Sari la conținut

Accident grav Barbu Vacarescu colt cu Lacul Tei


stefangc
 Share

Postări Recomandate

Probabil inca un caz de neacordare de prioritate pentru un motociclist.

Accidentul s-a intamplat chiar in dreptul intrarii in institut. O masina vroia sa intre si i-a taiat calea. Nu am vazut , doar am auzit bufnitura, insa dupa cum arata scena ...

El era constient, salvarea a venit in vreo 10 minute. Sper sa fie ok. Moto cred ca o Yamaha diversion, care a luat foc imediat. Ne-am chinuit sa o stingem cu ce aveam prin institut si chiar am reusit pana sa vina pompierii.

Nu i-am vazut numarul ca era totul ars. Poate mai stiu altii detalii.

Oricum, faptul ca motociclistul era constient e un lucru bun.

Nu am pozat pentru ca nu mi se pare OK in asemenea momente. Erau altii in jur care faceau poze, asa ca probabil o sa apara.

Editat de stefangc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a sunat un prieten care a vazut in Bucuresti, la intersectia Barbu Vacarescu cu Tei, un accident destul de urat intre o mobra (cica ar fi fost ceva Kawasaki initial) si un autoturism (nu era sigur ce natie), in urma caruia motocicleta a luat foc, arzand integral. Rider-ul era constient cand l-a luat ambulanta, insa motorul e praf. Nu stiu in ce masura au fost anuntati prieteni sau rude de-ai lui.

 

Are cineva detalii sau info? Stiu doar ca pe baiat il cheama Bogdan...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a sunat un prieten care a vazut in Bucuresti, la intersectia Barbu Vacarescu cu Tei, un accident destul de urat intre o mobra (cica ar fi fost ceva Kawasaki initial) si un autoturism (nu era sigur ce natie), in urma caruia motocicleta a luat foc, arzand integral. Rider-ul era constient cand l-a luat ambulanta, insa motorul e praf. Nu stiu in ce masura au fost anuntati prieteni sau rude de-ai lui.

 

Are cineva detalii sau info? Stiu doar ca pe baiat il cheama Bogdan...

 

 

Am facut si eu un topic cam in acelasi timp cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

First of all: m-am interesat la Urgenta si mi s-a reconfirmat ca baiatul era constient si echilibrat. Urma sa il bage la un CT. Deci cred ca e optimista situatia.

 

In al doilea rand, numarul de inmatriculare era distrus, nu am putut sa vad ce numar avea. Iar modelul de moto mie mi se pare mai degraba un Diversion, dar poate fi si Kawasaki, asa cum s-a mai spus. Era arsa complet. Bine ca nu a explodat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu la fata locului imediat dupa accident...baiatul a trecut pe langa mine si apoi nenorocirea am vazut-o in oglinda retrovizoare eu fiind oprit la semafor pe celalalt sens.Pe baiat il cheam Nitu sau Nita Gabriel pentru ca portofelul era pe jos si se vedea o legitimatie de la Univ Spiru Haret.Motorul nu stiu sigur ce era pentru ca ardea foarte tare si apoi cand a fost stins nu se mai cunostea nimic.....cred totusi ca era un Kawasaki de pana in 2000.Baiatul era cosntient si intreba de sotia lui si de motor.Am stat langa el pana au sosit ajutoarele si am incercat sa-l fac sa nu se miste deorece incerca sa se ridice si sa-si scoata casca.Pana la urma i-am dat-o jos cu mare atentie,fara sa-l miscam si apoi i-am pus ceva sub cap.Era un fum groaznic de gros in preajma si motorul a ars complet.....au fost niste baieti care au incercat sa stinga focul pana la aparitia ajutoarelor.Am ajutat si eu cum am putut motociclistul si apoi m-am dat deoparte cand au sosit medici si da,am facut cateva poze dar nu pentru ca sunt vreun handicapat de cocalar inseatat de stiri cu morti ,ci in speranta ca poate vor fi de folos cuiva.....poate chiar motociclistului.O se la postez doar daca va fi cazul.

