Jump to content

DONARE DE SANGE ! urgent !

Recommended Posts

Ieri Georgescu Mihai Costin (Ariciu) a avut un grav accident de moto in Bucuresti. El este internat la Municipal si are mare nevoie de sange !!!! Poate sa primeasca orice tip de sange !

Se poate dona sange la centru de hematologie de pe str. dr.felix (institutul de hematologie) .

La Centru de hematologie programul e: L-V: 7,30-14.

Va multumesc !

Va rog sa nu stergeti topingul iar pt restu o masina ia taiat calea (se poate intampla oricui) !

p.s.

Pot fi donatori de sânge doar cei care îndeplinesc aceste condiții: - vârsta cuprinsă între 18 Âşi 62 ani - greutate minimă - 58 kg fetele Âşi 60 kg băieții - tensiune arterială - peste 110/60 mmHg - să nu fi avut sau să nu aibă următoarele boli: hepatită (de orice tip), TBC, sifilis, malarie, epilepsie, ulcer, diabet zaharat, boli de inimă sau - tensiune peste 18 mmHg, boli de piele, miopie - 6 dioptrii. - să nu fi suferit în ultimele luni intervenții chirurgicale - femeile să nu fie: însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală. - să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puțin 24 de ore înaintea donării.

Pentru ca donarea să se desfăÂşoare în condiții bune se recomandă: - odihnă suficientă în noaptea prealabilă donării. - înainte de donare, alimentație uÂşoară, dar bogată în fier. De evitat produsele bogate în grăsimi, prăjelile, de preferat carnea slabă, peÂştele, cerealele, leguminoase, cereale. - aport crescut de apă Âşi evitarea băuturilor care conțin cofeină.

Ghidul donatorului

Poți să donezi? Pentru a putea deveni donator de sânge, trebuie să îndeplineÂşti următoarele condiții:

* vârsta cuprinsă în intervalul 18-60 ani

* greutate 58-100kg femeile Âşi 60-110kg bărbații

* tensiune arterială sistolică între 11 Âşi 18mmH

* să nu fi suferit în ultimele luni intervenții chirurgicale

* femeile să nu fie: însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală

* să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puțin 24 de ore înaintea donării

* să nu ai/să nu fi avut urmatoarele boli:

*

o hepatită (de orice tip)

o TBC

o sifilis

o malarie

o epilepsie

o bruceloză

o ulcer

o diabet zaharat

o boli de inimă

o boli de piele

o miopie peste (-) 6 dioptrii

Înainte de a dona:

* Dimineața înainte de recoltare poți consuma o cană cu ceai sau cafea, un mic dejun puțin consistent, legume, fructe

* Fără proteine, grăsimi (lapte, unt, carne, etc)

* Nu fuma înainte Âşi după donare cu o oră

Avantajele donării:

* Următoarele analize sunt gratuite: RH; Grupa sangvină; Hepatita B, C; HIV(SIDA); HTLV (leucemie); VDRL (siffilis); ALT (probe hepatice).

* La cerere, ai posibilitatea efectuării ulterioare Âşi a altor analize gratuite (calcemie, glicemie, transaminaze, colesterol, EKG, radiografie pulmonară)

* Adeverința pentru obținerea unei reduceri de 50% pentru transportul în comun pentru 30 de zile

* 1 zi liberă (în cazul angajaților cu carte de muncă)

* PrimeÂşti 7 bonuri de masă în valoare de aproximativ 50 RON

Cât se donează:

* La o donare se recoltează 450 ml de sânge, cantitate ce se reface: ca volum in câteva ore, celular în 2 săptămâni.

Siguranța:

* Trusa utilizată pentru fiecare donare este sterilă Âşi de unică folosință.

* Nu există riscul contaminării cu HIV, sau alte virusuri.

* Senzația de leÂşin sau oboseală după donare este foarte rar intâlnită.

* Poți dona doar dacă starea de sănătate îți permite Âşi te simți bine.

* înaintea donării ți se vor pune câteva întrebări legate de starea de sănătate Âşi ți se va face un mic examen medical - hemoglobina, puls, tensiune.

* Rezultatele testelor sunt confidențiale.

