Jump to content

MOTOCICLISTI FARA TAXE DE DRUM / PODURI!

Recommended Posts

Cum se poate ca taxa pentru motociclete la Fetesti (pod) este 7 lei si pentru masini 10 lei?

cat distruge o motocicleta cu greutatea ei podul / soseaua, ca sa fie aceasta taxa 70% din al unei masini mult mai grea etc..

Acum cativa ani in Norvegia motociclistii plateau taxe de drum. Pana cand intr-o buna zi motociclistiI au blocat pentru 20 minute toate punctele de taxare. Incepand de a doua zi si pana in prezent motocicletele nu platesc taxe de drum in Norvegia.

Noi nu putem face nimic?

MOTOCICLETELE NU DISTRUG ASFALTUL !!!

JOS TAXELE FETESTI SI GIURGENI !!!

jos textila! :makeout:

OT: nu o sa vezi nicio actiune de acest gen a motociclistilor din RO, romanii nu sunt uniti si nimanui nu'i arde sa bage benzina ca sa se duca pana la Fetesti sa blocheze pe acolo trecerea.. S'a mai discutat pe inca un topic acest aspect.

Adevarul e ca, macar pe principiul decongestionarii traficului, ar trebui sa existe ceva masuri care sa incurajeze folosirea vehiculelor cu 2 roti.

Aici intra scaderea sau eliminarea impozitelor, parcarea gratuita in diverse locatii din orase unde pentru masini exista plata, diminuarea sau eliminarea taxelor de autostrazi/poduri etc

Pe de alta parte un exemplu in acest sens este trecerea in Bulgaria pe care cu motorul o faci aproape fara sa franezi; taxe evident zero - deci se poate.

Prin cresterea nevoii de astfel de vehicule ar stimula o industrie care acum desi pare mica ar aduce suficienti bani la stat - chiar si prin multe amenzi catre teribilistii care vor intra cu noul val :makeout:

Edited by Sherbann
romanii nu sunt uniti si nimanui nu'i arde sa bage benzina ca sa se duca pana la Fetesti sa blocheze pe acolo trecerea..

pai daca se trezeste unul si isi strange cativa prieteni sa se duca de bezmetici sa blocheze podul la fetesti n-ar realiza nimic, creca ar trebui actiuni ceva mai bine organizate pt asta, probabil de amr (daca este interesata de suject). care amr ar putea si sa mobilizeze mult mai mult de cativa speriati si pt actiuni de astea de atragere as atentiei.

• 3 years later...

Știe cineva dacă la pod la Giurgeni se plătește taxa de pod pentru motociclete? Am trecut duminică podul la Cernavodă și cucoana de la ghișeu mi-a zis că nu se mai plătește pentru motociclete.

Guest Player1

Mai baieti, sistemul medical e aproape in faliment, pensiile sunt cu 3 picioare-n groapa, CFR-ul la fier vechi, industria prelucratoare se vinde pe bucati sa aiba astia cu ce plati pensiile, energia se scumpeste, drumuri noi nu se mai fac, alea vechi is pline de gropi dupa iarna, guvernul Ponta scutura toti fazanii pe care-i gaseste de ultimul banut (vezi OG-ul pentru publicitatea TV), FMI ne zice la modul salon ca o sa avem "crestere economica de 1.6%" (traducere pentru fraieri - "daca ziceam ca o sa fiti pe minus nu mai investea nici dracu-n voi"). Si voi vreti sa starniti rahatul sa-si aduca astia aminte ca nu platim rovignete si taxe de poluare? Chiar va mananca?

AMR este o asociatie deschisa oricaror proiecte ce vizeaza motociclismul in Romania. Pot derula diverse proiecte si campanii atat membrii asociati, membrii sustinatori sau non-membrii.

Am gandit de ceva vreme o campanie referitoare la taxele de pod. Cel putin, in urma a ani de discutii cu cei de la AND nu avem taxe de drum, ceea ce este si normal.

Pe de alta parte, avem vacant postul de "Responsabil proiect taxa pod Cernavoda". Cine este doritor sa faca cateva drumuri prin Bucuresti sa duca niste corespondente, si sa urmeareasca evolutia, este bine-venit. Corespondenta si actele o sa le intocmim impreuna.

Va asteptam.

PS: povestea cu blocarea punctului de taxare nu reprezinta o solutie viabila pentru moment.

-In primul rand este ilegala din multe puncte de vedere si organizatorul este pasibil de puscarie. Deci Pass.

