Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

@adrian

 

da.

ai dreptate.

fara centura.

de aia fac toti marii tragatori de fiare si powerlifteri,cu centura...........dă prosti,ce sunt.

poti spune,pe plan personal,o data,cind fiind cu centura,te-ai simtit in nesiguranta,cu greutate multa?

.................

in alta ordine de idei,eu am hernie inghinala,de vreo 4 ani.

nu e necesar sa ma operez,era verdictul atunci.

fac geno,doar cu centura.nici odata nu m-a durut locul respectiv.

o data ,m-a mincat acolo unde nu rasare soarele,si am facut indreptari cu 40 de kg,si m-a intepat.

am dat drumul la bara.

am stat.

si am fost curios de o chestie.

oare cu centura mai inteapa?

ghiciti care e rapsunsul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dar cel care face fandari in poze , de ce oare poarte centura ? Cu lindicele alea de gantere in miini , numai de centura ducea lipsa.

Nu am purtat niciodata centura , dar cred ca am fost si norocos , sau am stiut cind sa spun Stop .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac geno doar cu greutatea corporala. Sau la presa cu 80kg, cam 40 de repetari pe serie. 3 serii.

Mai mult ma intereseaza sa imi mentin mobilitatea genunchilor ca si asa se aud tot felul de trosnituri pe acolo.

 

S-asa am probleme cu pulpele ca sunt prea mari si imi gasesc mai greu pantaloni. Asa ca eu nu vreau sa mai am nici mai multa forta si nici sa mai creasca. Eu daca as putea sa dau jos grasime si sa mentin muschii la faza actuala imi ajunge. :laugh:

 

Mda, si la mine tot asa. Trozneste ceva la stangul, dreptul e (inca) ok. Doar ca bag, in acest moment, 5 serii de 40.

S-ar putea sa constati, daca mai dai jos, ca muschii actuali nu sunt atat de masivi pe cat ai impresia. Doar foarte bine inveliti ;) Eu am avut aceiasi problema cu pantalonii si s-a rezolvat doar dupa ce am scapat de cateva kg. Pe interiorul pulpelor se depune foarte multa grasime. Exercitii pentru picioare am bagat in disperare (plus role) pentru simplul motiv ca sunt cei mai bine dezvoltati muschi pe care ii am si ard energie intr-o veselie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa cred despre efectele ciclismului asupra gambelor. Mergeam 20-30 de km pe zi cand eram mai mic si tot doua bete de picioare aveam.

Gambe mai mari poti sa faci daca te apuci de sarit coarda. Arunca un ochi peste antrenamentele boxerilor.

 

Legat de geno, am facut si cu toate ca purtam bandaje speciale de neopren la genunchi tot ma dureau dupa. Acum fac presa, usor, dupa o incalzire buna si nu cu mai mult de 100 kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit la urmatorul program:

 

Luni- bicepsi si piept

Miercuri - umeri si abdomen

Vineri - trapez si triceps.

 

Luni o fost toate bune si frumoase, numai ca acuma am febra musculara care o simt numai la triceps! Intrebarea mea este daca are sens sa ma duc azi pentru abdomen si umeri, sau sa astept sa imi treaca? <entionez ca nu vreau sa mai adun masa musculara, consider ca is destul de mare - 1.95 si 115 kg. Vreau doar sa definesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si la mine tot asa. Trozneste ceva la stangul, dreptul e (inca) ok. Doar ca bag, in acest moment, 5 serii de 40.

S-ar putea sa constati, daca mai dai jos, ca muschii actuali nu sunt atat de masivi pe cat ai impresia. Doar foarte bine inveliti :D Eu am avut aceiasi problema cu pantalonii si s-a rezolvat doar dupa ce am scapat de cateva kg. Pe interiorul pulpelor se depune foarte multa grasime. Exercitii pentru picioare am bagat in disperare (plus role) pentru simplul motiv ca sunt cei mai bine dezvoltati muschi pe care ii am si ard energie intr-o veselie.

 

Eh,m-ai prins,iti dai seama ca in perioadele in care sunt mai slab ma incap si pantalonii, deci s-ar putea sa fie mai mult de la grasime decat de la muschi! :laugh:

 

Dar chiar si asa nu ma intereseaza sa fac vreodata geno cu haltera pe ceafa de 200kg! Mi se pare o prostie si o solicitare inutile pentru un om obisnuit care doar vrea sa arate un pic mai bine si sa combata un pic sedentarismul! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit la urmatorul program:

 

Luni- bicepsi si piept

Miercuri - umeri si abdomen

Vineri - trapez si triceps.

