Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu fumatul e simplu: nu e bine nici dupa, nici inainte, nici niciodata. Daca vrei sa te lasi, sportul este cea mai buna metoda.

Cu mancarea: depinde ce tel ai. Daca vrei sa slabesti nu trebuie sa mananci inainte, poate doar niste fructe daca ai probleme cu stomacul si cu glicemia, dar de regula, daca vrei sa arzi grasimi, te duci la sala pe stomacul gol dar foarte bine hidratat. Altfel, daca mananci inainte, nu se mai ard grasimile ci caloriile provenite din mancare. Daca vrei sa-ti maresti masa musculara, e exact invers. Mananci inainte de antrenament, dar nu mult si neaparat cu cel putin o ora inainte. De preferat fara carne sau alimente care se digera greu. Poate putina carne de pui. Carnea de porc de ex poate ramane in stomac si 8 ore. Deasemenea, evita batoanele alea de slabit sau acelea energetice. Ca un surplus, daca ramai fara energie, sunt bune bananele sau o felie de unt de arahide (80% grasimi nesaturate).

Editat de igo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu fumatul e simplu: nu e bine nici dupa, nici inainte, nici niciodata. Daca vrei sa te lasi, sportul este cea mai buna metoda.

Cu mancarea: depinde ce tel ai. Daca vrei sa slabesti nu trebuie sa mananci inainte, poate doar niste fructe daca ai probleme cu stomacul si cu glicemia, dar de regula, daca vrei sa arzi grasimi, te duci la sala pe stomacul gol dar foarte bine hidratat. Altfel, daca mananci inainte, nu se mai ard grasimile ci caloriile provenite din mancare. Daca vrei sa-ti maresti masa musculara, e exact invers. Mananci inainte de antrenament, dar nu mult si neaparat cu cel putin o ora inainte. De preferat fara carne sau alimente care se digera greu. Poate putina carne de pui. Carnea de porc de ex poate ramane in stomac si 8 ore. Deasemenea, evita batoanele alea de slabit sau acelea energetice. Ca un surplus, daca ramai fara energie, sunt bune bananele sau o felie de unt de arahide (80% grasimi nesaturate).

cu fumatul e mai greu .....cat timp am facut handbal si fotbal ma descurcam si cu ele si nu prea ma incurca cu nimic inafara de bani,da cine stie poate imi vine mintea la cap :)

deocamdata vreau sa pun ceva masa musculara oricum ms de sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am lasat de fumat dupa 10 ani. Am facut-o singur, fara nici un ajutor medical sau de alta natura. E greu in prima luna. SI daca tot vrei sa pui muschi pe tine o sa te ajute daca nu mai fumezi pentru ca o sa incepi sa mananci mai mult si mai bine; o sa-ti diversifici involutar meniul zilnic, incerci tot felul de mancaruri de toate felurile, fructe, legume multe, mai rau ca dupa un gram de verde. Bagi dulciuri la greu (daca esti slab e perfect), incepit sa mananci bine de dimineata. Cand te scoli din pat spargi frigiderul, iti bagi putza in ea de cafea. cel putin la mine asa se manifesta si de cand m-am apucat de sala nici nu se vede ca mananc mai mult. Tu daca te lasi de fumat si tragi de fiare o sa fii surprins de evolutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine e sa te lasi de fumat daca vrei "sa iti mearga bine" la sala. Si eu am reusit sa ma las, nu e chiar asa de greu, tre sa ai doar putina ambitie. Cat despre mancat, sunt de parere ca, fie ca sa slabesti sau sa pui masa musculara, ar trebui sa mananci cu maxim 2 ore inainte de sala. Ideea e ca sa ai stomacul gol ca resursele tale fizice sa se concentreze pe contractia musculara, nu pe digestie, mai ales daca ai ingerat carne sau alte mancaruri mai grele. Dupa sala poti sa mananaci mai mult, ideal e la maxim o ora dupa ce ai terminat antrenamentul. Spor!

Editat de Anihilator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni , cum stam cu conditia fizica ????

Fix in secunda asta ma duc sa trag de ceva greu de tot , azi facem picioare si poate cum deja v-ati obijnuit , eu optez pt. exercitii genu' Strongest Man. Sper sa nu-mi rup ceva in mine pina termin cu provocarea asta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am reluat sala de 3 sapt, dupa o pauza de o luna din lipsa chefului. Totodata m-am lasat si de tigari, si ma simt mult mai bine, numai ca stau toata ziua calare pe frigider si deja observ niste "pernute" cum se depun. Sper sa trec peste faza asta. Observ ca de la un timp transpir ca porcu in sala, tricoul fata spate fleasca...si nu eram asa... Bafta multa si spor la tras!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu va las in ceata , uite cum fac eu geno + Indreptari concomitent. Nu stiu daca bustenii aia par mari sau mici , dar sint cam marisori si cam "greuti" , pacat ca nu am un citar la indemina.

post-5541-0-70843500-1311845846_thumb.jpg

post-5541-0-48360500-1311845872_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu va las in ceata , uite cum fac eu geno + Indreptari concomitent. Nu stiu daca bustenii aia par mari sau mici , dar sint cam marisori si cam "greuti" , pacat ca nu am un citar la indemina.

