Sari la conținut

Accident Mortal


HotRaider
 Share

Postări Recomandate

Ptr weeman. Regulile fizicii se aplica la fel fie ca e motocicleta fie ca e masina sau oricare alt corp.

 

Intradevar sunt de parere ca la momentul impactului viteza nu a fost chiar asa de mare. Sunt curios ce e de facut intr-o astfel de situatie, cum se poate scapa sau evita?! Oricum in oras niciodata nu e de mers tare! Probabil daca ar fi avut o viteza ceva mai mica ar fi putut evita cumva. Greseala apartine oarecum ambilor conducatori, in proportii diferite, 80% soferita loganului si 20% el ptr ca nu a constientizat pericolul la care se expune mergand tare in oras.

Editat de Bogdis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pana cand in scolile auto nu vor exista

INFORMATII, PREGATIRE, EXEMPLIFICARE cu privire la circulatia motocicletelor in trafic

si instructori sa explice viitorilor cond auto ca exista si motociclete in trafic si cum trebuie sa le aibe in vedere

accidentele ca acesta vor fi ......fara numar din pacate

 

Hai sa te lamuresc in privire cu acest aspect. Cea mai buna exemplificare a scolii de soferi din romaina mi-a facut-o intructorul meu in urma cu ceva ani, mi-a spus in felul urmator : "ba baiatule, sa iti fie clar, eu nu te invat sa conduci, eu te invat cum sa iei permisul"

Deci asta inveti in scoala de soferi din romania, nici decum sa conduci si sa nu fii un pericol pe strazi. restul trebuie sa le inveti singur, pe unii ii invata experienta, altii raman la ce au invatat in scoala.

 

Mesaj completat

Regulile fizicii se aplica la fel fie ca e motocicleta fie ca e masina sau oricare alt corp.

Da, adevarat. dar tot la fizica am mai auzit de ceva numit centru de greutate, iar la masina am mai auzit ca au motorul in fata, sub capota automat si ceptrul de greutate tot pe acolo. uita-te la filmuletul cu crash test de moto si vei vedea ca se duce intr-o parte. posibil sa ai dreptate, posibil sa nu..

Editat de Weeman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Remember accidentul din Ilfov cu cei 2 pe un R6 ce au rasturnat un Mercedes de 2,5T ? Cam ce viteza trebuie sa ai in oras sa ajungi sa faci asa prapad ? Nu mai bine sa circuli in asa fel incat sa ai timp sa franezi/eviti si mai apoi sa te duci sa ii dai omor daca vrei, decat sa fii la 2m sub pamant (cu "dreptatea" in mana ca "poti sa mergi cu cat vrei pe drumul tau cu prioritate") si soferita cu dosar penal, adica apa de ploaie, intrucat fiind la prima abatere va scapa FOARTE usor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i ierte pe amandoi...

E groaznic...

Amandoi au fost doi baieti buni...

Offf

Din pacate nu mai sunt iar parintii lor sunt terminati, amandoi erau singuri la parinti

si Mihai si "Fulgerica"

Offfffffffff...

Mesaj completat

Ptr weeman. Regulile fizicii se aplica la fel fie ca e motocicleta fie ca e masina sau oricare alt corp.

 

Intradevar sunt de parere ca la momentul impactului viteza nu a fost chiar asa de mare. Sunt curios ce e de facut intr-o astfel de situatie, cum se poate scapa sau evita?! Oricum in oras niciodata nu e de mers tare! Probabil daca ar fi avut o viteza ceva mai mica ar fi putut evita cumva. Greseala apartine oarecum ambilor conducatori, in proportii diferite, 80% soferita loganului si 20% el ptr ca nu a constientizat pericolul la care se expune mergand tare in oras.

dar oare soferita va plati 80% daca 20% inseamna pierderea a doua vieti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer e primul accident cu motor la care vad ca se ridica motocicleta asa mult, asta m-a facut sa cred ca a facut stopie. Ms pt explicatie.

 

Edit: Vad pe crash test ca motocicleta nu se ridica la fel ca vehiculele pe 4 roti. deci raman la parerea mea.

se ridica sa stii, nu pot sa pun pozele de la accidentul unui pr care a intrat frontal intr-o masina la o viteza de 50-60 dupa cum spune el, motorul a ramas pe capota masinii, s-a ridicat spatele si a aterizat cu saua pasagerului pe capota masinii si acolo a ramas.

viteza au avut, iti dai seama dupa cum e facuta masina, dar dupa parerea mea nu viteza ucide ci femeile la volan, adevarate catastrofe, cred ca 3 sferturi din accidentele evitate de me sunt cazuri in care femeile conduceau.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca !

Editat de MisterG_2006
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se ridica sa stii, nu pot sa pun pozele de la accidentul unui pr care a intrat frontal intr-o masina la o viteza de 50-60 dupa cum spune el, motorul a ramas pe capota masinii, s-a ridicat spatele si a aterizat cu saua pasagerului pe capota masinii si acolo a ramas.

viteza au avut, iti dai seama dupa cum e facuta masina, dar dupa parerea mea nu viteza ucide ci femeile la volan, adevarate catastrofe, cred ca 3 sferturi din accidentele evitate de me sunt cazuri in care femeile conduceau.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca !

Daca stau sa ma gandesc, testele sunt facute fara a exista franare in concluzie furca nu este comprimata. In momentul in care franezi fata si comprimi furca, lovesti ceva probabil ca se ridica. Pacat de doua vieti... :wink:

Am observat ca in Romania, daca ai dat semnal inseamna ca ai dreptul sa si faci manevra pe care o semnalizezi. De multe ori am auzit spunandu-mi un sofer/soferita "da ce ba nu ai vazut ca am dat semnal?" Deci daca femeia a dat semnal, trebuia sa mai acorde si prioritate ? :makeout:

 

Tara de rahat...

Editat de Weeman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca avem toti dreptul la opinie nu?

 

 

Atunci pot sa dau un citat pe care nu mi-l pot scoate din cap:

 

 

Vine Gigi cu dacia si se opreste la intersectie.Gigi este sofer de 40 de ani ,sofer pe tir ,sofer cu experienta.Gigi nu prea face greseli la volan.Este om cu capul pe umeri,om cu responsabilitati,cu nevasta si 3 copii. Este un om care munceste din greu pt asi intretine familia si asi creste copiii asa cum trebuie.Gigi este um om care nu are nevoie de probleme.Gigi poate fi si tatal tau.

 

Gigi se asigura inainte de a intra in intersectie,pt ca asa spune legea.Se uita lung la dreapta, vede nimic.Se uita lung la stanga ,vede un punct de lumina.Punctul poate fi un bec aprins care palpaie prin fereastra unei case.De fapt ce nu stie Gigi este va punctul de lumina esti TU,idiotul care strabate DN1 cu 280km'ora.Gigi sta ,isi face calculele batraneste.Chiar daca punctul ar fi o masina,nu ar avea cum sa ajunga la el in urmatoarele secunde.Imposibil. Gigi om atent,iese in DN1 sa isi duca copiii la iarba verde.Idiotul,venind cu 280km/ora,strabate cei 700m distanta in 10 secunde si se infige in dacia lui Gigi ,trecand prin portiera si iesind pe cealalta parte a masinii cu 2 dintre cei 3 copii a lui nea GIGI. Copiii mor.Idiotul de tine moare.Lumea lui Gigi este intoarsa pe dos.Gigi se spanzura.Parintii tai se spanzura pt ca esti,sau ai fost unicul copil.

Esti un idiot.Sau mai degraba ai fost un idiot.Prietenii te plang.Pe forum se scriu mii si mii de RIP'URI cum ca ce baiat bun ai fost.Toti te plang.Vina ,clar, a lui Gigi.Nimeni nu il plange pe Gigi si cei 2 copii. Daca as fi Gigi,nu m-as fi spanzurat ci te-as fi omorat cu mainile mele.Ai fost un idiot.

 

In cazul nostru Gigi este o femeie cu un copil in masina.

 

Nu vreau sa spun ca nu e vina lui sau ca e vina motociclistilor. Dar, daca mergeau mai incet, preventiv, daca aveau echipamentele complete poate nu se incheia asa, poate acum scriau si ei pe topic " ce bine ca nu a fost mai rau de atat, alta data o sa merg si mai atent".

 

Crunte pozele urcate pe topic!

 

AVETI GRIJA DE VOI! ASFALT USCAT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca avem toti dreptul la opinie nu?

 

 

Atunci pot sa dau un citat pe care nu mi-l pot scoate din cap:

 

 

 

 

In cazul nostru Gigi este o femeie cu un copil in masina.

 

Nu vreau sa spun ca nu e vina lui sau ca e vina motociclistilor. Dar, daca mergeau mai incet, preventiv, daca aveau echipamentele complete poate nu se incheia asa, poate acum scriau si ei pe topic " ce bine ca nu a fost mai rau de atat, alta data o sa merg si mai atent".