-In al doilea rand trebuie sa fim prea multi, sa ne batem cu jandarmii care or sa vina in zona, repede.

-In al treilea rand trebuie sa fim si mai multi, sa ne batem si cu soferii de tiruri care n-or sa mai poata trece din cauza noastra.

NU UITATI: traim intr-o societate neobolsevica aranjata sub cupola unui stat politienesc...

Edited by Dan Popescu

Mai baieti, sistemul medical e aproape in faliment, pensiile sunt cu 3 picioare-n groapa, CFR-ul la fier vechi, industria prelucratoare se vinde pe bucati sa aiba astia cu ce plati pensiile, energia se scumpeste, drumuri noi nu se mai fac, alea vechi is pline de gropi dupa iarna, guvernul Ponta scutura toti fazanii pe care-i gaseste de ultimul banut (vezi OG-ul pentru publicitatea TV), FMI ne zice la modul salon ca o sa avem "crestere economica de 1.6%" (traducere pentru fraieri - "daca ziceam ca o sa fiti pe minus nu mai investea nici dracu-n voi"). Si voi vreti sa starniti rahatul sa-si aduca astia aminte ca nu platim rovignete si taxe de poluare? Chiar va mananca?

Intotdeauna m-a distrat faptul ca motociclistii sunt destul de dispusi sa se adune si sa schimbe ceva pentru mai binele lor ca motocliclisti, niciodata pentru mai binele lor ca oameni simpli.

S-a dat la stiri ca nu mai platesc motociclistii podurile discutate

http://www.wall-street.ro/articol/Auto/140130/taxele-de-pod-fetesti-cernavoda-cresc-cu-peste-10.html

http://www.incont.ro/auto/taxa-de-pod-giurgeni-vadul-oii-si-fetesti-cernavoda-creste-in-februarie-se-vor-acorda-reduceri-la-trecerile.html

AMR este o asociatie deschisa oricaror proiecte ce vizeaza motociclismul in Romania. Pot derula diverse proiecte si campanii atat membrii asociati, membrii sustinatori sau non-membrii.

Am gandit de ceva vreme o campanie referitoare la taxele de pod. Cel putin, in urma a ani de discutii cu cei de la AND nu avem taxe de drum, ceea ce este si normal.

Pe de alta parte, avem vacant postul de "Responsabil proiect taxa pod Cernavoda". Cine este doritor sa faca cateva drumuri prin Bucuresti sa duca niste corespondente, si sa urmeareasca evolutia, este bine-venit. Corespondenta si actele o sa le intocmim impreuna.

Va asteptam.

PS: povestea cu blocarea punctului de taxare nu reprezinta o solutie viabila pentru moment.

-In primul rand este ilegala din multe puncte de vedere si organizatorul este pasibil de puscarie. Deci Pass.

-In al doilea rand trebuie sa fim prea multi, sa ne batem cu jandarmii care or sa vina in zona, repede.

-In al treilea rand trebuie sa fim si mai multi, sa ne batem si cu soferii de tiruri care n-or sa mai poata trece din cauza noastra.

NU UITATI: traim intr-o societate neobolsevica aranjata sub cupola unui stat politienesc...

Pai daca deja a fost luata decizia, ce acte sa se mai care?

Intotdeauna m-a distrat faptul ca motociclistii sunt destul de dispusi sa se adune si sa schimbe ceva pentru mai binele lor ca motocliclisti, niciodata pentru mai binele lor ca oameni simpli.

Cat de frumos ai zis-o p-asta... Bravo!

Mulțumesc pentru link-uri mettal86. Se pare că formularea pe care am folosit-o eu când am dat search n-a fost chiar cea mai bună.

E bine că au scos taxele pentru motociclete pe aceste poduri, ajungeam la niște sume destul de mari eu trecând frecvent pe ele.

Până acum o săpămână sau două la podul de la giurgeni n-ar fi trebuit să se taxeze nici o categorie de mașini la modul în care se prezenta asfaltul de pe el. Puteai să-ți rupi tancul la ce cratere erau acolo. L-au asfaltat într-un final, acum vreo câteva luni și la scurt timp au reapărut carii și denivelări. Acum le-au plombat, să vedem dacă o să țină măcar un an.

• 2 years later...

Cum se poate ca taxa pentru motociclete la Fetesti (pod) este 7 lei si pentru masini 10 lei?

cat distruge o motocicleta cu greutatea ei podul / soseaua, ca sa fie aceasta taxa 70% din al unei masini mult mai grea etc..

