Sari la conținut

Accidente !


draqqora
 Share

Postări Recomandate

ba fratilor da mereti voi la 36 de grade la umbra cu echipament pe voi prin oras, sa va vad, cu casca sunt de accord, casca trebuie purtata orice ar fi pentru ca capul e foarte fragil, as vrea sa va vad pe voi purtand echipamentul ala prin oras :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 817
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ba fratilor da mereti voi la 36 de grade la umbra cu echipament pe voi prin oras, sa va vad, cu casca sunt de accord, casca trebuie purtata orice ar fi pentru ca capul e foarte fragil, as vrea sa va vad pe voi purtand echipamentul ala prin oras :ok:

 

O plasa cu protectii(carapace) si neshte genunchiere fac toti banii :06Biker:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba fratilor da mereti voi la 36 de grade la umbra cu echipament pe voi prin oras, sa va vad, cu casca sunt de accord, casca trebuie purtata orice ar fi pentru ca capul e foarte fragil, as vrea sa va vad pe voi purtand echipamentul ala prin oras :ok:

 

is oameni..l-am vaZut pe unu la ghioroc ieri era in echipament full ( de cross )pantaloni lungi + bluza cu maneca lunga..la 30+ grade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wave:

 

ieri am venit de la Surduc pe 35 de grade si ceva,o multime de motociclisti pe drum in special vitezane, toti super echipati inclusiv cu cizme.caldura mare e o scuza ce-i drept una buna acum, dar cate accidente au avut loc si pana acum pe temperaturi normale.adevarul ca un echipament costa mai ales daca vrei si de vara si de vreme mai rece.

 

ps: tot respectul pentru colegul nostru care a plecat... :rose:

Editat de vest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ieri l-am vazut pe respectivul in zona intersectie de la Billa, doar in pantaloni scurti, in rest nimic,

 

Eu cred ca ceea ce a scris aici colegul este definitoriu pentru aceasta clasa de motociclisti sinucigasi

Da, Makaveli, nici eu nu port echipament complet prin oras, dar o casca FACE diferenta dintre viata si moarte, chiar si la viteze mici

Mai exista si "moda" de a purta casca ca pe o palarie, chestie pe cat de taraneasca pe atat de inutila

 

....O fi si motociclistul vinovat ca nu purta casca si echipament..........dar cum ramane cu miile de cretinoizi care nu acorda proritate mai ales in intersectii si mor zeci de motociclisti anual...

 

Exact din cauza cretinoizilor trebuie sa ne protejam capatzana

Pentru ca atunci cand se intalneste un motociclist cretinoid cu un sofer cretinoid precis se intampla ceva rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba fratilor da mereti voi la 36 de grade la umbra cu echipament pe voi prin oras, sa va vad, cu casca sunt de accord, casca trebuie purtata orice ar fi pentru ca capul e foarte fragil, as vrea sa va vad pe voi purtand echipamentul ala prin oras :ok:

 

Daca o sa te intalnesti cu mine prin oras ai sa vezi cum umblu si la 40 cu geaca manusi si cizme ;) dar e ok si cum mergi tu, pana te razalesti putin sa vezi apoi ce o sa mai tragi tu geaca aia dupa tine si in Sahara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipamentul e foarte important, te poate proteja impotriva contuziilor, fracturilor si a juliturilor cauzate de asfalt insa nu mereu o geaca cu protectii la umeri si coate sau un set de genunchiere poate face diferenta intre viata si moarte. Mai mult de atat, sunt foarte multi motociclisti care nu trateaza orasul ca pe o pista de motogp, in sensul ca folosesc motocicleta ca mijloc de transport pana la locul de munca/scoala, iar vara nu prea e ok sa ajungi la 8 dimineata la munca transpirat pentru ca ai avut o geaca de piele de 5 kg pe tine.

