Sari la conținut

Caut "C-spanner" (cheie olandeza?)


gn77b
 Share

Postări Recomandate

e doar o poza de pe net. e vorba de un Suzuki Bandit. la mine piulita tine axul jugurilor sus, deasupra rulmentului. de unde ai luat cheia?

 

sincer nu ii stiu istoria dar cred ca e mostenire,,o am de cand eram copil si desfaceam mobre si motorete cu pedale..

daca esti din timi,din zona..ti-o imprumut :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am io aproape sigur, in trusa de la Drei. Daca vii pe la 18-18:30 in fundatie, ti-o imprumut.

 

Edit: Apropo ba satanist incepator, ia si completeaza-ti locatia la profil sa stie lumea pe unde iti faci veacu'.

Editat de Puc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca merge si cu un cleste-papagal mai mare din acela care folosesc instalatorii,gasesti la orice mag de scule din Dedeman,Hornbach...etc

 

PS:cred ca-i zice "cheie cu gheara"olandeza e o cheie reglabila prin invartirea manerului,gen menghina de mana !

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca merge si cu un cleste-papagal mai mare din acela care folosesc instalatorii,gasesti la orice mag de scule din Dedeman,Hornbach...etc

 

PS:cred ca-i zice "cheie cu gheara"olandeza e o cheie reglabila prin invartirea manerului,gen menghina de mana !

banuiesc ca nu e strinsa la cuplu foarte mare, deci ar trebui sa mearga si cu cleste. singura problema e ca la cleste risti sa sara si mai zgirii cadrul. daca oi gasi cheie din asta cu gheara oi folosi-o pe ea, daca nu... cleste.

nu eram sigur daca se cheama cheie olandeza, de asta am pus semnul intrebarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la IUS se gasesc chei cu gheara, asa ca afla-ti reprezentanta IUS pentru locatia ta, apropo ar fi ajutat daca aveai profilul completat

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10x, miine le dau un telefon

Incearca si prin Hipermarket-urile gen Hornbach,brico...etc ca tre sa aiba ...am vazut si variante reglabile.

Si e si mai ieftin acolo chiar daca e China nu are rost sa dai multi bani pe una profi,parerea mea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca si prin Hipermarket-urile gen Hornbach,brico...etc ca tre sa aiba ...am vazut si variante reglabile.

Si e si mai ieftin acolo chiar daca e China nu are rost sa dai multi bani pe una profi,parerea mea !

ai dreptate, sculele profi, chiar si cele semi- sint foarte scumpe.

cred ca stiu la ce te referi cind spui de cele reglabile, dar am impresia ca nu-s pentru acest tip de piulite, ci pentru piulite normale hexagonale. initial am gasit si eu varianta asta si era cit pe ce sa cumpar dar in ultimul moment mi-am dat seama ca de fapt nici nu au acea gheara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate, sculele profi, chiar si cele semi- sint foarte scumpe.

cred ca stiu la ce te referi cind spui de cele reglabile, dar am impresia ca nu-s pentru acest tip de piulite, ci pentru piulite normale hexagonale. initial am gasit si eu varianta asta si era cit pe ce sa cumpar dar in ultimul moment mi-am dat seama ca de fapt nici nu au acea gheara.

Nu alea de faceau odata reclama TV la ele am vazut chiar gheara reglabila da demult nu mai stiu unde,cauta ca gasesti poti sa incerci si la un mag de biciclete sunt folosite mult si la alea !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau, daca nu vrei sa dai banii pe asa ceva, foloseste un dorn de dimensiuni potrivite, un ciocan si putina atentie

asa procedam la bicicleta (era tot piulita din aia la axul pedalier), dar in timp s-a belit piulita. avind in vedere ca pina si pe Louis cheia e 17 euro, cred ca tot cu dornul o s-o scot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In trecut exista acea cheie in setul de scule de la biciclete, eu am gasit una intamplator intr-o magazie la tara la bunica sotiei mele si bineinteles ca am "imprumutat-o". Era destul de sanatoasa si puteai sa-ti faci treaba cu ea.

Cauta si prin piete, de exemplu la Galati/Braila exista in fiecare weekend talcioc unde vand mosii toate fiarele, sau in piete in sectiunea de "rusi" exista mosi care vand scule si fiare vechi... Cauta una sanatoasa de bicicleta.

Si varianta cu dornul si ciocanul e viabila, numai ca functioneaza pana se strica piulita. Acuma depinde si de piulita cat de solida e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa procedam la bicicleta (era tot piulita din aia la axul pedalier), dar in timp s-a belit piulita. avind in vedere ca pina si pe Louis cheia e 17 euro, cred ca tot cu dornul o s-o scot.

 

n'avea grija, calitatea materialului piulitei e superioara celei de bicicleta

si oricum n-o sa umbli de multe ori acolo

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In trecut exista acea cheie in setul de scule de la biciclete, eu am gasit una intamplator intr-o magazie la tara la bunica sotiei mele si bineinteles ca am "imprumutat-o". Era destul de sanatoasa si puteai sa-ti faci treaba cu ea.

