Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vra sa zica ,ca nu sunt toate discutiile de calitate,asa cum poate trebuia.

 

ce calitate, dom'le draga ? :cheers:

cand vine unu' si zice ca el alearga cu 60km/ora timp de 10 minute...ce poti tu sa mai zici ?!

 

 

s-a dus dreaqu tot ce stiam noi despre pregatire fizica pentru o viata mai sanatoasa. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine bicicleta aia eliptica are si un ecran cu multe info, la inceput bagi varsta,sexul,greutatea si daca tii mainile pe niste manere cica iti masoara pulsul.

 

Apoi in functie de pulsul pe care il ai si varsta e un tabel in care iti arata daca te incadrezi la:

 

- anaerob

- weight management

- aerobic

si nu mai stiu care...

 

La un puls de 145-155 si la datele mele, arata ca as face efort aerobic iar dupa 40 de minute spune ca am pierdut 660 de calorii. La dracu!O ciocolata de 100g are peste 550 de calorii.

Cam asta e calculul. Pentru datele mele. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor , daca linceziti , am o intrebare. In ce conditii se pot consuma albusuri de oo si cit de multe , zilnic ? Am oo destule (mai , nu rideti) si albusul ofera destule proteine. Cit ar fi bine sa maninc zilnic , fara sa mor in mod tragic ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor , daca linceziti , am o intrebare. In ce conditii se pot consuma albusuri de oo si cit de multe , zilnic ? Am oo destule (mai , nu rideti) si albusul ofera destule proteine. Cit ar fi bine sa maninc zilnic , fara sa mor in mod tragic ?

 

Tu iti dai seama ca singurii care au facut niste teste pe tema asta sunt culturistii. Pentru ca proteina din ou era foarte buna, dar consumul de oua cu galbenus in cantitati mari daunator.

 

Daca te uiti in programele mai vechi ale culturistilor care nu aveau toate prafurile la dispozitie ca acum o sa vezi ca parerea generala este sa nu consumi mai mult de 2 galbenusuri, dar la albusuri e liber. Adica aia faceau o omleta din 2 oua normale,cu tot cu galbenus, plus inca 10-12 albusuri.

 

Pe de alta parte, eu zic ca totusi moderatia e mai buna.

 

Fratii Mentzer aia care cica au revolutionat la un moment dat felul de a te antrena prin programul lor cu greutati mari numit "heavy duty", au cam exagerat.

Mike Mentzer ala mi se pare ca a si mierlit-o cam tanar...asa ca nu cred ca e bine sa exagerezi. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2-3 luni am gasit pe net, pe site-ul celor de la MTV.com, un reality show interesant.

Toti stim conceptul de "bully" termen englezesc ce desemneaza o persoana care se leaga mai mult sau mai putin cu un motiv, de cei din jur cu precadere cei mai slabi decat el, preferand cel mai des o agresiune fizica.

Reality show-ul Bully BeatDown (se gasesc pe MTV.com toate sezoanele si toate episoadele in intregime) urmareste sa'i rezolve pe acesti duri. Cum? Pai dupa ce primesc o caseta cu plangeri de la 1-2 persoane care au fost agresate de o persoana, le propun agresorilor sansa sa'si dovedeasca barbatia intr-un ring alaturi de un MMA Fighter.

Astfel daca in primele 5 minute reusesc sa scape de a fi prinsi intru-un "submission" castiga 5000 de dolari (iar pentru fiecare data cand renunta in alea 5 minute, 1000 de dolari ajunge la victima.) A doua runda consta in faptul ca trebuie sa reziste la un meci de box/kickboxing tot fata de acel luptator din MMA iar daca ajung la final fara sa fie facuti knock-out cistiga inca 5000 de dolari, altfel victima ia banii.

Show-ul urmareste sa'i invete pe acestia ca , caile lor sunt gresite :cheers:)

 

Nu povesteam atat daca nu mi-as fi amintit de un episod cand un bully care mai era si culturist (rus de origine) a reusit sa plece acasa cu 10000 de dolari, asta in conditiile in care majoritatea durilor plecau batuti mar si fara niciun ban.

