Sari la conținut

De La Ce Varsta Se Poate Conduce?


Eddye
 Share

Postări Recomandate

l) SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm 3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;

In categoria asta nu se incadreaza nimic?

 

P.S. B1 se ia de la 16 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am fost la o scoala de soferi si mi-au zis ca se poate cu subcategoria B1 de la 16 ani, da nu shtiu cum e cu boala....

Stai linistit, nu e nici o problema ca ai diabet. Cunosc si eu pe cineva cu diabet si are carnet, asa ca poti sa faci scoala linistit. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din 20 Septembrie 2006, data de cand se va aplica Legea pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, publicata in Monitorul Oficial Nr. 246/ Luni, 20 martie 2006 cu intrare in vigoare cf Art II la 6 luni de la data publicarii in Monitorul Oficial.

 

Art 9 - (1) Pentru a fi inmatriculate, inregistrate sau admise in circulatie, autovehiculele, mopedele, remorcile si tramvaiele trebuie sa fie omologate in conditiile legii.

 

Art 64 - (1) Pentru a conduce un moped pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa aiba varsta de cel putin 16 ani

 

Art 6 (21) moped - vehicul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm³ sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4kW

 

Pe scurt: incapand cu 20 Septembrie 2006 orice papagal care a implinit 16 ani (scuze daca cineva se ofenseaza, dar si asa sunt destui zevzeci pe sosele) poate sa conduca orice chestie omologata (cu carte de identitate, dar neinmatriculata), cu viteza maxim constructiva de 45 km/h si motor cu ardere interna sau electric cu capacitate pana in 50 cm³ sau putere de maxim 4kW.

 

Pentru a va face o idee, studiati oferta celor de la Reva Romania, care deja au adus masini Microcar (motor diesel 500 cm³, putere 4 kW, viteza 45 km/h (!)), scutere si alte prostii carora le fac reclama (unele deja circula prin oras) ca vor fi conduse "De la 16 ani, fara inmatriculare si fara permis !"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am fost la o scoala de soferi si mi-au zis ca se poate cu subcategoria B1 de la 16 ani, da nu shtiu cum e cu boala....

 

 

nici un atv nu are peste 400 kg. daca are sub, se conduce cu B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa porti casca pe ATV?

 

phew...ma simt mai usurat acuma...am gasit asta pe http://www.incepator.ro/news/legea_49_2006.asp

 

Noul Cod rutier (legea 49/2006)

 

23. Articolul 20 va avea urmatorul cuprins:

"Art. 20. - (1) Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator si sa aiba vârsta minima de 18 ani împliniti, cu exceptia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 si B1, care trebuie sa aiba vârsta minima de 16 ani împliniti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art 6 (6) autovehicul - vehicul echipat cu motor in scopul deplasarii pe drum. Troleibuzele si tractoarele rutiere sunt considerate autovehicul. Mopedele, vehiculele care se deplaseaza pe sine, denumite tramvaie, tractoarele folosite in exploatarile agricole si forestiere, precum si vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrari, care se deplaseaza numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule.

Pentru Moped a se vedea definitia din postul meu anterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 13 years later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...