Sari la conținut

Moto Life ia o pauza de cateva luni


Cristi Stanescu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si eu cautam de vreo 2 luni pe la chioscurile de ziare. singura revista pe care o cumpar - si la care teancul depaseste vreo 30 de centimetri. PACAT !

se mai pot comanda numerele din urma, sau si acolo luati pauza?

sper sa reveniti pe piata candva !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...nasoala situatia. Totusi sper sa va puneti iar pe picioare pt ca dupa parerea mea concurenta este binevenita. Nu cred ca este prea interesant ca celelalte 2 alternative serioase de pe piata sa intre intr-o stare de autosuficienta avand in vedere ca acum concurenta e mai putina.

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am inceput sa cumpar revista cu doar 2 luni inainte ca sa isi inceteze activitatea.... pana sa citesc topicul asta nu m-ai stiam nimik despre ea si chiar imi pare rau pentru ca imi placea foarte mult... in special partea in care era vorba despre intalniri!!! Sper sa revina cat m-ai repede... Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motolife...ptr mine a fost prima revista de profil din Romania. Au mai existat cateva incercari prin anii 90 - Dan Nastase - dar, Motolife a fost prima care a aparut lunar. Si chiar s-a potrivit cu motociclismul autohton, a fost de-a locului - citesc si acum cu placere articolele isotrice despre mz, ural, dnepr...

 

Au aparut apoi Univers Moto si Motociclismo. Care au fost mai tehnice, dar impresia lasata a fost de articole traduse la greu. Daca se facea un test, se potrivea cu distributia preferinteleor din germania sau italia - Univers Moto baga obsesiv in fata tot ceea ce e nemtesc, BMW, MZ, METZELER, SCHUBERTh...samd, italienii erau mai corecti, dar la fel, parca nu se potriveau articolele cu realitatea romaneasca. In timpul asta MotoLife a scazut stacheta parca - au inceput si ei sa ofere articole traduse...

 

Oricum, eu am cumparat si voi cumpara in continuare lunar toate revistele moto aparute in Romania.

 

Sper sa va reveniti in forta, si sa va amintit de unde ati plecat, cu articole made in Romania, ptr romani, legate si de bune si de rele, de asfalt prost, sistematizare proasta, benzina proasta, dealeri tzepari, rubrica de reparatii, legislatie, do it yourself in spatele blocului...Daca nu ma insel, voi ati sarit cu gura sa ne lase sa circulam legal pe autostrada, ca inainte nu se putea...legal.

 

Bafta multa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat...

 

Moto Life nu e doar prima revista moto pe care am rasfoit-o dar si prima(si singura pana in acest moment) in care a aparut povestea uneia din rablele mele, si imi aduc aminte cand Ana Maria mi-a adus revista ce incantat eram.Am aflat apoi ca a mai aparut in alte doua numere, am incercat sa dau de revista dar sincer sa fiu nicaieri n-am gasit-o atunci(se intampla chiar in lunile de dinaintea acestui anunt...iunie, iulie), si chiar ma miram cu e posibil ca o revista moto de renumele acesta sa nu fie pe ficare taraba, de la cele legale pana la ultimul bisnitar din targ...Nu sunt strain de ce se intampla in tara asta, si nici de presa, etc...eu tind sa cred ca marea problema a fost aceeasi "criza" care a speriat populatia sa nu mai consume decat strict necesar, si astfel acest lucru s-a rasfrant asupra firmelor care automat din cauza scaderii profitului(fie din vanzari fie din publicitate) au inceput ba sa concedieze, ba sa scada salariile, sau, din pacate, sa isi suspende activitatea :crack: Daca gresesc, va rog sa acceptati scuzele mele, dar asta cred ca e problema la noi in tara.

 

Sper sa va reveniti, sa reluati iar munca din primavara, poate, si daca e vrodata nevoie de ceva ajutor, eu ma ofer cu drag, asa cum i-am spus si Anei, careia ii si multumesc pe aceasta cale :(

 

Toate cele bune, si mult succes in continuare!

 

PS: chiar, as dori pe aceasta cale sa intreb daca mai aveti acele numere din iunie si iulie in redactie...le platesc daca este sa fie acolo...din ce-mi aduc aminte, astea-s lunile!

