Sari la conținut

Vibrati franare fata


riciu007
 Share

Postări Recomandate

Da' ai incercat sa mergi fara maini sa vezi daca ai vibratia asta si atunci? Alte cauze pe langa disc sau janta strambe ar putea fi presiune incorecta in ORICARE din cele doua cauciucuri (mai mult fata), rulmenti dusi la AMBELE roti (mai mult spatele), rulmenti de furca dusi, cauciuc vechi/tocit/copt pe oricare din roti (mai mult fata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau discuri EBC (made in UK) noi la 2/3 din bani.

sint o gramada de firme care fac discuri aftermarket: Grimeca (scumpe), Kagizume (cele mai ieftine), si-or mai fi. cea mai ieftina varianta e sa iei discuri sh de pe ebay dar sint mai greu de gasit si de obicei zboara repede, din motive evidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am chinuit sa citesc ce au scris predecesorii.Cand am patit aceasta problema am primit niste sfaturi de o luam razna de la mecanici de duminica-placutele proaste,placute uzate,placute uzate neuniform,discuri sparte,discuri uzate,jugul slab,rulmenti jug dusi,semeringiru furca defecte,lichid furca obosit sau inegal pus in cele doaua telescoape,pompa farna defecta,garnituri pompa sau etrieri imbatranite.Am fost la un service si mi-a scos roata si a inceput sa imi regleze discurile cu ciocanu si o bucata de lemn.Problema in care a m crezut si s-a dovedit a fii a fost un disc de frana ovalizat.L-am schimbat si a fost rezolvata problema.Cat despre discuri iti spun ca nu este cazul sa te joci cu asa ceva.Cumperi ieftin si calitate lipsa.Am schimbat discurile la busa cu unele aftermarket si faca acelasi lucru.Problema era in pompa nu in discuri la busa.Am discurile originale in stare ca noua de la busa si daca nu ma insel se potrivesc la tine.Daca vrei te pot ajuta sa clarifici si sa rezolvi problema schimbandu-le.0727364388

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am chinuit sa citesc ce au scris predecesorii.Cand am patit aceasta problema am primit niste sfaturi de o luam razna de la mecanici de duminica-placutele proaste,placute uzate,placute uzate neuniform,discuri sparte,discuri uzate,jugul slab,rulmenti jug dusi,semeringiru furca defecte,lichid furca obosit sau inegal pus in cele doaua telescoape,pompa farna defecta,garnituri pompa sau etrieri imbatranite.Am fost la un service si mi-a scos roata si a inceput sa imi regleze discurile cu ciocanu si o bucata de lemn.Problema in care a m crezut si s-a dovedit a fii a fost un disc de frana ovalizat.L-am schimbat si a fost rezolvata problema.Cat despre discuri iti spun ca nu este cazul sa te joci cu asa ceva.Cumperi ieftin si calitate lipsa.Am schimbat discurile la busa cu unele aftermarket si faca acelasi lucru.Problema era in pompa nu in discuri la busa.Am discurile originale in stare ca noua de la busa si daca nu ma insel se potrivesc la tine.Daca vrei te pot ajuta sa clarifici si sa rezolvi problema schimbandu-le.0727364388

Mercic frumos pentru intentie si sfaturi, am rezolvat problema pe jumatate insa , caci am dat comanda de discuri de frana. Problema a fost cam in " halul" urmator. Acei "macelari" care au schimbat cauciucul fata cand au pus la loc roata nu a strans-o suficient si la frana avea joc in ax, de aici a plecat cam totul , asa s-a ajuns si la deformarea discurilor fata , drept urmare a urmat : Strans ax roata fata , comanda placute noi + discuri frana noi , desigur, acum astapt doar sa imi vina discurile cu placutele. Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

de cateva zile am observat ca si la mine a inceput sa tremure pe verticala cand franez... tremura doar la franare si cand depesesc 180 km la ora. Am curatat(deblocat) etrierele fata,

am schimbat anvelopa fata si rulmentii si nu am mai ajuns sa echilibrez roata ...

ce credeti ca ar putea fi? ma ajuta si pe mine cineva? multumesc!

am un suzuki gsxr 600 srad din 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...