Acum cum s-a intamplat(nu uitati ca am vazut doar in oglinda accidentul): baiatul se indrepta spre baneasa(pipera) si la intersectia cu bld Ghica Tei a plecat de la semafor ceva mai infipt dar nu exagerat ca mai apoi in dreptul bisericii din apropiere sa aiba loc coliziune cu un Fiat Albeea rosu(condus de un tip pe la 55 de ani) care circula pe banda doi si vroia sa schimbe banda sau sa intre in curtea institului de langa biserica neacordand prioritate motocicletei care circula pe banda unu .Baiatul,dupa spuneam,avea casca bine prinsa pe cap si manusi in maini....in rest doar pantofi sport,blugi si tricou.Ii urez multa sanatate baiatului si daca are nevoie de mine il ajut cu mare palcere(datele mele de contact sunt la profil sau PM).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu la fata locului imediat dupa accident...baiatul a trecut pe langa mine si apoi nenorocirea am vazut-o in oglinda retrovizoare eu fiind oprit la semafor pe celalalt sens.Pe baiat il cheam Nitu sau Nita Gabriel pentru ca portofelul era pe jos si se vedea o legitimatie de la Univ Spiru Haret.Motorul nu stiu sigur ce era pentru ca ardea foarte tare si apoi cand a fost stins nu se mai cunostea nimic.....cred totusi ca era un Kawasaki de pana in 2000.Baiatul era cosntient si intreba de sotia lui si de motor.Am stat langa el pana au sosit ajutoarele si am incercat sa-l fac sa nu se miste deorece incerca sa se ridice si sa-si scoata casca.Pana la urma i-am dat-o jos cu mare atentie,fara sa-l miscam si apoi i-am pus ceva sub cap.Era un fum groaznic de gros in preajma si motorul a ars complet.....au fost niste baieti care au incercat sa stinga focul pana la aparitia ajutoarelor.Am ajutat si eu cum am putut motociclistul si apoi m-am dat deoparte cand au sosit medici si da,am facut cateva poze dar nu pentru ca sunt vreun handicapat de cocalar inseatat de stiri cu morti ,ci in speranta ca poate vor fi de folos cuiva.....poate chiar motociclistului.O se la postez doar daca va fi cazul.

Acum cum s-a intamplat(nu uitati ca am vazut doar in oglinda accidentul): baiatul se indrepta spre baneasa(pipera) si la intersectia cu bld Ghica Tei a plecat de la semafor ceva mai infipt dar nu exagerat ca mai apoi in dreptul bisericii din apropiere sa aiba loc coliziune cu un Fiat Albeea rosu(condus de un tip pe la 55 de ani) care circula pe banda doi si vroia sa schimbe banda sau sa intre in curtea institului de langa biserica neacordand prioritate motocicletei care circula pe banda unu .Baiatul,dupa spuneam,avea casca bine prinsa pe cap si manusi in maini....in rest doar pantofi sport,blugi si tricou.Ii urez multa sanatate baiatului si daca are nevoie de mine il ajut cu mare palcere(datele mele de contact sunt la profil sau PM).

 

 

stiam ca in situatii de genul nu trebuie sa te atingi de accidentat pana cand nu vine salvarea, decat daca are ceva hemoragii grave si trebuie sa i pui un garou! stiam un biker care a avut un accident, o lovitura destul de serioasa si daca i miscau gatul putea sa ramana paralizat sau ceva de genul....

 

in orice caz, multe accidente! aveti grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa-l "cert" pe cel care i-a scos casca, sunt convins ca accidentatul a insistat si el a facut tot ce a putut sa i-o scoata usor, dar chiar nu trebuie facut asa ceva. Este extrem de periculos. Poate avea o afectiune la divel cervical pe care sa nu o simta in momentul respectiv si care sa se transforme intr-o tragedie in momentul extragerii castii. Incercati sa tineti victima cat mai imobila cu putinta in ceea ce priveste coloana.

Repet, nu mi-o luati in nume de rau, dar chiar nu e de glumit cu asta. DarkDrac, felicitari pentru stapanire, mie mi-ar fi greu sa stau langa un accidentat de genul asta. Am spus-o si eu a mia ora dupa multi altii nu ca repros ci ca sa intre tuturor in minte pentru ca nu se stie niciodata la ce accident suntem nevoiti sa intervenim.

Sper ca de data asta motoristul sa fie doar usor accidentat.

 

N-ati reusit sa gasiti niciun martor care sa fi vazut bine accidentul in sine? Ar fi fost folositor. Soferul a zis ceva, s-a interesat de om, a expeimat vreo versiune proprie?

