Sari la conținut

X-LITE - Discutii Generale


Vizitator
 Share

Postări Recomandate

de ce pentru cunoscatori?

pt ca orice "coco" cu bani care isi ia casca isi ia Arai (ca asa a auzit el ca e cea mai buna),da pe el 800 euro nu stie si n-a auzit vreodata de X-lite.de ce oare?

X-lite este gama de casti premium de la Nolan.

n-am stiut de ele pana acum un an si ceva, am avut shoei inainte iar sotul meu X-lite. pe drum am vazut diferentele...casca lui era mai etansa, viziera se deschidea cat vroia el...nu ca la shoei cat permite prima treapta-adica prea mult! si iti da vantu fix in ochi...

era mai usoara cu 100 de grame, nu suiera deloc...

Am luat in considerare aspectele de mai sus cand am decis in urma accidentului sa trec pe X-lite. de o saptamana am o frumusete de casca de numai 1230 de grame( aprope 1400gr avea shoei-ul 800R), este ultimul model , 802 RR. din pacate n-am apucat sa o port, ceea ce am discutat mai sus era ceea ce am obs. la primele casti.

modelul nou X-lite este superior celui anterior pt ca are in plus un fel de plastic anti fog care se atasaza pe viziera ceea ce e important si in oras si in afara mai ales acum cand vine octombrie. plus ca are alt design si ceva modificari la aerisiri.

Casca mai vine cu o pasta de intretinere pt cheder, si o carpulita de sters viziera. frumos din partea lor nu? am vazut un comment mai demult cum ca producatorii mari de casti baga aceste accesorii la optionale si se platesc separat. uite ca Nolan m-a facut sa zambesc un pic :agree: doar viziera fumurie e separat si costa...costa dap. in functie de nuanta este intre 50 si 70 de euro....cat o casca low cost.nu?

 

daca as avea ceva de comentat la castile astea ar fi faptul ca aerisirile cu clapeta dupa un an de zile se mai strica...si daca mai pica si pe jos se cam crapa. dar asta sa fie buba lor ca e neimportanta la capitolul protectie. si cred ca cam toate castile cu aerisiri cu clapeta si spoilere patesc cam acelasi lucru in timp, nu?

 

daca aveti sau ati avut X-lite puteti comenta in legatura cu ele aici....plusuri...minusuri... astept parerile voastre :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poti sa zici tu ce vrei despre shoei ca e de fitze sau pt "orice coco cu bani" DAR am avut 3 accidente in care am dat cu capatzana si n-am avut nici pe dracu !

A fost combinatia de noroc + casca buna !

 

Te cred ca esti entuziasmata de casca x-lite, dar confortul care ti-l da shoei pe cap.. eu cu totul altul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis de arai nu de shoei. am avut shoei si am vrut sa-mi iau shoei in continuare numai ca nu aveau marimea S!!! mi-as fi luat X-spirit. vb serios.

 

parerea mea e ca shoei face exteriorul cel mai rezistent dar nu sunt multumita de interior.

eu am avut 800R si nici castile de la mp3 nu-mi stateau bine , ma dureau urechile si n-am mai suportat tortura. am avut buba la ureche...da-ti seama. nolan lasa spatiu pt casti si n-comuri. e un mare plus!!

comfort mai mare da X-lite decat shoei-ul 800Ri. are mai mult burete sau ceva de genu. si cheekpad-urile se muleaza perfect la mine.

crede-ma ca as fi vrut sa-mi iau Shoei doar ca sa am cu cine/ce sa compar, sotul a ramas pe X-lite. dar nu a fost sa fie si totusi cred ca pana la urma am iesit in avantaj.

 

eu la accident mi-am cam luat-o cu shoei dar nu din cauza castii ci din cauza ca nu era pt mine...era cu un nr mai mare si efectiv m-a lovit in interior..s-a miscat capul si m-am lovit un pic.. fusese a sotului meu. am avut casca aia un an si ceva si am purtat-o cu cagula.

m-am uitat la X-lite si e ceva mai gros interiorul de burete. curelusa de siguranta e mai ok, are sistem mai bun.