 

poate nu ar fi rau sa folosesti si o centura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am reluat sala de 3 sapt, dupa o pauza de o luna din lipsa chefului. Totodata m-am lasat si de tigari, si ma simt mult mai bine, numai ca stau toata ziua calare pe frigider si deja observ niste "pernute" cum se depun. Sper sa trec peste faza asta. Observ ca de la un timp transpir ca porcu in sala, tricoul fata spate fleasca...si nu eram asa... Bafta multa si spor la tras!

asta vroiam sa intreb si eu....daca ma las de fumat nu ma ingras dupa aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta vroiam sa intreb si eu....daca ma las de fumat nu ma ingras dupa aia?

 

si preferi sa bagi monoxid de carbon, gudron si o gramada de substante iritante in tine decat sa pui cateva kg in plus? Si nu e sigur ca te ingrasi, depinde de tine, de organism. Iar daca faci sport nu se depune chiar daca mananci mai mult.

 

Este adevarat ca, in lipsa gestului atat de familiar de a duce tigara la gura vei simti nevoia sa duci la gura de toate, de la pixul de pe birou pana la tot ce e comestibil in casa - mancare, gustari, ciocolata, sticksuri, seminte, bomboane. Dar asta doar in perioada de sevraj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si preferi sa bagi monoxid de carbon, gudron si o gramada de substante iritante in tine decat sa pui cateva kg in plus? Si nu e sigur ca te ingrasi, depinde de tine, de organism. Iar daca faci sport nu se depune chiar daca mananci mai mult.

 

Este adevarat ca, in lipsa gestului atat de familiar de a duce tigara la gura vei simti nevoia sa duci la gura de toate, de la pixul de pe birou pana la tot ce e comestibil in casa - mancare, gustari, ciocolata, sticksuri, seminte, bomboane. Dar asta doar in perioada de sevraj.

ok,deci am facut sport mai tot timpu(handbal,fotbal)si fumam si atunci,deci se poate sa cresc in masa si totusi sa tonifiez niste parti ale corpului chiar daca fumez,sau trebe neaparat sa ma las?

oricum apreciez sfaturile igo,anihilator....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta vroiam sa intreb si eu....daca ma las de fumat nu ma ingras dupa aia?

Am eu 3 luni de cind numai fumez , fumam in perioadele stresante si 3 pachete pe zi eram locomotiva .Am luat in greutate cam 10 kg in prima luna puteam sa iau mai mult dar am noroc cu prietena mea care ma scoate la plimbari pe jos , ma tata dar plimbari nu gluma nu am mers atita nici cind eram tinar si mergeam la concerte pe stadion de ma intorceam pe jos acasa .ce este iar ff important in alimentatie nu te baga cu bomboane/covrigei.Sa bagi mere precum porcul mistret eu bagam si 1 kg jumate pe zi am luat un feliator din cora si bagam nenicule mere la rit ca intr-un sac fara fund .Important e sa te lasi de tutun penru ca e treaba naibii cu lasatu eu la 0 luna dupa aia tot mai imni zicea creierul sa bag o tigarica acum cind trec pe linga un fumator realizez ce urit miroseam .Sincer iti spun faza cu lasatu e o treaba grea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radosule , la cite fiare manipulezi tu zilnic si la ce scule ai pe mina imi faceam un atelier de facut forta de murea lumea. Da' daca nu te pasioneaza si totusi pui slanina pe tine la greu , ia nenica un sac de box si joaca-te cu el ojuma' de ora pe zi , iti zic eu ca nu te mai recunosti dupa 6 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, sportivilor!

Nu am citit tot topicul, pentru a vedea daca s-a scris despre sali.

As vrea cateva recomandari in Bucuresti pentru sali de forta, nici de fite, nici amarate. Eu m-am antrenat in general in sali cu acces mai limitat, sa spun asa... Doar ocazional am fost prin R2 si la ANEFS. Deci, daca sunteti draguti, mi-ar prinde bine cateva recomandari...

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perhaps this list of ingredients that are found in cigarettes is enough to make you want to quit smoking for good!

