Sari la conținut

Calendar plimbari Enduro-Touring/Adventure


Postări Recomandate

Petrila - Valea Cernei(pasul vulcan, lacul lui Iovan, cheile corcoaia) - Baile Herculane

 

Drumul asta il faci lejer, eu am fost cu Bridgestone (originale cu care vine moto) si nu am avut deloc emotii.

Plus ca a mai fost un prieten cu GS500 cu cauciucuri de strada, nici un incident, drumul e destul de bun.

Uite aici poze din excursie, ca sa vezi ca se poate merge si cu cauciucuri de sosea:

post-15231-0-62112300-1331129777_thumb.jpg

Noi am fost in 23/07/2011.

 

Si sa nu uit: drumul pana la barajul Gura Apelor e asfaltat, destul de bun in afara de cativa km chiar inainte de baraj unde e plin de gropi. Iar de la baraj pana la Poiana Pelegii(pana aici poti merge cu moto si de aici la Bucura - pe jos) e drum OFF, eu am fost cu masina - Tico - in 2003 era destul de bun.

Editat de emilian_rks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Drumul asta il faci lejer, eu am fost cu Bridgestone (originale cu care vine moto) si nu am avut deloc emotii.

Plus ca a mai fost un prieten cu GS500 cu cauciucuri de strada, nici un incident, drumul e destul de bun.

Uite aici poze din excursie, ca sa vezi ca se poate merge si cu cauciucuri de sosea:

post-15231-0-62112300-1331129777_thumb.jpg

Noi am fost in 23/07/2011.

 

Si drumul pana la barajul Gura Apelor e asfaltat, destul de bun in afara de cativa km ciar inainte de barag unde e plin de gropi. Iar de la baraj pana la Poiana Pelegii(pana aici poti merge cu moto si de aici pana la Bucura pe jos) e drum OFF, eu am fost cu masina - Tico - in 2003 era destul de bun.

 

Mersi de mesaj...

 

In leg cu P.N. Retezat...asa ma gandeam si eu ca pana la Poiana Pelegii sa-l fac cu moto si de acolo pe jos pana la Bucura...

 

Doar ca intentionez sa merg prin aprilie, de pasti sper sa fie ok vremea...sa nu fie zapada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zapada in aprilie in Poiana Pelegii? Cine a mai pomenit asa ceva?!! Hi hi hi!!!

Si eu care m-a gandeam sa schiez in aprilie in Poiana Brasov....

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zapada in aprilie in Poiana Pelegii? Cine a mai pomenit asa ceva?!! Hi hi hi!!!

Si eu care m-a gandeam sa schiez in aprilie in Poiana Brasov....

 

ar fi bine sa nu fie...mi-as mai dori soare, 20 de grade si sa nu bata vantul... :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi bine sa nu fie...mi-as mai dori soare, 20 de grade si sa nu bata vantul... :bounce:

 

Asta da. Dar speranta ca nu va fi zapada in aprilie in Poiana Pelegii e cam desarta. Poti sa lasi mobra la baraj si sa urci la Bucura pe Zlata sau Slaveiul, de ex. Sau astepti luna iunie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa...nu mai scrie nimeni?

 

Eu mi-am propus o tura pentru pasti...pt vreo 5 zile...daca.i vreme buna :)

 

post-43087-0-58354400-1331122854_thumb.png

 

Platou Fundata, Pestera - Zarnesti, Valea Lotrului, Valea Cernei, Morile de la Rudaria, Cheile Nerei, Retezat...sper sa ma descurc pe partile mai de off...

 

:cheers:

 

asa ceva am si eu in plan doar sa cuprind si colo jos pe malul Dunarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul de la barajul Raul Mare Retezat la Poiana Pelegii face tot farmecul (este doar macadam fara parti dificile sau sleauri) ... in speranta ca nu mai este zapada este dea dreptul bestial. De la Poaiana Pelegii la lacul Bucura este traseu de 1h si 30 min ( mers intins ) sau 2h lejer pe jos si cu un ruxac in spate. Noi am mers pana pe varful Peleaga ( cel mai inalt din Retezat 2509 m / de la Bucura tot inainte pana sus ).Iti doresc drum bun.

 

Citeva poze aici : https://picasaweb.google.com/101423245708362331216/Retezat13Iunie2010#

Editat de Triplu xXx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul de la barajul Raul Mare Retezat la Poiana Pelegii face tot farmecul (este doar macadam fara parti dificile sau sleauri) ... in speranta ca nu mai este zapada este dea dreptul bestial. De la Poaiana Pelegii la lacul Bucura este traseu de 1h si 30 min ( mers intins ) sau 2h lejer pe jos si cu un ruxac in spate. Noi am mers pana pe varful Peleaga ( cel mai inalt din Retezat 2509 m / de la Bucura tot inainte pana sus ).Iti doresc drum bun.

 

Citeva poze aici : https://picasaweb.go...zat13Iunie2010#

 

frumoase locurile , mersi de info sunt prinse in calcul deja :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

stie cineva cam cum se prezinta drumul Vatra Dornei - Bilbor - Toplita?

 

E ok de mers cu mobra.

Partea "interesanta" incepe pe 174c (inainte de Bilbor), unde drumul e foarte prost, dar as reveni oricand cu cea mai mare placere pentru adrenalina si peisaje. N-as recomanda sa mergi de unul singur caci e cam pustiu pe acolo, in caz de pateste ceva mobra, sa te sustina macar moral cineva (eu am avut pasagerul). Mi s-a dus rulmentul spate pe respectivul drum. E o rampa destul de interesanta, cu "pietricele" de aproximativ 15x20 cm (chiar si mai mari), vacute, iar la coborare te vor intampina niste balti destul de mari (acum depinde si de vreme).

