Jump to content
Sign in to follow this  
dtarba

Comunitatea moto Cluj

Recommended Posts

Vad ca se tot povesteste pe-aci pe forum la greu despre accidente, campanii antiaccidente, comunitate moto, responasbilitati, dinamica accidentelor si alte subiecte. Pentru ca sunt direct afectat de comportamentul asa zisei comunitati moto si pentru ca sunt acuzat ca numai critic si nu fac nimic pentru aceasta m-am gandit ca-i cazul sa mai vin cu o critica. Pozitiva sau negativa - asta depinde de cine citeste.

Majoritatea acestei comunitati moto face urmatoarele:

1. Viteza excesiva in oras (indiferent de tipul de moto)

2. Mers haotic care enerveaza automobilistii (stanga dreapta ca pe mosia parintilor)

3. Depasiri pe linii continue, razante si periculoase in oras (avem acceleratie mai buna ca ei).

4. Se infiltreaza in fata la stop chiar daca ramane loc de un ac intre motor si masina. In cazul asta evident soferii devin nervosi.

5. La campaniile antiaccidente motociclistii tureaza motoarele la maxim (ca sa atraga atentia soferilor ca ei is cei care-i enerveaza zi de zi in trafic?).

6. Nu respecta soferii auto deloc (folosirea claxonului in orice situatie ii un lucru la indemana oricui). Folosirea cuvantului conservari pretutindeni este un exemplu foarte bun in acest sens.

7. Depasesc si pe stanga si pe dreapta

Tot acest comportament ma afecteaza direct pentru ca, chiar daca eu nu "respect" niciunul din punctele de mai sus, sunt bagat de soferi (incep sa le dau dreptate) in aceeasi oala ca si cei care le respecta regulat.

Prin faptul ca NU "RESPECT" cele de mai sus consider ca am facut si fac mai mult pentru comunitatea asta decat au facut toti forumistii infocati in 10000 de posturi de 2 lei pe forumu asta si participarea cu motoru turat pe rosu la campanii !!

Asa ca ce-mi da mie comunitatea moto? (Evit sa scriu raspunsul ca poate iau ban).

Vad ca se tot povesteste pe-aci pe forum la greu despre accidente, campanii antiaccidente, comunitate moto, responasbilitati, dinamica accidentelor si alte subiecte. Pentru ca sunt direct afectat de comportamentul asa zisei comunitati moto si pentru ca sunt acuzat ca numai critic si nu fac nimic pentru aceasta m-am gandit ca-i cazul sa mai vin cu o critica. Pozitiva sau negativa - asta depinde de cine citeste.

Tot acest comportament ma afecteaza direct pentru ca, chiar daca eu nu "respect" niciunul din punctele de mai sus, sunt bagat de soferi (incep sa le dau dreptate) in aceeasi oala ca si cei care le respecta regulat.

Prin faptul ca NU "RESPECT" cele de mai sus consider ca am facut si fac mai mult pentru comunitatea asta decat au facut toti forumistii infocati in 10000 de posturi de 2 lei pe forumu asta si participarea cu motoru turat pe rosu la campanii !!

Din ce ai scris tu acolo nu respect nici eu cele 7 puncte.. cu niste mici precizari.. ma bag in fata la semafoare DACA am spatiu suficient intre masini si nu deranjez (au fost cazuri cand soferii unor masini mi-au facut loc sa trec primind fireste multumiri -inclinare a capului- din partea mea); depasesc pe dreapta afara din localitate in caz ca e o coloana si am spatiu suficient pe dreapta.. iarasi.. nu incurc/enervez pe nimeni.

Faptul ca pe forum exista diverse dezbateri aprinse are o explicatie logica: suntem un popor "latin" care se agita f mult dar face destul de putin practic. Ce ar putea face multi si ceea ce eu fac e sa ai un comportamnet exemplar in trafic si sa ajuti participantii la trafic: sa lasi pe unul sa iasa de pe o strada mica cand vezi ca sta de minute bune dupa coloana din care faci parte.. sa le faci semn si sa-i lasi sa te depaseasca celor mai grabiti ca tine, sa respecti regulile de circulatie (mai ales vitezele legale). Mi se multumeste frecvent in trafic, deci consider ca fac reclama buna motociclistilor. Si.. fiecare padure are uscaturile ei.. deci nu te astepta ca motociclistii sa faca exceptie.