Atasez episodul respectiv ier pe celelalte 3 sezoane le vedeti pe mtv.com ;)

 

http://www.mtv.com/videos/bully-beatdown-e.../playlist.jhtml

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor , daca linceziti , am o intrebare. In ce conditii se pot consuma albusuri de oo si cit de multe , zilnic ? Am oo destule (mai , nu rideti) si albusul ofera destule proteine. Cit ar fi bine sa maninc zilnic , fara sa mor in mod tragic ?

albusuri cate vrei.. nu iti face probleme.galbenusurile sunt cele care au colesterol and stuff.

fie ca iti pui albusul in shake,sau iti faci omleta e cel mai indicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixxxere , ai si tu niste valori la albusuri , de fapt cita proteina e intr-un albus ? Stau la tara , am gaini , proteine gratis , ca se oo ca nebunele. Merge mai bine crud albusu " , sau are bacterii si trebuie fiert ? Da intoleranta sau ceva , ca lactoza ?

Mesaj completat

Da' nu sint cam regizate fazele ale de batai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calorii 52 kcal/100g

Grăsimi 0 g/100g

Grăsimi saturate 0 g/100g

Grăsimi polinesaturate 0 g/100g

Grăsimi mononesaturate 0 g/100g

Sodiu 0 mg/100g

Proteine 10.9 g/100g

Zaharuri 0 g/100g

Fibre 0 g/100g

Carbohidrați 0.7 g/100g

Colesterol 0 mg/100g

 

Parti bune: Albusul de ou nu contine grasimi saturate si colesterol, fiind o sursa buna de proteine, riboflavina si seleniu.

 

Parti rele: Albusul de ou are un continut ridicat de sodiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dezvolta , te rog , faza cu Sodiu. Fac gusa , sau ce ? Cite grame ar putea sa aiba un albus ? Ca am resurse suficiente. Pot baga zilnic o cantitate suficienta sa trec la profesionisti. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor , daca linceziti , am o intrebare. In ce conditii se pot consuma albusuri de oo si cit de multe , zilnic ? Am oo destule (mai , nu rideti) si albusul ofera destule proteine. Cit ar fi bine sa maninc zilnic , fara sa mor in mod tragic ?

 

 

uite, din experienta proprie:

in timpul facultatii ( 4 ani ) pregatire fizica faceam, carte invatam, femei foooteam numai una = actuala nevasta :cheers: ....mancare la cantina studenteasca: fix pooola adica. mancare porceasca ca sa zic asa. laturi.

in afara de traditionala slanina, suplimentam cu oua.

 

ca idee:se intampla sa mancam si slanina cu biscuiti/sticsuri, ca bani de paine nu aveam.

 

revenind la oua:

timp de 4 ani am mancat intre 8 - 12 oua zilnic.

hepatita nu cred sa fi facut. in schimb de atunci nu am mai simtit nevoia sa mananc oua. daca imi pune nevasta in farfurie - mananc. dar dupa capul meu, nu.

 

deci: ceea ce nu te omoara, te face mai puternic.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

show urile alea de pe mtv sunt fake uri

un pro te ar termina in 2 minute doar cu lovituri pe coapsa

 

Am dat exemplu episodul respectiv deoarece show-ul are anumite regulamente astfel luptatorii de MMA alesi trebuie sa fie intr-o anumite categorie ca si greutate cu za "bully's".

Cazul respectiv a dovedit rezistenta unui bully care mai facea si sport. Recomand sa va uitati si la alte episode in care durii cedeaza dupa cateva secunde in fata luptatorilor profesionisti.

 

http://www.mtv.com/videos/bully-beatdown-e.../playlist.jhtml bully vs Michael Westbrook (derulati pana la lupta)

http://www.mtv.com/videos/bully-beatdown-e.../playlist.jhtml hevy weight bully vs Jon Murphy

http://www.mtv.com/videos/bully-beatdown-e.../playlist.jhtml bully vs Andrei Arlovski

Editat de Pijama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine bicicleta aia eliptica are si un ecran cu multe info, la inceput bagi varsta,sexul,greutatea si daca tii mainile pe niste manere cica iti masoara pulsul.

 

Apoi in functie de pulsul pe care il ai si varsta e un tabel in care iti arata daca te incadrezi la:

 

- anaerob

- weight management

- aerobic

si nu mai stiu care...

 

La un puls de 145-155 si la datele mele, arata ca as face efort aerobic iar dupa 40 de minute spune ca am pierdut 660 de calorii. La dracu!O ciocolata de 100g are peste 550 de calorii.

