Sari la conținut

Am luat cunostinta cu pamantul


kidal
 Share

Postări Recomandate

eu, anul asta m-am taiat in palma, sub degetul aratator, si mi-a atins putin tendonul, ca puteam flexa degetele. ghici la ce m-am gandit in primele minute dupa ce m-am dezmeticit... ca 1-2 sapt nu o sa mai pot merge pe moto!!! Nasoala boala avem!

Dar am stat departe de moto 6 saptamani. Nu puteam intinde complet degetul (pentru franare) sau sa pot strange in palma manerul, ma durea groaznic, iar rana se inchisese ...

 

Bine ca totusi esti ok, si motoretu e si ea OK, ca e o frumoasa! (este si pe la mine pe desktop)

 

sincer, ma gandesc acum retropsectiv si imi dau seama ca putea fi mult mai rau... de ex daca as fi cazut pe asfalt in loc de pamant nisipos cu iarba... sau daca nu as fi sarit de pe moto si ma duceam cu ea in sant... doamne... nici nu vreau sa ma gandesc la ce putea fi in alte circumstante. Ii multumesc Destinului ca a fost ingaduitor si, desi mi-a dat o lectie de viata, aceasta a fost relativ blanda.

 

moto... sper sa ramana frumoasa si dupa ce ii vor vopsi cele 2-3 plastice zgariate...

 

@googleboy;

bine ca esti bine; ca motorul e bine si...ca ai permis !!!

...stiu io bine ce zic....

explica mai detaliat pls....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Googleboy

 

Insanatosire grabnica!!!

...iar despre oamenii de acolo: orice om normal indiferent de natie, isi ajuta semenii la necaz. Daca eu as vede un accident nu m-ar interesa daca e roman, ungur, rom sau ce vreti voi, ci as incerc sa ajut.

Personal in Ungaria am fost serviti cu rosii intr-un sat si noi ne-am oprit doar sa cerem niste indicatii...dar tot in zona respectiva a venit altu cu faru lung in fundul nostru doar pt ca aveam nr de RO.

Oameni buni o sa gasesti peste tot..poate cu cat mergi mai spre vest raportul bun/idiot se schimba spre bine!

 

Asflat uscat!...si fara nisip :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din fericire nu a fost unica ocazie din aceasta vara. a fost insa unica ocazie ratata de acest gen. in romania n-am avut vreun accident desi am mers pe drumuri inca si mai proaste uneori. de aceea pun aceasta intamplare mai ales pe seama relaxarii. in romania nu mi-am permis, de frica, sa conduc relaxat si cred ca asta m-a pazit de incidente.

 

cand am plecat joi, pana sa ajung la locul respectiv am traversat si szegedul unde se conduce f light si asta m-a relaxat cam tare, apoi am intrat pe DN-ul de Budapesta care de asemenea era ca si pustiu, deci fara bataie de cap, la un moment dat chiar fredonam in gand o melodie :makeout: nah... asta o fost sa fie.

 

oamenii care m-or jutat insa... de nota 11! M-or ajutat s-o scot pe eva din sant, o vrut sa cheme medicul din comuna (nu 112, aia am refuzat prompt) dar le-am spus ca nu-i grav si ca nu-i nevoie si se aranja si de platforma insa sunasem eu deja dupa platforma in romania. peste vreo 2 ore insa tipul din ungaria cu care vorbise unul din pasagerii autobuzului de platforma, ma suna sa ma intrebe daca totul este ok (stia vb putin romaneste) si i-am spus ca este ok si ca ii multumesc f mult pt eventualul ajutor.

post-42716-1251103552_thumb.jpg

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare foarte rau sa aud chestia asta, eu ma si gandeam ca deja esti in austria.

Bine ca s-a intamplat totusi aproape de casa (se putea si mai rau) si cel mai bine e ca ai scapat usor si tu si Eva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este adevarat; si eu privesc acum partea buna a lucrurilor.

 

by the way, spunea cineva ca bine ca nu a venit politia ca ramaneam fara carnet. stie cineva exact care sunt reglementarile pt situatii in astfel de imprejurari in ungaria? eu stiam ca in romania se face dosar penal pt vatamare din culpa (una bucata odioasa aberatie). dar in ungaria??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este adevarat; si eu privesc acum partea buna a lucrurilor.

