Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

pai simplu.spre deosebire de viata de la oras,care in mare inseamna,ce spune deadcow (trezit,cafea,urcat in masina,ajuns la birou,stat in poponeata 8 ore,urcat in masina,venit acasa,stat pe canapea),sa nu mai adaugam factorul tigara+alcool ( si nu dinala facut din fructele crescute/ingrijite de tine,ci ala cumparat,facut industrial),viata de la tara,mai ales in cazul batrinilor e parfum.

 

Ba, tu ai fost vreodata la tara sau vorbesti din carti? Hai sa-ti explic eu cum e: speranta de viata la tara in Romania e cu vreo 20 de ani sub speranta de viata a orasenilor din orice tara civilizata. Probabil de la traiul sanatos li se trage.

Eu iti arat o graoza de oameni de oras care la 70 sint foarte activi. Activi adica muncesc, danseaza, se dau cu bicicleta, cu schiurile, fug mai mult decit multi din noi. Hai sa mergem la un sat in Romania sa vezi cum arata oamenii de 70 de ani. Unii sint in putere dar majoritatea abia se cara, sint achilozati, bolnavi, incovoiati, se vaita, vai de ei.

Mesaj completat

de aia ,la tara si traiesc mai mult.

 

Ai si vreo dovada? sau e o parere de a ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ba, tu ai fost vreodata la tara sau vorbesti din carti? Hai sa-ti explic eu cum e: speranta de viata la tara in Romania e cu vreo 20 de ani sub speranta de viata a orasenilor din orice tara civilizata. Probabil de la traiul sanatos li se trage.

Eu iti arat o graoza de oameni de oras care la 70 sint foarte activi. Activi adica muncesc, danseaza, se dau cu bicicleta, cu schiurile, fug mai mult decit multi din noi. Hai sa mergem la un sat in Romania sa vezi cum arata oamenii de 70 de ani. Unii sint in putere dar majoritatea abia se cara, sint achilozati, bolnavi, incovoiati, se vaita, vai de ei.

Mesaj completat

 

 

Ai si vreo dovada? sau e o parere de a ta?

 

 

BA,am fost si eu la tara.

Si,BA,pe vremea aia in afara de cei care beau bere,in rest 90% din chestiile ce se mincau/beau,erau facute in casa omului,inclusiv painea.

Am ,BA, si la oras bunici,ce in afara de faina,orez etc,cchestii de genul asta,restul mincau din ce aveau in curte/gradina....

Asa ca,BA, nu imi veni sa imi explici,ca ce spun eu e aiurea ca tu sti batrini bolnavi,incovoiati, si ca la oras ii mai fain ca te faci de toata gluma.Oriunde in lume,BA, oamenii care ajung la pensie ,BA,si isi permit ,doresc sa se retraga mai la "sat".oare de ce,BA?

Si,poate sti o mina de batrini,care isi permit sa si danseze,au si timp si chef sa se dea cu bitigla,au timp si bani sa dea cu schiurile,muncesc dar sunt convins,BA,ca ei nu insumeaza "o groaza".Altfel,BA,ai avea o categorie de virsta super activa la o visrta relativ inaintata,BA.

Sau ,poate,BA,vorbesti de batrinii din alte tari.

Asa,ca ,BA,invata mai intii sa te adresezi cu un minim de respect unui pe care nu il vezi ,nu il cunosti personal,care si-a dat cu parerea referitor la un subiect.

Nu imi aduc aminte,BA,sa te fi jignit,in vreun fel inainte de acest post.

Si,BA,nu cred ca am fost la bere impreuna,sa imi spui BA.

bine,BA?

 

 

