Sari la conținut

Trasee si rute in Romania


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Am vrut sa fac astazi o plimbare. M-am uitat pe google maps si am vazut un traseu care mi-a placut (un pic virajat, aproape de casa)...asa ca am zis: Brasov - Reci - Covasna - intorsura Buzaului - Brasov.

Drumul execrabil parca dupa zagon, dar...mai rau a urmat apoi. Zona cu viraje si restul...neasfaltata (desi bunicel drumul, era drum neasfaltat petru o moto...de strada: CB500). Am facut drumul cu a 1-a si a 2-a insa nu recomand nimanui cu o asemenea motocicleta...nu e fun deloc.

Drumul de la intorsura Buzaului la Brasov e foarte ok!

 

Data viitoare verifica aici dupa ce faci un traseu pe Google Maps: http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html#map=7/45.974/24.115

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 778
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Salutare, stie cineva de starea drumului 222A?

Pot sa ma bag cu viespea ?

Luncavita-horia. Partea de est a muntilor Macin.

» Post actualizat in 12 Apr 2017 19:38

Salutare,

stie cineva starea drumului 222A.?

Luncavita-horia, partea de est a muntilor Macin.

ma pot baga cu viespea pe el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Toplita - Borsec - lacul Bicaz e drum bun, l-am facut anul trecut. Cate o surpriza de nisip sau balegar pe asfalt din cand in cand.

 

Restul nu l-am facut.

 

 

 


 

Salut. Stie cineva starea drumului intre:

  • Vatra Dornei - Roseni, drumul 17B
  • Roseni - Toplita, drumul 15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Salutare, miercuri- joi si vineri plec in tura dea toamna. Am nevoie de recomandari vis a vis de traseu ,cazare.

Din Intorsura Buzaului spre Covasna prin Barcani drumul este asfaltat?

Care e starea drumului Targu Secuiesc-Lepsa?

Marasesti-Lepsa?

A doua zi din Lepsa ma gandesc sa merg spre Baraolt ( merita?) prin Baile Tusnad -Sighisoara sau

Fagaras.

A treai zi TF-Bucuresti

Multumesc!.

Editat de GAVROCHE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare maestre,

 

Targu Secuiesc - Lepsa - foarte bun, am fost recent

 

TF - am fost in weekend, foarte curat/uscat

 

Despre restul poate te ajuta ceilalti colegi.

 

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Daca vreti sa rasfoiti niste materiale cu trasee moto interesante va recomand sa aruncati o privire peste oferta actuala.

Nu intru in mai multe detalii aici, pentru a nu supara admini si va recomand sa aruncati o privire aici:


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super, noi partajam pe forum moka si hop unul care vrea bani pe trasee culese eventual si de aici.....

 

Comentariu stupid! Oamenii au muncit si le-a iesit de o aplicatie utila plus trei ghiduri tiparite.

Stiu, sunt un prost, nu m-am nascut Einstein si de aceea le-am comandat si le astept prin posta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super, noi partajam pe forum moka si hop unul care vrea bani pe trasee culese eventual si de aici.....

 

Am 2 carti de la ei (aia cu Touring in Mtii Apuseni si aia cu Trasee pe sosea in Romania). Daca cea cu Mtii Apuseni e chiar faina (gen prezinta si niste trasee de off-road pe care nu ai de unde sa le stii daca nu esti din zona), cea cu trasee in Romania mi se pare prea comerciala, e mai mult un ghid pt turistii straini, cu trasee arhicunoscute (gen TF, TA, etc), pe care s-ar putea sa le prinzi f aglomerate in orice weekend.

 

Drumuri faine, libere si spectaculoase tot de aici de pe forum am invatat. Si alea nu apar in nici un ghid ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentariu stupid! Oamenii au muncit si le-a iesit de o aplicatie utila plus trei ghiduri tiparite.

Stiu, sunt un prost, nu m-am nascut Einstein si de aceea le-am comandat si le astept prin posta!!!

 

mda, dar si altii au scos chestii tiparite si s-au ales cu ban pe forum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Apropo de țara noastră, o hârtoapă numai bine de dat în toată...

Un brand de motoare (nu-i fac reclamă - deocamdată, că fiecare cu al lui, deci nu despre asta-i vorba) organizează un concurs al cărui premiu e un enduro touring dat la teste pentru o lună, ca să-și facă "vacanța" cu el câștigătorul. Eu am avut altă idee...

M-am înscris și mă mir că-s unul dintre câțiva pe care-i poți număra pe roțile de la o motocicletă (cu tot cu alea de schimb pentru off road) care au ales traseu intern, în 2018, la 100 de ani de România, cum menționa cineva.

