Sari la conținut

Accident Calea Mosilor B 57 UXD


ANDY_14CON
 Share

Postări Recomandate

Nea Plescoi, nu trebuie sa ne enervam cu cei ca Lennon, se baga in seama cu replici fara sa citeasca atent.

Este unul din cei ce se vand usor, o sa-l vedem ca martor la proces alaturi de iraqian. Cred ca in fiecare seara ii citeste ce scriem pe forum.

Pacat ca, ca si motociclist, in fata unor lucruri evidente tii partea celor vinovati.

Or fi semnele alea puse aiurea, dar indivizii astia stau in zona de zeci de ani, iar semnele au aparut peste noapte si nu le-au vazut nici pina acum. Sau poate le fac sa dispara si spun ca nici nu au existat.

 

Bafta

 

Amice, evident e faptul ca omul cu motoru' nu a oprit in cei 6m de frana -> cam atat avea urma masurata de politie pe care am vazut-o eu.

Evident e faptul ca mergea pe linia de tramvai

Evident e faptul ca ala a facut stanga in loc de dreapta

Evident e faptul ca semnele sunt puse aiurea. Daca nu crezi asta fa o vizita in locatie.

Evident e faptul ca de pe Ardeleni se poate face stanga, ceea ce contrazice afirmatia ta cum ca 'toate stradutele care dau in mosilor au indicator de obligatoriu la dreapta. Restul afirmatiilor tale sunt tot la fel de bine documentate?

 

Evident e faptul ca vinovatul va fi determinat de politia rutiera si nu de lennon sau de Delta-X de pe un forum.

 

Ai vazut accidentul cu ochisorii tai? Ai vazut urmarile cu ochisorii tai?

Eu unul ma incadrez in categoria a 2-a, iar detaliile pe care le-am dat in posturile anterioare reflecta lucrul asta. Nu cred ca as fi zis ca e vinovat X sau Y tho.

Ai putea s-o lasi mai moare cu afirmatiile gratuite... my 2 cents.

 

@memyselfandI: felicitari pentru prudenta in coducere. Eu recunosc ca mi s-a mai intamplat sa fac trasnai. Am avut noroc si am scapat din alea nasoale. Am avut si ghinion. Au fost altii de vina. Am fost si eu de vina.

Iti doresc multi km fara incidente.

Editat de lennon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

poate vorbi ? poate primi vizite la floreasca?

 

Deocam data nu poate primi vizite, mai ales ca e inca la reanimare. Inca se reface dupa ce e mai grav. O sa scriem noi cind s-o putea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: lennon, nici eu si nici altcineva ne punem in locul vinovatului pt simplu fapt ca in fiecare zi cand ne urcam la volan,ghidon ar trebui sa realizam ca o secunda de neatentie poate baga pe cineva in pamant !

 

DA! Dar....zilnic observ ca sunt extrem de putini cei care gandesc asa...sau macar realizeaza chestia asta. Ok, nu zic ca de fiecare data sa circuli cu un morcov in fund ca aoleu ce se poate petrece, dar poti fi civilizat si te poti gandi ca ceilalti intr-un fel sau altul sunt ca si tine oameni capabili si ei de erori pana la urma ( mai mult sau mai putin). Ceea ce majoritatea soferilor de masini nu realizeaza si nici nu stiu cand vor realiza, este cat de repede, usor si de grav o poate pati un sofer de motocicleta din cauza neatentiei unui sofer de masina. Sincer, pana la urma fiecare din noi trebuie sa invatam ca daca nu ne pazim noi integritatea corporala, altii nici atat nu o vor face. De ce...? E prea lunga discutia.

Sanatate si recuperare cat mai grabnica si mai usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lennon... 2 benzi+linie de tramvai= ai voie sa mergi pe linie de tramvai... trei benizi+linie de tramvai=nu mai ai voi sa mergi pe linie de tramvai... din ce se spune mergea pe 2 benzi+linie, deci avea voie pe linie.

 

Am trecut printr-un accident cu frate-miu, iar cel ce l-a provocat nici macar nu l-a interesat daca frate-miu mai traieste. L-a durut in cot. Fata de astfel de oameni nu am decat desconsiderare. Un "om", inainte de toate se gandeste ca a accidentat un alt "om", nu un caine, si vede cum poate sa il ajute pe cel accidentat pana acela isi revine, ulterior lasand justitia sa-si faca treaba(treaba cu justita intr-o tara normala). Daca nu ai avut vreun frate sau vreun apropiat care sa fie cu un picior in prapastie, scrii ca sa nu te plictisesti, ca majoritatea romanilor, de altfel.

 

Sa nu-mi mai spuna mie ca toti gresim... ca suntem in auto sau pe moto. Daca gresim atunci sa platim, sau sa cascam dracului ochii aia in patru, ca sa nu mai gresim. Pilotajul, ca e de moto sau de masina trebuie sa contina cat mai putine greseli.

 

Sanatate baiatului accidentat si numai bine sotiei, pot sa ma gandesc ce e in sufletul ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are voie sa foloseasca linia de tranvai, dar la apropierea tranvaiului trebuie sa o elibereze. Nu conteaza cate benzi are strada. Prevedere recenta in ordonanta. De ce nu dispare nici un permis pentru asemenea chestie... simplu pentru ca nu mai este contraventie. Nu ai voie sa treci pe linie pe langa statiile de tranvai, dar daca nu-i asa ceva atunci are voie.

 

Lennoane nu ai dreptate, fugi la scoala !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar asta e strada Ardeleni, de pe care a iesit Cielo, vedere spre Mosilor. Nu e niciun semn de obligatoriu la dreapta.

 

Accidentul s-a intamplat cu o straduta mai incolo, spre obor, unde exista semn de obligatoriu dreapta. Care e pus prost (in continuare imi mentin parerea).

 

Ardeleniul era doar un contra-argument la o afirmatie a colegului delta X.

 

 

@Eol & bogdani0405, mea culpa, in regulament scrie ce spuneti voi deci aveam informatii incorecte. S-ar parea ca nu sunt la curent cu regulamentul actual.

Atunci cand am dat eu examenul era in vigoare treaba urmatoare:

c) 4 puncte de penalizare pentru săvârÂşirea următoarelor fapte:

...

6. Conducerea unui autovehicul pe spațiul destinat circulației tramvaiului atunci când drumul public este prevăzut cu mai mult de o bandă pe sens în afara căii de rulare a tramvaiului;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul s-a intamplat cu o straduta mai incolo, spre obor, unde exista semn de obligatoriu dreapta. Care e pus prost (in continuare imi mentin parerea).

 

Ardeleniul era doar un contra-argument la o afirmatie a colegului delta X.

 

 

@Eol & bogdani0405, mea culpa, in regulament scrie ce spuneti voi deci aveam informatii incorecte. S-ar parea ca nu sunt la curent cu regulamentul actual.

Atunci cand am dat eu examenul era in vigoare treaba urmatoare:

c) 4 puncte de penalizare pentru săvârÂşirea următoarelor fapte:

...

6. Conducerea unui autovehicul pe spațiul destinat circulației tramvaiului atunci când drumul public este prevăzut cu mai mult de o bandă pe sens în afara căii de rulare a tramvaiului;

 

 

 

corect .. n-avea ce sa caute pe linia de tramvai .. pt asta primeste puncte si o amenda .. nush ceva gen 150ron .. nu stiu sigur .. de vina este tot cel cu cielo si i se va retine permisul pt o luna daca este la prima abatere sau 3 luni daca nu e primul accident, pt neacordare de prioritate (chiar daca motociclistul nu avea voie sa circule pe linia de tramvai)

 

sanatate multa.. si mai stie cineva in ce stare e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

nu vreau sa spun decat atat: in decembrie anul trecut am avut un accident usor cu un taximetrist care a intrat numai de-al dracului sa-mi zgarie aripa masinii pentru ca nu l-am lasat (nici nu aveam cum pentru ca eram in sir si el la jumatatea masinii mele) sa intre de pe linia de tramvai ce iesea din pasajul Obor pe banda pe care eram eu, pe Mihai Bravu (soseaua care continua Stefan cel Mare din pasaj, cred ca asa se numeste). El a plecat de la locul accidentului, nu inate de a ma sicana, dupa ce m-a lovit, si pe partea cealalta... Ma rog! Dupa mine - un dereglat mintal!