Eu zic ca noi motociclistii ar trebui sa acceptam eventualitatea unor fracturi sau julituri pentru ca na, asta ne este pasiunea, insa sa purtam echipamentul ori de cate ori este nevoie (excursii sau drumuri cu destinatii posesoare de dusuri). La casca nu cred ca are nimeni nimic de contestat.

ai dreptate prietene!intradevar trebuie sa acceptam ceea ce santem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa ma bag si eu in seama, asa aiurea in tramvai, am avut anul trecut un accident destul de urat desi era numai la 50 km/h, primul impact a fost in cap, noroc cu casca, ca daca nu acum neamurile aprindeau pe lumanari la capul meu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Casca ar trebui sa includa un imobilizator de motor!!!Si cei care il dezactiveaza sa isi piarda dreptul de a conduce motociclete,si nu doar pe drumurile publice.Nici macar enduro.De ce?fiindca familia nevinovata va suferi fiindca dragul de "x" a cazut la 20km/ora si a murit instant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti careva ceva despre accidentul de pe centru in fata la Gigi ? Cica motociclistul a circulat pe prima banda si a iesit unul din parcare si l-a luat...era salvarea si politia acolo..

 

Ce moto era?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti careva ceva despre accidentul de pe centru in fata la Gigi ? Cica motociclistul a circulat pe prima banda si a iesit unul din parcare si l-a luat...era salvarea si politia acolo..

 

Eu am trecut pe acolo exact cand era si politia si salvarea dar nu am vazut nici o motocicleta, am vazut ceva bicicleta, sigur era un motor implicat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, eu personal nu am vazut, m-a sunat cineva sa-mi spuna...

 

Speram sa nu fi fost motocicleta...

nu ar fi exclus sa fi fost vre-un motociclist, cand trec pe acolo evit prima banda ca era sa ma infig si eu de cateva ori in muistii aia ce ies din parcare fara sa se asigure

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost un biciclist si era mai in fata ,inainte de trecerea de pietoni

asta l-am vazut eu

daca a fost dupa sau inainte si vreun accident cu moto nu pot spune

speram ca nu

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ce se intampla cand dai motocicleta copiilor sa umble unde ii taie capul... Final tragic! http://www.aradon.ro...cicleta/1157846

 

...chestiunea e simpla... 1# ai voie sa conduci un vehicul fara sa detii permis pt categoria respectiva?...NU...

...2# ai voie sa conduci un vehicol ne inmatriculat?...NU...

....daca aceste 2 intrebari impreuna cu raspunsul aferent este ignorat, vina iti apartine in totalitate!...teoretic nu aveai ce cauta pe sosea, esti invizibil inclusiv din punct de vedere legal!

...este exact aceeasi situatie in care te dai cu masina fara asigurare si in cazul unui accident platesti tu totul indiferent daca esti sau nu vinovat!..e simplu, daca nu esti in regula cu toate cele nu aveai ce cauta in momentul respectiv, in locul respectiv!...indiferent de virsta daca ai ales sa ignori legile esti suficient de major ca sa raspunzi pt greselile facute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

http://www.facebook.com/HaiSaLAjutamPeArpi

 

....Accidentul s-a intamplat intre Deva si Arad.....la 3 km de satul Tudor Vladimirescu..intr-o curba i-a aparut o masina in fata..ala depasea pe linie continua...Arpi nu a mia avut ce face a tras dreapta si a intrat in sant....motorul s-a rostogolit si a cazut pe spatele lui.....S-a oprit circulatia.....erau 2 medici intr-o maisna au sarit sa-l ajute..smurdul in 5 minute a fost acolo....l-au urcat si l-au dus la Arad...eu eram cu el...dar pe motor in spatele ambulantei.....acuma este la o clinica particulara in Timisoara(Casa Austria) si asteptam sa inceapa operatiile......nu am vrut sa ma dai desptept sau sa supar pe cineva..am postat din pura disperare....si stiu ca in momentel acestea si 50 de bani sau 1 leu conteaza......

.....cam atat...acuma cine vrea pe facebook este un cont bancar....este al unui prieten si il folosim pe ala.....va multumesc pt atentie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...