a ajuns si topicul asta ca tot forumul,plin de gica contra.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viata la tara ? Pai hai sa va zic varianta mea. In primul rind oamenii de la tara respectau , pe vremuri , ciclurile anotimpurilor. Adica , munceau tot anul , in afara de iarna , cind "hibernau" Si munceau fizic , adica erau "sportivi". Mincau natural , deci erau "eco". Aveau un orizont limitat de gindire si nu erau atacati de informatii prin tv , ziare , etc. , deci practicau "yoga". Adica stresul era minim. Poate , in afara de tonul glumet al descrierii mele , o sa vedeti ce am vrut sa spun. Comparati acum cu viata la oras si trage-ti o linie. Rezultatul este clar. Plus ca nu bagau medicamente chimice ca nebunii , aka ah1n1 , veccinuri periculoase si tone de antibiotice la primul circel. Astept sa fiu contrazis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viata la tara ? Pai hai sa va zic varianta mea. In primul rind oamenii de la tara respectau , pe vremuri , ciclurile anotimpurilor. Adica , munceau tot anul , in afara de iarna , cind "hibernau" Si munceau fizic , adica erau "sportivi". Mincau natural , deci erau "eco". Aveau un orizont limitat de gindire si nu erau atacati de informatii prin tv , ziare , etc. , deci practicau "yoga". Adica stresul era minim. Poate , in afara de tonul glumet al descrierii mele , o sa vedeti ce am vrut sa spun. Comparati acum cu viata la oras si trage-ti o linie. Rezultatul este clar. Plus ca nu bagau medicamente chimice ca nebunii , aka ah1n1 , veccinuri periculoase si tone de antibiotice la primul circel. Astept sa fiu contrazis.

 

ai reusit sa scrii foarte simplu si la obiect

ai subliniat factorii cei mai importanti.Altii ar fi scris 2 pagini si tot nu am fi inteles nimic :disappointed:

daca ati obeservat cei de la tara nu isi bateau capul cum arata fizic sau ce sa faca sa fie mai sanatos.oricum erau sanatosi si voinici.

ei stiu una si buna, munca,mancare si putina bautura.dar ideea cam asta era ... traiau sanatos ca raport miscare fizica,alimentatie naturala,somn de noapte,si nivel de stres minim.

mai sunt si exceptii care fac excese atat la oras cat si la tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viata la tara ? Pai hai sa va zic varianta mea. In primul rind oamenii de la tara respectau , pe vremuri , ciclurile anotimpurilor. Adica , munceau tot anul , in afara de iarna , cind "hibernau" Si munceau fizic , adica erau "sportivi". Mincau natural , deci erau "eco". Aveau un orizont limitat de gindire si nu erau atacati de informatii prin tv , ziare , etc. , deci practicau "yoga". Adica stresul era minim. Poate , in afara de tonul glumet al descrierii mele , o sa vedeti ce am vrut sa spun. Comparati acum cu viata la oras si trage-ti o linie. Rezultatul este clar. Plus ca nu bagau medicamente chimice ca nebunii , aka ah1n1 , veccinuri periculoase si tone de antibiotice la primul circel. Astept sa fiu contrazis.

 

 

ai reusit sa scrii foarte simplu si la obiect

ai subliniat factorii cei mai importanti.Altii ar fi scris 2 pagini si tot nu am fi inteles nimic :disappointed:

daca ati obeservat cei de la tara nu isi bateau capul cum arata fizic sau ce sa faca sa fie mai sanatos.oricum erau sanatosi si voinici.

ei stiu una si buna, munca,mancare si putina bautura.dar ideea cam asta era ... traiau sanatos ca raport miscare fizica,alimentatie naturala,somn de noapte,si nivel de stres minim.

mai sunt si exceptii care fac excese atat la oras cat si la tara.

 

 

 

va multumesc ca intariti ce am spus si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, tu ai fost vreodata la tara sau vorbesti din carti? Hai sa-ti explic eu cum e: speranta de viata la tara in Romania e cu vreo 20 de ani sub speranta de viata a orasenilor din orice tara civilizata. Probabil de la traiul sanatos li se trage.

Eu iti arat o graoza de oameni de oras care la 70 sint foarte activi. Activi adica muncesc, danseaza, se dau cu bicicleta, cu schiurile, fug mai mult decit multi din noi. Hai sa mergem la un sat in Romania sa vezi cum arata oamenii de 70 de ani. Unii sint in putere dar majoritatea abia se cara, sint achilozati, bolnavi, incovoiati, se vaita, vai de ei.

Mesaj completat

 

 

Ai si vreo dovada? sau e o parere de a ta?

Am fost eu la țară, am crescut acolo când eram mic (până la 6 ani) și mai am rude pe-acolo. În București nu mai cunosc pe nimeni să aibe peste 7- de ani bărbat și 75 femeie, la bunică-mea în sat doar pe ulița ei sunt 3 persoane peste 80, din care cea mai bătrână are 99, și încă vreo 3-4 peste 70 - asta din vreo 30 de oameni pe toată ulița. Dintre cei pe care îi mai știam majoritatea au trăit peste 80 de ani și nu au avut o viață prea ușoară, au muncit pe rupte în agricultură că industrie în zona aia nu există. La bunicii ceilalți iarăși se trăiește mult și în condiții chiar mai grele, e iarnă 6 luni pe an (zona Dornelor) și -30 de grade, dar tot trec oamenii de 70-75 de ani. Prin comparație în blocul unde stau ai mei nu mai există decât o singură persoană peste 70 de ani iar în ultimii 10 ani toți decedații au avut sub 70 și chiar sub 60.