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

trist

cine are numarul 46 din 2006 :laugh: sa imi dea un PM .ne intelegem cu plata.am nevoie de numarul asta,ca are o rubrica despre marca/model motorului meu.la un moment dat cumparam si eu lunar revista,dar nu pt colectie.daca are cineva nevoie de un anumit numar si am..... pot sa ii ofer.numai colectionarilor :laugh: am si din "motociclismo"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

mare pacat ca nu mai apare.am toate numerele de la 1 pina la 81,ultimul numar care l-am gasit pe piata.sper ca aceasta pauza sa nu fie prea lunga si sa va intoarceti pe piata cat de curand,cititorii va asteapta!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
trist

cine are numarul 46 din 2006 ;) sa imi dea un PM .ne intelegem cu plata.am nevoie de numarul asta,ca are o rubrica despre marca/model motorului meu.la un moment dat cumparam si eu lunar revista,dar nu pt colectie.daca are cineva nevoie de un anumit numar si am..... pot sa ii ofer.numai colectionarilor :laugh: am si din "motociclismo"

Gata Robert, acum poti sa stergi solicitarea din semnatura, plicul cu revista mult dorita a plecat spre tine si ma bucur ca am reusit sa-ti pot fi de ajutor!

S-o citesti si stapinesti (ca si pe motocicleta) cu placere! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se mai aude cu prima mea dragoste in materie de reviste moto ? A fost dragoste la prima vedere , dupa aia am ajuns sa "ne luoam" si am trait o viata frumoasa impreuna pina la tragicul deces. Au fost si neintelegeri , cind m-a tradat cu niste reclame la jegurile alea de First Bike (sa dea boala in ei de tepari) , da' am iertat-o , c-o iubeam.

Am toate numerele de la numarul master , sau cum ii zice (nr -1). Nimeni nu are voie sa le atinga , sub pedeapsa cu moartea prin tortura. Am incercat , intr-un moment de nebunie , sa cumpar revista concurenta , dar nu mi-a placut , prea "fitoasa".

Deci , inca odata , CE SE MAI AUDE CU MOTO LIFE ?

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sicer imi pare rau de voi. Am citit aproape toate numerele...Dar poate ca daca revista s-ar fi axat ceva mai mult pe prezentari de motociclete sh ar fi avut mai mult succes. Hai sa fim cinstiti cu noi insine si sa recunoastem ca majoritatea calarim modele care au cativa anisori buni. Nu zic ca nu am gasit si astfel de articole, totusi cred ca se putea mai mult insistat pe acest aspect. Repet, imi pare foarte rau de voi, pt ca va citeam regulat. Nu incerc sa dau sfaturi si cu atat mai putin sa jignesc pe cineva. Mi-am spus doar parerea...Pt ca , nu-i asa, pe toata lumea intereseaza sa citeasca despre propria mobrea decat despre mai stiu eu ce model racing cu miliarde de cp.

Ma poate ajuta cineva, ne intelegem la bani, cu numarul 54?

Sper sa va reveniti totusi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Sicer imi pare rau de voi. Am citit aproape toate numerele...Dar poate ca daca revista s-ar fi axat ceva mai mult pe prezentari de motociclete sh ar fi avut mai mult succes. Hai sa fim cinstiti cu noi insine si sa recunoastem ca majoritatea calarim modele care au cativa anisori buni. Nu zic ca nu am gasit si astfel de articole, totusi cred ca se putea mai mult insistat pe acest aspect. Repet, imi pare foarte rau de voi, pt ca va citeam regulat. Nu incerc sa dau sfaturi si cu atat mai putin sa jignesc pe cineva. Mi-am spus doar parerea...Pt ca , nu-i asa, pe toata lumea intereseaza sa citeasca despre propria mobrea decat despre mai stiu eu ce model racing cu miliarde de cp.

Ma poate ajuta cineva, ne intelegem la bani, cu numarul 54?

Sper sa va reveniti totusi

 

nu stiu daca prezentarile de motociclete SH ar fi ajutat

dupa cum a zis Cristi, nu lipsa cititorilor si nici cea a reclamelor a fost problema. In Romania, daca nu ai in spate afaceri cu statul (generic vorbind), nu poti supravietui pe piata moto. Vine iarna, nu mai vin bani, dar copii plang de foame. Vine vara, lumea pleaca in concedii.

In plus, romanul e a-tot-stiutor nu are nevoie de reviste, catalog moto sau mai stiu eu ce.