 

PS Iar imi vine sa ma fac motociclist de duminica cand vad topicuri d-astea.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu exista o camera video care filmeaza intrarea in curtea institutului, care nu stiu daca cumva si inregistreaza pe ceva ceea ce filmeaza (insa banuiesc ca inregistreaza). Asta in cazul in care se va ajunge la probarea vinovatiei si va fi nevoie de dovezi (desi e destul de clar cine e vinovat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cumva cum as putea afla unde este spitalizat....as vrea sa-i fac o vizita

 

Cel mai probabil la Urgenta Floreasca. E doar o presupunere dar e cea mai logica.

 

Intreba cineva ce s-a intamplat... Simplu, a venit 15 Septembrie. E alt oras decat in ultimele luni. Oameni multi,nervosi, neatenti...

 

Ochii cat cepele, nu va sta bine in ghips oricat ati incerca sa ma convingeti. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ai vrut sa zici intersectia cu Lacul Tei!

(Ca sa nu existe dubii ulterioare).

Acum cum s-a intamplat(nu uitati ca am vazut doar in oglinda accidentul): baiatul se indrepta spre baneasa(pipera) si la intersectia cu bld Ghica Tei a plecat de la semafor ceva mai infipt dar nu exagerat ca mai apoi in dreptul bisericii din apropiere sa aiba loc coliziune cu un Fiat Albeea rosu(condus de un tip pe la 55 de ani) care circula pe banda doi si vroia sa schimbe banda sau sa intre in curtea institului de langa biserica neacordand prioritate motocicletei care circula pe banda unu .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca TU CREZI ce spune protv-ul inseamna ca esti cel putin spiridush!! Pai daca eu spun reporterului de la PRO TV ca in urma accidentului conducatorul auto a fost transportat la spital si a doua zi la stiri apare ca pasagerul din dreapta a fost transportat, in masina fiind o singura persoana tu ce zici? Stirile, cel putin cele de accidente rutiere, nu sunt NICIODATA adevarate daca singurul care vorbeste este reporterul. Daca nu iti apare sincron cu politistul, aia din redactie inseamna ca interpreteaza dupa bunul lor plac. Asta ca sa cunosti si tu cum merge treaba in mass-media. Realitatea TV de exemplu a facut o treaba ff desteapta: daca nu sunt convinsi de ceea ce s-a intamplat, ei pun reportajul ca no comment, exact ca la CNN, si cu asta basta. Nu se implica in altfel. O descriere scriptica scurta de 4-5 randuri si 3 minute de filmare.

 

In alta ordine de idei, crede-ma, motociclistul e varza. Daca spun eu asa e :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca TU CREZI ce spune protv-ul inseamna ca esti cel putin spiridush!! Pai daca eu spun reporterului de la PRO TV ca in urma accidentului conducatorul auto a fost transportat la spital si a doua zi la stiri apare ca pasagerul din dreapta a fost transportat, in masina fiind o singura persoana tu ce zici? Stirile, cel putin cele de accidente rutiere, nu sunt NICIODATA adevarate daca singurul care vorbeste este reporterul. Daca nu iti apare sincron cu politistul, aia din redactie inseamna ca interpreteaza dupa bunul lor plac. Asta ca sa cunosti si tu cum merge treaba in mass-media. Realitatea TV de exemplu a facut o treaba ff desteapta: daca nu sunt convinsi de ceea ce s-a intamplat, ei pun reportajul ca no comment, exact ca la CNN, si cu asta basta. Nu se implica in altfel. O descriere scriptica scurta de 4-5 randuri si 3 minute de filmare.

 

In alta ordine de idei, crede-ma, motociclistul e varza. Daca spun eu asa e :)

 

Cred ca ai dreptate...din pacate...bine ar fi sa nu ai :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://stirileprotv.ro/exclusiv/stirile-ta...vezi-video.html

uitati si un vide filmat cu telefonul

sa ne zica si noua cineva ce s-a mai intamplat cu baiatul... ca saracul... de ce nu avea si el macar o geaca de "fas" tricou... sa speram ca nu are oase rupte, in rest sanatate multa, du-te la biserica si mai departe stii... pentru ceilalti: hai sa invatam din greselile altora si sa avem grija la cutiile de conserve.

 

Asfalt uscat si sa ne auzim cu bine in trafic!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...