Da, unii in trafic se uita urat la mine... dar sunt genul de persoane dezagreabile la care le e ciuda ca masina lor nu poate ajunge in fata la semafor. Daca acorzi respect... in general il vei si primi inapoi.

Sper ca oricum te-ai descarcat.

Noi sa fim sanatosi!

Edited by Cooler

@Dan: Salutare! Voi combate strict ceea ce ai scris, nu te stiu, nu te cunosc, nu te-am vazut.

Punctul 1: viteza excesiva o am cand "tomnesc" ceva. Adica atunci cand am accident. Atunci e demonstrat excesiva. In rest, e viteza mare, si la aia ma incadrez. la toate celelate puncte ma incadrez. Inseamna ca nu sunt motociclist pentru ca nu am rabdare si nu stau cu ambreiajul tras sa merg in coloana atunci cand consider eu ca am loc sa umblu, atunci cand umblu in oras?

Punctul 2: Umblu haotic pe banda mea. Este numar de inmatriculare, este casca, sunt legal, daca nu am loc sa il las, nu il las. Daca am loc, si vreau, il las. Daca nu si insista, ma calca. Cu consecintele adiacente.

Punctul 3: Ma inscriu la punct. Fac si de-astea. Nu numai cu motoreta. Si pe jos as face daca se poate. Urmareste-l in Mall pe ala care face maraton printre oamenii cu plase, probabil ca eu sunt ala. Nu glumesc, nu fac biza, nu imi bat joc.

Punctul 4: Acul e relativ, nu comentez.

Punctul 5: Ce ii aia campanie antiaccident? Motocicleta ii a mea, eu umblu pe ea, nu ma pazeste pe mine nimeni altcineva decat "eu". NU il intereseaza nici pe Vasile care a iesit de la camp, nici pe "domnul" medic ginecolog ca eu sunt cu motocicleta. Daca nu ma vede, ma calca.

Punctul 6: Sunt utilizator de automobil inainte cu mult sa fiu utilizator de motoreta. Folosesc claxonul cand il consider de utilitate. Va speria chiar cand isi serveste scopul, si anume cand nu stii ca sunt acolo. Si multi oameni daca se sperie se enerveaza. Mai bine el nervos, decat eu lipsa.

Punctul 7: Nimeni nu imi interzice sa depasesc prin stanga sau prin dreapta. Ba mint: simtul de conservare.

Dan, te rog sa nu te supere postul meu. Combat idei, nu combat oameni. :laugh:

Edited by byrons13

Aproape toate cele 7 puncte enumerate mai sus,sunt motivul pentru care mi-am luat motocicleta!Pai daca circulam cu motorul ca si cu masina atunci ce rost mai are???Plus ca pe mine nu ma incalzeste cu nimik ka ma respecta sau nu x si y sau ca se uita urat sau....treaba lor.Eu vreau doar sa mi se acorde prioritate atunci cand o am si sa se mai uite din cand in cand prin oglinzi,nu doar atunci cand se barbieresc.Evident nu toti sunt la fel.Astea sunt avantajele motocicletei.Dc sa nu profitam de ele??

2. Mers haotic care enerveaza automobilistii (stanga dreapta ca pe mosia parintilor)

3. Depasiri pe linii continue, razante si periculoase in oras (avem acceleratie mai buna ca ei).

4. Se infiltreaza in fata la stop chiar daca ramane loc de un ac intre motor si masina. In cazul asta evident soferii devin nervosi.

5. La campaniile antiaccidente motociclistii tureaza motoarele la maxim (ca sa atraga atentia soferilor ca ei is cei care-i enerveaza zi de zi in trafic?).

6. Nu respecta soferii auto deloc (folosirea claxonului in orice situatie ii un lucru la indemana oricui). Folosirea cuvantului conservari pretutindeni este un exemplu foarte bun in acest sens.