 

by the way, spunea cineva ca bine ca nu a venit politia ca ramaneam fara carnet. stie cineva exact care sunt reglementarile pt situatii in astfel de imprejurari in ungaria? eu stiam ca in romania se face dosar penal pt vatamare din culpa (una bucata odioasa aberatie). dar in ungaria??

 

Nu inteleg de ce sa ramai fara carnet?!?!? :) Este absurd. Din cate stiu eu la noi se face dosar penal pentru vatamare insa, dupa ceva alergatura, se inchide acest dosar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer, ma gandesc acum retropsectiv si imi dau seama ca putea fi mult mai rau... de ex daca as fi cazut pe asfalt in loc de pamant nisipos cu iarba... sau daca nu as fi sarit de pe moto si ma duceam cu ea in sant... doamne... nici nu vreau sa ma gandesc la ce putea fi in alte circumstante. Ii multumesc Destinului ca a fost ingaduitor si, desi mi-a dat o lectie de viata, aceasta a fost relativ blanda.

 

moto... sper sa ramana frumoasa si dupa ce ii vor vopsi cele 2-3 plastice zgariate...

 

 

explica mai detaliat pls....

 

daca esti curios e un topic la Legislatie care se cheama "autoflagelare cu surprize"; e o intreaga epopee acolo.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce sa ramai fara carnet?!?!? :D Este absurd. Din cate stiu eu la noi se face dosar penal pentru vatamare insa, dupa ceva alergatura, se inchide acest dosar.

In toamna 2008 m-am intalnit cu situatia asta, acum nu stiu daca s-a schimbat ceva: politia trebuie sa-ti faca dosar de cercetare penala daca au venit (chemati prin 112 sau altfel), chiar si pentru auto-vatamare esti penalizat astfel. Intr-adevar iti ridica permisul pentru "cercetari", care cercetari pot dura mult si bine la operativitatea cunoscuta a statului roman, dar (in functie de situatie si de personajele cu care ai de-a face in politie si/sau procuratura, cred), poti primi aprobare (de la procuratura) ca poti circula cu dovada pana la finalizarea "cercetarilor". Trebuie sa insisti asupra "cercetarilor" astea, pentru ca altfel poti sa stai mult si bine sa astepti, cu sau fara permis sau dovada de circulatie. Si daca totul e ok, dosarul se incheie cu o rezolutie de genul "neinceperea urmaririi penale".

 

Mesaj completat

Sanatate baietului care a facut buba! :D

Si recuperare grabnica! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ii ok, m-am lamurit cum sta treaba in romania, in ungaria nu am reusit sa aflu inca;

 

oricum... bine ca a fost asa cum a fost, ca nu a venit politie si ca acum aproape ca s-a vindecat si mana. a fost o intamplare din care se putea iesi mult mai urat, totusi am scapat ieftin si pt asta ii sunt recunoscator sortii.

 

De asemenea, va multumesc tuturor care ati fost alaturi de mine si m-ati incurajat cu sfaturi si urari de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te sustin total in decizia de a te plimba pe langa autostrada. Cu putzina rabdare, drumurile sunt tot acolo, si, cel putzin pe moto, trebuie sa faci ce itzi spune sufletul.

 

Dar totusi, pe laga telefon, e bine sa ai numerele prietenilor in format nedigital.............si mie imi place sa fac mii de km singur si nu se stie cand apare surpriza.

 

Sper ca esti deja complet functional, ne vedem pe drumurile patriei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene, era singura portiune de drum "judetean" din toti cei 950 de km cat presupunea intreaga calatorie pana la destinatie. restul erau doar DN-uri ok... asa a fost sa fie... acum insa nu mai privesc inapoi fiindca ma intristez gandindu-ma la ce a fost. privesc inainte si imi doresc sa mai fie vreme buna sa pot face anul acesta calatoria, in cele din urma.

 

mana, desi inca o am in ghips, nu ma mai doare deloc, am facut din nou radiografie si s-a sudat; era presupus ca voi sta asa 5 saptamani insa cred ca inca 4-5 zile si dau jos "sarcofagul" de pe ea :wacko:

 

pot zice ca sunt aproape functional, urmeaza ca si moto sa devina functionala... adica vopsite piesele zgariate, semnalizare noua...

 

sa ne vedem cu bine,

andrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...