 

Nu pot să generalizez și să spun că peste tot la țară se trăiește mai mult, dar în zonele neindustrializare (și non-miniere) mi se pare că așa se întâmplă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cateva zile fac abdomene,biceps si tractiuni dar nu am febra musculara :lol:

De facut corect le fac.

 

schimba ordinea:

tractiuni, biceps si abdomene.

la tractiuni lucreaza si bicepsii. daca i-ai omorat inainte nu mai poti trage pentru spate.

abdomenele daca le faci cu mainile la ceafa probabil tragi si cu mainile de ceafa deci le lucrezi si pe ele, inclusiv spatele. aceeasi poveste.

 

mareste doza, fa exercitiile alandala, fa ultima serie pana la refuz.

 

eu la exercitiile de baza: geno/flotari/tractiuni/etc nu lucrez pe serii sau repetari stabilite.

stabilesc un numar tinta: 50 tractiuni de exemplu. fac cate repetari pot, pana la refuz la fiecare serie. pauza. alta serie cu cate repetari pot. .... pana ajung la numarul total de repetari propuse.

 

exemplu, ca sa fie clar :lol: :

seria 1: 7 repetari

seria 2: 5 repetari

seria 3: 2 repetari

seria 4: 1 repetare

seria 5: 1 repetare

seria n: 1/2 repetari... :lol:

 

total repetari: 50 bucati, facute in...48 serii.... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cateva zile fac abdomene,biceps si tractiuni dar nu am febra musculara :disappointed:

De facut corect le fac.

Interesant. La abdomene , nici eu nu fac febra. Dar mai bine spui cu cit faci si cite serii. Cam cit % din greutatea maxima folosesti ? Adica greutatea cu care faci 1 repetare corect. De cind nu ai mai schimbat nimic la antrenamentul asta ? Le duci pina la capat seriile , pina simti ca mori ?

Am observat , la mine , ca trebuie sa mai alternez , din cind in cind , greutatile le biceps , sa bag greutati mai mici si repetari cam 20-25 pe serie. Pt. o perioada scurta de timp. Se obisnuieste banditu' ala de biceps cu efortu' , zic ca-i nebun. La tractiuni , incearca sa ramii sus citeva secunde , in tensiune si sa cobori usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu 6 viteze (presupun ca ai vrut sa zici 6gear, ca-n top gear), un "ba", doua pe post ajung, asa de efect. Nu unu pe fraza.

 

BA,am fost si eu la tara.

 

Pai matale ori minti, prespun fara intentie, ori bati cimpii. In anii 80 dar chiar si acum, Romania avea vreo 45-50% din populatie traind la sat (ca sa nu mai spun de "orasele" de genul Lehliu sa care erau totusi numarate ca orase). Ca idee, majoritatea tarilot vest europene au procente de genul 10%. Romanii aveau spretanta de viata in anii 80-90 in jur de 65-66 de ani, Franta de exemplu cu numai 10% din oameni la tara sarea de 80 de ani, Japonia la fel.

 

Oriunde in lume,BA, oamenii care ajung la pensie ,BA,si isi permit ,doresc sa se retraga mai la "sat".oare de ce,BA?

 

Alta aiureala... Eu nu stiu nici un batrin de la oras in Romania care sa vrea sa se retraga la sat in Romania. Poate la sat in Austria din motive de liniste, da acolo e fix ca la oras la noi. De ce ar vrea cind e in mai mare nevoie de ingrijiri medicale sa fie departe de orice spital, salavare etc, de ce ar vrea sa scoata apa cu caldarea, de ce ar vrea sa manince legume numai 2-3 luni pe an, de ce ar vrea sa fie departe de orice supremarket? De ce ar vrea sa se cace in curte in mijlocul iernii?

Ca sa fii sanatos e suficient sa alergi 30 de minute zilnic, nu trebuie sa dai la sapa 8 ore pe zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu 6 viteze (presupun ca ai vrut sa zici 6gear, ca-n top gear), un "ba", doua pe post ajung, asa de efect. Nu unu pe fraza.

