Sari la conținut

SUZUKI DR 350


6speed
 Share

Postări Recomandate

E adevarat ca se incinge tare cand il chinui mult la viteza mica sau foarte mica. La asta care o am acum, are si un radiator pt ulei, dar sa stii ca nu e mare diferenta; atat timp cat nu ai ventilator, nu prea mai conteaza radiatorul. Verifica sa ai protectia pe toba, te poti arde rau, tu si echipamentul, mai ales cand te mai tavalesti. Ulei schimbat des si verificat mai des e secretul pt viata lunga la motorul asta, scz ca ma repet. Oricum, motoarele astea japo cu racire pe aer mi se par fantastic de rezistente..o fi de la materialele folosite sau pur si simplu un sistem reusit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mi-aduci aminte de momentul cand l-am cumparat pe al meu. il las sa se incalzeasca si ca sa probez, de obicei pun mana pe radiator, cum asta n-avea am pus mana pe evacuare. aaaaaauuuuuucccchhhh, mi-am prajit mana, noroc ca am pus cu exteriorul palmei ca altfel era groasa rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) Da, mi-ati dat de gandit cu toba care se incalzeste, mai ales ca eu nu mai am toba originala, care din cate am vazut in poze era mai putin "expusa". Apropo de toba, exista vreo solutie sa o fac mai silentioasa ? ca duduie prea tare pentru mers prin oras.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) Da, mi-ati dat de gandit cu toba care se incalzeste, mai ales ca eu nu mai am toba originala, care din cate am vazut in poze era mai putin "expusa". Apropo de toba, exista vreo solutie sa o fac mai silentioasa ? ca duduie prea tare pentru mers prin oras.

 

Faci schimb cu un posesor de DR 350 care are toba originala si vrea una sa duduie mai tare :).

Editat de alex_xt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Aveti idee, se potriveste etrierul fata de la un drz ? :D ....Pentru ca am o "mica problema" , cilindrul de presiune se pare ca scapa presiunea daca tin frana mult timp apasata. Am gasit undeva tot sistemul de franare fata de la un drz. Partea de sus se potriveste sigur, dar nu sunt sigur daca si partea de jos...

 

Nu se potriveste etrieul, pentru cine mai e curios. In legatura cu toba, am desfacut-o sa vad daca mai are pasla aia care izoleaza fonic inauntru, era terminata aproape lipsa. Deci o sa inlocuiesc pasla aia cu vata de sticla, sau un material asemanator vatei si rezistent la temperaturi mari. Revin !

 

...

Editat de akun2500
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bagat vata care se foloseste la izolatie, este ignifuga oricum. S-a mai linistit putin duduiala, cred ca mai mult de atat nu se poate din cauza felului in care e facuta toba. O sa caut una originala pana la urma, poate aia o sa fie mai silentioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Am bagat vata care se foloseste la izolatie, este ignifuga oricum. S-a mai linistit putin duduiala, cred ca mai mult de atat nu se poate din cauza felului in care e facuta toba. O sa caut una originala pana la urma, poate aia o sa fie mai silentioasa.

am eu una originala de dat :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Buna asta :))))))

Mobra? :crack:

 

De ce nu cauti tu o Beta Alp 4.0?Este un DR-u de 350 reloaded.Si e din secolul nostru...:)

Prima generatie:

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Beta/beta_alp4%2005.htm

A doua generatie:

https://www.bikez.com/motorcycles/beta_alp_40_2010.php

Ambele au motorul si electronica de la DR 350 cu licenta si toate sunt cu starter electric.

Asta e aceiasi chestiune,doar ca e Super Moto si se numeste Beta M4:

https://www.olx.ro/oferta/beta-supermoto-m4-motard-IDbisRM.html#b92e1152f0

Editat de CHRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra? :crack:

 

De ce nu cauti tu o Beta Alp 4.0?Este un DR-u de 350 reloaded.Si e din secolul nostru...:)

Prima generatie:

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Beta/beta_alp4%2005.htm

A doua generatie:

https://www.bikez.com/motorcycles/beta_alp_40_2010.php

Ambele au motorul si electronica de la DR 350 cu licenta si toate sunt cu starter electric.

Asta e aceiasi chestiune,doar ca e Super Moto si se numeste Beta M4:

https://www.olx.ro/oferta/beta-supermoto-m4-motard-IDbisRM.html#b92e1152f0

Am mers ceva ani in urma cu un DR350 si mi-a ramas la suflet :) asta e motivul pentru care nu caut altceva.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vei merge cu o Beta Alp 4.0 vei avea aceiasi senzatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Ma alatur si eu grupului :D

P.S. imi sugerati un magazin de unde pot sa cumpar piese pt modelul asta, ca de exemplu plastice sau alte piese specifice lui, precum un rezervor mai mare, eventual din plastic - recomandari?

P.S.2  are cateva taieturi saua, stiti pe cineva care retapiteaza bine, sau sigerati inlocuire?

Merci de sugestii!

 

 

45392866_1979809412314580_3714748507442118656_n.thumb.jpg.45ba49dba462509e5012c9e05964d284.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

mersi

 

DR-ul anterior avea alte specificatii de anvelope fata de cel achizitionat recent.

 

Oricum trecuse RAR-ul dupa ureche multe detalii (kw & volum rezervor) probabil preluate integral de la primul omologat in RO.

 

Pe scurt anvelopa spate este 110/90 r18 vs 120/90 r18 cat aveam in trecut. Mai mult, dupa serie si model, site-urile de profil confirma 120/90 r18 ca si anvelopa standard.

 

Atelajul este cumparat cu 140/80 r18 montat (facepalm) si pentru ca vreau sa merg sa fac ITP-ul, musai trebuie sa inlocuiesc anvelopa spate - scenarii:

  • sa dau o fuga la RAR pentru completare cu dimensiuni standard?
  • sa instalez 120/90 r18 si sa merg pe mila inspectorului ITP?
  • sa achizitionez 110/90 r18?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...