Sari la conținut

Exista amatori de o plimbare in Delta?


Postări Recomandate

Salut! Asi vrea sa reeditez plimbarea din vara pana la Chilia Veche, sa explorez un drum in lungul canalului Sulina si eventual drumul de nisip intre Sulina si Sf. Gheorghe.

 

Asi pleca Sambata dimineata in jur de 7 din Bucuresti de la benzinaria Mol (la intrarea pe autostrada soarelui). pt cei din alte localitati propun punct de intalnire Tulcea (hotel Delta) in jur de 10-11. Intoarcere duminica; daca e timp asi trage o fuga si pe grindul Chituc

 

genul de abordare a traseului soft enduro

 

pt detalii & contact

 

Dan

0754.066.000

dan.campeanu@gmacfs.com

 

moto KTM LC4 Adventure

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa am permis de intrare si merg pe drum nu pe plaja

sanatate!

 

ps: in rest vanatoarea, pescuitul, braconajul, constructiile cum mai merg prin zona? sunt cumva deranjate de motociclisti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lamureste-ma te rog unde te pozitionezi tu: faci parte din personalul administrativ al Rezervatie Biosferei Delta Dunarii, esti doar ecologist, activezi in cadrul unei organizatii sau institutii cu atributii pe linie de mediu?

 

apoi te rog sa imi spui de cate ori mergi sau ce perioada petreci pe an in Delta?

 

nu in ultimul rand, asi vrea sa ne lamuresti cum te implici (daca te implici) in urmatoarele domenii legate de Delta:

 

1. defrisari de paduri (sunt barje intregi care cara busteni)

2. concesiuni de luciu de apa si de terenuri (se face agricultura si cresterea vitelor pe scara industriala). De ex. zona Chilia Veche a devenit un adevarat ogor administrat de italieni

3. organizarea de vanatori fastuase (maceluri) cu gip-uri, salupe, gonaci si argati in zona.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti raspund pe rind:

- sint functionar public (mic, cu functie de executie - adica fac ce mi se spune) in cadrul ARBDD

- sint si ecologist, adica ma doare cind vad bataia de joc la adresa Deltei (si nu numai), dar nu cad in nici una din extreme

- merg in Delta, in medie, cam la 2 saptamini, si petrec in jur de 2 zile la fiecare iesire (in conditiile in care sint functionar de birou)

- padurile din Delta sint administrate de Romsilva (Ministerul Agriculturii) si nu intra in atributiile ARBDD

- resursa piscicola (adica pestele) intra in atributiile ANPA, nu ale ARBDD. Concesiunile de luciu de apa nu mai exista de 4 ani.

- terenurile agricole din RBDD (polderele, foste ferme agricole de stat) apartin Consiliului Judetean Tulcea, care le concesioneaza pentru pasunat si agricultura. Degeaba ne luptam sa le recuperam, CJT face bani frumosi din afacerea asta si nu le cedeaza.

- vinatoarea e permisa prin lege, deci nu ai ce face. Teoretic ar trebui insotiti de un agent ecolog, dar nu avem decit 40, iar vinatori sint mult mai multi. Nu poti sa te pui cu Nastase, Vintu & co....

Una peste alta, ca orice lege din tara asta, si cea a ARBDD e facuta sa fie incalcata. Iar atributiile noastre sint, asa cum se vede, oarecum limitate. Depinde, pina la urma, de bunul simt al fiecaruia si de exemplul personal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Cristi!

Ma bucur ca te preocupa Delta, imi pare rau ca nu aveti forta necesara sa indreptati lucrurile si te felicit daca nu te-a corupt sistemul.

Personal voi incerca sa nu distrug si sa nu intru in conflict cu Delta si regulile ei.

 

Ref la grindul Chituc, mi-am cumparat in mod special o bicicleta pt a ajunge cu ea la Gura Portita.

 

toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg nevoia de aventura, dar in Delta sint 18 zone strict protejate (abia 10% din total suprafata) si totusi lumea se inghesuie pe ele. Sint atitea locuri frumoase, iar barca e mijlocul perfect de deplasare pe acolo.

Si nu ma supar ca vrea lumea sa se duca in Delta. Dar sa nu se mearga pe principiul "da' ala cum s-a dus cu gipul sau cu motorul pina la Portita si eu n-am voie ?".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu barca. din pacate inchiriatul unei barci (salupe) e destul de prohibitiv (de ex. 300 Ron de la Jurilovca la Portita si retur pt 2 persoane) sau la Dunavat 60 ron/ora/persoana/minim 4 sau 5 perosane in barca.

glisoarele ucrainiene practica un tarif de 100 ron dus intors/persoana la Sf. Gheorghe in conditiile in care returul este a 2 a zi la 6.50 dimineata (nu au orarul conceput pt turisti in nici un caz). Navromul Tulcea are acelasi orar aiurea dar la preturi mai reduse cei drept.