 

deci mi-as fi luat Shoei dar din 2 motive am luat X-lite. 1. sa avem casti la fel la culoare

2. nu mai aveau decat XS si am luat-o ca pe un semn.

imi alesesem un Kyonari initial....de pe louis.

tot de pe louis sunt si x-lite-urile.

 

sunt in continuare fan Shoei, dupa parerea mea sunt casti la fel de bune ca si Arai si nu costa atat. mai au de lucrat la capitolul zgomot...vb de cele vechi astea noi poate nu mai sunt asa.

ce-mi place la shoei e ca ei nu fac replici si sunt singura marca care au patru marimi exterioare. restul au numai 3. adica XS si S au aceeasi coaja...M si L la fel..etc.

 

si o sa mai scriu in legatura cu X-lite si dupa ce trag o tura prin tzara....sa vedem atunci proba :agree: decisiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima data mi-am cumparat Shoei, no comment, chiar e super buna casca (XR 800).

Si dupa 6 luni mi-am cumparat un X-lite X 801 RR, si e un pic de diferenta (un pic mai mare), e mai usoara, mult mai comda, aerisirile chair funcioneaza (mult mai bine ca la modelul meu de Shoei), si are punctaje maxime la teste de rezistenta.

Acum 2 saptamani mi-am luat X 802 RR Lorenzo Replica, si deja se vade diferenta intre modelul anterior si asta. La fel e mult mai usoara, foarte foarte comoda, si iarasi punctaje maxime la testele de rezistenta. Ce poti sa iti doresti mai mult de la o casca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am un Shoei TZR si din cat imi amintesc are ~1450g. Nu o simt grea pe cap. E foarte confortabila, nu bate vantul in ea deloc.

 

Daca ar fi sa schimb ceva la ea, ar fi ventilatia. Nu este suficienta pentru un drum in oras vara. Eu inteleg ca e casca sport si ar trebui sa am peste 120km ca sa sufle vantul in ea. Dar nu pot avea 1000casti, fiecare pentru un anume stil de mers.

 

 

Recunosc ca nu auzisem de X-Lite. Preturile sunt ok la X-lite. :)

Mesaj completat

 

 

-- LATER EDIT --

 

Uite din cauza ta m-am dus pe situl Nolan si mi-a facut cu ochiul o modulara flip-up. Alta cheltuiala pe lista :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ice-Queen tu ai o problema cu castile X-lite? esti obsesiv compulsiva?

 

Pe lnga faptul ca ai poluat threadul cu Marushin cu ineptiile tale despre X-lite,ai deschis si un thread nou pentru 'cunoscatori'.

 

Ce anume face pe cineva 'cunoscator' si demn sa scrie in topicu asta, sau ce te face pe tine 'cunoscatoare'?

 

Ai motocicleta? Ai permis? cat ai mers pe motor ca sa faci afirmatiile alea despre casti si ca sa improsti cu noroi Arai si Shoei.

 

Te entuziasmezi ca o fetita mica pt ca ti-au pus aia o carpa si niste pasta de la X lite? Asta conteaza pt tine? asta te emotioneaza?

Probabil ar trebui sa ma bucur si eu ca tine, ca acu 2 luni cand mi-am luat un TV LCD mi-au dat o carpa bleu cu care sa-l sterg, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt posesorul unei casti X-Litle X-701 Essence N-Com,pe care am cumparat-o acum o luna si jumatate cand mi-am cumparat si mobra,e prima mea casca deci nu pot sa fac o comparatie cu alte modele/firme :D

 

Atasez si o poza cu acest model(a mea e pe albastru):

866_2_X-LITE%20701%2034%20(1).jpg

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce pentru cunoscatori?

de o saptamana am o frumusete de casca de numai 1230 de grame( aprope 1400gr avea shoei-ul 800R), este ultimul model , 802 RR. din pacate n-am apucat sa o port, ceea ce am discutat mai sus era ceea ce am obs. la primele casti.

modelul nou X-lite este superior celui anterior pt ca are in plus un fel de plastic anti fog care se atasaza pe viziera ceea ce e important si in oras si in afara mai ales acum cand vine octombrie. plus ca are alt design si ceva modificari la aerisiri.