1.Avand in vedere ca masinile demareaza lent,ca sa le depasesc,depasesc la randu-mi cei 50km/h;

2.Da,merg haotic pe banda mea(in directia de mers)si asta pt. ca mai sant gropi,capace de canal,fagase,s.a.,soferii nu le mai evita(fagasele in special) si gandesc in urmatorul fel:'asta mere aiurea pe drum,o fi baut,f... gura masi'

3.Le faci semn cu farul,repetat, si ei tot pe mijlocul drumului merg?! asta te obliga sa depasesti pe dreapta sau pe linia continua...sau sa stai frumusel in spatelor ,cat poftesc,sa ingiti praf,gaze;

4.Nu stiu cat umbli prin oras,daca la semafor nu opresi pe mijlocul benzii,ala cu masina vine langa tine,pe acceasi banda,'razant',eventual te calca si pe picior;

5.' La campaniile antiaccidente motociclistii tureaza motoarele la maxim'(ca sa atraga atentia soferilor ca exista si MOTOCICLISTI in trafic!-daca o sa ai un eveniment rutier ,cel cu masina v-a spune:"scuza-ma,nu te-am vazut";

6.Discutabil,oricum mai bine un claxon decat 2 luni in spital;

7.'3.Le faci semn cu farul,repetat, si ei tot pe mijlocul drumului merg?! asta te obliga sa depasesti pe dreapta sau pe linia continua...sau sa stai frumusel in spatelor ,cat poftesc,sa ingiti praf,gaze;'.

Apropos,am vaga impresie ca conduci masina si ocazional motocicleta,asa e?

Edited by mottofreee

nu te supara dar si in afara motociclistii sau scuteristii depasesc pe stanga sau dreapta..si nu este nici o problema..asta am vazut cu ochii mei ,iar in rest de ce ai scris mai sus sint total de acord cu tine..numai bine..

Auzi stimate dtarba...te plictisesti chiar asa tare? sau poate esti frustrat din vreun motiv? serios, n-am nimic cu tine dar sincer decat sa o spui, mai bine o inghiti...sincer...bine ca esti tu corect si urmezi toate regulile...vrei o statuie, o medalie sau sa citeasca lumea despre tine in Pateric? decat sa critici, mai bine pui mana si citesti o carte...macar de ar fi o critica constructiva, dar nici macar atat nu ii....

Sincer, cred ca topicul asta e facut la vrajala.

Auzi frate..nu respecta nici macar prima porunca. Nu depasiti viteza inscrisa pe indicatoarele rutiere.

Unde ati mai vazut drac ce sustine ca el e doar rezident in Iad?

Stimabile Dan, cred ca esti primul.

Ma intreb, Mihai (faitplaybiker), se plange ca e bagat in aceasi oala cu majoritetea taximetristilor fomisti? Sau Jacki?

Cred ca topicul asta se vrea a fi un pamflet si io zic ca trebuie tratat ca atare.

P.S. Nothing personal :laugh:

Damn it! Nu pot sa le cuprind pe toate.. cu 3 nu merge ca am depasit pe linie continua si mi-a suspendat permisul (in afara localitatii, for the record) si nu prea mai fac.. 5 nu pot ca mi se incinge motoru prea tare si 6 iara nu ca n-am claxon si expresia cu 'conservar' mi se pare gay.. :rock:

Daar.. tin sa rectific punctul 7: depasesc exclusiv pe dreapta.. si cu moto, si cu masina (acolo unde-s 2 benzi evident.. pp ca la asta te refereai.. si nu, n-am beemveu), pt ca la romani mai mult de o banda este un mister si se aduna toti pe banda de la axul drumului, indieferent ca tocmai au iesit din parcare, de pe o straduta sau merg pur si simplu cu 20 la ora pentru ca pot. Si mai sunt acei deosebiti care merg intre benzi.. pentru ca ceva in interiorul lor ii trage sa respecte regulile de circulatie si sa se duca pe banda unu daca tot exerseaza mersul in cortegiu, iar cealalta parte ii trage sa fie tarani pana la capat.

Si pot sa vin cu una in plus.. 8. mersul pe trotuar/acostament :laugh:

Scuze, nu pot sa raspund serios, si ma plictisesc asteptand sa vina ploaia, sa fie mai palpitant drumul spre casa.

Si pot sa vin cu una in plus.. 8. mersul pe trotuar/acostament :laugh:

Cine-o dat cu pietrii-n buna, sa-i mai f**a inca una..recunosc, am obiceiul sa respect deseori porunca number 8. Cel mai mult am mers pe trotuar: sens giratoriu Marasti- Apahida.Trebuie sa recunosc ca la un moment dat aveam cca 80 vis-a-vis de aeroport si am luat un cos de gunoi de pe stalp,de am crezut ca tot ma imprastiu.Dar am scapat :rock: Media e de: pod Manastur-Primarie.Numai pe trotuar.

