Sari la conținut

Trasee si rute in Romania


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

am facut modificarea cu galben punctat cu verde ... drumul e cu gropi sau doar cu denivelari si daca e cu denivelari te arunca din sha sau poti merge linistit cat de cat sa stim daca il lasam cu galben doar ?

Avand in vedere ca sunt 2 portiuni f scurte proaspat asfaltate, cred ca e ok sa-l lasam asa, galben punctat cu verde. Drumul este plin de denivelari (unele te arunca din sa, altele nu) si bineinteles gropi, multe gropi. Pe unele portiuni nu puteam sa merg mai tare de 60-70 km/h, mi se zdruncinau toate organele interne...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 778
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mda...acum inca o constatare: sa definim si ce inseamna PROST sau cu denivelari, gen viteza maxima posibila si ce gen de cazmaz e pe jos ( asfalt gaurit, pietris etc...). Sa incercam sa facem cumva sa le dam poate niste note de la 10 in jos, de la 5 in jos fiind ceva gen off road. zic si eu nu dau cu parul :cheers:

PS: si ar fi ok daca am putea cumva specifica de cate benzi e drumul ( ca ala dinspre Urziceni, e o banda de masina plus cel mult o banda de moto..ca 2 benzi nu prea sunt)

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vom incerca sa dam note o sa se piarda obiectivitatea ... parerea mea e cu cat mai simplu cu atat mai util ... ca sa fie totusi un etalon vom lua drumuri din tara pe care toata lumea cred ca le-a parcurs sau macar majoritate si vom CULORILE nu in functie de motorul pe care`l avem ci in functie daca este bun pentru a merge pe el cu un SS , deoarece cei cu super sport unt cei mai sensibili la drumuri proaste :cheers:

 

Exemple:

 

VERDE - Brasov-Sighisoara , Craiova-Filiasi , Cluj-Huedin

GALBEN - Targu Jiu-Bumbesti Jiu , Cheile Bicazului

ROSU - Oradea-Arad,Balea lac-Curtea de Arges

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumu Ploiesti-Targoviste este verde cu mentiunea ca primi 10 km dinspre Ploiesti spre Targoviste sunt foarte rosii, iar Gaiesti Targoviste la fel are ceva kilometri dinspre Gaiesti spre Targoviste cam galbeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am intzeles sunt in curs de asfaltare , la fel ca si Arad-Oradea , Lugoj-Orsova , Targu Jiu-Filiasi , Culoarul Rucar Bran asa ca le vom lasa zic eu asa , oricum in primavara va trebui revizuita harta ..... cine stie ceva de stadiul lucrarilor drumurilor mai sus mentionate si eventual alte drumuri in reparatie cu tenta de inverzire ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am intzeles sunt in curs de asfaltare , la fel ca si Arad-Oradea , Lugoj-Orsova , Targu Jiu-Filiasi , Culoarul Rucar Bran asa ca le vom lasa zic eu asa , oricum in primavara va trebui revizuita harta ..... cine stie ceva de stadiul lucrarilor drumurilor mai sus mentionate si eventual alte drumuri in reparatie cu tenta de inverzire ...

 

 

bine eu ma refeream la niste note care sa fie clare tuturor de la bun inceput eventual facuta si o legenda a hartii.

adica 10 asfalt ca in palma turnat recent, 9 asfalt bun dar care incepe sa prezinte urme de circulatie, 8 asfalt deja cu urme de degradare vizibile dar inca bun, 7 asfalt cu damburi, gropi minore, 6 asfalt cu gropi de diametru mic spre mare, damburi mai mari, 5 asfalt cu gropi mari, uneori pietris sau nisip, 4 asfalt& pietris practicabil la viteza mica pana in 30km/h, 3 pietris si nisip/bolovani mici practicabil la maxim 15km/h, 2 bolovanis mare doar pentru enduro, 1 interzis tuturor/ drum in refacere inchis circulatiei, varf de stanca etc etc

 

in felul asta ma gandesc ca ar fi super clar tuturor la ce sa se astepte mai ales pentru zonele cu galben si rosu. ca poate e omul obligat s-o ia printr-o zona rosie si na...sa stie, pica in cap ca lumea sau doar daca are SS sa nu o ia pe acolo ( eventual un kit de reparat cauciucuri la el :cheers: )

 

exemplu: culoarul rucar-bran ar primi maxim 5

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, dupa cum am mai spus...e SUPER initiativa, si ar trebui incurajata si sustinuta...dar evident or sa apara si carcotasi care s-o dea cotita...ca depinde din ce unghi privesti, adik ce motor ai, ce inseamna pt. tine RAU sau PRACTICABIL...etc.etc...

