Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R6


sacal
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am avut un R6 model 2003 fabricat in 2004 si anul trecut am obs ca o inceput sa sughite de la Petrom, mai exact motorul cand era cald idle-u era mult prea mare si cateodata imi mai murea motorul, cum schimbam benzina de la MOL sau OMV isi revenea

Da, acesta e motivul pentru care am ales MOL ... sunt ok carburantii acolo. Sa vad cum se comporta cu cea superioara.

Revin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

 

Abia ce mi-am luat un R6 din 2000 si nu merge rotund motorul, i-am sincronizat carburatoarele si tot asa merge. Tipul de la care am luat-o zice ca s-au schimbat bujiile, sa fie oare de la ele?

Si am observat ca filtrul de benzina este foarte murdar si ma gandeam ca daca il schimb o sa scap de acesta problema.

Voi ce spuneti de la ce ar putea fi si de unde pot lua un filtru de benzina si mai ales de care?

 

Raman dator daca ma ajuta cereva care s-a lovit de problema asta cu un sfat.

 

Multam,

 

Daca ai toba schimbata si ai una "goala" e normal sa nu-ti mai mearga rotund relanti-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Cine stie sa-mi spuna unde este situat senzorul de presiune ulei la R6 ?

 

multumesc

 

 

presiune sau senzorul de nivel cel care iti arata daca ai prea putin ulei in motor ?? si inca ceva de presiune nu stiu sa fie ...

daca e cel ce iti arata nivelul ala e chiar in partea de jos a motorului ... bagate sub moto si te uita si o sal observi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt de curand fericitul posesor al unei yamaha r46. Dupa Paste o sa ma duc sa fac autentificarea rar si acuma vine si intrebarea: ma poate ajuta cineva cu o toba stock? CInstea din partea mea este obligatorie :)post-68858-0-68795100-1367651782_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt de curand fericitul posesor al unei yamaha r46. Dupa Paste o sa ma duc sa fac autentificarea rar si acuma vine si intrebarea: ma poate ajuta cineva cu o toba stock? CInstea din partea mea este obligatorie :)attachicon.gifIMG01639-20130501-0742.jpg

 

 

salut ! daca vrei pot sa iti vand una ! numai bine !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers cu un plin de benzina Rompetrol super ... nu pot spune ca am remarcat vreo diferenta. Cel putin nu notabila.

Sunt benzene mai proaste ( petrom simpla, lukoil - probate de mine ) dar mol este ok cea normala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt de curand fericitul posesor al unei yamaha r46. Dupa Paste o sa ma duc sa fac autentificarea rar si acuma vine si intrebarea: ma poate ajuta cineva cu o toba stock? CInstea din partea mea este obligatorie :)attachicon.gifIMG01639-20130501-0742.jpg

sal si eu abea am schimbat moto am un r6 2005 acum si am si toba originala am programare pe 8 mai la ora 11 la identificare .... 0766533125

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal si eu abea am schimbat moto am un r6 2005 acum si am si toba originala am programare pe 8 mai la ora 11 la identificare .... 0766533125

 

Ramane sa ne auzim la telefon. Bafta la rar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai toba schimbata si ai una "goala" e normal sa nu-ti mai mearga rotund relanti-ul.

 

Schimbat bujii, curatat carburatoare, sincronizat (3 zile de nervi ca e instabila), imbogatit amestecul ..si tot aceeasi problema. Toarce in idle, dar nu chiar cum ar trebui. Goarna necesita rejetting la carburatoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care stie ce dimensiune are piulita de reglaj pentru rulmenti de jug de la R6 2003? Mai exact ce dimensiune trebuie sa aibe cheie cu gheara( fixa vreau nu reglabila)? Un raspuns rapid ar fii perfect.



Am rezolvat pana la urma cu una reglabila dupa care am umblat 3 ore. X-(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti, sunt mandrul posesor al unui R6 2007, am avut inainte un R6 2004 oricum frumoase DAR am o problema

a avut instalat pe el Power Comander si i-a dat jos ala de dinainte pargia de la toba care activeaza, are cineva pargia si senzorul acelas care vine sub rezervor? sper ca m-am facut explicat, mai exact ca aici http://www.yamaha-forum.net/forum/showthread.php?t=237

Editat de maiermarius85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei cu dubii referitoare la benzine: Acum ceva timp am facut din curiozitate analiza mai multor benzine din peco diferite si cea de la Rompetrol este superioara tuturor. Are cea mai buna curba de volatilizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stiti ca defapt cifrele octanice si cetanice sunt umflate la pompe. In realitate sunt cu pana la 5 mai mici. De exemplu alto 101 contine hidrocarburi cu cifra octanica 100 (2,2,4 trimetil pentan) dar in procent relativ mic.. astfel incat benzina alto 101 (fiind un amestec de hidrocarburi) nu depaseste cifra octanica 98.



Sa nu credeti ca o benzina cu CO mai mare este neaparat mai buna pentru motocicleta dvs. Cifra octanica nu determina puterea calorica a unei benzine, deci daca arzi 1 l benzina CO 95 obtii aceeasi cantitate de caldura pe care ar genera-o benzina CO 90 (de exemplu). Cifra octanica determina rezistenta de detonatie (sau autoaprindere). Deci ar trebui sa reglezi putin avansul atunci cand schimbi tipul de benzina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, deci, daca cresti cifra octanica, ce faci cu avansul? Maresti sau scazi? Se poate mari si compresia in cilindri prin micsorarea grosimii garniturii de chiulasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai teoretic maresti si avansul, garnitura de chiuloasa e extraordinar de subtire oricum. Poate doar sa polizezi (e bine "polizezi" ?) din chiuloasa



pai teoretic maresti si avansul, garnitura de chiuloasa e extraordinar de subtire oricum. Poate doar sa polizezi (e bine "polizezi" ?) din chiuloasa. Asta probabil ar presupune si schimbarea axelor cu scame. Came mai scurte, sa nu loveasca pistonul in supape.

Editat de rylalex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Viteză maximă Yamaha R6 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...