Sari la conținut

Trasee si rute in Romania


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut nu stiu daca postez unde trebuie,in weekend as vrea sa fac o plimbare cu cativa amici,pe mine cam pica mereu treaba cu organizarea traseului,as dori sa stiu daca drumul traseelor pe care le vreau sa le fac este bun

http://distanta.ro/bucuresti/43.968676,25.333513/44.112337,24.347393/44.429775,24.364343/pitesti/bucuresti si

 

 

http://distanta.ro/bucuresti/43.968676,25.333513/44.110606,24.994320/44.222217,24.910569/44.591644,24.909860/pitesti/bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

am inceput sa fac pe blog-ul meu o rubrica cu descrierea cat mai detaliata a drumurilor pe care le consider destinatii pentru plimbari cu motorul. Incet incet voi adauga drumuri si din Romania si din Europa:

 

http://unuplusdouaroti.blogspot.ro/p/trasee.html


» Post actualizat in 18 Jul 2015 14:20

In aceasta sectiune puteti afla informatii despre cateva drumuri pentru excursii cu motorul, cunoscute sau mai putin cunoscute din Romania. Puteti gasi o descriere a traseului, starea drumului, puncte de interes pe traseu, fotografii si filmulete cu soseaua

http://unuplusdouaroti.blogspot.ro/p/trasee.html

 

post-87839-0-60441700-1437229237_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare,

 

de ceva timp urmaresc acest topic si-as avea nevoie de ceva ajutor in legatura cu starea drumurilor.

 

Impreuna cu niste prieteni dorim sa facem o tura prin romania, aceisi trupa am mai fost acum 4 ani si acuma dorim sa ne lungim putin traseul.

 

Deoarece nu avem de gind sa ne abatem pe drumuri neasfaltate va cer voua ajutorul in legatura cu starea drumurilor urmatoare:

 

  1. Szeged – Resita – Baile Herculane 351 km
  2. Herculane– Tirgu Jiu – Novaci – Saliste- Fagaras 392 km
  3. Fagaras – Brasov – Slobozia- Hirsova – Tulcea - Murighiol 496 km
  4. Tulcea – Piatra Neamt 370 km
  5. Piatra Neamt – Borsa – Zalau - Debrecen 580 km

 

 

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

2.herculane - tg jiu are vreo 25 de km imediat ce iesi din herculane unde nu reusesti sa depasesti 50 la ora decat foarte rar...daca nu esti pe vreun enduro sau enduro touring... la fel tismana tg jiu nu mai mult de 70 la ora de vrei sa nu-ti sufere poponeata

tg jiu novaci drum bun, chiar foarte bun

toata transalpina e bun cu mici exceptii de drum in reparatii pe portiuni de cateva sute de metri dupa ce treci de obarsia lotrului pana la sugag

sugag saliste nu am ajuns inca

4.tulcea piatra neamt e cu multe posibilitati...totul drumul e foarte bun, mai putin intre galati si marasesti...unde ai doua optiuni mai bune, dar niciuna spectaculoasa

galati tudor vladimirescu focsani marasesti sau

galati tecuci marasesti

eu as merge pe doua varianta...dar de la marasesti pana la piatra neamt nimic deosebit

daca alegi varianta cu peisaje: galati barlad bacau prin iana, nu stiu ce sa zic, sunt vreo 5 ani de cand nu am mai trecut pe acolo...si nu stiu starea drumului. era destul de ok, mai putin dragomiresti plopana

depinde ce cu motor/motoare mergi/mergeti

nu am mers recent pe galati barlad, dar aici http://www.promotor.ro/masini-noi/news/harta-cu-starea-drumurilor-in-romania-in-mai-2015.-ce-drumuri-sa-eviti-in-romania-14384100/masini-noi/news/harta-cu-starea-drumurilor-in-romania-in-mai-2015.-ce-drumuri-sa-eviti-in-romania-14384100/galerie-foto/masini-noi/news/harta-cu-starea-drumurilor-in-romania-in-mai-2015.-ce-drumuri-sa-eviti-in-romania-14384100/masini-noi/news/harta-cu-starea-drumurilor-in-romania-in-mai-2015.-ce-drumuri-sa-eviti-in-romania-14384100/galerie-foto/poza-0 e zona rosie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salut, am plecat la Vatra Dornei in statiune, dupa un traseu cerut pe Google maps, care ma ducea prin MC-Toplita-Bilbor, noroc ca am intrebat in Toplita la un restaurant unde am mincat cum este drumul: "este pentru tractoare, nu tot cam 15 km", asa ca a trebuit sa merg prin Poiana Teiului si apoi pe malul Bistritei, un drum cu asfalt de pe vremea comunistilor, distrus.