Edited by yzulyka

Eu merg deseori pe trotuar cand este coloana pe amandoua benzile cum urci pe turzii pana in sensul giratoriu de la sigma.Acolo nu ai cum sa incapi printre masinile de pe cele 2 benzi la urcare,si nici nu prea circula pietoni.

Ce mai, motociclisti satanisti violatori de babe... :laugh: :wacko:

Lasand gluma nu prea incalc cele 8 puncte si nici nu am de gand. Mersul pe moto pentru mine ii o placere si nu o modalitate mai rapida de a ajunge din punctul x in punctul y. De aceea ma apar cat pot pentru ca vreau sa ma bucur intreg de motocicleta si peste 50 de ani.

Singurul loc in care imi permit sa ma distrez cu adrenalina ii pe macadam, dar si merita cand simt cat de frumos se controleaza Dominatorul. :rock:

ok,dar care e rostul acestui topic???face pe cineva mai raspunzator sau mai constient de unele lucruri???nu,fiecare face cum stie si cum crede.ca face bine sau rau aia o simte pe pielea lui nu pe buletinul altuia si este drept ca mai sunt si uscaturi printre noi.cred ca e o moda ca in fiecare zi sa faci un nou topic,ce conteaza daca e folositor sau nu,important e sa nu te plictisesti!! :laugh:

Sorry ca ma bag si io pe-aici, dar in bucale, daca nu esti profesor la punctu 8, mai bine lasi motoreta acasa ... in rest, celelalte puncte fac parte din ghidul de supravietuire a motociclistului de oras :laugh:

ok,dar care e rostul acestui topic???face pe cineva mai raspunzator sau mai constient de unele lucruri???nu,fiecare face cum stie si cum crede.ca face bine sau rau aia o simte pe pielea lui nu pe buletinul altuia si este drept ca mai sunt si uscaturi printre noi.cred ca e o moda ca in fiecare zi sa faci un nou topic,ce conteaza daca e folositor sau nu,important e sa nu te plictisesti!! :rock:

Mai este CEL PUTIN UN TOPIC unde poti pune acest post :laugh:

P.S.: Cu bold, underline, italic si bineinteles, rosu.

nu,fiecare face cum stie si cum crede.ca face bine sau rau aia o simte pe pielea lui nu pe buletinul altuia

Subscriu insistent :laugh:

1. Nu va mai justificati unii dintre voi pe puncte ca nu era scris personal

2. Daca credeti ca topicu ii fara rost (la "vrajeala") de ce raspundeti?

3. Nime nu respecta totdeauna regulile, era vorba de cei care o fac in mod regulat - si dupa raspunsuri iti dai seama ca is cativa pe-aci.

4. Acuma cateva raspunsuri mai personale - asa cum mi s-a raspuns :

"Auzi frate" - Nu-s FRATE cu tine.

"Auzi stimate dtarba...te plictisesti chiar asa tare?" - Stimabile Lexus, n-ai tu treaba.

"serios, n-am nimic cu tine dar sincer decat sa o spui, mai bine o inghiti" - asta s-o faci tu!!!

"ok,dar care e rostul acestui topic???" - plictisit? te deranjeaza ploaia? asa cum sugera un bine intentionat forumist mai sus, du-te citeste o carte daca topicul asta u te intereseaza

Edited by dtarba

ok,dar care e rostul acestui topic???face pe cineva mai raspunzator sau mai constient de unele lucruri???nu,fiecare face cum stie si cum crede.ca face bine sau rau aia o simte pe pielea lui nu pe buletinul altuia

nu am experienta voastra, carnet am de foarte curand...dar ma gandesc ca din moment ce si alti oameni folosesc drumul public, pietoni sau participanti la trafic, sansele sant mari ca nu doar o persoana sa fie implicata intr-un accident...de-aici si probabilitatea mare ca actiunile unei persoane sa se rasfranga si asupra altei persoane, deci pe buletinul dansei...

E povestea aia cu jimmy care face prostii si scrie pe tabla "I will not...." de 100 ori. Eu nu am cine stie ce ubermotor, dar viraga trage cat de cat rezonabil...din ziua 1 de carnet si pana acum, datorita faptului ca merg cat de cat preventiv, respectand sfaturi pe care le-am gasit aici pe forum, inclusiv alea 8, nu m-am facut afish pe sosea/alta masina cu mai multe ocazii (eu am si un ghinion teribil la chestiile astea)...