 

Luni o fost toate bune si frumoase, numai ca acuma am febra musculara care o simt numai la triceps! Intrebarea mea este daca are sens sa ma duc azi pentru abdomen si umeri, sau sa astept sa imi treaca? <entionez ca nu vreau sa mai adun masa musculara, consider ca is destul de mare - 1.95 si 115 kg. Vreau doar sa definesc.

 

 

Nu vad in antrenament spate si picioare ! Daca ai febra doar la triceps mergi si continua antrenamentul cu toate ca daca esti la inceput trebuia sa faci 2-3 saptamani antrenament tip circuit ! Exercitiile pt biceps si piept s-ar putea sa nu le faci corect atata timp cat nu ai febra musculara la ele ! Se poate deasemenea ca priza pt impins la piept sa fie prea mica ,de aici si febra musculara la triceps !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit la urmatorul program:

 

Luni- bicepsi si piept

Miercuri - umeri si abdomen

Vineri - trapez si triceps.

 

Luni o fost toate bune si frumoase, numai ca acuma am febra musculara care o simt numai la triceps! Intrebarea mea este daca are sens sa ma duc azi pentru abdomen si umeri, sau sa astept sa imi treaca? <entionez ca nu vreau sa mai adun masa musculara, consider ca is destul de mare - 1.95 si 115 kg. Vreau doar sa definesc.

 

Ai omis niste grupe, dorsali + lombari la spate iar picioarele vad ca nu sunt deloc in schema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Powerlift-ul e alta mancare de peste, acolo e indicat. Tocmai de acolo s`au inspirat fitosii si si-au luat centuri.Nu spun ca eu nu am folosit centura, pentru ca am facut`o! dar la greutati maximale la geno sau indreptari.

Daca e purtata frecvent nu face decat sa "protejeze" lombarii, care nu mai sunt lucrati. Lombari slabi, coloana in pericol.

Eu vorbesc de genul de oameni care poarta centura cand lucreaza triceps. Intelegeti voi.

Mai era chestia cu bandajatul genunchilor strans. Iarasi, in timp se duce p...amantului de suflet toata treba cu folositul genunchilor. N`am incercat, dar cei pe care i`am intrebat(inclusiv campioni care ar fi trebuit sa stie ca nu e bine s-o faca)

au zis ca poti sa pui o greutate mai mare, chiar cu 20% folosind bandajele.

 

 

 

program de 4 zile-pauzele le bagati unde vreti voi.

1. Piept+biceps

2.coapse+gambe

3.deltoizi+trapez+abdomen

4.spate+triceps

 

sau

 

1.biceps+triceps

2.coapse+gambe+abdomen

3.piept+deltoizi

4.spate+trapez

 

etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad in antrenament spate si picioare ! Daca ai febra doar la triceps mergi si continua antrenamentul cu toate ca daca esti la inceput trebuia sa faci 2-3 saptamani antrenament tip circuit ! Exercitiile pt biceps si piept s-ar putea sa nu le faci corect atata timp cat nu ai febra musculara la ele ! Se poate deasemenea ca priza pt impins la piept sa fie prea mica ,de aici si febra musculara la triceps !

 

O sa includ si spatele, am uitat de grupele astea :|

Ai omis niste grupe, dorsali + lombari la spate iar picioarele vad ca nu sunt deloc in schema.

Nu vreau sa fac picioare :laugh: Merg cu bicicleta destul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

analizand cele doua poze "inainte" si "dupa" pot concluziona ca, dc mergi la sala si esti consecvent, iti pot creste muschii, ti se poate ordona freza, iti cresc si ochelari de soare, iti apare si un tatuaj si te iubeste si marea.

Trecand peste penibilitatea topicului, sper sa fie citit si de catre macar o mica parte dintre motociclistii mult supraponderali care chinuiesc supersportive lasand impresia unor Hopa-Mitici si asezand centrul de greutate al ansamblului motor-pilot acolo unde nu s-a gandit vreodata un proiectant de motociclete sport.

 

 

Eu propun sa nu se mai vanda supersportive motociclistilor care au peste 70 kg ... ;) Si ca sa fie treaba ca lumea, in momentul in care mergi cu mobra la revizie, sa vina mecanicul cu un cantar si daca ai depasit cele 70kg sa-ti fie confiscat motorul :laugh: . Iar voi,grasilor, cei cu aspect de Hopa-Mitica sa va luati...abonament la metrou, nu SS... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE (maryus @ May 27 2010, 12:23 AM) *

analizand cele doua poze "inainte" si "dupa" pot concluziona ca, dc mergi la sala si esti consecvent, iti pot creste muschii, ti se poate ordona freza, iti cresc si ochelari de soare, iti apare si un tatuaj si te iubeste si marea.

 

facand un quote la quote - nu inteleg care e pb. sa stii ca pana si pentru aia descrisi de tine mai sus am un oarecare respect. de ce? pentru ca e munca lor. si daca ai merge si tu la sala regulat, si te-ar interesa putin fenomenul - ai stii cat efort este depus pentru a arata bine. au tot dreptul sa "le placa marea". si mie imi place marea :laugh: . si imi plac si tatuajele. si ochelarii mari. de freza nu ma prea preocup, dar aia e. ar trebui sa ma simt ofensat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Powerlift-ul e alta mancare de peste, acolo e indicat. Tocmai de acolo s`au inspirat fitosii si si-au luat centuri.Nu spun ca eu nu am folosit centura, pentru ca am facut`o! dar la greutati maximale la geno sau indreptari.

Daca e purtata frecvent nu face decat sa "protejeze" lombarii, care nu mai sunt lucrati. Lombari slabi, coloana in pericol.

Eu vorbesc de genul de oameni care poarta centura cand lucreaza triceps. Intelegeti voi.

 

in completare la ce ai spus:

 

centura aia nu o folosesti ca sa nu faci hernie ( de disc sau inghinala ( ombilicala la unii :D ) ?!! :laugh:

ca protejeaza coloana vertebrala/matele inteleg dar sa-ti protejeze muschii lombari care e sensul si cum face asta?

adica daca iti legi centura peste biceps si aplici astfel presiune pe muschi o sa-i protejezi si o sa fi mai puternic la scanderberg?

 

peste gat ati incercat sa puneti centura? cum e?! ;)

 

-Powerlift-ul e alta mancare de peste, acolo e indicat. Tocmai de acolo s`au inspirat

Mai era chestia cu bandajatul genunchilor strans. Iarasi, in timp se duce p...amantului de suflet toata treba cu folositul genunchilor. N`am incercat, dar cei pe care i`am intrebat(inclusiv campioni care ar fi trebuit sa stie ca nu e bine s-o faca)

au zis ca poti sa pui o greutate mai mare, chiar cu 20% folosind bandajele.

 

logica bandajului strans peste articulatii e urmatoarea: la unii muschii rezista mai mult decat ligamentele prin care acestia se prind de oase. sau chiar decat articulatiile. sau chiar decat oasele in sine - in cazul electrocutarii cu o anumite tensiune...

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@DanCata , de ce te chinui sa faci trapez ? In loc de trapez , de ce nu faci spate. Trapezul intra foarte bine la indreptari. Sa-l faci separat , nu-i pierdere de timp ?

Ce exercitii bagi pt. spate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha , desi e ditai omu' , te incapatinezi sa faci exercitii de copii. :laugh: De ce nu faci indreptari , mama tuturor exercitiilor de fiare , impreuna cu geno ? Ai ceva probleme de coloana ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in completare la ce ai spus:

 

centura aia nu o folosesti ca sa nu faci hernie ( de disc sau inghinala ( ombilicala la unii :D ) ?!! :laugh:

ca protejeaza coloana vertebrala/matele inteleg dar sa-ti protejeze muschii lombari care e sensul si cum face asta?

adica daca iti legi centura peste biceps si aplici astfel presiune pe muschi o sa-i protejezi si o sa fi mai puternic la scanderberg?

 

peste gat ati incercat sa puneti centura? cum e?! ;)

 

 

 

logica bandajului strans peste articulatii e urmatoarea: la unii muschii rezista mai mult decat ligamentele prin care acestia se prind de oase. sau chiar decat articulatiile. sau chiar decat oasele in sine - in cazul electrocutarii cu o anumite tensiune...