Tot uitindu-ma pe harta am vazut ca se poate ajunge din Ditrau in Tulghes, asa scutind vreo 50-70 km, am vazut si indicatoarele pe drum dar nu am intrebat, ce stiti de aceste drumuri, sint practicabile? ma intereseaza poate pentru intoarcere.

Ca sa intelegeti de ce intreb, nu sint cu moto ci cu o supersportiva, un Porsche 924


» Post actualizat in 09 Oct 2015 16:40

Salut, am plecat la Vatra Dornei in statiune, dupa un traseu cerut pe Google maps, care ma ducea prin MC-Toplita-Bilbor, noroc ca am intrebat in Toplita la un restaurant unde am mincat cum este drumul: "este pentru tractoare, nu tot cam 15 km", asa ca a trebuit sa merg prin Poiana Teiului si apoi pe malul Bistritei, un drum cu asfalt de pe vremea comunistilor, distrus.

Tot uitindu-ma pe harta am vazut ca se poate ajunge din Ditrau in Tulghes, asa scutind vreo 50-70 km, am vazut si indicatoarele pe drum dar nu am intrebat, ce stiti de aceste drumuri, sint practicabile? ma intereseaza poate pentru intoarcere.

Ca sa intelegeti de ce intreb, nu sint cu moto ci cu o supersportiva, un Porsche 924

Multumesc pentru raspuns, miine plec inapoi, o sa aleg schimbarea traseului pe unde cunosc mai bine, drumuri la fel de bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna ziua

am facut o harta interactiva a calittii drumurilor, bazat pe datele si comentariile de la OpenStreetMap (OSM).

 

http://ev.csc.kth.se/cristi/maps

 

Am observat ca majoritatea datelor si comentariilor de acolo sunt contribuite de membri de pe acest forum. Well done!

 

Am facut si un mod de editare, unde puteti actualiza informatiile si vor apare automat pe harta a doua zi. Cred ca OSM e e un loc foarte potrivit de a contribui astel de informatii intrucat numarul posibililor beneficiari e foarte mare.

 

Toate cele bune,

/Cristian

Editat de Cristian Bogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim, sunt cateva diferente intre culoarea si starea drumurilor cu adevarat.

Daca ai timp si chef sa editezi, ar trebui sa corectezi cateva

sibiu-sighisoara este de culoare verde(galben doar in oras), in niciun caz rosu

reghin bistrita la fel...verde, nu rosu

targu neamt-piatra neamt verde in intregime

baile herculane-baia de arama ar trebui sa fie galben in primii 25 de km, restul pana la baia de arame verde, daca nu chiar albastru, ca nu ai ce reprosa acelui drum

IAR INTRE ROSIORII DE VEDE SI CARACAL ESTE DEZASTRU, zici ca te intorci in timp...acel drum este ROSU, este cel mai prost drum pe care am mers cu shadowul in vara ce-a trecut

simeria-hateg este albastru, perfect, ca mai mereu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Multumesc de info. Puteti discuta despre calitatea drumurilor si pe peundemerg.ro

 

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=199

 

Acolo sunt(em) voluntari care contribuie pe OSM, o sa le indic acest topic. Intre timp unele din drumurile indicate de tine au fost actualizate.

Vezi ultimele noutăți

 

Sigur ca diferenta dintre verde si albastru e subiectiva, dar eu zic ca e bine ca exista informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 de drumuri detaliate, 7 trasee pentru excursii. Aici puteti afla informatii despre cateva drumuri pentru excursii cu motorul, cunoscute sau mai putin cunoscute din Romania. Puteti gasi o descriere a traseului, starea drumului, puncte de interes pe traseu, fotografii si filmulete cu soseaua.

 

post-87839-0-29513000-1448185050_thumb.jpg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Mi-a placut mult pentru peisaj, calitatea drumului, Hateg-Iablanita, si in plus pentru liniste si lipsa aglomeratiei Iablanita-Bozovici-Oravita.

