Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R6


sacal
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mister ..... te intitulezi valerossi46 si nu stii ce bujii sa pui la R6 ! Daca aveai vreo motocicleta comunista sau de pe vremea razboiului te intelegeam ! dar asa, PITIPONCEALA mai mare tinand cont ca s-au deschis atatea topicuri cu motociclete de viteza ! jenant ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mister ..... te intitulezi valerossi46 si nu stii ce bujii sa pui la R6 ! Daca aveai vreo motocicleta comunista sau de pe vremea razboiului te intelegeam ! dar asa, PITIPONCEALA mai mare tinand cont ca s-au deschis atatea topicuri cu motociclete de viteza ! jenant ...

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mister ..... te intitulezi valerossi46 si nu stii ce bujii sa pui la R6 ! Daca aveai vreo motocicleta comunista sau de pe vremea razboiului te intelegeam ! dar asa, PITIPONCEALA mai mare tinand cont ca s-au deschis atatea topicuri cu motociclete de viteza ! jenant ...

Frate ma interesa mai mult ce model sunt cu 2 electrozi..nu neaparat modelul ca asta stiam si eu..CR9E cele simple ;) ;)..asa ca nu mai aberati voi pe aici si va dati mari motociclisti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R6 are 2 bujii recomandate ...

 

CR9EK SI CR10EK.

 

CR10EK sunt mai reci ...

 

Ia CR9EK si e perfect ...

 

Ambele au 2 electrozi ..

 

Ulei ... iti recomand Motul 300V 10w40 ... sau daca mergi mult vara prin oras ... 10w50 sau pe aici.

 

Apoi .. lichid de frana .. DOT4.

 

Filtrul de ulei ... e KN 303.

 

Benzina .. fara plumb 95.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R6 are 2 bujii recomandate ...

 

CR9EK SI CR10EK.

 

CR10EK sunt mai reci ...

 

Ia CR9EK si e perfect ...

 

Ambele au 2 electrozi ..

 

Ulei ... iti recomand Motul 300V 10w40 ... sau daca mergi mult vara prin oras ... 10w50 sau pe aici.

 

Apoi .. lichid de frana .. DOT4.

 

Filtrul de ulei ... e KN 303.

 

Benzina .. fara plumb 95.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum stim motocicletele de viteza au mai multe moduri de exploatare.

1.Daca alegi modul de strada si vrei sa parcurgi multi km eventual sa te folosesti de ea zi de zi e bine sa utilizezi strict consumabilele recomandate de producator.

2. Daca o utilizezi in modul race si o folosesti pe pista se schimba treaba: adica de la anvelope ,ulei ,filtre ,bujii si terminand cu setari furca si alte softuri si uneori chiar incalzitoare pt anvelope si alte cele trebuie totul modificat si adaptat conform cerintelor .

In consecinta tine strict de tine ce vrei sa faci cu motocicleta: Iar modul in care stii sa-ti alegi echipamentul de protectie, sa-ti servisezi motocicleta si mai apoi sa te pregatesti de drum tine strict de tine si doar intr-o mica masura de parerile altora. Cu simpla intrebare ce bujii imi recomandati? e ca si cum te-ai opri intr-o benzinarie sa intrebi lucratorul de acolo daca mai e mult pana departe ?! Cu siguranta raspunsurile primite te vor ajuta minim aproape spre deloc ! Si ca un mic exemplu pot sa-ti spun ca o placuta de frana utilizata pe circuit care incepe sa dezvolte o franare eficienta dupa ce este bine incalzita se va conporta execrabil in momentul in care dupa o noapte friguroasa de luna Mai pleci de acasa dimineata in tromba din fata blocului si la prima intersectie nu intelegi de ce nu se opreste eficient motocicleta caci doar vorba ceea: tu ai cele mai performante placute race! Din cauza asta e bine sa nu confundam strada cu pista ! si daca vrem performanta chiar si pe strada sa nu uitam de modul in care pregatim motocicleta de drum !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iridium ul .. e pentru folosirea de CR10EK ...

 

Daca mergi doar cu 16-18k .. pune irridium.

 

Oricum la injectie nu e prea Recomandat ...

 

Astea iridium sunt mai mult ptr carburatie.

Editat de BQGDDAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma ajuta cineva:CE MODEL DE BUJII SE PUN LA YAMAHA R6 2007.Multumesc

Salut!

Ai aici raspunsul: http://www.ngk.de/nc/en/product-finder/produktfinder/MOTORRAEDER/ZUENDKERZEN/YAMAHA/YZF-R6/CR10EK/9808/

 

Stimati colegi, scuzati-mi curiozitatea dar, pe ce va bazati cand spuneti ca X bujie este buna la motorul cu injectie si nu este buna la carburatie iar bujia Y este invers?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am si eu o intrebare ... pentru detinatorii cu R6 .Aveti cuma la etrierii pe fatza , pe interior unde vin suruburile saibe una sus si una jos ? pe ambii etrieri sau la mine sunt in plus . Care stiti va rog spunetimi si mie ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am si eu o intrebare ... pentru detinatorii cu R6 .Aveti cuma la etrierii pe fatza , pe interior unde vin suruburile saibe una sus si una jos ? pe ambii etrieri sau la mine sunt in plus . Care stiti va rog spunetimi si mie ..

Ai suspensiile stambe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune saibele in asa fel in cat sa centrezi discul de frana pe centrul etrierului!

Tu ai prinderile etrierului sau chiar jambele strambe ,de aceea ai acele saibe acolo! :hug:

post-15340-0-10263900-1391018564_thumb.jpg

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TNG, serios acuma, eu in locul tau asa da un anunt ca ofer consultanta la achizitionarea motocicletelor second, contracost. Fii sigur ca nu ai face fata cererii. Si probabil motocicletele puse la vinzare ar fi ma putin "aranjate".

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, as avea o intrebare si m-ar interesa doar raspunsul celor care stiu concret si care au fost in situatia mea,

INTINZATOR LANT DISTIBUTIE pentru un r6 din 2000, sunt lafel din 1998 pana in 2002, sau 1998 pana in 2005, ca par asemanatoare si cele din 2003 pana in 2005

.Am gasit piesa si zicea ca se potrivesc si cele in 03-05. Si daca stie cineva care este diferenta? Am cautat si un intinzator manual si zicea ca se potriveste si cel din 03-05

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

This Yamaha 4XV-12210-00-00 1998/2001TENSIONER ASSY, CA is used on these models and components:

 

 

This Yamaha 5SL-12210-10-00 2003/2005...2009TENSIONER ASSY, CAM is used on these models and components:

 

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Viteză maximă Yamaha R6 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...