Casca mai vine cu o pasta de intretinere pt cheder, si o carpulita de sters viziera. frumos din partea lor nu? am vazut un comment mai demult cum ca producatorii mari de casti baga aceste accesorii la optionale si se platesc separat. uite ca Nolan m-a facut sa zambesc un pic :D doar viziera fumurie e separat si costa...costa dap. in functie de nuanta este intre 50 si 70 de euro....cat o casca low cost.nu?

 

 

 

pai stii tu ca este superiora daca nu ai mai avut???

pai stiai tu ca suomy au casti de 1050 grame???

pai mai sti tu ca castile sunt facute sa nu suiere in anumite poziti pe motor, daca iei o casca si stai pe un chopper o sa fluiere super tare, iar daca stai pe o vitezana aplecat si protejat de parbriz buci, pardon atunci nici nu o sa o auzi???

sa iti mai spun ceva despre ele??? a nu da, esti incantata de carpa si desen tu, asa ca............drum bun in luna octobrie si fara aburire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bullshit! Isi iau Arai de 800 de euro pentru ca isi permit. Si da, pentru ca este o casca mai buna decat X-lite-ul tau. Iar tu compari o casca noua, cu un cazan Shoei fabricat inaintea erei noastre. (XR 800 este predecesorul lui XR 900, bunicul lui XR 1000, si stra-bunicul lui XR 1100, tocmai introdusa anul asta - casca aia are deci vreo 5-6 ani).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut sunt preafericitul posesor al unei casti X-Lite 801R asta dupa ce am avut pana acuma un Arai RX7 Corsair. Fata de Arai X-Lite este mai usoara adica Arai la 1450g si X-Lite la 1250g ceea ce se simte, mecanismul de desprindere a vizierei la Arai mi se pare complicat chiar daca nu este nici o filozofie dar macar la X-Lite e simplu simplu. Ventilatia la X-Lite tind sa cred ca este mai buna fata de Arai care arata spectaculos cu 3 aerisir pe frunte 2 in viziera unua in barbie si 2 la ceafa. Viziera de X-Lite care este heleomata intr-un fel ziua si seara nu iti scot ochii farurile este net superioara fata de cea Arai.

 

Amandoua sunt clar casti de top dar daca o luam la rece X-Lite as zice ca ii mai bina si in primu rand mult mai ieftina.

 

Acuma orice casca ai avea de la Shoei Arai X-Lite Sumoy si altele pe care nu le enumar sunt clar casti bune, difera gusturile la forma grafice si in primu rand cum ti se aseaza pe cap, zic asta pentru ca mi-am dorit enorm! un X-Lite 701 modelul Dolly insa forma castii de la marimea L la XL toate ma apasau pe barbie deci clar nu sunt pentru barbia mea cu forma de poponeata :rose:

 

Asfalt uscat si incredere in casca de pe cap!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bullshit! Isi iau Arai de 800 de euro pentru ca isi permit. Si da, pentru ca este o casca mai buna decat X-lite-ul tau. Iar tu compari o casca noua, cu un cazan Shoei fabricat inaintea erei noastre. (XR 800 este predecesorul lui XR 900, bunicul lui XR 1000, si stra-bunicul lui XR 1100, tocmai introdusa anul asta - casca aia are deci vreo 5-6 ani).

 

 

in primul rand shoei nu e gunoi cum spui tu.

in al doilea rand x-lite e de top orice ai spune tu si clar nu ma intereseaza ce spui tu ca aici vb de x-lite.nu?

daca altii isi permit sa imi comenteze ca am postat prin alte topicuri acum cred ca si eu imi pot permite sa comentez daca cineva se baga aiurea in seama. macar ai avut x-lite ca sa stii ce vb?

