Eu pe ai mei nu a fost nevoie sa ii conving, am aparut acasa cu chitanta care dovedea faptul ca am platit scoala de soferi in avans, restul, vezi mai sus.

nu te-ai gandit ca poate tatal tau nu isi permite sa iti cumpere motor din 2007? incearca se te multumesti cu orice si daca ar fi din 90, arata-i ca pasiunea este mai mare, si ca tu iti doresti din tot sufletul un motor de 125 indiferent de an/model!

Multa Bafta!

nu te-ai gandit ca poate tatal tau nu isi permite sa iti cumpere motor din 2007? incearca se te multumesti cu orice si daca ar fi din 90, arata-i ca pasiunea este mai mare, si ca tu iti doresti din tot sufletul un motor de 125 indiferent de an/model!

Multa Bafta!

Dap :lol: 100% de acord cu tine :D

@Nache ce zici de Honda XL 125 ??

incearca se te multumesti cu orice si daca ar fi din 90

pai aratai si tu k te protejezi chiar daca mergi pe scuter (poarta casca)...si incearca sa iei A1 sa vada k esti hotarat si atunci poate se va inmuia...bafta:P

...ce mai buna idee..trebuie sa le castigi increderea si sa le arati ca est indeajuns de matur ca sa poti sa iti porti de grija...:lol:

da daca te duci la munca si itzi faci scoala si itzi iei si mobra cum e? :lol:

man, ceri prea mult de la un copil de 16 ani.cat despre munk...putin si probabil sa isi gaseasca ceva si chiar daca o sa se intample asta o sa aiba un salariu de nimik..si ar strange banii necesari fff greu...plus ca asta nu inseamna ca o sa ii permita tatal lui...poate sunt banii din munk lui, insa inca sta sub acoperisul tatalui...si sa ii ceri sa se razboiasca cu toata familia sau sa se mute in chirie la 18 ani si sa stranga si bani de mobra deja e prea mult...

io cand am venit cu iju desfacut in porbagaj mi-a facut mama manevra cu actele si au disparut... nici in ziua de azi nu le-am gasit.. pe urma cand i-am pus in fatza faptului implinit cu motor functional permis si datorii nu au mai avut ce sa faca :lol:

ameninta-l ca daca nu iti ia motor te apuci de droguri sau de clonat carduri si o sa faci rost de bani oricum :D

eu asa am facut si acum :lol:

@BeerBelly: Pentru un copil de 16 ani, se ofera un part-time job, care nu se prea plateste, iar daca e munca full-time, fiind minor ii poate oferi doar salariul minim pe economie. :D

ON: Baiete, fa un pact cu tatal tau. Daca obtii o medie mare la invatatura (parintii mai tin cont si de chestia asta, daca esti prost bata sau te duce capul cat de cat) . Ai spus ca ai 15 jumatate. Peste un an vei avea 16 jumatate. In septembrie incepi scoala. Faci pactul de acum. Dupa primul semestru de scoala, daca se imbunatatesc mediile, faci scoala pentru A1. La sfarsitul sem II, ai si scoala terminata si daca obtii media pe care ti-ai propus-o, te-ai ales si cu motor si cu o medie bunicica. Daca-ti doresti, muncesti pentru asta. :lol:

P.S. : Sper ca tatal tau sa fie de acord cu chestia asta.

P.S.2 : Nu stiu cat de bun esti la invatatura, insa intotdeauna mai de invatat.

O zi buna.

Edited by Biraid

Nu sunt nici prea bun la invatatura , dar nici bata :lol:. In a 5-a -8.60 , a 6-a: 8.40 , a 7-a 8.24 , a 8-a 9.00. Ma descurc destul de bine , dar nu conteaza asta neaparat , adica si asta conteaza dar... mai putin zic eu. Caci despre bani este o problema si asta , dar daca o sa vrea sa imi ia voi vinde scuterul , si o sa mai astept ceva pana se vor strange toti banii , daca nu este hotarat sa imi ia din prima :D. Am zis ca imi place foarte mult modelul 2007 , acu nu stiu daca voi gasit unul , bun si ieftin. Caci sa muncesc la varsta mea , nu prea gasesc asa usor + ca salariul nu va fi mare. Acu nici nu l`am batut pe tata prea mult la cap , am sa astept sa iau A1 pentru ca vreau sa dau , si asta sigur o sa mi-o plateasca , nu conteaza ca imi ia motor sau nu ;). Acu daca nu o sa vrea sa imi ia motor nici in ruptul capului , voi schimba scuterul cu ceva mai mare :). Oricum multumesc pentru sugestii , si mai astept si altele :)

P.S.2 : Nu stiu cat de bun esti la invatatura, insa intotdeauna mai de invatat.
Fratele meu care are A nu i`a luat motor dar lui i`a trecut deoarece are masina :).