Eu zic sa simplificam treaba, nu sa bagam mai tare in ceata bikeru...si sa lucram cu cele 3 stadii, dar trebuie facut cu simt de raspundere si cat mai obiectiv...

E adevarat ca treaba cu portiunile de drum proaste care alterneaza cu cele bune ar trebui si ea marcata prin puncte alternative cu culorile respective...

Insa ar trebui lucrat pe o harta mult mai detaliata...(ceea ce ar ingruna treaba), sau mai bine, pe hartiel fiecarui judet...dupa parearea mea cel mai indicat...

Asa ca incep eu...cu BUZAUL...sper sa urmeze si restul...

ASFALT VERDE pt. vitezisti si chopperisti...

ASFALT GALBEN pt soft enduristi

ASFALT ROSU pt hard enduristi... :cheers:

Eu atat am stiut, de restul drumurilor din judet nu ma pot pronunta, rog pe cei ce cunosc sa completeze dac vor harta...

post-21576-1255441549_thumb.jpg

Editat de Norsemann
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad nici o opinie vis-a-vis de propunerea mea...cu harta fiecarui judet "colorata", postata pe forum, pt. o informare prealabila a bikerilor...Sau poate v-a speriat vremea de afara... :)

Pun harta refacuta putin...

Bafta si drumuri de care doriti...

post-21576-1255681758_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad nici o opinie vis-a-vis de propunerea mea...cu harta fiecarui judet "colorata", postata pe forum, pt. o informare prealabila a bikerilor......

 

E foarte buna ideea ta, dar parerea mea este ca ar fi mai bine daca s-ar deschide cate un topic de genul asta la Comunitati locale, fiecare judet in parte cu harta lui. Aici ar trebui sa ramana doar harta Romaniei.

 

UP! :)

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte buna ideea ta, dar parerea mea este ca ar fi mai bine daca s-ar deschide cate un topic de genul asta la Comunitati locale, fiecare judet in parte cu harta lui. Aici ar trebui sa ramana doar harta Romaniei.

 

UP! :)

exact ..la comunitastile locale sa fie harta judetului si asa se vor completa si drumuriel secundare & shit...ar trebui sa intervina ADMIN`u ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In plus, cel care va putea face modificari pe harta mare se va putea folosi de toate datele existente pe hartile judetene. Va fi o treaba migaloasa, dar rezultatul ei cred ca va fi foarte util tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte buna ideea ta, dar parerea mea este ca ar fi mai bine daca s-ar deschide cate un topic de genul asta la Comunitati locale, fiecare judet in parte cu harta lui. Aici ar trebui sa ramana doar harta Romaniei.

 

UP! :)

 

Ai drreptate...e mai bine asa...o sa incep eu cu un topic nou pe regionala Buzau...(asta daca nu au inceput deja altii)...si sper la primavara, sa fie ffff utile pt toti bikerii informatiile...

Numai bine si drumuri faine...si sper la colorat celor ce se implic in asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io am impresia ca voi faceti greselii!!!!!!!!!!!

 

Onesti - Tg. Ocna - Slanic Moldova --> drum prost!?!?!?! :) e clar ca e o greseala ..... drumu e bun!! doar ca in orasu Tg. Ocna e praf!

Tg. Ocna pana comanesti e drum verde!

Adjud - Onesti --> drum de vis!!!! foarte verde (ca anu trecut au asfaltat)

 

ceea ce vad io pe harta.... ca e prea verde. Alooo e Romania.. nu Germania!!! ar trebui sa modifice numai cei vitezani si chooparistii (ca ei stiu ce inseamna un drum prost) ... pt ca la enduroisti orice drum e bun pt ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt ca la enduroisti orice drum e bun pt ei.

