Sari la conținut

Accident grav la intrarea in pasajul Unirii


Roxynel
 Share

Postări Recomandate

Acum jumatate de ora a fost un accident la intrarea in pasajul Unirii motor cu nr TL 03 FAB

Pe baiat am inteles ca l-a luat salvarea si era constient. Este la spitalul Municipal. Cine il cunoaste sa se duca sa ii ia motoreta (facuta praf) si sa ne dea mai multe detalii despre starea lui.

 

Multa sanatate bikerului

Mesaj completat

e vorba despre grigore mihai .. cica este cat de cat ok momentan i se face tomografie

Mesaj completat

e vorba despre grigore mihai cu un 600 rr .. cica este cat de cat ok momentan i se face tomografie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am trecut p-acolo cu masina cand salvarea si politia nu venisera, in schimb gramada de curiosi era deja adunata ca la urs. Pana sa gasesc loc de parcat tocmai langa Universitate si sa ma intorc, ajunsese deja SMURDul si politia.

In afara de ce s-a zis deja, stiu doar atat - din ce zic unii ca zic martorii (adica din vorba in vorba, ca sa nu mai sara in sus toti dubiosii ca "de ce vorbiti fara sa stiti?") , motociclistul a vrut sa iasa dintre masinile de langa intrarea in pasaj (inainte de pasaj cum vii dinspre univeristate, pe dreapta) si sa faca stanga in sus. Sau (PRESUPUN eu) poate a vrut doar sa schimbe banda sa nu intre in pasaj venind si el tot inspre unirii.

 

BMWul venea dinspre Universitate si el, pe culoarul central si atunci a fost pocul. Urmele de frana ale masinii erau (ochiometric) cam de 18 m. Darele de cauciuc incepeau cumva de pe banda 2 (poate chiar spre banda 1). Soferul zicea ca a incercat sa il evite; in final- dupa impact, masina a ajuns cumva de-a curmezisul, jumate pe un sens, jumate peste alalalt.

Motocicleta in schimb, era culcata chiar intre culoarul central si cel lateral fix unde incepea parapetul pasajului. Bucati de plastic peste tot, un far vreo... nu exagerez - cred ca 15 daca nu 25 de metri mai incolo pe drum, roata fatza - si ea pe banda 2 (culoarul dreapta - cel care intra in pasaj) tocmai la mama lu' spanac la vale, si din cam tot ce putea curge ulei - a curs (furci, motor). O maneta (ambreiaj/frana), cu tot cu cablu, langa parapetul alalt , cel din drepta. Urat per total.

 

Plecasera de-acolo cel putin vreo doua motoare la spitalul universitar sa intrebe de el. Numele deja se stie... nujt ce sa mai zic (in afara de faptul ca sper sa se faca bine).

 

 

 

Partea naspa e ca din ce am inteles, nu isi mai gasea actele (portofelul) pe care il/le avea la el.

Editat de ADMIN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urat accident ... la prima impresie vazand motocicleta cu roata fata smulsa din furca la 50 m de motocicleta am crezut tot ce este mai rau ... multa sanatate motociclistului si mai multa atentie pe viitor la astfel de manevre

 

iata cateva poze :

post-2075-1254688465_thumb.jpg

post-2075-1254688490_thumb.jpg

post-2075-1254688514_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu ce si cum s-a intamplat pentru ca eram in trecere cand am vazut politita la intrare in pasaj. Am tras pe dreapta, am intrebat ce s-a intamplat, care e starea motociclestului, si cand am auzit ca e la spital si nu e nimeni cu el, am plecat impreuna cu un prieten in acea directie.

 

Acum am venit de la Spital, Baiatul e relativ OK, vorbeste, se misca insa nu-si aduce aminte absolut nimic din ce s-a intamplat nici inainte de accident. Au ajuns acolo si niste prieteni de-ai lui, poate o sa intre sa de-a mai multe detalii despre starea lui si sa ma corecteze (sper din tot sufletul) cand zic ca am auzit de la un targagiu ca ar fi avut ruptura de bazin. Cat am stat eu p'acolo, l-am vazut ca isi misca mainile, capul, a baut un pic de apa, era foarte dezorientat si are amnezie. Asta e tot ce stiu.

 

Ii doresc multa bafta, insanatosire grabnica si sa ne vedem cu bine la o bere cat mai curand!

Editat de cosminst2008
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weeman, cam cat de ok, ai idee? Cate analize (tomo/eco/radio,etc)grafii au apucat sa-i faca? (intreb, nu dau cu parul). Daca au ajuns preteni de-ai lui acolo e bine, ca din ambulanta abia a apucat sa zica cum il cheama - numere (unul) de telefon n-a apucat sa dea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amic de al meu era in spatele BMW-ului, a vazut toata faza, el a fost cel care a sunat la politie si a stat langa motociclist pana a venit salvarea. Din spusele lui motociclistul era inconstient pana in momentul sosirii salvarii. El a plecat imediat dupa ce a venit salvarea.

 

Multa sanatate bikerului :laugh:

Editat de allexx_2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weeman, cam cat de ok, ai idee? Cate analize (tomo/eco/radio,etc)grafii au apucat sa-i faca? (intreb, nu dau cu parul). Daca au ajuns preteni de-ai lui acolo e bine, ca din ambulanta abia a apucat sa zica cum il cheama - numere (unul) de telefon n-a apucat sa dea.