Tu ce zici?:lol:

Ma distreaza ca la inceput spune "vreau sa'mi iau motor" si continua cu "sa'mi ia (tata) motor", totul reducandu'se pana la urma la a'l convinge pe batranul sa cotizeze.

Daca as fi parinte, in momentul in care baiatul/fata meu/mea ar implini 18 ani in cel mai bun caz i'as lua o masina de mic litraj (maxim 1000cmc) pentru a se deplasa de colo-colo fara sa'l/o ploua.

Daca ar fi sa vrea motor si'l va lua singur cand si'l va permite. La 18 ani pur si simplu nu ai maturitatea pentru a merge pe doua roti in conditii de siguranta (atat cat se poate). ;)

Mesaj completat

As vrea sa imi iau un Aprilia Rs 125 model-ul 2007 care imi place foarte mult

Din cate stiu sunt cam prostute, dar de aratat arata bine ale naibii. Mai bine te orientezi spre un CBR125 care e in 4 timpi, nu are sunet de drujba si nici nu inneaca in mirosuri pe cei din spate. :)

A, iar de gasit gasesti pe la 1500 EUR maxim. :D

Edited by strumfuadi

Eu la varsta ta eram multumit ca aveam un pegas cu care sa-mi rup gatul ce sa mai zic de scuter sau motor. Am strans din dinti pina am putut sa-mi iau totul pe banii mei.la 26 de ani...ca ai mei au facut destul tinandu-ma in facultate nu mai era cazul sa-mi raspunda la toate mofturile.

Si mi se pare si faza de cacao ca nici nu au bani sa-ti ia ci sa astepti sa stranga bani ca sa-ti ia motor ca sa poti sa-ti rupi capul. Fii putin mai responsabil si mai astepta ceva timp..va fi mai bine si pentru tine si pentru ai tai. Ca nu va fi anul asta sfarsitul lumii.

Si ca raspuns la intrebarea ta: Nu exista o modalitate sa-l convingi pac pac. Te va ajuta cand va considera ca e vremea sau sa-i pui in fata faptului implinit. Eu le-am spus cu 2 ani inainte ca imi voi lua motor si desi au fost scandaluri destule s-a impacat cu ideea iar acum doar imi spune sa am grija sa ajung intreg acasa.

Voi mai vedea la 16 ani, ce se va intampla. V`am zis merg de 2 ani pe scuter si nu am avut nici un accident sau sa cad de pe el... chestii dastea. Am vazut ca Aprillia are un motor care se aude destul de tare si c`am prost :lol: zici ca se tureaza la maxim si nu ii da viteza. Am sa ma uit si la niste CBR-uri sa vad :D Oricum multumesc pentru sugestii.

mi-am adus aminte ca pe mine m-a batut mama la 15 ani cand am venit cu bicicleta acasa :lol:.....

1. pt ca era furata

si 2. pt ca era plina de namol si am sprijinit`o pe peretzi :D

Da , acum am vazut cat de frumos este Honda CBR 125 :X :lol: . Si se aude mult mai bine motorul.

PS. SI inca ceva , eu nu am cum sa`l rasplatesc pe tata pentru cate mi`a oferit si cate a facut pentru mine :X .

Edited by Nache

PS. SI inca ceva , eu nu am cum sa`l rasplatesc pe tata pentru cate mi`a oferit si cate a facut pentru mine :X .

Fiind un copil bun, intelegator si respectuos fata de parinti. Este cea mai mare bucurie pentru un parinte sa aiba un asemenea copil. :lol:

da si nu itzi lua motor ca sa nu se supere si mai rau pe tine:D ...

asta e ca vorba aia veche... nu are rost sa te apuci de droguri ca nu e bine si suntem si asa prea multi :lol: