Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R6


sacal
 Share

Postări Recomandate

  • l.u.v changed the title to Viteză maximă Yamaha R6 2004
  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu . Dar tot el e cu gura mare despre asta. A zis ca are video cu acel r6 dar cand l-am intrebat sa il posteze schimba subiectul. Ca sa stau in banca mea ca nu stiu ce e ala motociclism. Si zicea ca sunt putine diferente intre 1000 si 600

Editat de MotoRider656
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
On 13.06.2019 at 16:05, MotoRider656 said:

Nu stiu . Dar tot el e cu gura mare despre asta. A zis ca are video cu acel r6 dar cand l-am intrebat sa il posteze schimba subiectul. Ca sa stau in banca mea ca nu stiu ce e ala motociclism. Si zicea ca sunt putine diferente intre 1000 si 600

 

Uite un video despre ce te intereseaza.Dupa vizionare poti pune mana si pe un calculator ,pt ca viteza reala este undeva  putin peste 5% mai mica decat cea indicata pe bord.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ‎13‎.‎06‎.‎2019 la 16:05, MotoRider656 a spus:

Nu stiu . Dar tot el e cu gura mare despre asta. A zis ca are video cu acel r6 dar cand l-am intrebat sa il posteze schimba subiectul. Ca sa stau in banca mea ca nu stiu ce e ala motociclism. Si zicea ca sunt putine diferente intre 1000 si 600

 

Ar trebui sa pui toata conversatia, poate facea misto de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 18.06.2019 at 22:13, Nguyen said:

 

Ar trebui sa pui toata conversatia, poate facea misto de tine.

Nu facea . A tinut-o una si buna cu aia .mi-a dat link la un video cu yamaha r6 care prinde 299. Nu face misto e prea prost ca sa stie da faca misto

On 18.06.2019 at 20:54, goe 75 said:

 

Uite un video despre ce te intereseaza.Dupa vizionare poti pune mana si pe un calculator ,pt ca viteza reala este undeva  putin peste 5% mai mica decat cea indicata pe bord.

 

 

Stiu videoul. Si stiu ca un r6 nu prinde 299. Nu are rost sa mai dezbatem asa ceva. Am vrut sa impartasesc prostia unuia cu voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am avut r6 din 99 care prindea 299 in limitare cu a 6a.
Am avut r6 din 03 care prindea 295 in limitare cu a 6a, trecând pe lângă cel din 99 cu 299 in bord. Deci bordul celui din 99 are o abatere mai mare.
Acum am r6 07 care prinde tot 295 in limitare cu a 6a și care întrece modelul din 03. Deci bordul de 03 are o abatere mai mare decât la 07.
Toate motocicletele aveau configurația pinioanelor stock, prima avea doar o finala yoahimura, a doua un full sistem Remus și un filtru k&n, a treia un full sistem two brothers și filtru k&n.
Top speedurile astea au fost obținute in condiții mai speciale (benzina 99, vânt din spate sau puțin la vale.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare domnilor!

Pe viitor, ca incepator, vreau sa cumpar o yamaha r6, un model 08-11 dar nu stiu absolut nimic despre motociclete si am vazut ceva diferente la modelul asta:

1. Ce difera intre modelele europene si cele USA? Din cate am gasit pe net, ar fi ceva de noxe

2. Am vazut modele cu diferite rpm-uri, care sunt diferentele?

3. Sunt problematice pe partea mecanica? Care sunt cele mai comune probleme?

 

Am ales modelul asta pt ca mi se pare mai inalt si potrivit pt o inaltime de 1,85 dar si pt aspect

Vindea cineva un r6 2011 cu km putini, in jur de 6000 E, adus din America dar nu stiu ce e cu modelele astea.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" Pe viitor, ca incepator, vreau sa cumpar o yamaha r6, un model 08-11 dar nu stiu absolut nimic despre motociclete " ...

Linia de mai sus ar fi trebuit sa-ti aprinda beculetele precum in pomul de Craciun.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fost atent la sectiunea asta, vei observa ca astfel de idei (gen "R6 si cineva care nu stie nimic despre moto dar doreste super-sport") nu sunt incurajate. D-asta s-au facut si tutoriale si sunt n pagini pe tema asta (pe care aparent nu le citesc fix cei carora le sunt destinate in primul rand)

Legat de probleme, din nou, pleci de la ideea preconceputa ca ar exista probleme de fabricatie...dar toate tin doar de intretinere si nu are rost sa generalizezi (daca lui X I s-a stricat ceva…  nu inseamna ca e specific motorului sau ca si tie ti se va intampla).Daca ai un istoric de service la ea si un mecanic bun care sa o verifice cand o cumperi…e suficient. 