 

in vremea in care noi faceam teste cu Nevada, Bandit sau mai stiu eu ce motociclete ne critica lumea ca "voi nu aveti alpen-master sau master-bike" sau etc. Asta e

in ultimii doi ani au murit multe vise si s-au desfiintat multe mituri pentru mine. Printre acestea, acela ca mai exista sanse pentru omenire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

EZ Rider, trebuie sa fim realisti acum: internetul a adus oamenilor ce aduceau inainte revistele.

 

Daca dau o cautare pe google: cum sa schimb ambreiajul la nu stiu ce motor, 100% am sa gasesc un film, poze, informatii.

 

La fel si teste: KTM vs stiu eu mai ce.

 

Acum serios: e ca si cu revista Chip pentru calculatoare. Livra un CD obosit cu prostii shareware cu 5 versiuni in urma. Vreau sa vad ceva teste: tomshardware si gata.

 

Revistele de orice gen au pierdut teren in fata internetului. Practic pe internet ai articole "on-demand" si nu ce stabileste redactia in luna respectiva. Nu mai zic: GRATIS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revistele de orice gen au pierdut teren in fata internetului. Practic pe internet ai articole "on-demand" si nu ce stabileste redactia in luna respectiva. Nu mai zic: GRATIS.

 

am citit o statistica pe un site acum ceva timp, daca ma scarpin bine printre circumvolutiuni cred ca o sa-mi aduc aminte si cum se numea site-ul. in orice caz, conform respectivei surse in 2007 in UK, reclama online a depasit cu aproape 2 milioane de lire sterline reclama tiparita. cu alte cuvinte a inceput sfarsitul printurilor. e greu ca in cateva pagini printate (pot fi si sute, e irelevant) sa te lupti cu cantitatea de informatie ce poate fi stocata online. asta fara sa mai pomenim de actualitatea datelor online vs. print... evolutie? time will tell...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

actualitate da.

exactitate... probabil.

 

aia e cea mai mare problema a informatiilor de pe net... probabilitatea

 

nici printul nu e 100% bullet-proof dar probabilitatea ca un redactor profesionist sa greseasca e mult mai mica tocmai pt ca nu printul e gratis!!!

pe net totul e temporar, efemer. Vorba volant... stiind ca totul poate fi corectat la nevoie, perfectiunea nu mai e un deziderat. Dar deh' ia uite ce filosofez eu in era in care nu mai e timp de asa ceva. Nu mai e nevoie sa stii (si poate nici sa gandesti) cand poti afla orice de pe gugle... ca doar totul e la un click distanta

Editat de E.Z.rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate politetea, spun: hai sa nu mai discreditam netu si google. si nu ca mi-as lauda marfa... asa ca voi da doar urmatoarele exemple: www.motorcyclenews.com, moto.caradisiac.com. motorcycle.com, motoblog.it si lista ar putea continua. ce e efemer si lipsit de calitate aici?

 

nu cred ca datu pe net exclude actul cognitiv. poate uitatul la tv. pe net esti vanator de informatii, in media clasica esti receptor pasiv. si la urma urmei, nu cred ca daca in fisa postului scrie redactor moto si esti platit pentru asta, ai devenit cu necesitate redactor profesionist.

Editat de marque
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai vazut un exemplar din MCNews versiunea printata?

 

Motoblog.it este ca si motoflash un "blog" axat aproape exclusiv pe stiri

 

recunosc, moto.caradisiac nu urmaresc probabil pentru ca am considerat de la inceput ca o divizie moto a unui site auto

iar presa moto de peste ocean nu este 100% relevanta pentru noi europenii

 

am si eu cateva exemple:

moto.it

moto-net.com

mai urmaresc si vreo alte 10 site-uri moto din lume, dar cand vine vorba de calitatea informatiilor si greutatea actului jurnalistic presa clasica inca rulez.

 

daca vreti sa salvati planeta renuntati la tobele fara catalizator, treceti pe motoare cu injectie, etc... doua reviste moto nu fac nici cat o picatura in ocean comparat cu cele spe-mii de ziare printate zi de zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ASE E, nu te mai contrazic! mii de ziare care se imputineaza de la o zi la alta. intre timp, pot sa ma laud si eu putin si sa spun ca am pus nitel umarul la emisiunea moto de la Realitatea TV, in loc sa filosofez pe net...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ASE E, nu te mai contrazic! mii de ziare care se imputineaza de la o zi la alta. intre timp, pot sa ma laud si eu putin si sa spun ca am pus nitel umarul la emisiunea moto de la Realitatea TV, in loc sa filosofez pe net...

 

Ce emisiune moto la realitatea tv? :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...