Mesaj completat

Ice-Queen tu ai o problema cu castile X-lite? esti obsesiv compulsiva?

 

Pe lnga faptul ca ai poluat threadul cu Marushin cu ineptiile tale despre X-lite,ai deschis si un thread nou pentru 'cunoscatori'.

 

Ce anume face pe cineva 'cunoscator' si demn sa scrie in topicu asta, sau ce te face pe tine 'cunoscatoare'?

 

Ai motocicleta? Ai permis? cat ai mers pe motor ca sa faci afirmatiile alea despre casti si ca sa improsti cu noroi Arai si Shoei.

 

Te entuziasmezi ca o fetita mica pt ca ti-au pus aia o carpa si niste pasta de la X lite? Asta conteaza pt tine? asta te emotioneaza?

Probabil ar trebui sa ma bucur si eu ca tine, ca acu 2 luni cand mi-am luat un TV LCD mi-au dat o carpa bleu cu care sa-l sterg, nu?

 

 

ai o problema cu mine sau ce?

da e pentru cunoscatori ca multi habar n-au ce e ala x-lite. n-au auzit in viata lor!!!

 

da mi-au dat viziera de interior antifog care costa...mi-au dat gel pt chedere si carpa cu sigla x-lite. si ce? f bine nu?

 

si btw. am avut shoei chiar daca mai vechi si mi s-a parut f ok. am vrut sa incerc si altceva si mi-am luat ca si sotul meu un x-lite.

arai e arai si o sa-mi iau si eu intr-o zi...poate peste 2 ani cand ma satur de x-lite. asa si?

 

am motocicleta...am avut accident ca pasager si n-am mai apucat sa dau de carnet anu asta. am in schimb km ca pasager pe orice fel de vreme si temperaturi...muuulti km. asa ca ...ciocu mic!

 

 

alte 3 dorinte mai ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-Q, inteleg ca asculti muzica in mers...desteapta chestie, n-am ce zice...

Cat despre cunoscatori...aiurea, e suficient sa fi vazut o cursa de Moto-GP pe Eurosport ca sa-ti scoata ochii reclamele la X-Lite. Deci nu e asa masonica marca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh:

da e pentru cunoscatori ca multi habar n-au ce e ala x-lite. n-au auzit in viata lor!!!

:laugh: :laugh:

 

Faptul ca tu ti-ai cumparat X-Lite te pune cu o treapta mai sus decat restul?

X-Lite mi se pare in acelasi segment (casti ieftine si bune) cu Shark, AGV si Premier si nu in ultimul rand Bell (ia zi, tu ai auzit de astia doi din urma?). Eu zic sa nu te bucuri acum ca ti-au dat aia o carpa cu sigla si o ceva vaselina, ci bucura-te peste un an, cand casca o sa vrei sa fie la fel ca-n prima zi. Nu pretul e important la achizitia unei casti, ci rezistenta ei la impact, felul in care iti vine pe cap si calitatea materialelor si a finisarilor. Degeaba casca acum iti vine ok, daca peste trei luni se lasa si ti-e larga iar interiorul se jegoseste si nu prea ai cum sa-l cureti. Crede-ma, mi-am luat un XR-1000 dupa ce am avut doi ani un Airoh... am zis ca l-am apucat pe Dumnezeu de un picior cand am vazut cum e casca, dar acum, incet incet, incep sa-i vad defectele.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am purtat X-lite 801 RR timp de aproape 2 ani, am facut si 997 de km intr-o zi....Constanta - Timisoara (mai pe jos prin Oltenia)...si seara nici macar nu ma stresa casca. Am prins ceatza, ploaie, canicula....si noatea...si cam 30 de mii pe total.

 

Acum am pus mana pe un X-lite 802 RR...si dupa cateva iesiri scurte...am ajuns la concluzia ca e si mai buna decat predecesoarea ei...printe putinele casti care chiar ii funcioneaza aerisirile si "tunelele" de aer (la fel si 801).