EDIT Ce bou sunt, am raspuns la un post din Cretacicul Tarziu...

Edited by Kollar

Sa vezi ce misto e in Austria: unde platesti tunel pe autostrada, platesti cat masinile iar pe Nockalmstrasse si Grossglockner interzis cu mobrele dupa 18:30, in conditiile in care pentru masini se inchide vreo cateva ore mai tarziu. Si nu tipa nimeni ca e discriminare. A, pe Grossglockner e 25 de euro intrarea pentru mobre. Dar la 2500 de metri ai parcare supraetajata, parcare separata pentru mobre, cusete incuitate pentru echipament.

Sa vezi ce misto e in Austria: unde platesti tunel pe autostrada, platesti cat masinile iar pe Nockalmstrasse si Grossglockner interzis cu mobrele dupa 18:30, in conditiile in care pentru masini se inchide vreo cateva ore mai tarziu. Si nu tipa nimeni ca e discriminare. A, pe Grossglockner e 25 de euro intrarea pentru mobre. Dar la 2500 de metri ai parcare supraetajata, parcare separata pentru mobre, cusete incuitate pentru echipament.

Comunisti, ce sa le faci :)

da, ok, platesti dar si primesti ceva in schimb.

pe aici platim si ne luam o flegma-n ochi. aia daca se oboseste cineva...

nu este cred nimeni impotriva platii unui serviciu daca acel serviciu merita.

da, ok, platesti dar si primesti ceva in schimb.

pe aici platim si ne luam o flegma-n ochi. aia daca se oboseste cineva...

nu este cred nimeni impotriva platii unui serviciu daca acel serviciu merita.

De acord. A nu se intelege ca sunt de partea statului in afacerea asta drumuri+taxe. Ai nostri ar trebui sa ne plateasca pentru faptul ca avem drumurile praf din cauza lor.

A, am uitat, pe drumurile montane cu taxa ei se lauda ca au pus asfalt special pentru mobre, cu aderenta crescuta atat pe uscat cat si pe ud.

@jerry :

Platesti ceva dar merita?

Cum spune Kollar, acolo platesc Austriecii 25 euro, adica 110 lei, taxa de drum pentru care primesc o parcare si spatiu de depozitare pt echipament. Iar tu spui ca merita? De ce? Aaaa.. pai acolo sunt Austrieci dom'le, aia nu te fura.

Si voi va plangeti la 7 lei taxa de pod? Daca ar fi sa te duci cu acei 110 lei care ii platesc Austriecii pe pod la Fetesti, dupa plata podului iti mai raman 103 lei, cu care tu te duci frumos la mare, iti iei o camera la hotel, ai loc de parcare la mobra, ai si cusete de echipament si haine, ai si un pat, si un televizor si un aer conditionat.

Ar putea si romanii sa bage taxa de pod 110 lei si sa faca si ei parcare si loc de depozitare dupa modelul Austriac daca le dai ideea si au bani pt asta. Dar sunt sigur mie la suta ca atunci o sa spuneti : ce nevoie am eu de parcare, fa frate taxa de 7 lei la loc si nu ne mai furati.

A , dar stai, am uitat, romanasii daca nu e ceva gratis deja stiu ca sunt furati. Pun pariu ca daca prin absurd ar face guvernul gratis tot, romanasul o sa zica atunci ca de ce e gratis?; ar trebuii sa primim bani de la stat ca folosim drumurile.

Prietene, nu mai transforma in lei, ca aia nu-si iau salariile in lei. Si nici nu au salarii de 200-300 de euro.

Si da, ar trebui sa primim bani pentru ca avem drumurile in halul asta, cum spuneam si mai sus.

Am dat preturile alea doar asa, de dragul discutiei, de curiozitate pentru cei care nu stiau. In rest motociclismul pe drumurile noastre nu- are absolut nicio legatura cu motociclismul pe drumurile lor.

Edited by Kollar

Prietene, nu mai transforma in lei, ca aia nu-si iau salariile in lei. Si nici nu au salarii de 200-300 de euro.

corect, asta este problema.

eu ma uit la 10 lei... ca la 10 lei si la 25 de eruro ca la 112 ron...

el se uita la 25 de euro cum ma uit eu la 10 lei...

vai draga suntem in UE si trebuie sa respectam nustiu ce standarde...

da noi... standard la salarii avem de non ue...