 

There are more than 4,000 ingredients in a cigarette other than tobacco. Common additives include yeast, wine, caffeine, beeswax and chocolate. Here are some other ingredients:

 

Ammonia: Household cleaner

Angelica root extract: Known to cause cancer in animals

Arsenic: Used in rat poisons

Benzene: Used in making dyes, synthetic rubber

Butane: Gas; used in lighter fluid

Carbon monoxide: Poisonous gas

Cadmium: Used in batteries

Cyanide: Deadly poison

DDT: A banned insecticide

Ethyl Furoate: Causes liver damage in animals

Lead: Poisonous in high doses

Formaldehiyde: Used to preserve dead specimens

Methoprene: Insecticide

Megastigmatrienone: Chemical naturally found in grapefruit juice

Maltitol: Sweetener for diabetics

Napthalene: Ingredient in mothballs

Methyl isocyanate: Its accidental release killed 2000 people in Bhopal, India in 1984

Polonium: Cancer-causing radioactive element

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta vroiam sa intreb si eu....daca ma las de fumat nu ma ingras dupa aia?

 

este cu dus si intors.

chiar ieri vorbeam cu un amic are peste 30 de ani si in ultimiii ani este oricum overweight s-a lasat o luna si ceva si nu a luat absolut nimic in plus, radeam aseara omul a zis ca slabit din cauza stresului ` ca a lasat tigarile`

 

eu m-am lasat de fumat si am luat cateva kilograme in situatia in care nu am facut nici un fel de efort.

am 1.83 si ajunsem la 92 kg, cand fumam aveam 85-86.

 

si eu sunt fost sportiv de performanta, am facut handbal dar asta nu cred ca mai are vre-o importanta cand ai peste 30 de ani si nu faci efort.

altfel ma simt ca pe vremuri am inceput sala de 2 saptamani, pot sa alerg legat 15-20 minute, fac 20 km de bicicleta zilnic si fac un fel de circuit greutati mici la toate grupele de muschi(importante)in fiecare zi.

nu ma intereseaza sa pun masa, eu vreu definire, muschii mi-au ramas decand faceam sport numai ca sunt acoperiti de slana .. :)

 

p.s.

eu chiar daca m-am lasat de fumat nu am avut chemarea asta spre efort decat dupa 4 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa 4 luni de pauza totala de la sportul cu greutati,dar nu de la sport in totalitate,am reinceput ,timid,distractia:

cel mic are 43 de kg,iar cel mare 161.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@speed...interesante exercitiile, era frumos sa dai cateva tumbe consecutive la cauciucul ala mare...

 

 

azi m-am cantarit si dupa o luna fara tigari, antrenament bun, mancare buna si la timp, o proteina, cardio am 78.5kg de la 74 cat aveam mereu cand fumam ca turcu. si am masurat si bratul, 38 cm de la 35-36. deci un lucru bun cu lasatul de tigari

 

de ceva vreme m-am apucat serios de cardio fiindca fara tigari s-a mai pus si ceva pe la burta si in solduri, si fac cam odata la 2 zile alergat, bicicleta statica. Numai ca la alergat dupa vreo 8-10 min incepe sa ma doara muschiul de pe tibie si se umfla tare, zici ca acum explodeaza...si tot asa, mai marg, se odihneste, iar alerg, iar se umfla, iar mai merg si tot asa vreo 40-50 min....stiti de ce se intampla asta? aaa...si acum ma doare in talpa acel muschi :|

 

spor la treaba, si antrenamente in forta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu ai intindere (sau carcel) la tibie? E ceva relativ normal daca n-ai mai facut sport o vreme. Acum depinde cat de mult se umfla si cat de mult te doare. Dace e ceva exagerat ar trebui consultat un medic. Vezi cum evolueaza treaba in urmatoarea luna si consulta un medic daca durerea persista ca e posibil sa fie o inflamatie sau vreo bacterie in muschi. Take care!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi:

 

 

 

am facut pauza doar intre intoarcerile alea si trasul cauciucului (care e ucigator!!!).am crezut ca imi voi da de citeva ori cu dintii de masa aia.

oricum,personal,cred ca e un antrenament complet:cardio+forta+anduranta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi place , esti de-al meu. Daca era mai inalt cauciu' era mai misto ,lucrai umerii mai bine. Oricum 161 de kile e ceva , ceva spre foarte ceva. Succes ,tre' sa fac NEAPARAT rost de un cauciuc similar ,desi mi-e teama ca pe ce am pus eu ochisorii e si mai greu decit al tau ,fiindca e mai mare in diametru ,e de combina ,roata spate. Dumnezeu sa ma ajute ,ca-mi rup dreacu' coloana.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...