 

Cu X-lite 801 am luat din plin asfaltu la o viteza de 50-60 de km pe ora...dupa ce o dat una peste mine (neacordare de prioritate...nu m-a vazut)...am vazut cum se apropie asfaltul de fata mea....am vazut cum frec cu barbia de beton....si auzeam cum ma zgaraie pana pe creier frecarea dintre casca si asfalt....plus ca port ochelari de vedere...dupa 7...8 metri m-am ridicat, nici macar ochelarii nu s-au miscat, nu m-au ranit (purtatorii de ochelari stiu cat de nasoala e faza cand te loveste careva peste ei, iti vineteste nasu'...sau ti-l zgarie)...nu aveam ameteli sau dureri de cap...in cateva clipe eram langa sotia mea sa o ridic de pe jos...iar dupa inca cateva secunde alergam sa il omor din bataie pe sofer....(am renuntat cand am vazut ca e una de peste 50 de ani...toata in negru...ceva doliu)...

 

Voi credeti ca de aveam o alta casca....una la 100 de euro...scapam asa de lejer? I-am facut altar din ziua aia...si urmatoarea casca va fi tot un X-lite...next generation...peste 1 an...2...

 

@Metal_Heart....daca tot esti asa de destept...stiai ca Bell, in 2007...a fost votata cea mai buna casca in Franta...si sti cat costa "exemplarul" ala? intre 300 si 400 de euro....la acelasi pret ca si "castile scumpe"....exact ca un Suomy, Shoei, X-lite, Arai...

Casca cu care se lauda Bell cel mai mult e una de carbon si ii sare pretu de 500 de euro...si nu se compara cu aerodinamica castilor de top, nu are interior asa de moale ca X-lite...si multe altele...

 

Mesaj completat

Ice-Queen tu ai o problema cu castile X-lite? esti obsesiv compulsiva?

 

Pe lnga faptul ca ai poluat threadul cu Marushin cu ineptiile tale despre X-lite,ai deschis si un thread nou pentru 'cunoscatori'.

 

Ce anume face pe cineva 'cunoscator' si demn sa scrie in topicu asta, sau ce te face pe tine 'cunoscatoare'?

 

Ai motocicleta? Ai permis? cat ai mers pe motor ca sa faci afirmatiile alea despre casti si ca sa improsti cu noroi Arai si Shoei.

 

Te entuziasmezi ca o fetita mica pt ca ti-au pus aia o carpa si niste pasta de la X lite? Asta conteaza pt tine? asta te emotioneaza?

Probabil ar trebui sa ma bucur si eu ca tine, ca acu 2 luni cand mi-am luat un TV LCD mi-au dat o carpa bleu cu care sa-l sterg, nu?

 

 

Man jur cred ca ai probleme mari...

 

Ca sa nu te fac (cuvant urat)..o sa iti explic mai frumos...E SOTIA MEA de un an....si ne stim de 2...a facut ca pasager cu mine pe motor peste 30 de mii de km...zi nu drumuri pana la "mall si acasa" ca si tine....ci dinalea de 300....400...1000 de km...(pt ca eu sunt din Satu Mare...ea din Constanta....si amandoi studenti in Timisoara)...au fost si drumuri pe -7 grade la distante de 360 de km...o purtat Shoei 2 ani (eu aveam 801)...o vazut mai multe motoare si casti decat ai sa vezi tu intr-o viata intreaga, o citit mai multe carti si reviste de specialitate decat ai citit tu, in timpul liber modeleaza si face carene pentru streetfightere si cafe racere..... A DA...SI ARE MOTOCICLETA EI.....permis nu are pentru ca nu ii dau voie sa iasa pe asfalt, mai ales dupa accidentul de acum 3 luni....cativa ani o sa faca offroad si cross.

A dat de 2 ori cu Shoei "de pamant" si nu ii place cum "reactiona" casca...o considera prea dura, la viteze de peste 130 shuera...si se aburea mult mai repede decat X-lite -u' meu...stie ce vorbeste... si da...AVEM ALTAR X-lite...