 

Crunte pozele urcate pe topic!

 

AVETI GRIJA DE VOI! ASFALT USCAT!!!

ai dreptate dar ....

daca i-ai fi cunoscut poate nu te mai hazardai sa pui comentarii de genul asta

nu mi-o lua in nume de rau dar si asa am citit forumul de pe stirileprotv.ro si m-am ingrozit cum o masa de idioti doresc moartea tuturor motociclistilor.

hai sa fim ceva mai uniti pentru ca dobitocii sunt...

cititi si voi comentariile si ripostati cumva pentru ca nu se poate asa ceva

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/gro...i-au-murit.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate dar ....

daca i-ai fi cunoscut poate nu te mai hazardai sa pui comentarii de genul asta

nu mi-o lua in nume de rau dar si asa am citit forumul de pe stirileprotv.ro si m-am ingrozit cum o masa de idioti doresc moartea tuturor motociclistilor.

hai sa fim ceva mai uniti pentru ca dobitocii sunt...

cititi si voi comentariile si ripostati cumva pentru ca nu se poate asa ceva

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/gro...i-au-murit.html

ai dreptate, toti vor sa scrie ceva,cand e accident toti dau explicatii,pe sosea ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate, toti vor sa scrie ceva,cand e accident toti dau explicatii,pe sosea ......

e jale mare in Mioveni...

offff........

sa le fie tarana usoara.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e jale mare in Mioveni...

offff........

sa le fie tarana usoara.........

dumnezeu sa i ierte,din pacate nu sunt prea uniti motociclisti din romania ,la intruniri daca te bagi in seama (hei am vb. pe net),da ceau si atat. deci ramane doar un salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

R.I.P dumnezeu sa-i ierte. condoleante familiilor indoliate... este aproape identic cu cel in care a murit Spyku cand ia intors un audi in fata fara sa se asigure. avea sa intru si eu la fel intro dacie da am avut norocul ca nu aveam viteza asa mare si am reusit sa il evit prin stanga, cei drept m-am speriat oleaca.

dumnezeu sa-i ierte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum un an acelasi film in Mioveni

cu 500 de metri spre oras Marius s-a trezit tot cu un Logan ca-i intoarce in fata

consecinta Marius are probleme locomotorii

a avut noroc?

avem tot orasul plin de limitatoare de viteza, in locuri unde nici nu trebuie montate dar pe drumul asta nu e nici unul

:makeout:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace.Idioata aia ar trebui omarata cum a facut si ea cu viata celor doi .Asemenea idioate nu au de ce sa traiasca pe pamant.Iar celui care i-a dat carnet sa ii ia dumnezeu si lui pe cineva drag si atunci poate ca s-ar gandi de o mie de ori inainte sa dea carnet unei dobitoace ca asta .

 

 

ignoranta unora pentru faptul ca lor nu se intampla nimic e crasa la noi. probabil ca tanarul a mai mers pe portiunea aia de drum cu viteza mare si nu s-a intamplat nimic. sunt de acord ca un oras sa fie montate cat mai multe cocoase MARI altfel nu poti impedica asa zisii "Rosii".In Italia vor sa interzica motoarele de viteza in orase pt. ca sunt tot mai multe accidente. Blamam tot timpul conservarii care fac imprudente dar nu constientizam faptul ca in localitate viteza maxima este 50 km care nu e pusa degeaba. Ca si la 50 KM poti sa suferi incazul unui accident...asta e...ghinion, dar ai sanse mari sa traiesti macar. Ma intreb cateodata de ce unii isi cumpara rachete care sunt facute pentru circuit. Macar sa aiba putina minte sa conduca un motor in limite legale.

 

Pacat de cel care era pasager pt. ca el nu avea controlul.Femeia nu va face puscarie pt. ca va fi culpa comuna daca se doveste ca motociclistul avea viteza peste limita legala.

 

PACAT...sincer ca nu stim sa ne limitam tentatiile de a goni mai repede spre cer...VIATA NU TREBUIE TRAITA IN VITEZA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

   Despre ce vorbim noi aici, oameni buni??? Ce rost mai au parerile de rau si condoleante familiilor indoliate? Nimeni si nimic nu ii mai poate aduce inapoi pe cei decedati...

   Cineva a citat mai devreme ceva despre un Gigi, care se asigura intr-o intersectie si intra fara sa se gandeasca ca ar putea veni cineva sa intre in el...