Am fost vreo 6-7 motociclisti la spital, ajunsesera un prieten de al lui si doua prietene ale pilotului... era ok in sensul ca era constient, in sensul ca viata nu ii este in pericol. vorbea, a vorbit la telefon... nu era inconstient cand a plecat la spital pentru ca altfel nu stiam cum il cheama... el a spus ca se numeste grigore mihai si este din tulcea.

Insanatosire grabnica si mult respect tuturor care au oprit acolo, inclusiv baiatului care a sarit din masina,,,

 

si felicitari lui roxynel pt promptitudine

Editat de Weeman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta a fost ridicata, au venit niste amici din partea soferului masinii bmw. Nu am gasit bordul motocicletei.

Ii urez multa sanatate motociclistului si sa aibe ceva mai multa grija pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...urat...nu cred ca am mai vazut motoreta asa de rupta...ce sa zic...mare bulan a avut baiatul la cum arata mobra si la ce geaca avea pe el...si din cate au zis si prietenii lui,e cam urmarit de ghinion...sanatate baiatului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...urat...nu cred ca am mai vazut motoreta asa de rupta...ce sa zic...mare bulan a avut baiatul la cum arata mobra si la ce geaca avea pe el...si din cate au zis si prietenii lui,e cam urmarit de ghinion...sanatate baiatului !

Adevarat... geaca era destul de soft, iar prietenul lui spunea ca are permisul de anul trecut si a fost implicat in 3 accidente grave. ghinion...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amic de al meu era in spatele BMW-ului, a vazut toata faza, el a fost cel care a sunat la politie si a stat langa motociclist pana a venit salvarea. Din spusele lui motociclistul era inconstient pana in momentul sosirii salvarii. El a plecat imediat dupa ce a venit salvarea.

 

Multa sanatate bikerului :laugh:

nu ne spui si cum s a inamplat exact? daca a vaz el toata faza..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ne spui si cum s a inamplat exact? daca a vaz el toata faza..

Iti spun eu cum s-a intamplat, motociclistul a incercat sa iasa de pe banda care intra in pasaj si sa intre pe cea centrala, care mergea spre magazinul unirea. De la universitate, spre unirea, mergea cu viteza BMW-ul. L-a acrosat cu partea din dreapta in roata din fata, urmarile sa vad in poze, roata a fost rupta cu jumatate din furca si aruncata cam la 100 de metri in pasaj, sau ma rog, la intrarea in pasaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-a acrosat cu partea din dreapta in roata din fata, urmarile sa vad in poze, roata a fost rupta cu jumatate din furca si aruncata cam la 100 de metri in pasaj, sau ma rog, la intrarea in pasaj.

Bine ca i'a tras'o in roata, ca daca i'o dadea mai pe centrul motorului piciorul stang era pilaf acuma...

Of, (ne)asiguratul asta.. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca odata cu inmanarea permisului de conducere ar trebui interzis din vocabularul soferului cuvantul ghinion ... si mai ales din mentalitatea lui

 

a ajuns sa fie folosit si ca substitut pentru necordare de prioritate, neadapatare a vitezei, neatentie in trafic ... mers imprudent

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca odata cu inmanarea permisului de conducere ar trebui interzis din vocabularul soferului cuvantul ghinion ... si mai ales din mentalitatea lui

 

a ajuns sa fie folosit si ca substitut pentru necordare de prioritate, neadapatare a vitezei, neatentie in trafic ... mers imprudent

 

 

nu e chiar asa .. sunt unii care n-au nici-o treaba cu condusul si nu au avut accidente .. bulan .. si au fortzat-o de multe ori.. in schimb unele faze chiar tin de noroc.. de ex cum a fost si accidentul de langa constanta .. oamenii mergeau pe banda lor linistiti ..si a venit camionul de pe contrasens .. au avut vreo vina? sau a fost ghinion?

eu eram cu conserva de 1 tona jumate... si omu din spate nu s-a uitat ca are masina in fata lui ..s-a uitat doar ca prinde rosu la semoafor si s-a grabit sa treaca... pacat ca a trecut peste mine :laugh:

vina mea probabil.. ca daca aveam 90-100 sigur nu ma mai lovea .. ghinion

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e chiar asa .. sunt unii care n-au nici-o treaba cu condusul si nu au avut accidente .. bulan .. si au fortzat-o de multe ori.. in schimb unele faze chiar tin de noroc.. de ex cum a fost si accidentul de langa constanta .. oamenii mergeau pe banda lor linistiti ..si a venit camionul de pe contrasens .. au avut vreo vina? sau a fost ghinion?

eu eram cu conserva de 1 tona jumate... si omu din spate nu s-a uitat ca are masina in fata lui ..s-a uitat doar ca prinde rosu la semoafor si s-a grabit sa treaca... pacat ca a trecut peste mine :laugh:

vina mea probabil.. ca daca aveam 90-100 sigur nu ma mai lovea .. ghinion

 

Intr-o oarecare masura ai dreptate, dar sunt unii care invoca ghinionul atunci cand nu respecta cedeaza trecerea, schimba benzile fara sa se asigure, taie linia continua...

Editat de Weeman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. sunt unii care n-au nici-o treaba cu condusul si nu au avut accidente .. bulan .. si au fortzat-o de multe ori..

 

Forteaza, forteaza...pana se rastoarna... :laugh: Mai naspa este daca esti si tu prin zona, calare pe motoreta taman dupa curba...

 

In cazul de fata, sanatate si recuperare usoara motociclistului. Dar 3 bube/an e cam mult dupa parerea mea, poate isi reconsidera pasiunea si si-o reinvesteste in altceva mai putin contondent pentru propria-i persoana.

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...