 

 

 

Pai matale ori minti, prespun fara intentie, ori bati cimpii. In anii 80 dar chiar si acum, Romania avea vreo 45-50% din populatie traind la sat (ca sa nu mai spun de "orasele" de genul Lehliu sa care erau totusi numarate ca orase). Ca idee, majoritatea tarilot vest europene au procente de genul 10%. Romanii aveau spretanta de viata in anii 80-90 in jur de 65-66 de ani, Franta de exemplu cu numai 10% din oameni la tara sarea de 80 de ani, Japonia la fel.

 

 

 

Alta aiureala... Eu nu stiu nici un batrin de la oras in Romania care sa vrea sa se retraga la sat in Romania. Poate la sat in Austria din motive de liniste, da acolo e fix ca la oras la noi. De ce ar vrea cind e in mai mare nevoie de ingrijiri medicale sa fie departe de orice spital, salavare etc, de ce ar vrea sa scoata apa cu caldarea, de ce ar vrea sa manince legume numai 2-3 luni pe an, de ce ar vrea sa fie departe de orice supremarket? De ce ar vrea sa se cace in curte in mijlocul iernii?

Ca sa fii sanatos e suficient sa alergi 30 de minute zilnic, nu trebuie sa dai la sapa 8 ore pe zi.

Las' ca in schimb stiu eu o groaza de batrini , dar si tineri , care au fugit si fug la tara. Fiindca EU stau la tara. Si , stai linistit , ca s-a mai haladit lumea si pe la tara , mai au un wc in casa , o cama in put sau chiar hidrofor. Acum e standard.

Daca alergi 30 minute pe zi esti ce vrei , dar nu si sanatos , in mod neaparat. Nu-i o garantie. Asa sustin "sportivii" de duminica , ca ei fac "sport" , joaca fotbal duminica. Performanta , nu gluma.

Dar , decit sa ne certam , mai bine ne mai spui ceva despre tine , program de antrenament , nutritie , chestii , socoteli. Poate o poza , ceva. Doar sintem la topicul de fiare , nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sintem la topicul de fiare, eu credeam ca sintem la topicul de fitness si sanatate. Partea de culturism din titlu e un nonsens, culturismul nu te face mai sanatos. cel mult, facut cu grija si corect nu-ti face rau.

Eu sint din aia care fug 30 de minute pe zi. In unele zile :disappointed:. E plin netul de date in domeniul asta, si toate zic ca treij de minute pe zi de fuga sint arhisuficiente. Cuplate cu o alimentatie sanatoasa. Nu e vorba de performanta, e suficient sa te tina in forma. Sportivii de performanta nu traiesc 110 ani.

 

Cit despre aia care se muta la tara, "o groaza", nu sint statisitic o groaza si nu vad ce relevanta are... eu stiu o groaza care fac scufindari sau urca pe virfuri de peste 4000m, si? E suprestimata valoarea traiului la tara in sanatate. La oras se poate trai mult mai sanatos ca la tara, cu mincare d-aia naspa de supermaket.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Om fi noi la topicul de fitnes si sanatate , da' uite ca , aici lumea trage de fiare. Si se cam discuta de fiare. Deci , e de fiare. E beton sa alergi 30 de minute pe zi , zau asa. Chestii de astea pot sa fac eu...la incalzire. Alergatul asat , 30 de minute pe zi e ca aparatele alea care tragi 5 minute pe zi si in 3 luni zici ca esti campion de fitnes. Da , da. Numai ca aia din reclame chiar sint campioni de fitnes. Apropos , ca sa stii , culturismul se mai numeste si "tras de fiare". "Arati bine , tragi de fiare?" , clasica intrebare.

Cu statisticile nu te contrazic , eu spun cea ce vad. Nu-i nimeni obligat sa se mute la tara si tara de acum nu mai e tara de acu' 30 sau mai bine de ani. Se strica si pe aici. Dar , ca sa stii , eu sint nascut si crescut in Bucuresti , deabia acu' 3 ani m-am mutat la tara. Oricum , macar e alt aer. Si alta apa. Si legumele din gradina mea nu sint alterate genetic. Nici gainile , nici vinul. Nasol , nu , nu mai am si eu ocazia sa ma intoxic in jegul ala de oras , nu mai beau rugina si nu mai maninc prostii. Desi , mai cumpar si de la magazin , se mai strecoara.