-Cati dintre noi, aflati la volanul unei masini nu am incalcat niciodata legea???

-Cati dintre noi nu am intors cel putin o data pe linie continua???

-La cati dintre noi nu li s-a intamplat macar o data sa se afle in situatii limita la volan???

   De ce cand ne suim in saua unei motociclete avem impresia ca toata lumea are ceva cu noi si nimeni nu ne acorda atentie? De ce avem pretentia de la altii sa  ne respecte, daca noi, la randul nostru, nu ii respectam si mergem cu viteza, si depasim pe unde ne vine etc.? Aseara a murit un baiat langa Buzau. Avea peste 150 la ora cand a intrat intr-o masina care intorcea intr-un loc care ii permitea asta, numai ca se afla la 100-150 de m de varful rampei de unde a venit gsxr-ul lansat in cursa mortii... Daca circula cu 60 (era in localitate), avea timp sa opreasca de 10 ori... Tardiv... Extrem de tardiv...Ca sa nu mai zic ca singure protectie era casca, care a sarit la 100 de m in momentul impactului...

   Cum se face ca 90% din accidentele mortale se intampla pe motoare de viteza, care circula cu viteza... Cand vom incetam sa ne victimizam si sa incercam sa respectam legea, asa cum avem pretentia de la altii sa o faca?

   Condoleante familiilor indoliate si prietenii si fratii nostri sa se odihneasca in pace... Fie ca ei sa circule cu 300 la ora pe autostrazile raiului...

   Dar aici jos, hai sa avem grija de noi, ca daca nu, nimeni nu o face...

   Asta am avut de zis... Asfalt uscat.

Editat de blackcelnegru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate dar ....

daca i-ai fi cunoscut poate nu te mai hazardai sa pui comentarii de genul asta

nu mi-o lua in nume de rau dar si asa am citit forumul de pe stirileprotv.ro si m-am ingrozit cum o masa de idioti doresc moartea tuturor motociclistilor.

hai sa fim ceva mai uniti pentru ca dobitocii sunt...

cititi si voi comentariile si ripostati cumva pentru ca nu se poate asa ceva

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/gro...i-au-murit.html

 

 

Prob tu chiar crezi ca nu imi pare rau pentru bietii copii ca s-au dus asa devreme? Am fost cutremurat cand am auzit de accident.

Ce vreau eu sa spun este ca, poate daca nu ar fi avut viteza mare (asta numai in cazul in care au avut viteza mare), poate daca aveau echipament nu se intampla asa ceva.

 

Femeia aia poate s-a asigurat, poate a vazut un punct departe, poate a crezut ca punctul ala e un bec sau poate, ca in mintea oricui nu s-a gandit ca punctul ala este un motor care circula cu viteza mare.

Femeia aia oricum are un copil care este in stare critica la spital.

 

Pe de alta parte ma gandesc si la familia distrusa a celor doi copii si mi se face pielea de gaina! Ma gandesc si cat de tineri erau si ca aveau viata inainte.

 

Ce incerc eu sa subliniez este ca trebuie sa fim toti cu ochii in 11 si sa fim precauti, sa incercam sa evitam ORICE obstacol ce poate aparea! SA FIM ATENTI!!!

 

Bafta tuturor!!! RIDE SAFE!

Mesaj completat

ignoranta unora pentru faptul ca lor nu se intampla nimic e crasa la noi. probabil ca tanarul a mai mers pe portiunea aia de drum cu viteza mare si nu s-a intamplat nimic. sunt de acord ca un oras sa fie montate cat mai multe cocoase MARI altfel nu poti impedica asa zisii "Rosii".In Italia vor sa interzica motoarele de viteza in orase pt. ca sunt tot mai multe accidente. Blamam tot timpul conservarii care fac imprudente dar nu constientizam faptul ca in localitate viteza maxima este 50 km care nu e pusa degeaba. Ca si la 50 KM poti sa suferi incazul unui accident...asta e...ghinion, dar ai sanse mari sa traiesti macar. Ma intreb cateodata de ce unii isi cumpara rachete care sunt facute pentru circuit. Macar sa aiba putina minte sa conduca un motor in limite legale.

 

Pacat de cel care era pasager pt. ca el nu avea controlul.Femeia nu va face puscarie pt. ca va fi culpa comuna daca se doveste ca motociclistul avea viteza peste limita legala.

 

PACAT...sincer ca nu stim sa ne limitam tentatiile de a goni mai repede spre cer...VIATA NU TREBUIE TRAITA IN VITEZA.

:makeout: :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...