 

Ce vreau sa spun e, paradoxal, pe "taramul apelor" transportul pe apa e jecmaneala si dispret pt turisti. Operatorii de turism incep sa deprinda apucaturile hotelierilor de pe litoral in vremurile lor de glorie de mult apuse.

 

nevoia de aventura si explorare e greu de infrant; oamenii vor incerca sa descopere Delta din aer, apa sau pe sol. pe sol motocicleta sau bicicleta sunt cele mai putin daunatoare.

pe apa, salupele private incep sa faca acelasi deranj pt pasari si restul lumii la fel cum fac skijet-urile in apropierea plajelor aglomerate

 

daca nu asi fi fost cu motorul in delta, nu asi fi stiut ca in prezent fiermierii au reusit sa distruga delta mai mult decat s-a chinuit Ceausescu sa o colectivizeze si industrializeze.

 

apropo, ce program de week-end ai? cu motorul pe unde te dai in zona?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am nici un program. De dat ma dau mai mult pe dealurile/muntii din judet, iar pentru apa am o canoe mica + motor de 2,5CP.

De pescuit nu pescuiesc, doar cu aparatul foto deranjez peisajul :rose:

 

PS Absolut de acord cu transportul in Delta. Dar se gasesc si solutii mai ieftine (trebuie sa cauti/sa intrebi mai insistent). Idealul e Laguna+15cai, preturile sint totusi mai umane.

Editat de cristi-mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cristi Mic

Daca vrei sa ecologizezi Delta ai putea incepe prin a impusca in cap majoritatea locuitorilor Deltei .Ar avea un impact mult mai mare decat sa interzici motoare de barca sau enduro.

Cat despre transport ieftin ...solutia cea mai buna [pe termen lung] este o laguna cu 15~20 cai proprietate personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum vedeti voi lucrurile de la Bucuresti, dar de aici se vede altfel. RBDD este o rezervatie a biosferei, adica locuitorii ei au dreptul (de sute de ani de altfel) sa foloseasca resursele locale (asta e definitia).

Din pacate, anumite persoane din afara Deltei vor peste cit mai mare, icre cit mai negre samd. Si atunci apare o categorie de pescari care n-are nimic de-a face cu traditia locala: braconierul (care uneori este si "electrician"). Nu locuitorii ar trebui impuscati, ci oamenii astia. Numele lor se gasesc peste tot prin ziare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti spun cum se vad lucrurile astea de acolo din Delta nu din Bucuresti. 8 din 10 localnici braconeaza iar aia 2 care nu braconeaza sunt in deplin acord cu brconierii .Si cand spun braconaj ma refer si la electricieni si la cei cu butelii de gaz si la cei care au legal o plasa si ilegal inca 10 si la cei care vand sturion la Vadul Oii.

Pe langa asta mentalitatea localnicului este cea mai infecta pe care am vazut-o vreodata oriunde am fost in tara asta .Daca pleci de langa barca si trece pe acolo ti-o ia si ii multumeste lui Dumnezeu pt asa noroc ..si cel mai rau e ca nici nu i se pare ceva anormal ...a luat barca pt ca a gasit-o .

Un alt localnic povestea plin de mandrie cum fura el lansetele turistilor ..si cand l-am intrebat daca nu-si da seama ca povestirea lui e numai buna ca sa intre la buylau daca ma duc la politie s-a uitat la mine ca si cum as fi de pe alta lume....ca doar e normal sa furi de la turisti.

 

Vrei sa-ti mai zic despre saracii locuitori ai Deltei care sunt in situatia in care sunt pt ca sunt niste idioti notorii , care au braconat atat de mult incat nu mai exista peste in Delta fara sa le pese ca ai lor plozi nu o sa mai aiba nimic ..si cand spun nimic chiar nimic inseamna pt ca din aia care au braconat poate 1 din 100 a pus ceva de-o parte sau a facut o pensiune restul doar au baut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Ai fost in tura in Delta?

Is curios pentru ca vroiam sa fac si eu acelasi lucru. Oricum, in weekendu asta nu puteam. As vrea sa o fac in primavara, daca in toamna asta nu mai tine vremea cu noi. Daca mai vrei sa mergi, da un semn. O sa fim cel putin 2 motoare.

 

In privinta polemicilor de mai sus, unde-i lege nu-i tocmeala.

Stiu ca era o taxa de intrare in delta cu autovehicole. Poate ne spune cristi-mic cum putem sa facem chestia asta legal.

NU AR FI FRUMOS SA FIM PUSI IN ACEEASI OALA CU TOTI COCALARII!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

As face si eu o plimbare in Delta,dar m-as duce strict unde e voie cu motorul.Sunt o persoana care respecta natura,si nu ma duc acolo sa arat la localnici ce motor am,ci de dragul aventuri.Numai ca nu stiu unde am voie si unde nu.Daca poate sa ma informeze cineva in legatura cu traseele practicabile ,as fi recunoscator.Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...