Culturismul este FOARTE sanatos pt. cine il practica (CURAT). Pt. restul este frica de necunoscut. Invidie. Lipsa de informatie si lene. Eu am 41 de ani si analize beton armat , facute anu' trecut. Nu arat nici bine nici rau , dezbracat. Pune si tu o poza si facem o comparatie. Tu , la virsta ta , eu , la virsta mea. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E beton sa alergi 30 de minute pe zi , zau asa. Chestii de astea pot sa fac eu...la incalzire.

 

haide dom'le recunoaste: tu nu faci culturism, tu tragi de fiare.

adica faci pregatire fizica in care folosesti greutati. chiar tu ai recunoscut ca nu lucrezi grupe separate!

daca nu crezi, uite iti demonstrez eu ca nu esti culturist:

 

poti sa alergi 30 minute!

 

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate , esti mare. Maret chiar. Rid singur , la unspe noaptea.Fara caterinca . Si ai si dreptate , chiar nu sint culturist , dar am fost. Si chiar alerg 30 de minute lejer , fara antrenament.

Apropo de conditie fizica si trasul de fiare , sa vede-ti ce rusine am patit azi. Am un megasalcim in curte si am boala pe el. Asa ca azi am tras lama la topor pe flex si am zis ca i-a sunat ceasul. Surpriza , nu am reusit sa tai nici macar 30% , dupa indelungi eforturi. Haios , nu. Si cind ma gindesc ca ma mai admir in oglinda , cind trag de fiare. Rusinica ! Deci , de miine , trec la antrenamete de baros , adica lovituri cu barosul pe un cauciuc mai mare , care zace pe mosia mea. Forta bruta.

Dau o bere , domnu' Dexter , mi-a placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lil debul, tu nu intelegi ca noi vorbim de chestii foarte diferite.

 

Tu vorbesti de oarece performanta. Adica pregatire fizica mult peste medie. Perfect. Asta poate sau poate sa nu fie sanatoasa, dar atita vreme cit e in mare parte aeroba si nu iti bulesti articlualtii si nu iei prostii, rea n-are cum sa fie. Daca exagerezi fii sigur ca-ti poti nenoroci un ligament, coloana etc, asta in cel mai lejer caz, dar in general sportul aerob facut corect e bun pentru organism.

 

Eu vorbesc de sanatate in genul ca sa poti trai cit de cit agreabil 80-85 de ani. Ori asta nu e la tara la noi. E plin de babe aplecate pina la pamint, mosi care abia se misca. Bastoane. Oare de ce toti oamenii batrini de la tara au un baston in casa? Oameni fara un dinte in gura. Oameni care arata la 50-60 de ani cu 20 de ani mai batrini. Hai sa vorbim cu cadre medicale care au lucrat si la tara si la oras in mediile mai educate si sa vedem ce-ti spun de sanatate. Sint probleme la tara cit cuprinde, sint si la oras dar natura lor e foarte diferita... la tara n-ai de ales, la oras e "doar" o problema de educatie. Nu te obliga nimeni la oras sa maninci prostii, sa bei si sa fumezi, sa stai toata ziua pe poponeata. Crede-ma ca daca maninci echilibrat (calitativ si cantitativ) si faci un minim de efort indiferent de virsta (alea 30 de minute de fuga, presupunind ca mai mergi si citiva km pe jos adunati, mai urci si citeva etaje) la oras ai toate sansele sa traiesti destul de mult si relativ sanatos, binisor peste media de la tara.

NU TREBUIE sa alergi 10km pe zi ca sa fii sanatos! Ca te simti tu bine asa, e alta treaba.

 

Evident daca traiesti la tara ca la oras (aia apa curenta, veceu, incalzire, iti cumperi mincarea in cea mai mare parte, eventual de import) o sa traiesti ca la oras chiar mai mult .... cu conditia sa n-ai nevoie de vreun doctor :disappointed:.

 

 

Si alta apa.

 

Ai testat tu apa aic? ca la cit jeg e in pamint deversat de diferite industrii si conducte, la cite ingrasaminte spalate din agricultura, sa n-ai vreo surpriza. Apa de fintina e de multe ori mai poluata ca aia de robinet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La faza cu apa s-ar putea sa ai putina dreptate. Eu stau la 45 km de Bucuresti si am vorbit cu un inginer care a facut prospectiuni , foraje , ceva legat de sursele de apa. A zis ca apa curate e pe la 50 de metri , sau asa ceva , in zona mea. Stia chiar si unde e satul. Eu am apa la 20 de metri. Bai frate , nu m-ai lasat si pe mine sa traiesc cu impresia ca apa mea e jmechera.

