Sari la conținut

Honda va lansa VT1300CR la Tokyo Motor Show


paul_biker
 Share

Postări Recomandate

Din cadrul noutatilor ce vor fi prezentate de Honda la Tokyo Motor Show 2009 face parte si noul cruiser VT1300CR, o combinatie dintre vechiul VTX 1300R si VT1300CX (Fury), avand multe elemente de design inspirate/preluate de la cel din urma. Momentan nu exista mai multe detalii insa voi reveni cu mai multe informatii dupa lansarea oficiala. Cel mai probabil motorul va fi identic cu cel de pe Fury.

 

Honda VT1300CR

3506.jpg

 

Honda VTX 1300R

58.jpg

 

Honda VT1300CX (Fury)

2047.jpg

 

Noul model are o linie mult mai fluida (rezervorul si saua contribuie cel mai mult la impresia asta), mi se pare mult mai reusit decat VTX 1300. Observ ca au modificat si cadrul, marind unghiul furcii. Toate componentele imi par noi, nu vad similaritati cu VTX-ul vechi. Nu-mi plac jantele turnate in locul celor spitate.

Editat de paul_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CR-ul arata cool ca si cruiser, mi se pare un model reusit. Are putin din feelingul VTX-ului de 1800 care mi se pare cel mai reusit cruiser Honda. R-ul nu sare in fata cu nimic fata de un Shadow vechi, iar Furry ... cunoasteti parerea... kinda gay choppa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mult mai aproape de adevar decat Fury, dar daca ii pastreaza aceeasi lesinatura de motor, n-au facut nimic. In plus, aceasta motocicleta avea mare nevoie de un al doilea disc de frana pe fata, e prea grea pentru un singur disc. Si nu e problema doar la franare, ci si de faptul la arcul suspensiei de pe acea parte e mai solicitat si, in timp, se lasa, ceea ce face ca roata sa nu mai calce perpendicular pe asfalt iar cauciucul se uzeaza rapid pe partea stanga. Stiu 2 VTX-uri cu aceeasi buba.

 

Dar de vreo upgradare a VTX-ului de 1800 nu se aude nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

NU arata rau, dar parca a luat o lopata in cap si i-a cazut fatza si i-a aplatizat rezervorul... oricum de apreciat anumite tendinte spre originalitate ( cat si unele aplecate spre noile Victory)

 

 

La asta ma refer:

http://www.cycledragon.com/Jackpot-Ness.htm

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata binisor si imi place linia fluida si unghiul marit al furcii, dar cum zicea colegu trebe neaparat un disc dublu fata si arata naspa cu genti turnate mai bine spitate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

e frumoasa. am vazut-o azi la reprezentanta Honda.

cat am stat putin pe ea mi-a placut feelingul. iti da senzatia de continuu, de fluid, de racheta, uniformitate.. :laugh:

 

mi-ar fi placut mai mult daca ar fi fost rezervorul putin mai mare.

parca e prea mult spatiu gol ramas nefolosit, deasupra cilindrului fata ..

 

astept sa vad daca se poate monta si un spatar ..pentru pasagera :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mult mai aproape de adevar decat Fury, dar daca ii pastreaza aceeasi lesinatura de motor, n-au facut nimic.

:laugh: La care lesinatura de motor te referi?Am inteles c-ar avea motorul de pe VTX 1300 R,care are 75CP,iar asta pt un cruiser e mai mult decat suficient,zic eu...

Mesaj completat

Arata binisor si imi place linia fluida si unghiul marit al furcii, dar cum zicea colegu trebe neaparat un disc dublu fata si arata naspa cu genti turnate mai bine spitate!

:laugh: Si eu cred ca i-ar sta mult mai bine cu genti spitate,mai ales ca nu-i un motor atat de mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu-mi place. Parca e din plastic toata. Si linia e departe de linia unui cruiser clasic, dar poate la viteze mari e nevoie de o linie mai ascutita.

Tancul e prea turtit, iar cu gentile alea turnate...rezulta o motocicleta cu un look prea futurist pentru gustul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...