Pentru mine a fost unul din cele mai aventuroase drumuri care le-am strabatut pana acum cu mobra. (nu ca as fi strabatut foarte multe, fiind incepator)

Editat de petrilacocuz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare Vld_bc.

Drumul Vatra Dornei - Bilbor l-am facut si eu, dar in sens invers. De la Podul Crengii (intersectia de unde din drumul Tplita - Borsec se ia spre Bilbor) la Bilbor drumul este asfaltat cu portiuni foarte bune , dar si cu portiuni unde lipseste. In rest cum zicea si Petrilacocuz, 174C e super misto, se urca pana in pas, aproape de 1300m. Nu cred sa mai fie zapada in zona, fiindca zona este expusa destul de mult la soare.

Brezoi - Obarsia Lotrului - Petrilla , l-am facut si eu in 2010 pe 7 aprilie si imediat dupa Obarsie zapada inca era pe drum , zona e impadurita bine si nu patrunde soarele. Eram cu un Vito si abia am trecut, sleaurile fiind destul de mari. cam pe 2-3 km cred ca au fost asa. Poate cei care sunt in zona stiu mai bine situatia. Anul asta a fost si mai multa zapada.

Pana in pasul Vulcan, e super. Drumul asfaltat impecabil (asa era asta vara) se termina cu putin inainte de pas. La coborare in valea Cernei, sunt niste zone mai expuse, unde ma gandesc ca e posibil sa fie zapada. Zona e superba: https://picasaweb.google.com/112473738920656427323/CicloturismOrastieOrsovaSauCeaMaiFrumoasaModalitateDeAVedeaFrumusetileTariiParteaII#5684938110791269362

 

Astept cu mare interes poze daca te duci in acest tur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Fain...cand ma uit la poze zic ca ar fi mai interesant de facut mai spre vara cand totul este verde...dar daca o sa fie vreme buna incerc sa fac tura cat o fi...

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Intre August si Septembrie deja am Propus o excursie frumoasa care cuprinde toate antotimpurile si toate formele de teren !

Adventura: ROMANIA DAKAR ! :drink:

Costul ar fi undeva la 600 euro ce va intra in Benzina taxe drum :cazare!

Vam pus la dispozitie toate informatiile pe un alt topic:)

ruta deja e calculata va fi de mers 4 zile si 4 nopti.. dar eu am zis 1 saptamana fara graba cu somn bun ! :makeout:

Aceasta excursie se va face doar cu persoanele care vor face actele in regula lor!

Am asigurat cazarea pe tot drumul !

Care doresc mai multe informatii : add id : Costel_splint_cel

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutari,

 

Mi-am cumparat si eu anul trecut o caprita si spre rusinea mea majoritatea km i-am facut pe asfalt...

Eram curios daca puteti sa imi recomandati un traseu de pe langa bucuresti pe unde sa incep sa imi "dezvolt instinctele" :scratch: .

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca intai valea Argesului. Drumul e cu pietris pe prima portiune. Apoi e pamant.

http://www.mopedmap.net/route/1009362

 

Mai sunt drumulete misto intre viitoarea autostrada A3 si aeroportul Otopeni.

 

Altele mai in est... http://www.bikemap.net/route/1261518 http://www.mapmytracks.com/explore/activity/494564

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

week-endu trecut am fost pe transalpina dinspre ranca. Nu am putut trec, pasul urdele fiind inca zapada multa pe sosea.

 

Dupa 15 mai se deschide oficial :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

week-endu trecut am fost pe transalpina dinspre ranca. Nu am putut trec, pasul urdele fiind inca zapada multa pe sosea.

 

Dupa 15 mai se deschide oficial :)

 

mai pune

poate 15 iunie

la cota 1500 e inca gheata pe drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost weekend-ul trecut de la voineasa spre petrila si mai era zapada doar pe marginea drumului...

 

post-43087-0-67538300-1336244995_thumb.jpg

 

post-43087-0-66883500-1336245052_thumb.jpg

 

post-43087-0-35660500-1336245185_thumb.jpg

 

am fost si pe valea cernei si e ok, o singura pata de zapada dar e usor de trecut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai pune

poate 15 iunie

la cota 1500 e inca gheata pe drum

 

ce sa mai pun daca atunci se deschide oficial?

 

era zapada necuratat de pe drum care va fi data la o parte apoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa mai pun daca atunci se deschide oficial?

 

eu nu te contrazic, daca tu asa stii

dar nu prea cred ca se va putea trece prin pasul Urdele cu motocicleta, in siguranta

una e sa se curete zapada, si alta e sa fie asfaltul practicabil pe doua roti

e suficient sa dai de 20 metri de gheata si nu mai treci, trebuie sa te intorci

 

eu am fost weekend-ul trecut de la voineasa spre petrila si mai era zapada doar pe marginea drumului...

 

am fost si pe valea cernei si e ok, o singura pata de zapada dar e usor de trecut

 

da, man, dar drumurile alea nu trec de 1200-1300 metri

am fost si eu pe acolo, stiu sigur ca e maxim 1350 metri (dupa GPS)

Pasul Urdele este la peste 2100 m

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu te contrazic, daca tu asa stii

dar nu prea cred ca se va putea trece prin pasul Urdele cu motocicleta, in siguranta

una e sa se curete zapada, si alta e sa fie asfaltul practicabil pe doua roti

e suficient sa dai de 20 metri de gheata si nu mai treci, trebuie sa te intorci

 

 

am fost acolo de la fata locului am aflat asta, poate ajung atunci acolo , sa vedem :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...