Nici eu nu fac performanta si nici nu am facut , in nici un sport. Normal ca 30 minute de alergare sint beton fata de statul la televizor cu floricelele in brate. Poate sint eu mai pretentios sau imi place sa-mi depasesc limitele , in directia asta, a miscarii fizice. Acu' niste ani alergam si 2 ore prin cartier. Dadeam 2 ore la sac , aproape fara pauze. Normal ca nu era strict necesar pt. mine , doar placut.

C-o fi , ca n-o fi , spor la treaba tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu 6 viteze (presupun ca ai vrut sa zici 6gear, ca-n top gear), un "ba", doua pe post ajung, asa de efect. Nu unu pe fraza.

 

 

 

Pai matale ori minti, prespun fara intentie, ori bati cimpii. In anii 80 dar chiar si acum, Romania avea vreo 45-50% din populatie traind la sat (ca sa nu mai spun de "orasele" de genul Lehliu sa care erau totusi numarate ca orase). Ca idee, majoritatea tarilot vest europene au procente de genul 10%. Romanii aveau spretanta de viata in anii 80-90 in jur de 65-66 de ani, Franta de exemplu cu numai 10% din oameni la tara sarea de 80 de ani, Japonia la fel.

 

 

 

Alta aiureala... Eu nu stiu nici un batrin de la oras in Romania care sa vrea sa se retraga la sat in Romania. Poate la sat in Austria din motive de liniste, da acolo e fix ca la oras la noi. De ce ar vrea cind e in mai mare nevoie de ingrijiri medicale sa fie departe de orice spital, salavare etc, de ce ar vrea sa scoata apa cu caldarea, de ce ar vrea sa manince legume numai 2-3 luni pe an, de ce ar vrea sa fie departe de orice supremarket? De ce ar vrea sa se cace in curte in mijlocul iernii?

Ca sa fii sanatos e suficient sa alergi 30 de minute zilnic, nu trebuie sa dai la sapa 8 ore pe zi.

 

 

 

pentru a nu transforma ,topicul asta care oricum deja e cu muuult off topic,iti spun ca e ca tine,cu o singura conditie.

sa fi fericit .

 

 

6 gear era daca nu ai imaginatie.......dar na.sa te intreb acum si eu cum e cu vrajitorul din oz,si cu basmele pentru bebei?

eu pun punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus pe transfer.ro u fisier care sintetizeaza cel mai bine ce inseamna crestere in masa, exercitii corecte, dieta, etc. Nu trebuie tratata ca o carte sfanta de la duamne duamne, dar are si descrie cateva principii coerente in ceea ce priveste fitness-ul, bodybuilding-ul si tot ce tine de asta.

Faceti abstractie de ultimile pagini, peste tot e publicitate.

http://dl.transfer.ro/Transfer_ro-05Feb-d891511bcba488.zip enjoy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar vroiam sa dau si eu linkul........cit de bou sa fi..........

oricum arata ca un jackass,nu stiu cine naiba ii spunea ca arata bine,astfel incit sa continue.

astia ca el,isi merita soarta,pentru ca NU inteleg nimic din sport.indiferent de sport.in cazul de fata bodybuilding........mai bine spus bodykilling.

daca era curios de atletism,ar fi fost in stare sa bage in el pina ar fi fost mai rapid ca Bolt.

un dobitoc.

Mesaj completat

cum si topicul asta ,se pare,a devenit ca vremea de afara,si anume mohorit, revin cu o intrebare,de fapt as dori sa stiu,daca e gata sesiunea ( eu tiu ca da),si daca raspunsul la prima e "da",doresc sa stiu,daca colegul Gixxer lucra la montaj?

Montajul filmuletelor.

 

Gixxer,ai legatura !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma iertati daca nu caut 60 de pagini de topic si trantesc nonsalant intrebarea aici.

 

Din mai vin si eu acasa si vreau sa continui sa merg la sala cat sunt in Ro si sunt curios daca stiti niste sali ok in zona Militari/Iuliu Maniu/Gorjului sau pe-aproape dar sa pot ajunge cu metroul(cam pana la Unirii ar fi cel mai departe). Pana acum am gasit o sala care pare interesanta la Izvor (Genesse) si sala de forta a celor de la ANEFS (la Eroilor) despre care am citit ca e ieftina si simpatica.

 

Sigur ca pot cauta pe Goagle de-mi vine rau, dar o recomandare personala e mai valoroasa. Va multu'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...