Sari la conținut

Furturi de scutere


maryus
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Poate fi apreciata ca fiind nepotrivita initiativa mea de a deschide acest topic nou, insa o fac cu scopul principal de a atrage atentia asupra unor aspecte, ceea ce nu as putea realiza printru simplu post sau printr-un topic deschis la locul potrivit (sectiunea furturi).

 

Acum trei saptamani imi povestea un profesor de sport care locuieste in blocurile care au vedere in Cismigiu, ca i-a fost furat din scara blocului unul dintre cele doua Motowell Magnet City pe care le detinea (i-a fost furat unul albastru). I-a spus ulterior o vecina ca a vazut doi baieti traversand Cismigiul cu suterul lui ridicat de fatza (pt ca avea roata blocata).

 

Eu locuiesc in zona Liceului Lazar si aseara, pe la ora 17 m-a vizitat un amic cu un scuter Vinci Apache RX8 negru (scuter aproape identic cu Magnet City). A parcat scuterul in curtea interioara cu ghidonul blocat si alarma pusa. La ora 22 cand a vrut sa plece, scuterul nu mai era. Alarma nu a sunat deloc si nici din curte nu s-a auzit nici cel mai mic zgomot.

 

IMPORTANT - Am dedus care este procedura: hotul localizeaza scuterul, asteapta eventual lasarea intunericului,baga mana cu un cleste pe sub podea si taie borna de plus (alarma, daca nu are acumulator separat, nu mai suna), apoi (daca are ghidonul blocat), il salta doi oameni de fatza, unul din stag si celalat din dreapta si asa pleaca cu el. Probabil ca sunt 3, al 3-lea dand de shase.

 

Am fost la Politie la sectia 3 pt a reclama furtul. Iar IMPORTANT: Sectia 3 Politie (cea de pe Berthelot, oarecum vis-a-vis de Liceul Sf. Sava fost Balcescu) este full, dar absolut full de scutere gasite!!!

Daca vi s-a furat un scuter si nu l-ati gasit cautati-l si la Sectia 3! Sunt diverse marci si sunt chiar si biciclete...toata sectia e plina...tb sa treci printre ele dc vrei sa ajungi la un birou, ceva...

 

Anyway, daca cumva vedeti acest Vinci Apache RX8 negru (are ca semn distinctiv o toba sport neagra cu cartush din inox)...dati un PM ceva...

 

Si daca vedeti scutere carate ridicate de fatza, sa stiti ca sunteti martorii unui furt in desfasurare!

 

Postati si alte metode de furt pe care le cunosteti!

 

Asfalt uscat!

 

PS: pun si o poza cu scuterul furat aseara.

post-14931-1253862559_thumb.jpg

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai facut acest topic!

Si mie era sa imi fure scuteru sau macar sa ma sperie. Nici eu nu stiu. L-am lasat in fata blocului si am plecat in oras.La ora 1 cand sa plec sa ma plimb oleaca...cand sa bag cheia in contact...nimic. nu intra.Ma uit mai atent poate am cheia indoita..nimic.Cheia este dreapta! Cand mai uit mai atent aveam ceva bagat in contact. :P Pe direct puteam sa-l pun dar cu ghidonu` ce fac? :) Bine ca am avut un patent si am desfacut contactu`. A doua zi cand ma uit in contact. era bagat un batz :)

De atunci nu-l mai las acolo! In bag in boxa! incuiat cu lant. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda,sunt vecin si prieten cu Sergiu,proprietarul Motowell-ului albastru.Asta e al 3-lea scuter furat din zona.Eu stau in blocul de vizavi.De la mine din fatza blocului,s-a furat un scuter albastru,din ala de la Carrefour.Din fatza blocului,vizavi de Sala Palatului,i-i s-a furat unui alt amic,un Generic auriu cu carena fatza,visinie (fusese sparta,cea originala,si n-au avut alta culoare).La blocul de linga al meu,era sa fie "saltat" un Aprilia Scarabeo roz,al unei fete.Noroc ca are alarma.Motocicleta mea,e neatinsa,din fericire.

Problema mea e ca vreau sa-mi iau si eu,un scuter.Cu atitea "evenimente",ma gandesc sa-mi iau intai, un sistem de alarma .Ceva super-tech,cu pager (ca am geamurile pe partea cealalta a blocului),senzor de miscare si senzor de perimetru.Si camera de supraveghere,sa vad ce se-ntimpla (ca-s destule pisici,in zona, si sa nu cobor cu bita,degeaba).Si gps tracker,ca daca reusesc astia,ceva,sa ma duc peste ei. Macar unul de-asta sa-mi iau,mai ales ca-i doar vreo 100$,cu totul,pe ebay.Alte solutzii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda,sunt vecin si prieten cu Sergiu,proprietarul Motowell-ului albastru.Asta e al 3-lea scuter furat din zona.Eu stau in blocul de vizavi.De la mine din fatza blocului,s-a furat un scuter albastru,din ala de la Carrefour.Din fatza blocului,vizavi de Sala Palatului,i-i s-a furat unui alt amic,un Generic auriu cu carena fatza,visinie (fusese sparta,cea originala,si n-au avut alta culoare).La blocul de linga al meu,era sa fie "saltat" un Aprilia Scarabeo roz,al unei fete.Noroc ca are alarma.Motocicleta mea,e neatinsa,din fericire.

Problema mea e ca vreau sa-mi iau si eu,un scuter.Cu atitea "evenimente",ma gandesc sa-mi iau intai, un sistem de alarma .Ceva super-tech,cu pager (ca am geamurile pe partea cealalta a blocului),senzor de miscare si senzor de perimetru.Si camera de supraveghere,sa vad ce se-ntimpla (ca-s destule pisici,in zona, si sa nu cobor cu bita,degeaba).Si gps tracker,ca daca reusesc astia,ceva,sa ma duc peste ei. Macar unul de-asta sa-mi iau,mai ales ca-i doar vreo 100$,cu totul,pe ebay.Alte solutzii?

 

Dariane, tata!

Am ras cu pofta la postul tau, pe bune. Daca o sa-ti cumperi toate alea sa ma anunti ca eu o sa-ti dau o tolba de sageti ca sa nu trebuiasca sa iesi la ei si sa-i rapui de pe geam. Pe bune acum, tu chiar ai iesi la ei cu bata in conditiile in care sunt minim 3 si cu minim 3 sisuri la ei??

Esti tare, pe bune, dau comanda de tolba acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

huh...nu credeam ca se fura si scutere peste 50cc...

De T-Max-ul meu nu s-au atins pana acum...probabil ca s-au speriat de dimensiuni!

Oricum, a-propos de alarme si antifurturi: mi-au spus cei de la politie ca au avut caz de motocicleta furata cu sistem de localizare GPS pe ea si tot au luat-o fara jena si au parcat-o in parcarea subterana de la Obor unde nu mai bat satelitzii. Asa ca,mai greu sisteme care sa le stea in cale: totul e sa fii mereu prevazator si sa nu te gandesti niciodata "las ca nu-l mai leg pt 2 minute sau il las putin neasigurat ca nu l-o fura tocmai acum etc".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum puteti sa dormiti voi noaptea cand aveti scuterul in fata blocului.

Eu stau la casa il am in magazie, am un caine langa magazie si cateodata tot ma gandesc la rau ca poate... doamne fereste :)

 

 

 

 

Eu l-am uitat de nenumarate ori afara,nelegat in fata blocului seara si stau la et 3.Cand ma trezeam a doua zi si imi aminteam :) direct cu ochii pe geam sa vad daca il mai gasesc .am avut noroc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...amp;zoom=1#foto

deci cam asta este.....

baga okiu...

fara gluma....

ce zici????

scuteru are toba sport loe vince rs carburator 17,5 delorto set de 80 r4r variator polini ambreaj malosi , o sai schimb toba singura problema nu mai am talonu lam pierdut detali doar la id alex_ok_daca_vrei ca telefonu mi lau furat in tranvai

:) :lol: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aporpo de scutere furate.

Acum cateva luni de zile am observat la antifurtul de la scooter cateva urme de panza...se pare ca cineva a incercat sa il fure..dar nu a a avut rabdare sa taie lantul in intregime.

Sa precizes ca scooterul sta parcat pestea noapte in fata blocului..la 2 m de intrarea in scara.

Unii hoti chiar nu au frica de nimeni.

 

Ideea e ca lantul antifurt e lege.Indiferent ca-l ti in fata blocului sau in alta parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aporpo de scutere furate.

Acum cateva luni de zile am observat la antifurtul de la scooter cateva urme de panza...se pare ca cineva a incercat sa il fure..dar nu a a avut rabdare sa taie lantul in intregime.

Sa precizes ca scooterul sta parcat pestea noapte in fata blocului..la 2 m de intrarea in scara.

Unii hoti chiar nu au frica de nimeni.

 

Ideea e ca lantul antifurt e lege.Indiferent ca-l ti in fata blocului sau in alta parte.

 

Maxi-scuterele se fura intr-o mai mica masura...necesita permis A, ii opreste poilita dc merg fara casca (asa cum fac aurolacii astia care fura scutere)...e mai complicat: politia (sper eu) e vigilenta si il gineste imediat pe unul dc e manglitor si merge pe un maxi-scuter.

Eu imi tzineam T-Maxul destul de neasigurat si nu s-a atins nimeni de el, cu o exceptie cand l-am gasit mutat vreo 50m, cu toate ca are 230kg! Acum, dupa incidentul descris in deschiderea acestui topic, sta T-Max-ul si cu lant si cu alarma cuplata mereu (pe ghidon oricum il blochez indiferent unde opresc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 years later...
  • 1 year later...
La 08.05.2019 la 15:40, Radu I a spus:

Salutare.

 

Ieri, 7 Mai 2019, au furat scuterul sotiei din fata blocului pe Pache. E un Kymco People de 163cc.

 

Nu am poza cu el ... pun una generica.. era bleu.

 

 

 

Ce s a mai intamplat cu el? A fost gasit? O sa imicumpar scuter curand si inspectam situatia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...