Sari la conținut

accident mortal targoviste


diandy
 Share

Postări Recomandate

:blink: Dumnezeu sa-l odihneasca

:jump: Dumnezeu sa-l ierte

 

 

 

 

 

 

 

Ptr toti MUISTII, posesori de masina care zic: lasa ca ma ocoleste el, am timp :D ........ :D

MOTOCICLISTII EXISTA IN TRAFIC !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dumnezeu sa-l odihneasca  :D condoleante familiei

 

Sincer ma simt foarte aiurea...saptamana trecuta era pe platou ,l-am vazut ieri de 2 ori si dupa seara sa aud ca a murit... :blink:

 

Am inteles ca inmormantarea are loc joi ora sincer nu stiu sigur(mi s-a spus dar 10 mi se pare devreme...cred ca in jur de 12-13) undeva pe strada din spate de la raiffeisen bank(vizavi de taboo)...am inteles ca e o biserica acolo.nu stiu locatia prea bine.

 

dar astept un telefon mai tarziu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si unde vine biserica asta???mai sorine ca eu nu stiu???ca e posibil sa merg si eu...e acolo unde am zis???

Gasesti mai multe detalii pe comunitati regionale targoviste-este biserica de langa raiffaisen bank-pe calea dommneasca-in dreptul celui de-al doilea sens giratoriu dupa cel de la intrarea in oras disnspre Bucuresti

Editat de bykerkess
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact ..cu suspendare..

oare e corect?nu merge casapit?

 

viata pe viata?

 

 

Vezi ca daca pentru omor din culpa e posibil sa scapi cu suspendare, pentru omor cu premeditare iei 25 de ani de puscarie fara suspendare si fara reducerea pedepsei. Dupa umila mea parere nu merita.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia logica? Urmaresti martafoiul si cand traverseaza neregulamentar, i-o tragi...de preferat cu TIR-ul! Simplu!

 

RIP motoristului! :rose: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP ... :rose:

 

Exista o tara in lume unde nenea asta nu ar scapa cu suspendare, unde daca omori pe cineva incalcand flagrant atatea reguli de circulatie nu mai ai cum sa scapi, unde in clipa in care ai pus mana pe un politist esti imobilizat fara discutii si dus direct in arest. (nu ce am vazut in seara asta la TV in centrul capitalei...greco-romane intre indieni si politie...politie = zero pentru ei)

Inteleg...nu avea intentia sa il omoare. Dar la ce se astepta cand a taiat dubla continua pentru a intra.....PE INTERZIS. Din asta eu inteleg RESPECT zero fata de lege, in consecinta RESPECT ZERO fata de ceilalti cetateni. Fiecare dupa cum ii taie lui capul ... ? ....................... O porcarie...si a murit bietul pentru ca nenea ala, pe langa faptul ca il doare in poponeata de codul rutier... nici macar nu casca ochii ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost la inmormantarea lui Radu . Pe langa faptul ca era unul "de-al nostru" , am fost coleg cu tatal lui (catre este un tip cumsecade si jovial cu care Radu semana la figura) . Era asa cum este in poza decat ca ii lipsea zambetul . Pacat ! Un tip asa de prezentabil si cumsecade , cum povesteau apropiatii , a plecat dintre noi . Jale cat nu pot descrie si imi vin lacrimile chiar acum cand scriu . Prietena lui abia o tineau cativa cunoscuti sa nu cada si il chema mereu aducandu-si aminte ca strada pe care era biserica era strada pe care se plimbasera prima oara cand se cunoscusera . Motoarele , multe cu coroane legate , ocupau aproape toata straduta pe care e biserica , incat nu mai se putea trece . Odihneasca-se in pace !

Pe o parte imi pare rau ca nu l-am cunoscut , pe de alta ma gandesc ca poate daca l-as fi cunoscut as fi plans si eu asa cum o faceau prietenii lui .

Pe Radu acum nu-l mai putem ajuta cu nimic , si scriu aceste randuri in memoria lui dar si in speranta ca cei ce le citesc vor intelege si vor determina si pe altii sa o faca incat sa fie in permanenta pregatiti la orice din partea celorlalti participanti la trafic . Acesta este adevarul , esti in permanenta pericol , mai ales in oras unde traficul cu nenumarate variante de manevre si conducatori certati cu normele legale genereaza aceste tragedii .

Ce a patit Radu am patit si eu : MASINA CARE VINE , VIREAZA STANGA IN FATA TA ! ! ! Am avut noroc ; am incercat sa pun frana ; am vazut ca ma duc in masina , am dat drumul franei si am sarit peste masina , rostogolindu-ma pe asfalt . Afara de casca nu aveam echipament de protectie . M-am julit la mana iar coltul oglinzii de metal mi-a lasat semn pe mana . Aveam 40-50km/k . M-am ridicat incet de jos si incercam sa cer socotela cond. auto , dar ptr. ca vorbeam incoerent am fost dus la spital .

Acum cei ce cititi aceste randuri ganditi-va : eu la data acidentului aveam peste 10 ani de condus moto , avantaj pe care din pacate Radu nu a mai apucat sa-l faca (am inteles ca avea carnet de o luna) ; am strambat doar aripa masinii spre deosebire de masina din reportajul de la ANTENA 1 care se vede lovita puteric in aripa dar si parbrizul spart si bagat inauntru ; eu nu eram intr-o zona de trafic , accidentul lui Radu s-a produs in zona centrala a orasului , cu cca 20m inainte de o trecere de pietoni semaforizata (si stiti cum e : verde - pietonul trece fara sa se mai asigure ) .

Anul trecut am avut iar accident in oras : cineva s-a uitat in dreapta (veneau auto pe banda 2) , in stanga vine o dubita , "Dupa dubita trec sa am timp pana vin cei din dreapta" - si dupa ce a trecut dubita a tasnit , sa aiba timp . La 15-20m veneam eu care m-am trezit cu masina in fata ! Am reusit sa opresc in tabla lui zgariind cu barele de cadere si roata cam toata masina .

Acum " sa stam stramb si sa gandim drept" : cred ca si Radu a avut aceeasi nesansa : COND. AUTO SE UITA : " VINE MASINA ? NU VINE . TREC ! " - nu vine masina vine altceva , la care el nu s-a uitat ! ! ! Daca as fi mers mai incet (ca e oras cu atatea posibilitati de manevre din partea altora ) , cred ca nu as fi avut accidentele .

DEOCAMDATA AM AVUT NOROC , AM SCAPAT ! PANA CAND ?

Pacat ca Radu nu a avut si el norocul meu !

DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA !

 

Cei ce ati citit aceste randuri , ganditi-va , vorbiti si cu prietenii : ORASELE AU MULT MAI MULTE CAPCANE IN CIRCULATIE , SI MULTI SUNT TENTATI LA MANEVRE GRESITE ! ! ! MERGETI MAI INCET MACAR IN ORAS , CA IRESPONSABILI SUNT DESTUI ! ! ! Acasa va asteapta : parinti , rude , poate copii , prieteni . Nu exista doar MOARTE sau VIATA , exista invaliditate sau viata intr-un carucior sau pat , cu coloana fracturata , etc ! Din pacate jalea vazuta la o asemenea tragedie se uita sau se estompeaza cu timpul .

Nu-l uitati pe Radu , astfel va veti aduce aminte de ce a patit si el si poate veti fi mai atenti in trafic !

Asfalt uscat si sa ne ajute Dumnezeu sa ne intoarcem acasa teferi , fara necazuri ! ! !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante familiei si celor apropiati. Imi pare rau sa aud de cele intamplate.

 

Prin acelasi oras ma invart si eu cu motocicleta. Si , de cate ori ies , traiesc cu impresia ca toti cei din jurul meu vor sa-mi iasa in fata dinadins. Aproape ajung sa dau in paranoia. Probabil din cauza topicurilor citite de la accidente.

Soferii nostri inca nu au educatia necesara pentru a menaja si a feri un motociclist. Sa nu mai vorbim de a constientiza diferenta dintre un accident cu masina si unul cu motocicleta si astfel de a-i tolera in cazul in care gresesc.

Nici macar eu nu mi-am format reflexele necesare de a cauta sistematic motociclete , scutere si biciclete in jurul meu pentru a le feri.

 

Eu unul recomand mai repede stickere cu "ATENTIE LA MASINI" pe motociclete decat invers.

Conduita preventiva , in adevaratul ei sens , devine f folositoare motociclistilor.

Incercati sa va paziti singuri pielea. Nimanui nu o sa-i pese mai mult de voi si nu o sa va fereasca mai bine decat voi insiva.

Sa nu va bazati niciodata pe semnele de prioritate si regulile de circulatie. Imaginati-va ca nu exista decat pentru cei ce reusesc sa le vada si mai si vor sa le respecte, adica f putini.

 

La faza cu echipamentul , s-a tot zis. E de prisos sa mai zic si eu ceva.

 

Parerea mea :

- daca vrei sportiva , urca randunica pe remorca , du-o la Amkart sau la Hungaroring si descarca-te de adrenalina

- daca vrei cruiser , iesi cu el din oras

- daca vrei un mijloc de transport rapid prin oras , ia-ti bicicleta

 

Merge si cu o motocicleta prin oras , numai ca trebuie sa-ti tii banda astfel incat sa dai de inteles ca nu au ce sa caute in dreapta sau in stanga ta sub pretextul ca "avem loc amandoi" . Si pe langa asta trebuie sa iti zici mereu in gand : "Pun pariu ca asta e un alt taran care n-o sa se asigure. Stai sa o las mai incet sa vad ce vrea sa faca."

 

Si cu toate astea , cu riscul de a ma contrazice singur, Bucurestiul are totusi regulile lui de circulatie si logica lui. Din cate am auzit si am inteles in Bucuresti esti mai ferit de riscuri daca mergi in viteza si te bagi (responsabil si regulamentar insa) decat sa mergi incet si sa franezi de cate ori ti se pare ca o sa se intample ceva. Las pe altii sa-si dea cu parerea legat de asta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PIzda_masi de pasiune..

in tara asta nu merita riscul.... ramai socat cand vezi asemena intamplari.iubim motociclismul dar ce riscuri enorme ne asuman nu realizam. e o dragoste naiva..

 

Sper ca lumea sa lupte si sa faca tot ce poate sa bage in puscarie jigodia aia care a produs accidentul.In momentele astea trebuie sa fim uniti si sa ripostam.nu doar la intalniri moto si beroase.

 

 

sincere condoleante!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

haideti sa va spun si eu ceva: am facut scoala de soferi in Tgv acum un an si am ramas mirat cand am aflat la sfarsit ca INSTRUCTORUL DE LA MOTO NU AVEA PERMIS, PT CA NU ERA INSTRUCTOR, CI UN ANGAJAT DE LA PAZA...instructorul era plecat tot timpul si-l lasa pe un nene angajat (de altfel foarte amabil si binevoitor) sa ne invete...instructorul doar ne-a incheiat foile de scoala, examen,permis,pa. nici un sfat,absolut...ia permisul, du-te si mori...

e o vb "in trafic sa te comporti ca si cum toti ar incerca sa te omoare". din pacate, nu e paranoia...

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...