Pana la urma e vb. de niste procentaje...ai X% sanse ca unu cu un patrol sa "sara" se asigure pe toata banda 1 (drum cu 1 banda pe sens) in curba fara vizibilitate (pavlov, langa gradinita). de asemenea, mai sant x% sanse ca sa vina unu din sensul opus si X% sanse ca ala sa fie grabit. Chestia asta nu se cere interpretata doar in situatia de fata...sant X% sanse ca in momentul in care depasesti pe dreapta ala sa vrea sa parcheze sau sa isi aminteasca ca tre sa o ia la dreapta peste tine sa intre pe urmatoarea strada, etc.

Numai bine si sanatate.

ce comunitate??? :laugh:

impartasim o pasiune/mod de viata, unii baga mai multi bani in acest hobby, alti mai putini, unii investesc timp, altii tin motoarele cu anii in garaj...ce conteaza? eu personal nu fac parte din nici un club moto ca sa-mi impuna cineva felu in care ma duc pe strada. Ma duc cum vreau nu cum zice alde X motociclistu....asta ii pasiunea mea si o fac cum vreau EU, daca patesc ceva este problema mea

:laugh:

nu am experienta voastra, carnet am de foarte curand...dar ma gandesc ca din moment ce si alti oameni folosesc drumul public, pietoni sau participanti la trafic, sansele sant mari ca nu doar o persoana sa fie implicata intr-un accident...de-aici si probabilitatea mare ca actiunile unei persoane sa se rasfranga si asupra altei persoane, deci pe buletinul dansei...

E povestea aia cu jimmy care face prostii si scrie pe tabla "I will not...." de 100 ori. Eu nu am cine stie ce ubermotor, dar viraga trage cat de cat rezonabil...din ziua 1 de carnet si pana acum, datorita faptului ca merg cat de cat preventiv, respectand sfaturi pe care le-am gasit aici pe forum, inclusiv alea 8, nu m-am facut afish pe sosea/alta masina cu mai multe ocazii (eu am si un ghinion teribil la chestiile astea)...

Pana la urma e vb. de niste procentaje...ai X% sanse ca unu cu un patrol sa "sara" se asigure pe toata banda 1 (drum cu 1 banda pe sens) in curba fara vizibilitate (pavlov, langa gradinita). de asemenea, mai sant x% sanse ca sa vina unu din sensul opus si X% sanse ca ala sa fie grabit. Chestia asta nu se cere interpretata doar in situatia de fata...sant X% sanse ca in momentul in care depasesti pe dreapta ala sa vrea sa parcheze sau sa isi aminteasca ca tre sa o ia la dreapta peste tine sa intre pe urmatoarea strada, etc.

Numai bine si sanatate.

@V.... Nimeni nu sustine altceva :rock:

Tocmai de aceea sustin ca sunt pe buletinul meu :wacko: Daca eu m-am urcat pe motor si nu ma tine nimeni legat pe el, eu trebuie sa fiu responsabil pentru viata mea. De asta spuneam despre buletine :) . Comparatie: esti in piscina, singur, fara salvamar. Te bazezi pe altcineva sa vina sa te scoata cand tu ramii fara suflu in mijlocul apei, sau ai singur grija de tine?

Nu pot impune responsabilitatea. Nu am mijloacele necesare. Poate ca intr-un numar de ani ne vom responsabiliza ca si "spirit comun". Dar azi, maine, eu ma plimb cu motocicleta. Pe pielea mea. Cine are o problema cu motociclistii ca si "rasa", are probleme si cu alte comunitati, de genul " ei sunt cei care fac". Orice ai face, nu il vei scoate din problema lui. Va fi suparat pe tine si daca vii pe jos, impingand motoreta, si ii dai prioritate cum zice legea.