 

Da` nu`i nimic! Nu ma asteptam sa inteleaga toti. Nu`i nicio suparare! :D

Nu vreau sa iasa cu scandal, cum se practica pe majoritatea topicurilor. Ce voiam sa spun este ca folosind centura(exceptand repetarile foarte grele), lombarii(si muschii stabilizatori) nu mai sunt lucrati cum trebuie.

Si nu e numai parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da` nu`i nimic! Nu ma asteptam sa inteleaga toti. Nu`i nicio suparare! :laugh:

Nu vreau sa iasa cu scandal, cum se practica pe majoritatea topicurilor. Ce voiam sa spun este ca folosind centura(exceptand repetarile foarte grele), lombarii(si muschii stabilizatori) nu mai sunt lucrati cum trebuie.

Si nu e numai parerea mea.

 

Oameni buni, omul are dreptate. Daca purtati centura cand lucrati bratele,care este rolul ei ???!!! Centura se poarta numai cand lucram geno,indreptari , trageri sau ramat cu greutati foarte mari. Doar atunci spatele nostru are nevoie de "ajutor",in rest se descurca lombarii. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da` nu`i nimic! Nu ma asteptam sa inteleaga toti. Nu`i nicio suparare! ;)

 

pai zic exact ce spui tu, dar mai stiintific :laugh:

am scris clar ca "in completare" la ce spui tu...nu "in contra".

 

in concluzie: la 95% din cultureti centura este accesoriu vestimentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite unu' care chiar are de ce sa poarte centura. Si , ca sa vaezi , nu-i prea lent ca sa practice si sporturi de viteza si explozie. Asta ca sa distrug mitul omului mare si lent. Plus ca arata intr-un mare fel iar forta lui nu poate fi pusa la indoiala.

post-5541-1278568690_thumb.jpg

post-5541-1278568706_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut niste Judo la viata mea, cativa ani, dar am facut un inceput de 'ernie' de disc. O data am fost la subsol si am intepenit acolo. Am cam 1.86 inaltime si subsolul are plafonul pe la 1.70 m. Am avut telefonul cu mine si l-am sunat pe taca-miu sa vina sa ma scoate de acolo ca anchilozasem. Ramasesem intr-o pozitie fetala, asezat pe o parte si orice incercare de a ma indrepta imi dadea dureru cumplite ala coloanei in zona lombara. Au trecut anii si durerile s-au mai rarit. Mai apar cand fac eforturi deosebit de mari. Din cauza ca slabisem foarte mult am luat decizia sa merg la sala si fara centura asi fi teapan dupa un prim antrenament. Am asa un bagpulism la parerile altora referitoare la fizicul meu fost feciorelnic, sau la faptul ca port centura cand fac genoflexiuni cu 30 kg. Am luat 15 kilograme de cand merg la sala si am un fizic de invidiat mai nou. Centura m-a ajutat caci fara ea nu se putea. Port si manusi ca sa nu am maini de sapator profesionist sau de onanist salbatic.

 

Si in plus tin mult la baza altora si am limba poleita natural cu usturimea replicilor bine alese cand sunt agasat de cate un mistocar! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde s-a plecat si unde s-a ajuns.

tipic,mioritic,unii tin sa isi etaleze cunostiintele in materie.

orice ar spune,unii ,fitosi sau nu,despre purtarea centurii,e necesara,pentru a nu te accidenta.

daca folosirea centurii,e motiv de a fi numit "pusy",prefer sa fiu numit asa ,dar sa merg la sala inca 10 ani,decit sa fiu numit "mitul" si sa am oole pina la genunchi.

pentru cei ce "sfatuiesc" folosirea centurii,doar la greutati mari pe indreptari si geno cu bara,rog respectuos,sa se abtina.

pentru a fi sigur ca nu te accidentezi poti face dinastea ,pina la extenuare,si DA,merge perfect fara centura.

asta.

folosirea centurii,e decizie personala,dar folosirea ei nu te face nici femeie nici nu te face sa pari fraier.

pur si simplu,te fereste de accidentari neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, ma simt mult mai bine, febra aproape a trecut :laugh: Maine o sa fiu in forma maxima pentru grupele ce vreau sa le lucrez ;)

 

 

:D)

stai linistit.

ca sa fi sigur ca ai lucrat bine de tot,pina la epuizare o grupa,febra trebe sa revina.

deci,iubeste febra,caci ea inseamna ca ai lucrat bine.

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...