Daca pleci de la ideea ca piesa X se strica (desi n-are nimic acum)… ajungi sa nu mai cumperi nimic.

Succes in alegerea primei motociclete. 

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt fan r6, sunt frumoase, urla, însă. Cam atât pentru mine.

Modelul asta pare să nu fie atât de lăudat, pentru ca este omorât de toți incepatorii si nu numai, pare si sa aiba numeroase probleme sa le zic asa. Are o imagine de motor potent dar putin fiabil. De ce? Pentru că majoritatea posesorilor nu au grija si motoreta asta necesita mentenanta "mai stricta", bine... cred ca e regula generala, cu cat stai mai mult de capul ei, cu atât te tine mai mult, dar cum sunt schimbate ca pe șosete motocicletele.. Nu si bate nimeni capul mai mult de o revizie. 

Referitor la km.. E clara treaba, ca și la masini de altfel. 2008 cu 30.000km e basm. Vad motociclete din 2012 cu 48.000si sunt un pic sceptic, ce sa mai vorbim despre altceva.. 

Am fost superficial in raspunsul asta, daca am gresit cu ceva, imi asum, iar decât nimic, orice informatie poate ti e binevenită. 

Legat de "iti iei r6 ca începător, esti un prost, începe pe ceva mai potolit, sau 300cc sau naked de 600" e problema ta ce ti iei, e viata ta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit parerile contra R1-R6 dar ma cunosc, stiu atentia sporita pe care o acord traficului avand permis B de 11 ani, sunt linistit in trafic. In mod special va fi folosita acasa - serviciu si poate rare iesiri. Iar in legatura cu ideea preconceputa a defectiunilor, nu, nu am plecat cu ideea asta dar voiam sa stiu daca chiar exista o problema des intalnita. Indiferent daca exista sau nu, tot modelul asta il voi alege. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Userul jagi parca tot zicea de "chestii " specifice r6, da i mesaj privat,  sper sa nu ma nșel

 

Ps. Dacă nu știi nimic de moto citeste de counter steering, target fixation si de frânare. (Gen frânezi cu fata pe viraj si te scoate larg, la moto fața si spatele franeaza in general separat)

Scoala moto e in general o glumă sinistra 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
1 hour ago, frigider said:

Gen frânezi cu fata pe viraj si te scoate larg

 

Pune si tu macar un link dintr-o publicatie serioasa care sa sustina asa ceva.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

Userul jagi parca tot zicea de "chestii " specifice r6, da i mesaj privat,  sper sa nu ma nșel

 

Ps. Dacă nu știi nimic de moto citeste de counter steering, target fixation si de frânare. (Gen frânezi cu fata pe viraj si te scoate larg, la moto fața si spatele franeaza in general separat)

Scoala moto e in general o glumă sinistra 

Am facut asta! Ma uit mai mereu la tehnici pe youtube dar mai important e sa fie puse in aplicare

Editat de Mcatalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Incepator

2. Nu știi nimic despre motoare

3. O vei folosi pt mers la servici (+ eventual ture scurte) 

4. Vrei musai R6

Pct 4 se bate cap în cap cu 1-3!

Ss îți iei fie ca să te dai tare (ar fi preferabil nu pe strada), fie pt impresii. Pt ca ce vrei tu, chiar dacă se poate face cu un ss, nu e mediul lui. De la poziție, manevrabilitate la regim de turatie, nimic din astea nu recomanda utilizarea unei sportive pt naveta, cu atât mai puțin de către un începător. 

R6 are un motor care funcționează la turații ff mari, multe au din cauza asta (+întreținere necorespunzătoare) probleme cu lagărele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca omul are un vis si ala e sa si ia r6, sa si ia, i am mai spus intr un topic, echipament cat de bun isi permite si "o suma modica" de ~1000e pentru eventualele probleme tehnice de care o sa se loveasca poate la un moment dat si mult succes in rest. Nu!?🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...