Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Nu mai aruncati cuvinte asa. Un om care foloseste steroizi se cunoaste clar. Nenea nu intra in categoria asta. Plus ca daca lua, era de 2 ori mai mare.

In realitate, nu arata chiar asa.. Au programe speciale pe care le urmeaza inainte de filmari. Pe langa asta sunt filmati/fotografiati din anumite unghiuri, sub anumite reflectoare.. treaba grea pentru cameramani, regizori.

 

Cum va merge pe timp de vara?

Editat de adrian9292
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cum va merge pe timp de vara?

Prost pe caldura. Dimineata nu ma trezesc eu sa ma duc la sala iar seara sunt obosit si lipsit de energie, la 11.00-12.00 e cel mai ok pentru mine insa atunci e si cel mai cald.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am terminat al 3-lea abonament trimestrial la sala...ceea ce ma bucura pentru ca inseamna ca am ajuns 9 luni la sala, chiar daca am o medie de mai putin de 2 antrenamente pe saptamana. Adica cateodata am fost de 2 ori pe sapt...alte dati cam de 3 ori in 2 saptamani.

Oricum, e de bine.

Saptamana viitoare incep al 4-lea abonament.

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o poza din primavara...

saptamana asta filmez antrenamentul pentru brate ... am sa il postez pe youtube ;)

124a2.jpg

Mesaj completat

;)

multe luni/ani inainte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nice ;) bravo, sunt curios totusi ce suplimente iei ;)

oricum se vede ca ai depus mult efort, sunt curios si de antrenamentul ala. e ceva gen get ripped fast :P ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nice :laugh: bravo, sunt curios totusi ce suplimente iei ;)

oricum se vede ca ai depus mult efort, sunt curios si de antrenamentul ala. e ceva gen get ripped fast :D ?

 

 

In primul rand multumesc.

Suplimente iau asa : Creatina kre-alkalyn tablete,glutamina tablete,aminoacizi tablete,complex vitamine tablete,tribulus si proteine whey din zer fara carbohidrati.Nu le iau cum scrie pe cutie.Nu imi place sa ma infoi cu ele, iau mai putin.Eu iau dimineata dupa mancare 1 b tribulus,1 vitamine si portia de proteina. inainte de antrenament iau 2 buc creatina,si 2 buc aminoacizi.Dupa sala shake proteine, 1 buc creatina,3 buc glutamina,3 buc aminoacizi 1 tribulus si 1vitamina.Iar inainte de culcare este cand mai imi fac un shake de proteine cu o banana, ca sa evit sa mananc din nou.Dar vara mananc mai mult, pentru ca ard mai mult.Asa ca mai mananc si seara pui la cuptor cu legume sau un piept de pui cu o salata mixta.

 

Antrenamentul e simplu.Luni fac picioare asa:

piramidal

Genoflexiuni 4 serii x 8-12 repetari

Presa 4 serii x 8-12 repetari

Extensii aparat coapse 4 serii x 8-12 repetari

si gambe 2 aparate 4 serii x 8-12 repetari

iar bicepsul femural il fac sambata , doar ca sambata asta ma duc la un botez asa ca maine fac si biceps femural.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am luat creatina Universal Storm, si mi-a prins destul de bine. Kre-alkaline mi se pare penala rau. sunt tabletele alea micute, ala zice sa iei 2 pe zi, dar eu stiu oameni care iau 2 inainte 2 dupa si inca 2 asa cand mai vor ei / zi :laugh: oricum daca tie iti prinde bine, e ok atunci.

Inca o chestie, citeam ca e cam inutil sa iei aminoacizi tablete. chiar daca pe ctuie scrie ca fac si dreg, cica nu sunt suficienti pentru ce are nev. corpul tau. cel mai bine e sa iei niste proteine cu concentrat mai mare de BCAA si sa lasi corpul sa le descompuna. asa am citit si sincer mi se pare mai logic... oricum e super ok si ce faci tu.

si eu am inceput sa iau niste complexe de vitamine de ceva timp si se simte intradevar o diferenta. te recuperezi mai repede, pofta de mancare, etc. deci totul bun si frumos

ma intereseaza numele suplimentelor - eu am incercat multe de la weider, si sunt bune. fac ce scriu acolo DACA le iei luni de zile. dar din pacate au niste scoruri astronomice. 750g de proteina de zer ( cu absortie lenta) e 2.1 m - 2.5kg. 3m (dar e alta bazaconie) si chestii de genul asta. desi recunosc ca sunt f bune, mi se par cam scumpe. adica sa bagi 4-5m / luna NUMAI in proteine este exagerat. Universalul mi se pare o firma penala romaneasca, de fapt cam toate firmele romanesti baga tarate in proteine ;) si universalul si redisu sunt la pamant, parerea mea.

asadar, care ce firme bune de proteine cunoasteti ? si mai ales ce produs a mers cel mai bine pentru voi ?

 

 

edit: am vazut ca ai pus picioarele luni. si eu le fac la fel :D

 

geno - 4 serii a cate 8-10-12-15 repatari

presa - 4 serii a cate 8-10-12-15 repetari

fandari ( denumirea este Bulgarian Split Squat - exercitiul il gasiti pe

)

 

fandarile - le fac 4 serii a cate 8-10 ( de obicei sunt lesinat dupa presa si geno)

Editat de Alexdimi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam cu cite kilograme ar trebui sa bag geno ? Voi cu cit bagati , poate fac o comparatie si vad cum ma situez.

 

eu genuflexiuni ,bag asa:

40 kg x20 rep x 2serii

50 kgx15 rep x2 serii

60 kg x 10 rep x2 serii

80 kg x 7/8 rep x1 serie

50 kgx10 repx1 serie

 

eu cu mai mult nu bag.nici nu stiu daca pot.

cel mai mult am pus 95 de kg pe bara,si mi se parea ok,dar nu vreau sa fortez,asa ca ma opresc la 80 de kg.

pe masura ce cresc in forta,cresc si numarul de repetari.

daca ajung la 20 rep cu 80 de kg eu ma declar mai mult decit multumit.

acum,la "anii tai: :laugh: depinde ce vrei sa realizezi:sa bagi exercitii gen powerlifting,unde conteaza greutatea,sau vrei anduranta +forta?

personal,merg pe ideea de muschi functionali.

prefer o masa de muschi x,cu care sa ma simt bine,si care sa nu imi taie din elasticitatea miscarilor,si care sa imi dea inca o anumita explozie,si care sa nu imi taie din anduranta.

nu sunt adeptul unei mase mari de muschi,pe care doar ....sa o plimbi din pct A in pct B.

 

Suplimente folosesc:Whey 106 si aminoacizi.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-am omorit cu geno , nu mi-au placut. Am bagat indreptari , maxim cu 120 , ca aveam probleme cu spatele. Da la geno , cred ca tot bag si eu 5-6 repetari cu 100 , cu toata lipsa mea de antrenament. Zilele astea fac 2 picioare pt. pus bara si fac proba.

In mod cert vreau anduranta , dar si forta. Cred ca 100 de kile sint suficiente , nu vreau sa ajung ca Boyka , cu genunchiu invelit in cirpe. Am avut accident si dreptul e putin subred.

Vroiam sa stiu cu cit bagati voi geno ca sa-mi fac curaj , sa am un etalon , asa , pt. mine. Multumesc pt. raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-am omorit cu geno , nu mi-au placut. Am bagat indreptari , maxim cu 120 , ca aveam probleme cu spatele. Da la geno , cred ca tot bag si eu 5-6 repetari cu 100 , cu toata lipsa mea de antrenament. Zilele astea fac 2 picioare pt. pus bara si fac proba.

In mod cert vreau anduranta , dar si forta. Cred ca 100 de kile sint suficiente , nu vreau sa ajung ca Boyka , cu genunchiu invelit in cirpe. Am avut accident si dreptul e putin subred.

Vroiam sa stiu cu cit bagati voi geno ca sa-mi fac curaj , sa am un etalon , asa , pt. mine. Multumesc pt. raspunsuri.

 

 

ce rost au 5-6 repetari cu 100 kg,cind deja ai un genunchi varza?

eu as incerca mai bine 10-15 cu 50.

sau vrei musai sa ai 2 genunchi varza?

din cite stiu geno si indreptarile,sunt exercitiile de forta unde intra TOTI muschii corpului.

nu crezi ca,fiind "subred" pe alocuri,100 kg ar putea fi prea mult.?

aici nu e vb de cit putem ridica,nu e un concurs.

daca chiar vrei sa vezi daca poti,si cu cit poti,fa o repetare,asa de proba/de orgoliu.

personal,nu m-as risca.

si sti bine,ca la geno genunchiul este solicitat maxim.

aa,si sa nu uitam,ca aici dam sfaturi de la amatori la amatori............deci "nu incercati asta acasa"

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac geno doar cu greutatea corporala. Sau la presa cu 80kg, cam 40 de repetari pe serie. 3 serii.

Mai mult ma intereseaza sa imi mentin mobilitatea genunchilor ca si asa se aud tot felul de trosnituri pe acolo.

 

S-asa am probleme cu pulpele ca sunt prea mari si imi gasesc mai greu pantaloni. Asa ca eu nu vreau sa mai am nici mai multa forta si nici sa mai creasca. Eu daca as putea sa dau jos grasime si sa mentin muschii la faza actuala imi ajunge. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac geno doar cu greutatea corporala. Sau la presa cu 80kg, cam 40 de repetari pe serie. 3 serii.

Mai mult ma intereseaza sa imi mentin mobilitatea genunchilor ca si asa se aud tot felul de trosnituri pe acolo.

 

S-asa am probleme cu pulpele ca sunt prea mari si imi gasesc mai greu pantaloni. Asa ca eu nu vreau sa mai am nici mai multa forta si nici sa mai creasca. Eu daca as putea sa dau jos grasime si sa mentin muschii la faza actuala imi ajunge. :laugh:

 

si despre cite kg de grasime vorbim?

la mine vreo 10..........sigur ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-am omorit cu geno , nu mi-au placut. Am bagat indreptari , maxim cu 120 , ca aveam probleme cu spatele. Da la geno , cred ca tot bag si eu 5-6 repetari cu 100 , cu toata lipsa mea de antrenament. Zilele astea fac 2 picioare pt. pus bara si fac proba.

