Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

cred ca avem niste perceptii diferite . la mine antrenament = relaxare dupa o zi de munca si mentinere in forma (pe cat posibil) . adica amator nu profesionist. nu ma pot pronunta despre antrenamentele de profesionisti pentru ca m-am lasat de ceva timp de sport de performanta .

 

supliment . da , stiu ce e aia supliment, dar mai stiu si ca orice e natural > artificial . asta din punct de vedere al asimilarii in corp si din punct de vedere al impactului asupra corpului.

 

antremanet zilnic de 30-45 de minute, mancare buna calitativ si corecta ... asta e reteta. antrenament de 3 ori pe saptamana, suplimente si suplimente si suplimente nu fac bine :) da , te vor face mai frumos dar nu mai sanatos.

depinde ce antrenament faci.eu nu fac culturism.inot+bicicleta+alergat.fara supliment.fac dieta si la sfarsit de saptamina beau bere.100% de acord cu tine.suplimentii te fac mai frumos....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator ALINU
Asa as vrea sa reusesc sa arat si eu asa :)

 

post-21692-1271273953_thumb.jpg

James Furlow

2.5-3 ani cu lucrat corespunzator la sala , alimentatie , somn si suplimente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca eu sunt defect si o recunosc. nu fac decat sa acord 30-45 de minute pe zi, de 2 ori tabata pe saptamana si in rest mai am si burta ... bine, aveam la un moent dat 130 kg si acum n-am decat 110. la 130kg impingeam 50 la piept si acum imping 130, dar dupa cum ziceam, fiecare cu ce poate si cum poate. prefer metode demodate si care cer timp.

 

asa cum motobristi peste noapte nu putem deveni si e nevoie de timp si experienta , nici ca in poza de mai sus nu poti deveni peste noapte. si nici idolul femeilor (sau barbatilor pentru fetele de pe aici) nu vreau sa devin. fac "sala" pentru ca doctorul interzice sa mai fac orice altceva care necesita sa alerg X(

 

stiu ce inseamna antrenamente de profesionisti, dar stiu si ce inseamna sa vrea unu' sa fie "mucul" clubului :)

 

asa ca dupa regula cu moderatia face bine in toate , as mai baga una : fa sala pentru tine , nu pentru altii. simte'te tu bine in pielea ta , nu fa sala doar sa arati ca poti avea patratele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
:) :P :( Cum le stii tu pe toate!!!!! Asa estimezi tu, a??? 2,5- 3 ani. :D

Pai..cunosc pe cineva care arata aproximativ asa...si atata timp i-a luat consumand ce a consumat.nu am spus ca le stiu pe toate... omg nu are voie omul sa estimeze?

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai..cunosc pe cineva care arata aproximativ asa...si atata timp i-a luat consumand ce a consumat.nu am spus ca le stiu pe toate... omg nu are voie omul sa estimeze?

 

 

Nu estimezi....generalizezi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca poti preconiza in cat timp poti ajunge intr-un anume fel(forma fizica).

sunt f multe lucruri la mijloc:ce/cat mananci,cum te antrenezi,ce suplimente iei,cat te odihnesti,si nu in ultimul rand mostenirea genetica,care e foarte importanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva care se antreneaza natural exista pe aici ? adica fara nici un praf ... asa cu alimente d'astea din piata obor . rosii , branza, carne, oua ... adica ce ne da vaca noua :(

 

:P

 

uite ca nu mai sunt singur pe lume, topicul asta adica...

 

haide georgele, lupta-te, baga-le mintile in cap. mai distreaza-te si tu cu ei, ca nu sunt egoist.

cand terminam cu alimentatia trecem pe exercitii de forta reziztenta si reiteram lupta pe frontul "culturistii=barbati de 60 secunde".