Dacă doriți, mă puteți vota cu un like la poza asta (sau să vă uitați prin album și să votați pe alt co-ciclist care vă interesează).

https://web.facebook.com/BMW.Motorrad.Romania/photos/a.1750772721647018.1073741858.296672550390383/1750797064977917/?type=3&theater

Mulțam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Salutare, stie cineva care mai e starea DN13E, Intorsura Buzaului - Tg Secuiesc? Mai ales bucata neasfaltata dintre Barcani si Zagon, aparent erau ceva zvonuri de reasfaltare pentru anul asta.

 

Daca situatia e aceeasi, aveti o sugestie mai buna pentru sectiunea Brasov - Tg Secuiesc, care sa ia maxim 2-3 ore cu un motor de strada?

 

Si inca o intrebare: pentru Focsani - Braila, exista o varianta mai interesanta decat drumul direct DN23?

 

 

Asfalt uscat si mersi frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca situatia e aceeasi, aveti o sugestie mai buna pentru sectiunea Brasov - Tg Secuiesc, care sa ia maxim 2-3 ore cu un motor de strada?

 

 

Asfalt uscat si mersi frumos

 

De pasti am mers Brasov - Tg Secuiesc pe "direct", adica DN11. Pe sectiunea Harman - Chichis (posibil si mai incolo pana in Ozun) era plin de cratere, mari (unele late cat o banda), greu de observat chiar si cu 70 km/h (asfaltul e de culoare deschisa acolo, spre alb si mascheaza gropile). Toata lumea facea slalom, problema e ca si cei din sens opus (care au o banda pe sens) faceau acelasi lucru si te mai trezeai cu cate un tir pe contrasens. Poate cine stie, au reparat de atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Un drum cu asfalt bun, care urca de pe clisura spre un sat izolat, este DC47; bifurcatia din DN57 e langa localitatea Cozla, intr-o curba. Drumul se termina in satul Bigar (a nu se confund cu drumul ce duce la cascada), dupa vreo 17km.

Atentie mare la curbele fara vizibilitate; drumul fiind ingust, e greu sa treci chiar si cu motocicleta pe langa o masina ce vine din sens opus. In general asfaltul e curat, dar mi sunt zone cu pietris/nisip, mai ales daca sunt scurgeri de pe versanti.

In zona sunt si multe trasee interesante de enduro, pentru toate gusturile si puterile. :)

 

 

 

https://www.google.com/maps/@44.6210994,22.0103309,3a,37.5y,154.53h,86.18t/data=!3m6!1e1!3m4!1sqsSmS-0BbGQKWdTYwtJI6g!2e0!7i13312!8i6656

 

31841475_10155468887982129_4689107601416

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

intrebare: a fost cineva pe drumul cel mai sudic prin Dobrogea, din Bucuresti catre mare, anul asta? ultima bucata, Negru-Voda - Mangalia stiu cum e, dar vroaim sa stiu pana la Negru-Voda cum e asfaltul sau ..care e cea mai buna varianta de mers. (sa nu rup chopperul in doua :D ). pe poza apare traseul pe care il vreau eu. pareri, opinii? (doar cei care au fost pe bucata asta, va rog).

 

merci! si asfalt uscat!


 

post-17655-0-75752100-1526548813_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare: a fost cineva pe drumul cel mai sudic prin Dobrogea, din Bucuresti catre mare, anul asta? ultima bucata, Negru-Voda - Mangalia stiu cum e, dar vroaim sa stiu pana la Negru-Voda cum e asfaltul sau ..care e cea mai buna varianta de mers. (sa nu rup chopperul in doua :D ). pe poza apare traseul pe care il vreau eu. pareri, opinii? (doar cei care au fost pe bucata asta, va rog).

 

merci! si asfalt uscat!

 

Ultima oara am fost in 2016 si era OK cu orice tip de motor. Acum ar fi perioada cea mai buna, ca au inflorit macii

post-57358-0-26211200-1526638154_thumb.jpg

post-57358-0-14397100-1526638167_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* da, acuma ar fi cel mai bun timp ptr. si mine, mai ales ca din iunie imi va fi mai departe drumul asta dobrogean... :) merci, Cristi!

inca o data ca sa ma asigur: tu ai facut drumul prin Furnica catre Negru Voda? (eu am mai mers de cateva ori, dar de fiecare data am nimerit alte drumuri, unele proaste, altele bunicele, iar altele f. proaste - off road)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima oara am fost in 2016 si era OK cu orice tip de motor. Acum ar fi perioada cea mai buna, ca au inflorit macii

 

Aveti grija cu campurile astea pline de flori care iti iau ochii de la drum. Mergeam acum vreo doi ani pe un camp undeva in pustiu, soseaua era ca in palma si eram singur pe o raza de 10km... si cum mergeam eu asa de incantat de peisaj ma trezesc ca vine o curba la 90 de grade in scurt :eek: . Frane, morti si raniti dar am scos-o la capat si am reusit sa incetinesc suficient de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...