Alt alineat: nimeni nu va obliga sa umblati cu motoreta. Vrei sa te plimbi cu motoreta in siguranta? Nu se poate. Ti-o spune si Galen. Motoreta nu este un mijloc de transport cu care sa umbli in siguranta. Vrei siguranta, iti recomand transportul in comun. Motocicleta, prin definitie, implica: egoism, rebeliune, individualism, personalizare, libertate fata de anumite constrangeri ( drum, haine, mai gasiti voi ca sa nu trec in ilegalitate ) si adrenalina provocata de expunerea la risc. Faptul ca oamenii ma asociaza unui grup, este problema lor. Problema mea este: eu. Si daca X iese cu camionul de pe straduta laterala, daca vine Y din fata, si eu nu am gandit treburile astea un pic in avans, este din nou problema mea. Nu va plange copilul aluia cu camionul. Va plange copilul porcului care scrie. Mai putin dramatic: permisul nu este pe viata, ca buletinul. Daca fac prostii, vine Politia si mi-l ia. Si sunt de acord cu ei sa imi ia permisul daca ma prind ca fac prostii. Asa ca, oricare esti, spidist, cioparist, endurist, motociclist, ia-ti motoreta sub fund, ca de aia o ai, si grijeste de tine. Truisme de spus mai am vreo 70 000, daca aveti pofta sa mi le ascultati, vi le ofer in privat.

I-am poluat destul spatiul lui Dtarba.

Ma duc sa imi fac traseul pe maine. Sper sa nu ploua rau :P

De parca ar conta...

Edited by byrons13

@ byrons

Sant complet de-acord cu tine, dar ma tem ca nu am fost destul de clar cand am interpretat expresia "pe buletinul alcuiva"...nu ma refeream la comunitatea moto ci doar la persoanele implicate intr-un accident. Intr-adevar cu un moto nu se pot cauza nu stiu ce daune unui tir sau unui SUV, dar cum spunea cineva in alt post, un motor la o viteza mare e ca "o ghiulea de fier". In sensul asta ma refeream, consecinte asupra altora...toti santem responsabili asupra vietii noastre, pe tot parcursul ei...dar e nasol cand devenim responsabili si pt. viata altora si o dam in bara...

si e si mai nasol cand santem motociclisti deci prin definitie egoisti, rebeli, individualisti, asumandu-ne libertatea fata de anumite constrangeri (drum, haine, cod rutier...) si cautand adrenalina provocata de expunerea la risc...chiar daca de cele mai multe ori intr-un accident grav motociclistul moare, de-obicei mai sant si alte victime daca sant intrunite anumite conditii si asta nu inseamna doar asumarea personala a riscului ci asumarea riscului de a accidenta/omora alte persoane...ca de ex. in cazul ala din bucuresti de pe autostrada, in care motociclistul loveste bordura si in accident moare pasagera...risc asumat fara a-l constientiza, rezultat produs oricum...

Eu nu spun ca toata lumea tre' sa fie responsabila, nici macar nu recomand o anumita conduita (si nici nu am experienta sa o fac) ci doar spun ca e bine sa faci o chestie in cunostiinta de cauza si daca alegi sa iti asumi sansele unei intamplari nefericite, e bine sa accepti si posibilitatea de a accidenta/omora si pe altcineva, alaturi de riscul asupra persoanei proprii...si daca poti accepta aceste riscuri, no problem...dar macar stii la ce sa te astepti "in caz ca"...si la fel e cu orice alt autovehicul...dar cu cat viteza e mai mare/sansele de a-l scapa de sub control mai mari, cu atat probabilitatea unui deznodamant dramatic creste...

Parerea mea.

Comunitatea moto Cluj, ce-i aia?

VREO 3-4-5 SPECIALISTI

Nu inteleg ce are comunitatea moto cu felul de mers pe strada?? de parca daca ar fi mai unita s-ar merga mai legal.....:laugh:

Cand am intrat pe topicul asta, am crezut ca e vb de faptul ca nu prea exista una, ci doar grupulete, multe si rasfirate, cu eternele rivalitati, si cu note de trufie goala si mandrie prosteasca.

no, asta-i gandirea sanatoasa de motorist, perfect de acord

si ce mai incearca Galen si unii de pe aici este sa-i determine si pe altii sa ajunga la gandirea asta, ca poate singuri nu-s in stare sau poate INCA nu-s in stare.

Numa bine

Comunitatea moto Cluj, ce-i aia?

VREO 3-4-5 SPECIALISTI

Nu-i subestima, aceeia sunt zei ai motociclismului......cine n-ar vrea sa ajunga la nivelul lor de geniu??? :rock: :laugh: