Sari la conținut

Ce culoare.


Nache
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu daca am postat bine , nu am stiut unde sa postez , asa ca intreb aici.

 

Am un scuter ce are culoarea Albastru mai inchis si straluceste, si vreau sa ii fac urmatoarea chestie:

 

Sa imi iau un Spary si sa`i vopsesc gentile , deoarece are un gri care sa c`am luat mai e si putin negru si arata urat. Cu ce culoare m-ati sfatui sa dau? Vreau sa zic , ca acolo unde tin picioarele este negru. Momentan nu am poze ca am carena fata la vopsit deoarece era zgariata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

 

In primul rand, alegerea culorii este o chestiune de gust. Culoarea masinii, motocicletei si as merge chiar mai departe si as spune chiar a bicicletei trebuie sa fie "de bun gust", sa iti placa si nu in ultimul rand sa fie si practica. Hai sa incercam sa luam pe rand:

 

1. Gust: este o vorba (cred ca este a lui Seneca) care spune: "gusturile si culorile nu se discuta" - "De gustibus et coloribus, non disputandum". Aici nu prea e nimic de comentat. Daca tie iti place culoarea roz parerea mea este ca nu ai de ce sa nu iti vopsesti scuterul in roz. Chiar am vazut cand lucram in Legiunea Straina, cred ca in Africa, o groaza de scutere roz (motivul - pret de achizitionare mai mic).

2. Practica: aici ma refer la o culoare care sa tina la tavaleala. Toti stim ca in Romania este numai praf si culoare. Cred ca negrul este o culoare potrivita. Aici iti pot da exemplu un amic (fost prieten) care are o limuzina neagra si este foarte multumit de cum se comporta aceasta culoare....

La chestia cu "practic" mai intervine si faptul ca, culoarea utilajului tau poate deranja in trafic. Spre exemplu razele soarelui sa se reflecte din utilajul tau si sa incomodeze vadit un partener de trafic care se deplaseaza regulamentar.

In concluzie, sper ca te-am ajutat cat de cat si nu uita: ALEGEREA CULORII ESTE LA FEL DE IMPORTANTA CA SI ALEGEREA SOTIEI !!! (parerea mea).

 

Stima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te lua dupe ei, sunt invidiosi ca tu cu scuterul tau proaspat vopsit vei avea mai mult succes la fete decat ei. Pot sa pariez ca ei sunt niste adolescenti plini de cosuri, care nici nu au motocicleta dar se dau mari cunoscatori pe forumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati ca nu am mai postat. Nu stiu ce sa zic , ma bate gandul la un verde fosfor ... dar nu stiu ce sa zic , si alb as vrea sa fac gentile.

Nu stiu de ce conteaza asa mult capacitatea motorului si marimea gentii ? Nu vreau sa fac scuterul negru deoarece , vreau sa ramana vopseaua lui ALBASTRU. Nu am dus tot scuterul la vopsit deoarece nu am banii necesari si nici timp. Am dus doar carena fata si cea de la bord ...! Daca cumva nu va iesit culoarea ca la carena spate , atunci o voi duce si pe ea ;) pana atunci mai am de asteptat pana maine sa vad.

 

Deci la ce culori ma gandesc: verde fosfor , alb , sau negru.

 

EDIT: Dar nici verde fosfor nu merge... scuterul este albastru iar cu gentile verzi se va vedea "naspa" ...!! Mai astept sugestii.

Editat de Nache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti face gentile albe, vrei sa semeni cu astia cu jeepuri Q7 albe? Daca nu te incanta verdele fosfor, desi lui Rossi ii sade bine si ai vazut cat de des castiga, iti recomand gentile aurii, HIGH CLASS parerea mea, asa cum am vazut la un salon la noi. Atasez poza facuta si trebuie sa recunosc ca fotografiile sunt a doua mea pasiune. Bine, nu simt aceeasi placere cand fac poze ca atunci cand ii dau blana intre 2 semafoare prin oras. Mie de exemplu imi plac fotografiile care trezesc emotii in fiinta noastra. La o fotografie sunt importante impactul si mesajul. O fotografie cu impact puternic va determina o reactie, un raspuns, o emotie sau un sentiment in constiinta privitorului, si ca o paralela eu cand am avut impact cu masina, pe mobra fiind, am trait o emotie puternica, ceva intre teama, frica si incertitudine. Da, in acele fractiuni de secunda nu stiam ce va urma, de aceea am zis si inceritudine. Revenind acum la mesaj fiecare fotografie transmite un mesaj, iar fotograful, dupa puterile sale, face ca acest mesaj sa fie mai puternic exprimat si deci mai evident, sau, din contra, mai greu de inteles.

Fotograful traduce mesajul in simboluri, pe care le cauta in mediu si le transpune in fotografie, selectind din noianul de posibile simboluri, pe acelea care intaresc mesajul dorit si eliminind, dupa puteri, simbolurile distractive. Cu alte cuvinte recurge la un limbaj, bazat pe simboluri, prin care incearca sa comunice cu privitorul. In opinia mea, mesajul depinde in cel mai inalt grad de nivelul de educatie, atat al emitatorului-fotograf, dar si al receptorului-privitor al fotografiei. Ca sa fac o noua paralela , iti poti pune stickere cu 46, toata lumea si inclusiv tu stiti ca 46 e al lui Rossi, iar mesajul pentru toti cei din jur va fi "e fan Vale" si cu toti stim ca Vale e cel mai tare. In final vreau sa spun ca sunt un fan Yamaha + Rossi, ca sa nu existe neclaritati.

post-12997-1250199338_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ai observat mai sus, poti alege dintr-o varietate de culori. Trebuie sa ai in vedere in primul rand ca gentile nu trebuie sa se asorteze neaparat cu carenele scuterului, ci mai degraba cu hainele tale. Spre exemplu, daca hainele pe care le porti tu in general sunt de o anumita culoare, sa zicem bordeaux, atunci niste genti care sa se asorteze cu aceasta ar fi ideal. Alegerea culorii potrivite nu reflecta numai personalitatea ta, ci si ceea ce crezi tu despre tine, gusturile tale, precum si cat esti de sofisticat.

 

Nu ne-ai spus ce fel de genti ai, de oras sau de calatorie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa incerci culoarea gentilor de fiat bravo, am inteles ca sunt reising si iti dau si cel putin 3cp extra ca sa nu zic de consumul redus si habitaclu imbunatatit ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine a ridicat mingea la fileu (cum spun englezii: the ball has been put above the net) colegul Invictus. Pentru a complecta ceea ce a propus el (asortarea culorii utilajului cu culorile hainelor), este foarte adevarat. Poti chiar sa vopsesti lunar gentile in functie de hainele pe care le porti (eu asa faceam cand aveam bicicleta). Ba mai mult decat atat, mai demult, o foarte buna "prietena" (sexual vorbind), mi-a sugerat sa asortez culoarea mobrei cu culoarea ochilor. Bine, poate e cam mult, dar as lua in calcul si varianta asta. Ca sa ma ancorez putin si de postul lui Reaver, as putea sa iti recomand sa incerci sa iti faci o fotografie pe scuter si dupa care sa le prelucrezi pe computer, cu ajutorul unui program dedicat. Conditia necesara (Conditio sine qua non - cum spun latinii) pentru acest lucru este sa st sa folosesti un instrument de acest gen (PC).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] Ba mai mult decat atat, mai demult, o foarte buna "prietena" (sexual vorbind), mi-a sugerat sa asortez culoarea mobrei cu culoarea ochilor. Bine, poate e cam mult, dar as lua in calcul si varianta asta.

 

Cred ca ideea in sine este in majoritatea cazurilor ok, dar ce te faci daca esti ciacar (expresie populara desemnand persoanele cu o colorare a irisului diferita intre cei doi ochi)? Iti faci o geanta verde si una albastra? Si daca iti pui lentila colorata peste ochiul care iti place mai putin, ce faci cu geanta, ca nu cred ca exista geanta colorata diferit peste care sa o pui peste geanta orginala. De asemenea daca iti faci geantele in culorile ochilor ce te faci daca ai strabism, urmand aceeasi regula trebuie sa descentrezi rotile pentru a se asorta cu ochii (popular zis, ar trebui ca o geanta sa se uite la slanina si o alta la faina). Si nu mai zic de cazul extrem in care poate ca este si ciacar si are si strabism, atunci ar trebui sa aiba geantele de culori diferite si descentrate, ceea ce ar face ca scuterul sa aduca de la distante medii si mari a carucior de butelii, deturnand astfel sensul initial al scuterului de aspirator de femei (Desi cu buteliile se pot face tarla de bani, a se vedea cazul Porcea, pardon Borcea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja ma`ti bagat intr-o ceata ...!:| "poti sa incerci culoarea gentilor de fiat bravo, am inteles ca sunt reising si iti dau si cel putin 3cp extra ca sa nu zic de consumul redus si habitaclu imbunatatit:huh:" - daca vopsesc gentile imi da mai multi CP ?:|

Am sa vin in curand cu o poza a scuterului , ca imi aduce carenele, si o sa vedeti despre ce zic si ce culoare s`ar asorta mai bine cu scuterul. Caci despre jenti nu prea stiu pentru ce sunt... nu am luat seama cand mi le`a cumparat deoarece am o janta de un fel pe spate alta pe fata. Am sa fac mai multe poze si la jenti si la carene sa vedeti mai bine voi si sa imi ziceti cu ce ar merge mai bine asortate jentile. Lafel sa asortez jentile cu imbracaminte mie m`ai greu.... deoarece nu sunt imbracat mai niciodata lafel cand merg pe scuter.

 

Inca ceva c`am cat ar costa un Spray ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un scooter implica atitudine si am, vazut multi preteni de-ai mei cu care fac liniute prin cartier ca, in general si-au lipit pe carene tot felul de marci, gen codita de la Nike, D&G. Mie mia placut cel mai mult de un tovaras care se imbraca dupa Armani -le cumpara de pe tren cand nu face naveta cu scuteru - si si-a lipit pe genti semnu de la Armani. E mai smecher acu si prietenii toti vor sal copie sa fie si ei mai smecheri.

Acu nush ce sa zic ca anu asta se poarta albastru foarte mult si cred ca asta ar trebui sa faci cu jentile tale ca sa fii trendy. Cica baietii de pe dincolo din Roma asa fac, ca mia zis mie niste amici care sau intors de acolo ca i criza si n au ce sa mai manance. Acu faci cum vrei, poti sa iei un spray albastru de ala mai deschis, sau poti sa faci o combinatie cu ceva metalizat. Am vazut la vecinu care si a luat BMW d ala ursulet din Germanica ca era metalizat si era tare tipu. L-a costat mai mult vopsitu decat masina, da merita. Prietena lui zice ca e mai misto daca o vopsia cica albastru topaz, ca e mai marfa, da acu nush, ca nu stiu cum vine culoarea aia. Da nah, tipa e stilata si versata, daca ea nu stie.

 

Acum nush daca e bine sa ti iei spray, ca e scump. E 150 de mii si nuti ajunge. Mai bine ti iei la cutie, da sa nu ceri de aia de lemn, sa ceri de aia de fier. E mai multa si mai si ramane. Poti sa i dai cu pensula si pe la margini cu pensonu ca am vazut laamicu cu BMW si a iesit misto. Acu nush daca gasesti albastru topaz la cutie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam si la un portocaliu. Va mai intreb odata are trb vopseaua de pe roti cu viteza scuterului ? Adica da mai multa viteza ?:|

 

Niste poze cu scuterul:

Dati`va o parere despre carena fata daca a iesit frumos culoarea ! Adica aceasi culoare o avaea dar era zgariata :cheers:.

 

http://i28.tinypic.com/30rtq8j.jpg

http://i25.tinypic.com/25z1hm8.jpg

http://i27.tinypic.com/6e2cmd.jpg

http://i27.tinypic.com/2n7lhyr.jpg

http://i26.tinypic.com/i3chzs.jpg Ma gandeam la portocaliu ca am , desenele alea portocalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam si la un portocaliu. Va mai intreb odata are trb vopseaua de pe roti cu viteza scuterului ? Adica da mai multa viteza ?:|

 

Da, o vopsea de mai buna calitate are urmatoarele proprietati:

 

1. Avand suprafata microscopic fina, imbunatateste aerodinamica si scade rezistenta la aer atunci cand incepi sa prinzi viteza si te poti astepta la o crestere a vitezei maxime intre 5-10%.

2. Fiind o vopsea net superioara vopselei folosita in fabrica, roata fata va cantari mai putin dupa revopsire iar scuterul trebuie sa deplaseze o sarcina mai mica. Greutatea fiind scazuta si puterea nefiind afectata, bineinteles ca acceleratia si viteza maxima vor fi imbunatatite.

 

De asemeni, sa nu iti faci jentile negre, negrul atrage caldura, janta se dilata de la caldura si de la frecarea cu aerul, iar materialul dilatandu-se isi modifica masa si suprafata devine neregulata, astfel scuterul va opune o rezistenta mai mare contra aerului si se ingreuneaza pe fata si performantele vor fi afectate.

 

Iar ca un ultim sfat, niste stripe-uri laterale de-a lungul scuterului, drepte dar cu o inclinatie mica de maxim 15 grade, cu partea din fata mai jos si partea din spate mai ridicata, vor forta curentii de aer sa urmeze cursul acestora, iar scuterul va fi impins catre asfalt, aplicand o forta mai mare cauciucurilor care isi vor mari suprafata de contact, rezultand in aderenta sporita.

 

Fenomenul se numeste "Downforce" si daca esti cu adevarat interesat, poti citi mai multe aici.