 

Daca ai ceva cu "X-lite", ai dreptul tau la opinie...dar data viitoare abtine-te de comentarii la adresa altora...nu de alta dar sunt sute de "forumisti" printe care si sotia mea (o "fetita mica") sa stie...creada...si traiasca cultul moto mult peste nivelul tau.

 

Man...mai invatza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu si sotia ta ma faceti sa rad ingrozitor de mult. Va ambalati si agitati aici cu o casca cu care ai dat de pamant ( ma bucur ca sunteti inca cu noi). Pana la urma care este rezultatul topicului si la ce ati dori voi sa se invete sau sa nu se invete din el?

 

Da, ok si ce i cu asta?

Si intelegeti 1 data ca suieratul castilor vine in mare parte din pozitia capului pe motoreta si de aerodinamica acesteia . Deflectoarele castilor cat si aerodinamica sunt analizate in anumite poziti si pe anumite motociclete, niciodata pe choopere, enduro, naked-uri sau in niciun caz pe pasager. Toate testele le am vazut numai pe super sporturi.

 

Ma repet dar daca stai pe un chopper cu o casca o sa vajaie de dracii te iau :laugh: , aceeasi pozitie este valabil si pentru un pasager chiar si pe un super sport. Treci pe o motocicleta de viteza, baga capu la cutie si vei vedea ca niciun Lazer sau MTr nu o sa suiere asa cum o face o pozitie proasta.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu vrei sa spui ca eu daca imi pun carca mea in cap si o folosesc pe chopper o sa sune? hahahhaha

avem naked ....deci fara carene si nu suna la viteze mari....de ce ar suna pe chopper?

voi radeti daca vreti eu trag o fuga sa-mi scot maseaua....cine rade la urma rade mai bine....

 

 

c'mon cum dreq sa nu aud de castile Bell....sunt fan!

au ceva model de carbon la 1000 de grame. si cum arata... :laugh:

 

nush ce credeti voi, pana la urma credeti ce vreti despre x-lite. eu stiu oameni care au avut si alte casti de top inainte si cand si-au pus x-lite gata!

 

X-lite! X-lite! X-lite! hou hou hou

 

gata fug la dentist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu vrei sa spui ca eu daca imi pun carca mea in cap si o folosesc pe chopper o sa sune? hahahhaha

avem naked ....deci fara carene si nu suna la viteze mari....de ce ar suna pe chopper?

 

Daca taceai filozof ramaneai. Incearca tu sa schimb motorul si pozitia in sa si ai sa vezi diferente. Pe naked imi vajai la viteze de peste 140km/h imi vajaie un suomy spec r1, cand ma urc pe sportiva se schimba sunentul este aproape insezizabil...........nu mai aberati inainte de practica, puneti mana si incercati si dupa aberati sau va laudati cu ce aveti.

 

De ce ar suna pe chopper, iti spun eu : pantru ca stai cu casca paralela cu solul si aerul nu se scurge peste casca si prin toate partile, de aceea apar si turbulentele de aer de iti face capul ca vibratorul (valabil la viteze de peste 100km/h)

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Metal_Heart....daca tot esti asa de destept...stiai ca Bell, in 2007...a fost votata cea mai buna casca in Franta...si sti cat costa "exemplarul" ala? intre 300 si 400 de euro....la acelasi pret ca si "castile scumpe"....exact ca un Suomy, Shoei, X-lite, Arai...

Casca cu care se lauda Bell cel mai mult e una de carbon si ii sare pretu de 500 de euro...si nu se compara cu aerodinamica castilor de top, nu are interior asa de moale ca X-lite...si multe altele...