Cei care intruniti conditiile de mai sus mergeti si donati. Eu am donat in urma cu doua saptamani, nu pentru ca mi-a spus cineva anume, ci pt ca am o grupa de sange mai rara ( rh neg) si am vrut sa ajut. Stiti cat sange se consuma la spital zilnic? Numai la sectia in care au loc nasterile se consuma, intr-un oras mic asa cum e focsaniul , in jur de 10- 15 litri. Acu ganditi-va la operatii, accidente etc.

N-a spus nimeni care e perioada minima de la ultima donare. Eu am donat prin iunie.

60 de zile este perioada minima dintre doua donari.

Mesaj completat

adica daca am avut hepatita la 3 ani nu mai pot sa donez?

din pacate nu. :makeout:

60 de zile este perioada minima dintre doua donari.

Mesaj completat

De fapt sunt 70 de zile de la ultima donare, dar nu ai voie mai mult de 5 donari intr-un an.

Nu sint in tara. Dar ce s-a intimplat exact? Cit de grav a fost acidentul?

Pe scurt i-a iesit un BMW in fatza.

Locatia : Dr Taberei 34.

El a plecat de la semafor si in mai putin de 100m e intersectia cu straduta care da in Directia Evidenta Informatizata a Populatiei .

Sunt din Constanta si am drum luni in Bucuresti. Unde este str. dr. Felix? Cunosc binisor Bucurestiul, dar am nevoie de un reper. Asfalt uscat!

vreau si eu sa ajut luni. care mai mergeti dati un semn sa plecam toti odata si sa stabilim o ora.

Daca nu gasiti alte legaturi eu luni voi fi la 8 acolo -> /index.php?...t&p=2063782

Vreau sa donez si eu.Cum fac sa ajunga la el donatia.Spun pentru cine e si atat?

Care a fost ,sa bage info.

Edited by Enduristul

La donare, indiferent in ce parte a tarii o faci, specifici ca e pentru X internat la spitalul Y din orasul Z si ceri bilet care sa ateste aceasta donare. Apoi biletul trebuie sa ajunga la familia/prietenii celui implicat si implicit la spitalul unde este internat.

La donare, indiferent in ce parte a tarii o faci, specifici ca e pentru X internat la spitalul Y din orasul Z si ceri bilet care sa ateste aceasta donare. Apoi biletul trebuie sa ajunga la familia/prietenii celui implicat si implicit la spitalul unde este internat.

Trebuie specificat numele persoanei pentru care este donarea ?

Trebuie specificat numele persoanei pentru care este donarea ?

da, dupa donare trebuie sa ai grija sa obtii un biletel pe care este mentionat numele persoanei pentru care se face donarea. Acel biletel trebuie apoi sa ajunga la o ruda sau cineva din apropierea celui accidentat, pt ca in momentul operatiei sau tranfuziei se "contabilizeaza".

Pt cei carora le este peste mana sa faca aceste drumuri, va rog mult PM si ne putem vedea dupa donare sa imi dati biletelele, urmand ca eu sa le dau unei rude. Lucrez chiar pe Dr Felix si imi este usor sa le strang.

Doamne Ajuta si spor la donat sange bun!

done ! :makeout: (de la 7 la 10:30)

trebuie sa aveti la voi apa sau suc (pt ca aveti de stat) + boletin, wc lipsa, puteti sa mancati ceva usor de dim.

cand am plecat se facuse o lista de catre medici pentru cine sa donat ...

p.s. mie mi-au facut gargara ca am venit cu moto si numai pana la 11 sunt primiti cei care vor sa doneze !

Edited by aalpine1

Salut

In jurul orelor 13:30 trebuie sa mearga cineva din familie/cunoscuti sa ridice lista cu cei care au donat azi pt el (aprox20-30 pers) intrucat nu au mai dat bonuri doveditoare la toata lumea ci au trecut pe o lista separata si se da direct lista sa ajunga la spital.

Pe de alta parte eu mai am bonuri de donare la mine, intrebarea e cu cine iau legatura sa i le dau sa ajunga la familie ?

salut,

..eu ajung sambata pe 29 in bucuresti...daca se mai poate dona sange va rog sa imi spuneti unde trebuie sa ma prezint. precizez ca am 01 rh pozitiv.