Dar si enduristii apreciaza un drum bun si stiu ce inseamna asta. In plus, un drum bun inseamna unul confortabil. Nu trebuie sa conduci un Harley hard tail ca sa-ti dai seama ca Transfagaraseanul pe langa Vidraru nu-i un drum excelent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de apreciat faptul ca mulți dintre noi suntem dispusi sa ne impartasim experiența de pe drumurile mai mult sau mai putin pitoresti ale patriei. Observ de asemenea ca exista păreri diferite legate de "culoarea" unor sectoare de drum, lucru normal din punctul meu de vedere. O soluie ar fi sa largi. Paleta de culori. Iar pentru updateurile care vor începe odată cu deschiderea sezonului viitor propun o noua abordare a situației, una mai obiectiva:

Sectoarele de drum sa fie marcate cu culori ce sa pună in evidenta viteza maxima cu care se poate rula pe o anumită portiune de drum. Si in aceasta apreciere sa nu se țină cont neapara de viteza maxima admisă de lege, ci mai degrabă de starea drumului,tipul de traseu (drept, in curba, serpentine, etc.).

Totodata sprijin idea de a se lucra pe o harta mult mai detaliata( ceva de ordinul a 10-15 MB) , cu zoom si tot ce trebuie (eventual roomservice :lol: )

Asa ca propun ca initiatorul topicului sa fie "coordonatorul de proiect" (asta,bineinteles, dacă ar avea plăcere si disponibilitatea necesare)!

Eu as fi încântat sa fac rost de o harta cu o rezolutie decenta si s-o prelucrez astfel incat sa iasă in evidenta lucrurile care ne interesează pe noi.

IDul meu de Mess îl găsiți in profil. Cei interesați sa formal o echipa in acest sens va rog sa abuzati de el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va abateti prea mult de la subiect. Cand o sa ai tu sau sa zicem un chopperist aceeasi viteza maxima de deplasare cu mine ? Ca sa nu mai zic de viteza pe viraje ... Ideea este foarte buna si extrem de folositoare asa cum este acum ! Modificati ce aveti de modificat la harta pe care au inceput-o domnii dinaintea noastra si atat. Alte idei stralucitoare = tema separata = topic separat. Ciaules bulan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, nu stiu cum ati modificat, dar la cum arata harta aia ai zice ca avem super drumuri in 90% din tara. Si sa dea dracii daca nu in realitate imi clantane dintii pe o gramade de trasee :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, nu stiu cum ati modificat, dar la cum arata harta aia ai zice ca avem super drumuri in 90% din tara. Si sa dea dracii daca nu in realitate imi clantane dintii pe o gramade de trasee :)

 

Exact la asta mă redeream si eu. Poate m-am exprimat greÂşit. Intenția mea era sa spun "viteza maxima pe care o admite REAL drumul" fără sa tinem cont de vehicolul cu care se circula. Aveți dreptate ca un chopper n-o sa meargă foarte des cu 220 la ora nici pe autosrada :) Dar nici o vitezana nu cred c-o s-o vad mergând cu 100 la ora pe un drum pe care unui copperist ii clantzane casca-n cap si poponeatza pe sha :D

Era o idee pentu a evita posibila inducere in eroare cauzată de atâta "verde" (colorat pe harta, nu rulat in harta :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut deja un topic pe regionala Buzau unde am pus si o harta detaliata cu starea drumului ("colorata" cam in proportie de 75 %), dar degeaba, nu ai cu cine...vrei sa faci ceva, un bine...dar...who cares...THIS IS ROMANIAAAA...country of nobody...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut deja un topic pe regionala Buzau unde am pus si o harta detaliata cu starea drumului ("colorata" cam in proportie de 75 %), dar degeaba, nu ai cu cine...vrei sa faci ceva, un bine...dar...who cares...THIS IS ROMANIAAAA...country of nobody...

 

Norsemann,

 

Cred ca ideea sa completeze harti "locale" cei care locuiesc in zona este foarte buna, dar ca bucurestean (stiu, stiu, nimeni nu e perfect) mai cred ca imi place mai mult sa gasesc toate hartile intr-un loc, nu sa intru pe mai multe topicuri. Oricum, harta ta a fost deja salvata pe hard :rolleyes: iar F650-ul meu, la fel de rosu ca al tau o va "verifica", poate si in sezonul asta daca or mai fi zile frumoase, dar la anul sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...