De aici nu mai sint la curent cu starea drumului spre Moldova Noua, am fost in 2010 pina acolo, apoi pe clisura pina la Orsova, frumos dar cam stricat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima tura pe care am facuto a fost cam asa: Bucuresti - Ploiesti - Buzau - Piatra Neamt - Bicaz - Gheorgheni - Praid - Sovata - Jidvei - Blaj - Alba Iulia - Calan - Hateg - Sarmizegetusa - Otelu Rosu - Caransebes - Slatina-timis(DJ 582) - Resita - Anina - Bozovici - Orsova - Eselnita - Severin - Craiova - Pitesti - Bucuresti. Peisajele superbe, drumurile fara gropi si multele obiective turistice au facut din acest traseu un preferat al meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Vreau sa fac weekendu viitor Arad - Sighetul Marmatiei, ma intereseaza daca stie cineva din Cluj spre Sighet care e cel mai frumos drum de facut ca peisaj si care e cea mai buna ruta ca si calitate asfalt :) pe maps imi da 3 variante pe la Targu Lapus, pe la Cavnic sau spre Nasaud pe la Beclean...

Multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Mai sunt cateva weekend-uri din sezonul 2016. Daca aveti nevoie de idei pentru o plimbare de weekend, am strans vreo 40 de drumuri pentru motociclete si 16 trasee pentru excursii. Gasiti informatii despre drum, harta, prognoza meteo, poze, filmulete, etc.

Le gasiti pe toate aici: http://unuplusdouaroti.blogspot.ro/p/trasee-excursii.html

 

post-87839-0-69233000-1475518480_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am facut de 3 ori traseul asta, asfalt nou, din 2014 cred, tot drumul prin padure, o frumusete, am povestit despre el la Prahova, in plus ai multe variante, Vulcani Noroiosi, Berca, Plescoi, Vernesti-Pietroaele pe sub deal, sau prin Lapos, Apostolache sau Mizi, drumuri bune si frumoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Interesanta initiativa, frumoase trasee, putine inca dar mai este timp, pina iesi la pensie o sa inrosesti toate drumurile tarii. Mai ai de lucru, sa-ti dau un exemplu, Tg.Mures-Toplita-Borsec, sau Sighisoara-M.Ciuc, drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Am vrut sa fac astazi o plimbare. M-am uitat pe google maps si am vazut un traseu care mi-a placut (un pic virajat, aproape de casa)...asa ca am zis: Brasov - Reci - Covasna - intorsura Buzaului - Brasov.

Drumul execrabil parca dupa zagon, dar...mai rau a urmat apoi. Zona cu viraje si restul...neasfaltata (desi bunicel drumul, era drum neasfaltat petru o moto...de strada: CB500). Am facut drumul cu a 1-a si a 2-a insa nu recomand nimanui cu o asemenea motocicleta...nu e fun deloc.

Drumul de la intorsura Buzaului la Brasov e foarte ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa fac astazi o plimbare. M-am uitat pe google maps si am vazut un traseu care mi-a placut (un pic virajat, aproape de casa)...asa ca am zis: Brasov - Reci - Covasna - intorsura Buzaului - Brasov.

Drumul execrabil parca dupa zagon, dar...mai rau a urmat apoi. Zona cu viraje si restul...neasfaltata (desi bunicel drumul, era drum neasfaltat petru o moto...de strada: CB500). Am facut drumul cu a 1-a si a 2-a insa nu recomand nimanui cu o asemenea motocicleta...nu e fun deloc.

Drumul de la intorsura Buzaului la Brasov e foarte ok!

Eu am mers la Cabana Diham (nu Gura Diham, ca sa nu existe confuzii) cu CB500, iar forestierul avea niste noroaie... Si m-am si intors, deci cumva se poate. :)

Editat de razvano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in prima mie de km am urcat cu cb-ul pe un drum pregatit ptr asfsltare (avea pietrele puse dar necompactate). M-am dus si m-am intors dar nu e chiar o placere. Era vorba de satul Pestera, a 2-a bucata, care a fist asfaltata anul trecut.

Cred ca ptr drumul de ieri transalpul s-ar fi simțit mai bine. Eu mi-am propus sa nu imi latineze nicio roata, absolut deloc. Cert e ca nu am simțit - o sa imi fuga.

Eu am probleme cu coloana iar denivelarile nu îmi fac bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...