 

Sporindu-se aderenta, o mai mare parte din cuplul motorului va fi transformata in viteza, rezultand in cresterea vitezei maxime.

 

Un exemplu de stripe-uri cu rol de Downforce, poti vedea in imaginea atasata:

 

post-39658-1250283723_thumb.jpg

 

Dupa cum se poate vedea, dungile sunt orientate putin in jos, astfel modificand traiectoria curentilor de aer ce parcurg suprafata expusa la vant.

 

 

Daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie.

PS: Nu mai asculta de gurile rele care fac misto de tine sfatuindu-te sa vopsesti scuterul in culorile curcubeului, sau roz. Oamenii nu stiu sa aprecieze viitorii motociclisti. O pedeapsa suficienta ar fi sa ii ignori.

 

Numai bine.

Editat de jcdenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles cat de cat , dar o dam in altceva. Eu vreau sa stiu ce culoare ma`ti sfatui sa dau jentilor dar sa se asorteze cu scuterul. Portocaliu ma gandeam... dar daca e sa le fac portocalii as vrea sa stiu si ce firma de vopsea sa iau sa imi dea si mai multa viteza :( Cat imi da acolo este buna venita :cheers:

 

PS. Nu o sa imi vopsesc niciodata scuterul roz sau alte culori , deoarece sunt invatat cu aceasta culoare , culoarea lui ce daca l`am vopsit , adica era zgariat dar cel care mi`a facut vopseaua mi`a facut-o exact cum era inainte.

Editat de Nache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca esti invatat cu aceasta culoare si nu ai vrea sa schimbi, ai putea adauga un plus de aspect daca ai vopsi discul de frana.

 

De exemplu, la albastru ( culoare rece ), pentru a crea un balans cromatic ai putea sa vopsesti discul galben ( culoare calda ).

 

Tocmai din cauza acestui balans nu merge niciodata rosu cu albastru sau verde cu rosu.

 

PS: Daca te hotarasti sa faci acest pas, va trebui sa folosesti o vopsea speciala care sa ii confere luciu si rezistenta, dar in acelasi timp sa pastreze si aderenta necesara unui disc de frana. Iti pot recomanda un magazin online daca te hotarasti.

Editat de jcdenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, te ajuta liniuta acea la curbe stai mai bine ai mai multa siguranta iar discu de frana ce sa zic iti opreste scuteru mai bine iar culoare e naucitoare

Daca vopsesti fa-o noaptea ca ziua din cauza caldurii se dilata si nu se face cum trebuie

Editat de cekoftw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, te ajuta liniuta acea la curbe stai mai bine ai mai multa siguranta iar discu de frana ce sa zic iti opreste scuteru mai bine iar culoare e naucitoare

 

La disc nu prea stiu ce sa ii fac si`asa am prb cu el ... daca pun frana ... sa nu neaparat frana, da cate odata mi se infraneaza roata si trb sa ii dau drumu de jos de acolo sa isi revina...!

Editat de Nache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu uita ca discurile se incing, deci trebuie sa fie vopsea rezistenta la caldura, ca dupa aia se scorojeste si da naspa tare. te costa mai mult, da na, da bine tare! si jcdenton are dreptate, galbenul e cea mai buna culoare pentru frane. rosu nu se mai foloseste, acum toate masinile cu performanta mare au franele galbene. numai ferarri mai are rosu, da ala e depasit, acum porsche e mai tare, uite aici ce frane are: rojovivo23ra.jpg

 

vopseaua pt genti trebuie sa fie f fina, sa aiba granulatie mica. greutatea la roti este f importanta, mai mult decat in mod obosnuit, pentru ca e ce in engleza ii zice "ansprang". e prea multa fizica acolo si nu ma bag. dar stiu ca 1 gram acolo conteaza 200% decat oriunde pe motor. de asta sunt atat de multe firme ce fac genti pentru masini, ca e domeniu important si ies bani buni de acolo.

 

portocaliu mi se pare ca da bine la albastru. si daca te mai gandesti, poti sa faci si spitele diferit! (dar mai pierzi putina viteza, ca nu poti face imbinarea intre vopseluri perfect, si acolo pierzi aerodinamica)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci lasati , discul de frana , sau dungile acelea de pe scuter, deoarece nu am banii mei sa fac ce vreau cu scuterul , dar nu mai conteaza. Cred ca m`am gandit ce culoare am sa dau jentilor , un albastru mai deschis decat cel al scuterului. Acum , mai vreau sa aflu ceva de la voi, pot folosi orice fel de vopsea si aceasta imi va mai da un pic de aerodinamica ? sau trebuie una mai speciala ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...