In mod cert vreau anduranta , dar si forta. Cred ca 100 de kile sint suficiente , nu vreau sa ajung ca Boyka , cu genunchiu invelit in cirpe. Am avut accident si dreptul e putin subred.

Vroiam sa stiu cu cit bagati voi geno ca sa-mi fac curaj , sa am un etalon , asa , pt. mine. Multumesc pt. raspunsuri.

 

daca ai probleme cu spatele si ai bagat indreptari cu 120 crezi ca te-ai facut mai puternic :laugh: ? da-mi voie sa spun ca ma mir ca nu te-ai paradit de tot. baga si tu ca omul normal ca 40-50 kg x20 repetari ... facute CORECT si iti garantez ca o sa ai rezultate mult mai bune decat daca faci cu 120 - 5 bucati lesinate.

uite un clip pt exerciciul lucrat corect ( trebuie mare atentie ca te joci cu coloana) ->

 

Edit: oricum, geno, indreptari si bench press ( impins piept culcat cu bara) ar trebui sa fie 3 exercitii care sa nu lipseasca dintr-un program. pe net astia le numesc "the great 3" . sunt ff bune, intra multe grupe, si ajuta f mult the "core" muscles. nu prea pot da termenii in romana, pentru ca nu cred ca sunt. Core reprezinta fortza fizica ... core muscles - muschii care contribuie la cresterea fortei.

 

o sa postez maine antrenamentul care il fac eu luna asta (usor in fiecare zi) - poate vrea cineva sa se apuce de el ;) ( nu e ceva f greu)

Editat de Alexdimi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si repetarile alea "lesinate" erau facute corect. In vremea aia stateam mult in picioare , la munca , cred ca de acolo mi se tragea. De cind m-am lasat de munca respectiva , nu am mai avut probleme asa mari cu spatele.

Ce nu te ucide te face mai puternic. Poate suna aiurea , dar nu m-am ferit de suferinta niciodata. Si imi place sa ma autodepasesc. Sper numai sa nu ma accidentez , tot autodepasindu-ma atita.

Ma apuc de facut o bara pe vare sa pot baga 100-120 sau mai mult , sa vad ce se intimpla cu fizicul meu.

Imi place sa fiu puternic. Imi place sa iau fierul si sa-l supun. Imi place sa stiu ca daca pun mina pe unu' , il dau cu capu' de toti peretii. Si nu ma refer la "victime" de 60-70 de kile , ma refer la aia de la 90 in sus.

Cam Neanderthaliana gindire , dar asta sint eu. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zicea un preten.."ce nu te omoara te intareste"..."cu tije si suruburi pe langa oase"- completarea mea(care a mers foarte bine in cazul lui).

 

Accidentarile la coloana sunt practic ireparabile, asa ca riscati destul de mult, domnu`...

Sfatul meu pentru cei care forteaza la geno si indreptari cu greutate mare: nu folositi centura..in ultima vreme e la fel de folosita in sala ca si apa, de parca ridica singura 100 de kg:|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai , nu am gantere de 50 kg bucata. Dar o sa fac altceva. Cu greutatile mele de 56 kg bucata (cintarite ieri) , o sa ma fac ca urc trepte. Iau fiecare greutate intr-o mina si urc alternativ , ba un picior , ba celalat , pe o bordura inalta , de la mine din curte. E ca si cum ai urca scarile si seamana si cu fandari. E bine asa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma mai lua cu "faceti" , "dregeti" , ca n-am 250 de ani.

Zi si mie cum se face o fandare corecta . O sa caut pe net un clip , e ceva genu' Zenkutsu Dachi ?

Mesaj completat

Am gasit ceva pe net , e cum face tipul asta ?

Asa ceva pare mai greu si mai periculos decit geno , ma refer la genunchi. Prefer sa fac geno , cu marele avantaj ca nu tre' sa le faci neaparat pina jos , merge si semigeno. Cu fandarile astea nu am incercat si nu cred ca merge sa fac cu 100 kg , nu cred ca ma tine.

post-5541-1278441210_thumb.jpg

post-5541-1278441226_thumb.jpg

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zicea un preten.."ce nu te omoara te intareste"..."cu tije si suruburi pe langa oase"- completarea mea(care a mers foarte bine in cazul lui).

 

Accidentarile la coloana sunt practic ireparabile, asa ca riscati destul de mult, domnu`...

Sfatul meu pentru cei care forteaza la geno si indreptari cu greutate mare: nu folositi centura..in ultima vreme e la fel de folosita in sala ca si apa, de parca ridica singura 100 de kg:|

 

da-mi voie sa iti spun ca nu ai dreptate. centura e bine sa fie folosita pe tot parcursul antrenamentului. doar atunci cand se lucreaza muschii lombari ( practic asta incerci sa protejezi cu centura) e indicat sa faci fara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...