Sari la conținut

X-LITE - Discutii Generale


Vizitator
 Share

Postări Recomandate

  • 4 months later...
  • Răspunsuri 205
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

M-am obisnuit repede cu sistemul double D si imi place mult. Despre casca...sistemul de coborare a ochelarilor de soare provoaca un suierat deranjant de la 80 km/h in sus...in rest doar de bine, cel putin pentru pretentiile mele.

 

Sa auzim de bine !

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Orice s-ar spune, sistemul double-d este mai complicat decat restul sistemelor. Iti ia ceva mai mult timp...ca sa nu mai zic ca e practic imposibil sa-l desfaci/inchizi cu manusile pe maini(spre deosebire de celelalte sisteme unde acest lucru e banal).

Observ cu o oarecare bucurie ca unele firme producatoare renunta incet-incet la double-D.

 

In alta ordine de idei, daca intereseaza pe cineva am o casca Nolan N44 noua,o am in topicul de vanzari!(nu are d-d, slava Domnului ci sistemul cu zimti ca la clapari, il pui sau scoti in mai putin de o secunda)

Editat de Motorist@
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum se stie, este o chestiune de preferinta. Majoritatea castilor pe care le-am avut pana acum (exclusiv Nolan) au avut sistemul acela (cu zimti). E bun, insa ca si reglaj prefer sistemul double d, acum ca m-am obisnuit cu el.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Dupa atata vreme...nu am gasit nici un review corect si impartial pentru X802R (varianta compozit nu carbon)...sunt in dubii, incerc sa aleg intre NXR si X802R, asa ca as vrea sa stiu cam de la ce viteza incepe sa faca zgomot x-lite-ul.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

X802R am de 2 ani de zile și sunt foarte mulțumit de ea. De la ce viteză... n-aș putea spune cu exactitate, dar până în 120 nu cred.

Nu am avut nicio problemă cu ea, e o cască foarte frumoasă, ușoară, bine aerisită.

Pot să o compar cu alte Nolan-uri pe care le-am mai purtat, este ce-a mai bună.

post-72107-0-92269400-1419264361_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru pareri, are cineva varianta carbon?

Sunt in dubii pentru ca exista zvonuri cum ca nu ar rezista bine la impact cu obiecte tari . (varianta carbon)

In plus, as vrea o casca silentioasa (in limite normale) si usoara, iar GT-Air este orice numai usoara nu :) , o casca foarte buna ce-i drept pentru cei ce vor utilitate maxima.


» Post actualizat in 24 Dec 2014 14:56

Nu merge cu edit asa ca :

Mi-am comandat casca, un X802R carbon, sezonul viitor vin cu un review in detaliu.

Sarbatori fericite !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare, rog si eu colegii din bucuresti care au casti xlite 602 / 701 / 801 marimea L sa ma ajute sa probez si eu una din aceste casti. Am gasit pe un site din germania preturi bune insa am o forma mai ciudata a capului si nu pot sa comand fara sa stiu cum stau pe dovleacul meu. Dau o bere :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salutari,

Dupa doi ani, o bucata din chederul ce etanseaza viziera a cedat pe o lungime de aproximativ 1 cm. Pur si simplu si-a pierdut din proprietatea elastica si intra vantul prin zona respectiva. Am sunat la cei de la care am cumparat casca (Kronaumoto) le-am explicat problema si am fost sfatuit sa trimit casca in Germania. Dupa aproape o luna am primit casca inapoi cu chederul schimbat fara probleme. Casca este un X-lite 702.

Am ramas placut impresionat de amabilitate si operativitate. Nu stiu in ce proportie si cui revin meritele, dar asta este realitatea.

 

Sa ne vedem sanatosi.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Intentionez in viitorul apropiat sa iau un 1003 ,gasesc ceva comparativ mai bun la pretul asta :https://www.louis.de/en/artikel/x-lite-x-1003-hi-visibility/216474?list=99511662

 

Foarte probabil unii dintre voi santeti mai in tema privitor la casti ,fata de mine .Mersi anticipat !

 

 

 

Stima ,

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Nimeni nici o parere. Nu este nici o problema ca mi-am luat pana la urma daca tot am amenintat :P ,cam tarziu stiu dar tot nu m-am lasat si am reusit pana la urma . Acum doar ma laud ,niste impresi dupa ce am sa o folosesc o perioada !

 

Dezamagit cu siguranta nu voi fi .

 

Stima,

 

Ovidiu

 

 

post-66828-0-59822700-1464123593_thumb.jpg

post-66828-0-20530100-1464123621_thumb.jpg

post-66828-0-60583700-1464123653_thumb.jpg

post-66828-0-11917300-1464123679_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

Salut,

 

Dupa ce am citit primele 3-4 pagini cu certuri si insulte imi permit sa cer o parere.

Folosesc momentan un Nolan N44 (cu precadere in oras)

Mi-au cazut ochii pe un x-lite 802rr Ultra Carbon - O vreau pentru drum lung, greutat scazuta si sper ca pesre viteze de 130km/h sa nu intre aer in ea ca la N44.

 

Are cineva acest model? A purtat? cum se comporta dupa 6-8 luni ? se lasa, se largeste ?

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se potriveste pe VFR si in niciun caz pe NC, este o casca de curse, pentru pozitia full-tuck cu barbia pe rezervor. Daca iti place lookul si vrei X-LITE modelele sport-touring sunt X702 si X661. Ambele au si varianta carbon.

 

Eu am X661, e usoara, aerodinamica si destul de silentioasa. Singurul inconvenient pentru mine sunt ochelarii integrati, distorsioneaza optic. Dupa un an si cateva luni interiorul e ca nou. Nu s-a largit sau uzat, l-am spalat o singura data la sfarsitul sezonului trecut.

Editat de thesaw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...