Cauta si prin piete, de exemplu la Galati/Braila exista in fiecare weekend talcioc unde vand mosii toate fiarele, sau in piete in sectiunea de "rusi" exista mosi care vand scule si fiare vechi... Cauta una sanatoasa de bicicleta.

Si varianta cu dornul si ciocanul e viabila, numai ca functioneaza pana se strica piulita. Acuma depinde si de piulita cat de solida e.

dupa ce m-am chinuit o vreme la bicla cu dornul, am facut rost si de niste chei speciale pt. bicla, dintre care una avea si gheara. le-am cautat aseara dar gheara cheii respective e cam tocita (na, material ca pt. bicla) si nu stiu daca o sa reusesc s-o scot. sa vad iar prin bazar daca oi gasi chei speciale de bicla, am auzit ca nu mai sint chiar usor de gasit (cineva a imprumutat acum ceva vreme cheile astea de la mine ca sa-si regleze conurile la butuci, cica pur si simplu nu gasise in oras).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau, daca nu vrei sa dai banii pe asa ceva, foloseste un dorn de dimensiuni potrivite, un ciocan si putina atentie

Ar trebui un dorn de bronz ca sa nu se strice piulita,asa ca mai bine un papagal pt.instalatori care cu putina grija ca sa nu scape face traba buna si nu raman nici urme pe piulita+ca papagalul ala e bun si pe acasa dupa aia !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-9218-1254910262_thumb.jpgpost-9218-1254910309_thumb.jpgpost-9218-1254910327_thumb.jpg

 

Sau se poate construi o astfel de cheie. Diametrul exterior al tevii trebuie sa fie cat diametrul exterior al piulitei. Se taie cei 2 "dinti", diametral opusi si gata cheia. Avantaj: se poate strange la cuplu folosind cheia dinamometrica. La cheia clasica din poza voastra nu se poate masura cuplul de strangere.

Editat de lebadake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-9218-1254910262_thumb.jpgpost-9218-1254910309_thumb.jpgpost-9218-1254910327_thumb.jpg

 

Sau se poate construi o astfel de cheie. Diametrul exterior al tevii trebuie sa fie cat diametrul exterior al piulitei. Se taie cei 2 "dinti", diametral opusi si gata cheia. Avantaj: se poate strange la cuplu folosind cheia dinamometrica. La cheia clasica din poza voastra nu se poate masura cuplul de strangere.

 

daca nu ai cum sa confectionezi asa ceva, gasesti chei de genul asta la importatorii de inox, dar sunt scumpe. Cred ca poti sa o faci si dintr-o tubulara , cu ceva rabdare :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar una de-asta merge numai pe o anumita marime de piulita, pe cand cea cu gheara clasica merge folosita pe mai multe marimi.

+ ca se intampla ca acea piulita sa nu fie singura pe ax si sa nu ai cum sa introduci cheia in capul ei.

Ganditi-va ca trebuie reglata piulita de pe amortizor, la aia nu ai access in modul asta...

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am schimbat rulmentii jugului de la FZ6 am incercat si eu sa cumpar un c-spanner dar nu am gasit. Din trusa unui Pegas vechi am facut rost de o scula asemanatoare dar in final am folosit o dalta, un ciocan si ceva atentie.

Btw, un c-spanner obisnuit este inutil pentru ca nu il poti atasa unei chei dinamometrice. Iar capetele tip c-spanner sunt rare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar una de-asta merge numai pe o anumita marime de piulita, pe cand cea cu gheara clasica merge folosita pe mai multe marimi.

+ ca se intampla ca acea piulita sa nu fie singura pe ax si sa nu ai cum sa introduci cheia in capul ei.

Ganditi-va ca trebuie reglata piulita de pe amortizor, la aia nu ai access in modul asta...

Tu de care ori folosesti cheia cu gheara clasica? In fiecare zi? Nu prea cred ... nu cred ca trebuie sa iti faci griji ca o sa faci 10 chei de astea pe an.Plus ca teava gasesti pe toate drumurile, de toate dimensiunile si prelucrarea ei dureaza maxim 10 min.

 

Cheia facuta de mine te poate ajuta f bine la schimbarea rulmentilor de jug. Iar cand schimbii rulmentii de jug trebuie sa demontezi absolut tot ce este pe langa jug asa ca nu vei avea niciodata altceva deasupra piulitei pe care o desfaci cu cheia facuta de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui un dorn de bronz ca sa nu se strice piulita,asa ca mai bine un papagal pt.instalatori care cu putina grija ca sa nu scape face traba buna si nu raman nici urme pe piulita+ca papagalul ala e bun si pe acasa dupa aia !!

 

 

de aia si recomandasem "atentie" printre altele, ca sa nu strice piulita in caz ca nu gaseste un dorn din metal mai moale.

 

bai, daca va chinuiti atat la o amarata de piulita la care aveti acces berechet, cum dracu o sa faceti cand va trebui sa scoateti coroana exterioara a rulmentului din cadru? sau pe cea interioara, care este "lipita" de jugul inferior?

puneti mana la treaba si lasati dracului prostiile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...