 

e loc pentru toti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Alinu Ai o problema cu creatina. Creatina retine apa in corp, da forta. Iar daca stii sa lucrezi ramai cu ceva chiar daca intrerupi creatina. Nu e ca si cum ai lua si daca nu mai iei...iese apa si te desumflii :)

 

 

eu absorb toti nutrientii mult mai bine daca iau creatina macar 1-2 gr pe zi. la kg mele se vede diferenta in a treia zi si cu apa nu am treaba (probeleme de retentie) niciodata pt ca am sub 15% tesut adipos.

am mai observat ca indiferent daca reusesc sau nu sa mananc bine intr-o zi, corpul tot reface muschiul antrenat cu 2 zile in urma si se vad ceva rezultate.

daca merge bine in continuare in 2 sapt. bag poze :P veveritza in actiune! am uitat sa-mi aduc gantera de acasa...oricum am carat prea multe ghinde de paste ca sa umplu frigiderul de la camin.

mi-e frica de o singura chestie. ca mi-am modificat prea tare metabolismul si ard prea multe calorii pe care nu am de unde sa le iau. am tendinta de a face striatii pe deltoid si alti muschi...deci nema grasime. cum sa fac? daca bag mai multa creatina ma fac mai pufi nu? eu asa stiam...n-am bagat peste 2gr pe zi...sa bag 5?

am slanina in frigider dar degeaba o mananc...no effect. ce sa fac? ma abonez la mc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun o poza deocamdata atat,cand o sa treaca 2-3 luni de sala o sa mai postez o poza :)

 

dupa 2-3 luni de sala nu va fi mare diferenta,daca faci sala doar "prafuit".

injectat ,cred,ca se pot vedea 2-3 luni de sala.

natural nu prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun o poza deocamdata atat,cand o sa treaca 2-3 luni de sala o sa mai postez o poza :P

 

tu esti alb?!! :)

nu stiu de ce tot timpul aveam impresia ca esti negru....

 

de poza ce sa zicem? arata un abdomen, atat. restul?!

exact ca la culturism: grupe, serii si repetari.

pierdem vremea privind copacii in loc sa admiram padurea...

 

ansamblul general?! nu prezinta interes?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:(

 

uite ca nu mai sunt singur pe lume, topicul asta adica...

 

haide georgele, lupta-te, baga-le mintile in cap. mai distreaza-te si tu cu ei, ca nu sunt egoist.

cand terminam cu alimentatia trecem pe exercitii de forta reziztenta si reiteram lupta pe frontul "culturistii=barbati de 60 secunde".

 

e loc pentru toti :)

dupa cum ziceam :P

 

ii bagam la niste TABATA ? stiu ca pe "prafuitii" de la sala ii pierd pe drum destul de usor... ei au patratele, eu am burta :D cred ca atarna mai bine in balanta la rezistenta burta decat fibra aparenta .

Mesaj completat

tu esti alb?!! :P

nu stiu de ce tot timpul aveam impresia ca esti negru....

 

de poza ce sa zicem? arata un abdomen, atat. restul?!

exact ca la culturism: grupe, serii si repetari.

pierdem vremea privind copacii in loc sa admiram padurea...

 

ansamblul general?! nu prezinta interes?

da' picioarele ? vedem si noi picioarele ? eu mai am o problema cu astia de baga sala, uita sa lucre picioarele . asa ca , dupa cum zice si dexter, bagam pe ceva si neglijam totul. corpul trebuie lucrat armonios. altfel ajungi ca 80% din aia de la sala care zici ca merg in maini .

 

vad ca ai un abdomen de la mama natura bun , se observa ca nici strat adipos nu ti-au dat parintii, e bine . dar nu uita de totul care trebuie sa fie corpul tau. doar ca ai patratele nu inseamna ca esti FIT.

 

si apropo de asta : ce inseamna FIT ?

1. cineva care are patratele

2. cineva care poate sa alerge 1000m fara mare stres

3. 1+2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Alinu Ai o problema cu creatina. Creatina retine apa in corp, da forta. Iar daca stii sa lucrezi ramai cu ceva chiar daca intrerupi creatina. Nu e ca si cum ai lua si daca nu mai iei...iese apa si te desumflii :)

 

 

 

eu absorb toti nutrientii mult mai bine daca iau creatina macar 1-2 gr pe zi. la kg mele se vede diferenta in a treia zi si cu apa nu am treaba (probeleme de retentie) niciodata pt ca am sub 15% tesut adipos.

am mai observat ca indiferent daca reusesc sau nu sa mananc bine intr-o zi, corpul tot reface muschiul antrenat cu 2 zile in urma si se vad ceva rezultate.