Soseaua respectiva avea trei benzi! Politistului i-am amintit si faptul ca ala era pe linia de tramvai, dar mi-a spus ca ai voie sa circuli pe linia de tramvai atata vreme cat nu incomodezi tramvaiul si atat timp cat nu intri in statie (nu mai tin minte exact cum se numeste in termeni de specialitate acel spatiu, dar intelegi voi!)

Asadar, ca are 1,2,3..cinsprezece benzi strada, ai voie sa circuli pe linie! Va spun sigur, pentru ca politistul de la rutiera chiar "tinea cu mine" si totusi mi-a spus asta... :)

 

Multa sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect .. n-avea ce sa caute pe linia de tramvai .. pt asta primeste puncte si o amenda .. nush ceva gen 150ron .. nu stiu sigur .. de vina este tot cel cu cielo si i se va retine permisul pt o luna daca este la prima abatere sau 3 luni daca nu e primul accident, pt neacordare de prioritate (chiar daca motociclistul nu avea voie sa circule pe linia de tramvai)

 

sanatate multa.. si mai stie cineva in ce stare e?

 

Mi se pare mie, sau tu nu ai fost atent cind ai citit citatul pe care il citezi? Ca de acolo rezulta exact inversul concluziei tale, daca nu ma insel eu.......? :)

 

Horatiu e mai bine, se pare ca s-a trezit si a iasit de sub suspiciunea de unele lucruri mai rele care ar fi putut sa i se fi intimplat. Alte fracturi & co. Speram sa plece cit mai curind de la reanimare. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Horatiu e mai bine, se pare ca s-a trezit si a iasit de sub suspiciunea de unele lucruri mai rele care ar fi putut sa i se fi intimplat. Alte fracturi & co. Speram sa plece cit mai curind de la reanimare. :)

 

Mai are careva noutati - ce zic doctorii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
este acasa !! nu isi aduce aminte nimic dinainte de accident !! nu a recunoscut nici pe cei apropiati!!

 

Asta era Horatiu acum cateva luni in Alpi... ii doresc din tot sufletul sa-si revina si sa fie totul bine!

 

post-9546-1255001612_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul s-a intamplat cu o straduta mai incolo, spre obor, unde exista semn de obligatoriu dreapta. Care e pus prost (in continuare imi mentin parerea).

 

Ardeleniul era doar un contra-argument la o afirmatie a colegului delta X.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chiar daca semnul e pus prost, trebuie respectat. Daca fiecare ar considera ca un oarecare semn de pe sosea e pus prost, ce s-ar intampla? Daca o sa consideri ca un semn de stop e pus prost si te bagi in intersectie, ce se intampla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca semnul e pus prost, trebuie respectat. Daca fiecare ar considera ca un oarecare semn de pe sosea e pus prost, ce s-ar intampla? Daca o sa consideri ca un semn de stop e pus prost si te bagi in intersectie, ce se intampla?

 

Nu contest semnul in sine, ci pozitionarea lui.

 

E pus pe un stalp de iluminat destul de jos ca intaltime, iar pe langa e un copacel care are ceva frunze. Venind din capatul strazii nu il vezi decat daca stii ca e acolo.

Exista un loc de parcare exact langa semn, daca o duba sau ceva mai mare e acolo nu este vizbil.

 

La asta ma refer prin pus prost

Se putea pune in locul panoului de reclame, mai spre strada, si ar fi fost vizibil si ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...