 

Nu vreau sa ma dau destept dar practic fraza de mai jos e cam ofensatoare. Si eu am purtat Airoh timp de doi ani, am dat-o de doua ori de pamant, basca mi-a mai scapat si de cateva ori, dar asta nu-i un motiv sa o ridic in slavi, in ansamblu, are mai multe minusuri decat plusuri. Sunt multe motive care stau la baza alegerii unei casti, dar daca ti-ai luat un X-Lite nu te face automat un semizeu al motociclismului doar pentru ca tu ai o casca care nu e tocmai foarte bine intiparita in constiinta motociclistilor mioritici.

da e pentru cunoscatori ca multi habar n-au ce e ala x-lite. n-au auzit in viata lor!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semizeu wtf are u talking about ,man? vb de casti nu de mine!!!!

mi se pare o casca f buna si sustin asta pana in panzele albe, da?

ce minusuri vezi tu la ea? ia baga mare ca eu nu stiu...si... mai multe minusuri decat plusuri? cate x-lituri ai avut tu pana acum sau casti in general? huh?

nu ma cred nimic si n-am intrat pe forum sa ma dau mare dar in momentul in care am luat casca in cap am simtit o mare diferenta si implicit nevoia de a vb cu altii despre asta...altii care si ei au sau au avut x-lite. ce e asa de greu de inteles?

 

n-am cine stie ce motor, nu am mers cu 300 niciodata dar intotdeauna am pus protectia pe primul plan. mai ales dupa 2 buf-uri nasoale rau. prefer casca premium care sa coste juma din valoarea motorului decat motor de 3000 de euroi si casca de cacao...

asta vroiam sa spun...

 

nu va doresc decat sa va bucurati de echipamentele alese de voi cat ma bucur eu de x-lite si vanucci :laugh:

 

 

 

Mesaj completat

ce casti de i-pod? cred ca ai vazut altceva pe youtube. scrie X-lite helmets daca nu vrei sa dai de alte chestii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuplul Ice, imi pareti a fi 2 terminati care traiesc cultul X-Lite. (Imi cer scuze daca v-am jignit, dar asta e impresia pe care mi-o lasati).

Lasand de-o parte exprimarea adolescentina din partea amandurora, sincer cui pasa daca i-o tragi de 1 an sau 2, daca e sotia ta sau nu,sau daca e o motociclizda wannabe, asa cum sunt multe pe forum care viseaza la hayabuse si motoare cu mai multe kg decat pot ele numara....si ele de fapt n-au vazut decat 'spatele' unei pu.li , intr-o Âşa, pt cativa km...

 

Cand ii vad posturile ei imi aduc aminte si eu cum mancam k.k.t pe forum asta acu ceva vreme,cand eram doar aspirant....despre tot felu de ca.caturi (casti, motoare, suspensii, teste, etc) si-mi dau seama ce trist trebuie sa fi fost in ochii celorlalti si ii inteleg acum de ce ma apostrofau...

 

Iar ea, pe langa faptul c-a fost (si este) o trista pasagera pe-o tentativa de chopper sau naked, nu cred ca o face automat experta in casti si motociclism..

 

Nici macar o tentativa de dealer X Lite n-ar vorbi cu atata patima despre castile alea, e ca si cum ati stors jegu ala din castile X Lite, l-ati facut praf si l-ati 'tras' pe nas, cam asa vorbiti despre brand-ul asta.

Iar toti ceilalti care-si iau Arai, Suomy, Shoei, Schuberth, ETC....sunt doar niste prosti care nu stiu ce-i calitatea, care merg doar pe mana review urilor unor fraieri si pt care conteaza mai mult calitatea unui produs, nu gelu' pt laba care ti-l da producatorul castii sau carpe sa-ti stergi LCD ul....

 

Si hilar e si patima cu care va certati cu toti ceilalti pe tema asta, X Lite e puiu' vostru mic si nimeni nu s-atinge de el.....

 

Sunteti undeva intre penibili si jenanti.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut 800R si nici castile de la mp3 nu-mi stateau bine , ma dureau urechile si n-am mai suportat tortura.

A, scuze, nu era vorba de i-pod ci de mp3. Deci reformulez: tu mergi pe mobra cu muzica in urechi?

Cat despre cautari pe net... Capirex iti spune ceva? Sau ai impresia ca X-lite s-a inventat anu' asta?!

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...