daca merge bine in continuare in 2 sapt. bag poze :P veveritza in actiune! am uitat sa-mi aduc gantera de acasa...oricum am carat prea multe ghinde de paste ca sa umplu frigiderul de la camin.

mi-e frica de o singura chestie. ca mi-am modificat prea tare metabolismul si ard prea multe calorii pe care nu am de unde sa le iau. am tendinta de a face striatii pe deltoid si alti muschi...deci nema grasime. cum sa fac? daca bag mai multa creatina ma fac mai pufi nu? eu asa stiam...n-am bagat peste 2gr pe zi...sa bag 5?

am slanina in frigider dar degeaba o mananc...no effect. ce sa fac? ma abonez la mc?

 

 

 

 

 

Citat : Exercitiile pot creste capacitatea de depozitare in muschi, iar administrarea de creatina impreuna cu o sursa de carbohidrati simpli poate creste aceasta capacitate cu pana la 60% (in comparatie cu situatia cand creatina ar fi administrata fara carbohidrati). In practica, acest lucru se realizeaza prin administrarea a 20 de grame de creatina impreuna cu 370 de grame de carbohidrati simpli pe zi, in perioada de castig de masa. Interesant ar fi un studiu care sa-si centreze atentia pe suplimentarea cu creatina in timpul unei diete saraca in carbohidrati.

 

Dar la tine scrie "membra"...

 

 

Mesaj completat

dupa 2-3 luni de sala nu va fi mare diferenta,daca faci sala doar "prafuit".

injectat ,cred,ca se pot vedea 2-3 luni de sala.

natural nu prea mult.

Bad bad boy!!!! :( Nu-i baga in cap asa ceva!!!!!

 

 

 

FIT nu cred ca inseamna ceva ca atare. FITNESS = conditie fizica buna+sanatate. Asa ca se pare ca ai dreptate...poti sa obtii asta si fara prafuri. Ideea e ce urmaresti sa obtii facand fitness/culturism. In functie de asta te prafuiesti sau nu.

Editat de JiJiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FIT nu cred ca inseamna ceva ca atare. FITNESS = conditie fizica buna+sanatate. Asa ca se pare ca ai dreptate...poti sa obtii asta si fara prafuri. Ideea e ce urmaresti sa obtii facand fitness/culturism. In functie de asta te prafuiesti sau nu.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Fit

Physical fitness, how well a person is suited for physical tasks

http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_fitness

 

e data draq engleza asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://en.wikipedia.org/wiki/Fit

Physical fitness, how well a person is suited for physical tasks

http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_fitness

 

e data draq engleza asta :P

 

 

"Cat de bine este potrivita o persoana pentru sarcini fizice" Da...cam greu cu engleza :( Cum urmariti voi mereu sa dati replici la tot!!! :) Nu faceam pe desteapta...asta inseamna in acceptiunea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Costache Alexandru (langa care traiesc zi de zi, adica e tata )

 

WOW!Esti fata Dl-ui Costache? :P

 

Baga-ne, te rog, niste poze cu tine si cu tatal tau, ca sa vedem si noi cum mai arata, sa inteleaga si pustii ca e nevoie muuuuulti ani ca sa iti modelezi corpul.

Acum ca ma gandesc, ai aparut si tu in revista "Culturism"? Sau am vazut poze prin alte parti...cred ca ai putea sa ne arati cum trebuie sa arate un abdomen ,ucrat,cred ca nu ma insel....

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau am vazut poze prin alte parti...cred ca ai putea sa ne arati cum trebuie sa arate un abdomen ,ucrat,cred ca nu ma insel....

 

Pai daca ai fost anul trecut la miss moto ai si vazut'o pe podium.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu sport in tinerete si pot spune ca imi mentineam conditia fizica cat si greutatea. Insa acum, daca merg la sala nu fac decat sa imi mentin conditia fizica nu si greutatea si asta pentru ca, dupa sala ma ia o foameeeeee.... de as manca si pietre . Am incercat sa mi potolesc stomacul cu niste fibrobar recomandat de instructor, dar nu tine decat o jum de ora si apoi iar ma plezneste foamea :P

 

Ps: fac urat cand imi e foame, tocmai de aceea m am lasat de sala :)

Editat de Black_horse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...