Cam asta e calculul. Pentru datele mele. ;)

 

Daca vrei rezistenta cauta pe net informatii despre "STU MITTLEMAN" care alearga in medie 80 de km/zi - de ex. eu din iarna cand am inceput de la 24 min. incalzire/racire si 20 minute alergare, adaugand cate 1 minut in fiecare zi am ajuns azi la 24 min. incalzire/racire si 58 minute alergare (cand m-am reapucat in toamna de kick dupa o ora de sala beam cel putin 1 litru de apa acum nu mai simt deloc nevoia sa beau apa)

 

1. indiferent ce faci, fa aerobic - asta inseamna sa poti purta o conversatie (fara sa gafai) in timp ce lucrezi, e o intreaga teorie despre ce si cum consuma organismul in functie de felul cum respiri

2. pentru puls e mai bina sa ai ceas cardio, pulsul luat de aparat nu e exact, mie imi arata +/- 10 unitati diferenta intre aparat si ceasul cardio (insa e bun si asta decat deloc :cheers: )

 

 

PS. am descarcat cartea lui Pete Sisco iar intr-o luna o sa incep sa combin rezistenta cu forta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Saptamana asta am sa ma apuc de sala(am spus acu ceva timp ca ma apuc dar am avut alte retineri :laugh: ).

Deci as vrea sa ma ajutati si pe mine sa imi fac un program de sala(perfect pentru mine) pe 4/5 zile.

Inaltime:1.70cm.

Greutate:60kg(de care nu sunt foarte mandru :love: ,as vrea sa mai cresc in greutate dar nu cu grasime ci muschi).

Tipul:Ectomorf.

Ce muschi ma intereseaza?!Toti...

Astept sfaturi doar de la oamenii care stiu cate ceva,nu orice bagator de seama.

Multumesc anticipat!

 

Ps:Vreau sa fac sala "curata" fara creatina si alte chestii...

Editat de Denis TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana asta am sa ma apuc de sala(am spus acu ceva timp ca ma apuc dar am avut alte retineri :laugh: ).

Deci as vrea sa ma ajutati si pe mine sa imi fac un program de sala(perfect pentru mine) pe 4/5 zile.

Inaltime:1.70cm.

Greutate:60kg(de care nu sunt foarte mandru :love: ,as vrea sa mai cresc in greutate dar nu cu grasime ci muschi).

Tipul:Ectomorf.

Ce muschi ma intereseaza?!Toti...

Astept sfaturi doar de la oamenii care stiu cate ceva,nu orice bagator de seama.

Multumesc anticipat!

 

Ps:Vreau sa fac sala "curata" fara creatina si alte chestii...

 

Salutare!

De ce fara creatina? Ce inseamna ``curat``?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana asta am sa ma apuc de sala(am spus acu ceva timp ca ma apuc dar am avut alte retineri :laugh: ).

Deci as vrea sa ma ajutati si pe mine sa imi fac un program de sala(perfect pentru mine) pe 4/5 zile.

Inaltime:1.70cm.

Greutate:60kg(de care nu sunt foarte mandru :love: ,as vrea sa mai cresc in greutate dar nu cu grasime ci muschi).

Tipul:Ectomorf.

Ce muschi ma intereseaza?!Toti...

Astept sfaturi doar de la oamenii care stiu cate ceva,nu orice bagator de seama.

Multumesc anticipat!

 

Ps:Vreau sa fac sala "curata" fara creatina si alte chestii...

 

 

si creatina e ceva murdar,nasol,interzis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana asta am sa ma apuc de sala(am spus acu ceva timp ca ma apuc dar am avut alte retineri :laugh: ).

Deci as vrea sa ma ajutati si pe mine sa imi fac un program de sala(perfect pentru mine) pe 4/5 zile.

Inaltime:1.70cm.

Greutate:60kg(de care nu sunt foarte mandru :love: ,as vrea sa mai cresc in greutate dar nu cu grasime ci muschi).

Tipul:Ectomorf.

Ce muschi ma intereseaza?!Toti...

Astept sfaturi doar de la oamenii care stiu cate ceva,nu orice bagator de seama.

Multumesc anticipat!

 

Ps:Vreau sa fac sala "curata" fara creatina si alte chestii...

 

 

Salut , ca si ectomorf iti recomand sa nu te dezcurajezi , cresterea in masa se vede mai greu .

Cel mai bine intrebi un instructor , stie el ce iti prieste mai bine . Mai intai incearca sa iti dezvolti muschii principali , si apoi poti incearca si antrenamente mai complete si chiar poti sa iei si niste suplimente nutritive ( te ajuta , iti dau energie , nu este nimic rau ) .

Totodata trebuie sa iti stabilesti mesele zilnice, si sa mananci si intre mese ( o portocala un mar, iaurt ) in principal alimente care contine proteine .

Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa vorbesti cu un instructor ( cam orice sala are ) .

Spor la lucru !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...